*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2019  (Αναγνώστηκε 110910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:36:03 πμ »
Επειδή σκέφτομαι να μετακομίσω, στην περίπτωση μεταδημότευσης σε όμορο δήμο που ανήκουν στο ίδιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ χάνεις σε αυτή την περίπτωση για δύο χρόνια (αυτό δεν είναι το ελάχιστο χρονικό όριο για να πάρει κάποιος τα μόρια της εντοπιότητας;;), έτσι δεν είναι;

Αν κάνεις μεταδημότευση από τον δήμο χ στον δήμο ψ του ίδιου πυσδε α τότε :
1) Για την μετάθεση στο α παίρνεις κανονικά τα μόρια εντοπιότητας αφού τα χ και ψ ανήκουν και τα 2 στο α πυσδε ( θα στείλεις χαρτιά και από τους 2 δήμους χ και ψ ωστε να φανει πως τα 2 τελευταια χρονια ανηκεις σε δημους του α πυσδε ) .
2) αν πάρεις μετάθεση στο α πυσδε θα περιμένεις 2 χρόνια για να έχεις τα μορια εντοπιότητας στον δήμο ψ για τις τοποθετήσεις. 

Σημείωση :
Στις μεταθέσεις παίρνουμε τα μόρια εντοπιότητας για το πυσδε α μόνο .   Στις τοποθετήσεις εντός του πυσδε α παίρνουμε τα μόρια εντοπιότητας μόνο για τα σχολεία του δήμου μας και μόνο αν έχουμε συμπληρώσει 2 χρόνια δημότες σε αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:51:53 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα και καλή Κυριακή. Υπάρχει αυτή η φημολογία για συνταξιοδοτήσεις στο δημόσιο ειδικά στη δευτεροβάθμια και πως λόγω προεκλογικής χρονιάς θα γιιιιιιιινουν πόλλες μεταθέσεις του τύπου πάρε κόσμε πάρε. Μήπως έχει κανείς καμια πληροφόρηση για την Α' και την Δ' Αθήνας στον κλάδο των φιλολόγων απο συνταξιοδοτήσεις ? Εγώ βρίσκομαι σε ένα τεραστιο δίλημμα να κάνω αίτηση ή όχι καθώς εδώ που είμαι διπλασιάζω μόρια του χρόνου απλά μην εγκλωβιστώ και για μια 5 ετία (ουσιαστικά οι περιοχές που προανέφερα έχουν να ανοίξουν καλά απο το 2015 ) επίσης τα προεκλογικά δεν τα πιστεύω γιατί και με τις προηγούμενες μεταθέσεις κάτι 3,7 % θεικά ποσοστά έβλεπα στις .... προεκλογικές περιόδους απλά τώρα είμαι στα 107 μόρια και του χρόνου με πρώτη επιλογή και εντοπιότητα φτάνω τα 142! Φυσικά ένας συνάδελφος παραπάνω στο forum είχε πει οτι τί να τα κάνεις τα μόρια αν ο άλλος πιάσει την οργανική και φύγει μετά απο 10 χρόνια και ας έχει και 70 μόρια . Τυχαίνει να είμαι καλά στο σχολείο που υπηρετώ μικρό σχολείο 45 παιδιά άψογος διευθυντής είμαι 4 χρόνια ήδη εκεί οπότε.... απλά όπως κάθε μέρος δεν είναι και για πάντα . Οικογένεια δεν έχω μόνο γονείς . Κοινώς για να μην σας πρηζω ... Ασχημο πράγμα η συνηθεια και τα μόρια ....Αν τυχόν μπορεί κάποιος να μου πει καμιά γνώμη καλοδεχούμενη (αλλιώς θα παω σε μελλοντολόγο χαχαχαχα) Καλημέρα και να είστε όλοι καλά !

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:42:54 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα και καλή Κυριακή. Υπάρχει αυτή η φημολογία για συνταξιοδοτήσεις στο δημόσιο ειδικά στη δευτεροβάθμια και πως λόγω προεκλογικής χρονιάς θα γιιιιιιιινουν πόλλες μεταθέσεις του τύπου πάρε κόσμε πάρε. Μήπως έχει κανείς καμια πληροφόρηση για την Α' και την Δ' Αθήνας στον κλάδο των φιλολόγων απο συνταξιοδοτήσεις ? Εγώ βρίσκομαι σε ένα τεραστιο δίλημμα να κάνω αίτηση ή όχι καθώς εδώ που είμαι διπλασιάζω μόρια του χρόνου απλά μην εγκλωβιστώ και για μια 5 ετία (ουσιαστικά οι περιοχές που προανέφερα έχουν να ανοίξουν καλά απο το 2015 ) επίσης τα προεκλογικά δεν τα πιστεύω γιατί και με τις προηγούμενες μεταθέσεις κάτι 3,7 % θεικά ποσοστά έβλεπα στις .... προεκλογικές περιόδους απλά τώρα είμαι στα 107 μόρια και του χρόνου με πρώτη επιλογή και εντοπιότητα φτάνω τα 142! Φυσικά ένας συνάδελφος παραπάνω στο forum είχε πει οτι τί να τα κάνεις τα μόρια αν ο άλλος πιάσει την οργανική και φύγει μετά απο 10 χρόνια και ας έχει και 70 μόρια . Τυχαίνει να είμαι καλά στο σχολείο που υπηρετώ μικρό σχολείο 45 παιδιά άψογος διευθυντής είμαι 4 χρόνια ήδη εκεί οπότε.... απλά όπως κάθε μέρος δεν είναι και για πάντα . Οικογένεια δεν έχω μόνο γονείς . Κοινώς για να μην σας πρηζω ... Ασχημο πράγμα η συνηθεια και τα μόρια ....Αν τυχόν μπορεί κάποιος να μου πει καμιά γνώμη καλοδεχούμενη (αλλιώς θα παω σε μελλοντολόγο χαχαχαχα) Καλημέρα και να είστε όλοι καλά !
Θα σου πω τη γνωμη μου, που ειαι ξεκαθαρη. Εισαι σε ενα μερος το οποιο δεν το επελεξες, απλα ηρθε μεσα απο μια τοποθετηση διορισμου αναμεσα σε τοσα μερη που δηλωσες, η βαση σου ειναι στην Αθηνα, το μικρο μερος οσο και αν δεν το καταλαβαινεις σου μειωνει την πιθανοτητα να κανεις πραγματα στη ζωη σου τα οποια στο αστικο κεντρο γινονται πιο ευκολα (σε ολους τους τομεις, απο γνωριμια,γυμναστηρια,βολτες κλπ). Κανω την παραδοχη πως Αθηνα θα εχεις και σπιτι να μεινεις (αρα ισως γλιτωσεις και τα χρηματα του ενοικιου). Προσωπικη μου αποψη επισης ειναι πως φετος θα γινουν οντως αρκετες μεταθεσεις, πχ τα 3/4 της απιστευτης χρονιας του 2015. Δηλαδη οπως μπηκε ο συριζα το 15 ετσι και θα αποχωρησει (πανηγυρικα ως προς μεταθεσεις εννοω) Αρα, μην το σκεφτεσαι , κανε αιτηση μεταθεσης στον τοπο σου, και αν φυσικα το μετανιωσεις γιατι θα σου λειπει το μικρο μερος, η Αθηνα θα ναι χαλια , οι αποστασεις μεγαλες κλπ, κανεις αιτησεις αποσπασης και πας για πλακα παλι πισω. Δεν ειμαι ουτε μονιμος, ουτε φιλολογος, αλλα αναπληρωτης, που οπως λενε καποιοι εχω οργωσει τη χωρα! Και φυσικα συναντω πολλες περιπτωσεις μονιμων σαν τη δικη σου. Καλη αποφαση.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 03:12:21 μμ »
Οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά μετά από μετάθεση, γίνονται με μόρια μεταθέσεων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 03:25:31 μμ »
Οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά μετά από μετάθεση, γίνονται με μόρια μεταθέσεων;
Ναι αλλά προηγούνται οι υπεράριθμοι αν υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 04:12:33 μμ »
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 07:23:00 μμ »
Παράθεση
Μήπως έχει κανείς καμια πληροφόρηση για την Α' και την Δ' Αθήνας στον κλάδο των φιλολόγων απο συνταξιοδοτήσεις ?

Η μόνη εικόνα που έχω είναι ότι ο κόσμος διστάζει να φύγει λόγω των μειώσεων στις νέες συντάξεις. Όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Συμφωνώ κι εγώ με touristakos, κάνεις κάθε χρονιά αίτηση για να έρθεις σε αστικό κέντρο. Αν κάποιος μπορεί να φύγει από δυσπρόσιτο και δεν θέλει, θα πει ότι έχει φτιάξει εκεί την ζωή του (σχέση, γάμος, κλπ.) ή δεν θέλει την ζωή στα αστικά κέντρα για κάποιους λόγους.
Και δεν μιλάω στον αέρα, έχω βιώσει και τα δύο, και δυσπρόσιτο και αστικό κέντρο.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 07:34:13 μμ »
Αν κάνεις μεταδημότευση από τον δήμο χ στον δήμο ψ του ίδιου πυσδε α τότε :
1) Για την μετάθεση στο α παίρνεις κανονικά τα μόρια εντοπιότητας αφού τα χ και ψ ανήκουν και τα 2 στο α πυσδε ( θα στείλεις χαρτιά και από τους 2 δήμους χ και ψ ωστε να φανει πως τα 2 τελευταια χρονια ανηκεις σε δημους του α πυσδε ) .
2) αν πάρεις μετάθεση στο α πυσδε θα περιμένεις 2 χρόνια για να έχεις τα μορια εντοπιότητας στον δήμο ψ για τις τοποθετήσεις. 

Σημείωση :
Στις μεταθέσεις παίρνουμε τα μόρια εντοπιότητας για το πυσδε α μόνο .   Στις τοποθετήσεις εντός του πυσδε α παίρνουμε τα μόρια εντοπιότητας μόνο για τα σχολεία του δήμου μας και μόνο αν έχουμε συμπληρώσει 2 χρόνια δημότες σε αυτόν.

Ευχαριστώ knkn
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:19:21 μμ »
αυτο με τον διπλασιασμο των μοριων, για ποιες κατηγοριες σχολειων μιλάμε? για δευτεροβαθμια μιλαω

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:24:12 μμ »
Τα μόρια δυσμενών συνθηκών είναι ίδια και στις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης. Διπλασιασμό δίνουν τα σχολεία από Ι έως και ΙΓ.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:11:32 μμ »
Ερωτηση και συγγνωμη αν εχει ξαναειπωθει: oι ΠΕ06 βθμια μπορουν να κανουν αιτηση και για τα διαπολιτισμικα δημοτικα;

Αποσυνδεδεμένος Ametathetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την Μετάθεση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 07:16:36 μμ »
Ερώτηση προς γνώστες:
Έχω ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας στο δήμο που μένω 14/06/2017. (Συμπληρώνω δηλαδή διετία στις 14/06/2019). Δικαιούμαι μόρια εντοπιότητας ;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 08:25:39 μμ »
Ερώτηση προς γνώστες:
Έχω ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας στο δήμο που μένω 14/06/2017. (Συμπληρώνω δηλαδή διετία στις 14/06/2019). Δικαιούμαι μόρια εντοπιότητας ;
Οχι

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:18:25 μμ »
Παιδιά ξερεις κανείς αν θα υπολογιστουν τα δικαιολογητικα παρότι δεν τα συμπληρωσα στις παρατηρήσεις στην αίτηση βελτίωσης αν τα στειλω στη διευθυνση??
Εκανα οριστική υποβολή δυστυχως και θελω να στειλω εντοπιοτητα και οικογενειακη κατασταση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.