*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με διευθυντή  (Αναγνώστηκε 12457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 10:01:25 μμ »
Μα συμφώνησα μαζί σου στο κομμάτι της άδειας. Το τόνισα όμως για τις περιπτώσεις που ορισμένοι νομίζουν ότι τους χρωστάει κάποιος χάρη και ζητάνε παράλογα πράγματα.
Πέφτει η γέφυρα ενός ποταμού, δεν υπαρχει άλλη πρόσβαση και μένω 15 χιλιόμετρα μακριά από το σχολείο....αλλά δεν μπορώ να πάω και στα υπόλοιπα γιατί ειναι κομβικό σημείο....τι προτείνεις;
Οι διευθυντές δεν ζητούν παράλογα πράγματα; Στην περίπτωση που σου ανέφερα με το πλοίο έπρεπε να πάω Αθηνά 200 km μακριά να αφήσω το ΙΧ εκεί  ή να το άφηνα στην πολύ που ημουν  και με συγκοινωνία στο αεροδρόμιο κλπ...και να μεταβώ αεροπορικώς στο νησί γιατί δεν τους ρώτησα όταν έφυγα!!!
Σου έχει τύχει να αρρωστήσεις Κυριακή; Τηλεφώνησε  Δευτέρα και θα ακούσεις διάφορα από τους βιονικούς διευθυντές.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2019, 10:08:44 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 10:18:05 μμ »


Πέφτει η γέφυρα ενός ποταμού, δεν υπαρχει άλλη πρόσβαση και μένω 15 χιλιόμετρα μακριά από το σχολείο....αλλά δεν μπορώ να πάω και στα υπόλοιπα γιατί ειναι κομβικό σημείο....τι προτείνεις;
Οι διευθυντές δεν ζητούν παράλογα πράγματα; Στην περίπτωση που σου ανέφερα με το πλοίο έπρεπε να πάω Αθηνά 200 km μακριά να αφήσω το ΙΧ εκεί  ή να το άφηνα στην πολύ που ημουν  και με συγκοινωνία στο αεροδρόμιο κλπ...και να μεταβώ αεροπορικώς στο νησί γιατί δεν τους ρώτησα όταν έφυγα!!!
Σου έχει τύχει να αρρωστήσεις Κυριακή; Τηλεφώνησε  Δευτέρα και θα ακούσεις διάφορα από τους βιονικούς διευθυντές.

Αν το σπίτι σου είναι σε μέρος που η επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο είναι μια γέφυρα τότε κανείς δεν θα σου πει κάτι για την κανονική άδεια.

Όσο αφορά το να αρρωστήσεις Κυριακή, ενημερώνουμε την Κυριακή τον διευθυντή ότι ήμαστε άρρωστοι και πιθανόν να μην έρθουμε Δευτέρα. Από εκεί και πέρα αν κάποιος Διευθυντής είναι αγενής όταν βρεθούμε από κοντά του λέμε ότι δεν μας άρεσε ο τρόπος του και του εξηγούμε γιατί.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 10:55:55 μμ »
Είχε αναφερθεί πρόπερσι εδώ στο pde συναδέλφισα που (με επιθυμία της, δε ξέρω γιατί) ήταν 4 μέρες Πάτμο και 1 μέρα Λειψούς και πήγαινε τη 1 μέρα με ιδιωτικό βαρκάκι!!!

Αλλά , μάλλον, δε θα'χε προβλήματα για να μην το αρνηθεί.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 11:00:49 μμ »
Θα είχες δίκιο αν υπήρχε ακόμα το καθεστώς των διαφορετικών περιοχών μετάθεσης μέσα στα ίδια ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, οπότε η απόσταση των σχολείων που θα μπορούσες να τοποθετηθείς είναι μικρή. Από τη στιγμή που ανήκει κάποιος οργανική στη Β, ή Γ περιοχή μετάθεσης ενός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, έπρεπε να κατοικεί στα όρια του, επομένως και οι αποστάσεις θα ήταν μικρές. Σήμερα όμως εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης η συντριπτική πλειοψηφία των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ έχουν μόνο μία περιοχή μετάθεσης και ένας σημαντικός αριθμός συναδέλφων δεν έχουν οργανική και κάθε χρόνο αλλάζουν σχολεία. Δεν μπορεί ένας εκπαιδευτικός που ανήκει στη διάθεση να μετακομίζει κάθε χρόνο. Έχω δει πολύ παράλογες τοποθετήσεις σε αυτά τα χρόνια που δεν υπήρχαν ξεχωριστές περιοχές. πχ συνάδελφος ήταν τοποθετημένος 3 μέρες στην Καβάλα και 2 μέρες στη Θάσο. Δεν μπόρεσε να μεταβεί στη Θάσο λόγω απαγορευτικού μια μέρα και ο διευθυντής του τον απείλησε με αναφορά, γιατί λέει έπρεπε να έχει σπίτι και στη Θάσο και να έχει πάει από το προηγούμενο απόγευμα στο νησί.

Αυτοι οι διευθυντες σταματανε να το παιζουν αρχοντες οτσν αυτα που σου λενε τα ζητησεις γραπτως ακολουθωντας ολες τις διοικητικες διαδικασιες ....εκει γινονται αρνακια . Αν δεν γινουν και το ζητημα ανεβει ιεραρχικα εκει τους κανουν αρνακια.
Αν αρρωστησει καποιος σαφεστατα να παρει αδεια αλλα να παρει καποιος επειδη δεν υπαρχει προσβαση στο σχολειο ειναι παραλογο και δρν βασιζεται πουθενα ιδιαιτερως σε ανθρωπους που βρισκονται σε 2 + σχολεια και σε περιοχες τεραστιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 11:27:03 μμ »

Αν το σπίτι σου είναι σε μέρος που η επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο είναι μια γέφυρα τότε κανείς δεν θα σου πει κάτι για την κανονική άδεια.

Όσο αφορά το να αρρωστήσεις Κυριακή, ενημερώνουμε την Κυριακή τον διευθυντή ότι ήμαστε άρρωστοι και πιθανόν να μην έρθουμε Δευτέρα. Από εκεί και πέρα αν κάποιος Διευθυντής είναι αγενής όταν βρεθούμε από κοντά του λέμε ότι δεν μας άρεσε ο τρόπος του και του εξηγούμε γιατί.
Όταν ο δρόμος κλείσει με διαταγή της τροχαίας λόγω χιονόπτωσης πως θα ζητήσω κανονική άδεια; Εγώ τον έκλεισα ή μόνος μου αποφάσισα να μην πάω σχολείο; Οι ανακοινώσεις των αρχών για ποιους ισχύουν όταν εκδιδονται; Γιο όλους τους άλλους πολίτες εκτός από τους εκπαιδευτικούς;

Την φράση αρρώστησες Σ/Κ και τώρα ζητάς άδεια την έχεις ακούσει; Λες και η αρρώστια Σ/Κ έχει αργία!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 09:56:03 πμ »
Παντως εγω που ειχε καθυστερηση το ενα εκ των τριων αεροπλανων που επρεπε να παρω για να επιστρεψω μετα τις διακοπες του Πασχα και συνεπως εχασα και τα αλλα δυο, χρεωθηκα κανονικοτατγ αδεια . Μαλιστα καθως δεν υπηρχε θεση στο ενα εκ των 2 αεροπλανων για την επομενη μερα, χρεωθηκα 2 μερες αδεια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:48:34 μμ »
Εμένα μου έχει τύχει να μη μπορώ να φτάσω στο σχολείο λόγω χιονόπτωσης, αλλά ήταν η πρώτη ημέρα επιστροφής από Χριστούγεννα και είχε βγάλει το Υπουργείο εγκύκλιο σε σχέση με το θέμα. Δε θυμάμαι τι ακριβώς είχε συμβεί, αλλά πήγα στο διευθυντή βεβαίωση από τα ΚΤΕΛ και δε χρεώθηκα άδεια. Βέβαια, ήταν κλειστά όλα τα σχολεία της περιφέρειας εκτός από όσα ήταν εντός της συγκεκριμένης πόλης και τα παιδιά που μεταφέρονταν με λεωφορεία δεν μπορούσαν να έλθουν, οπότε υπολειτούργησε το σχολείο ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:18:28 μμ »
Παντως εγω που ειχε καθυστερηση το ενα εκ των τριων αεροπλανων που επρεπε να παρω για να επιστρεψω μετα τις διακοπες του Πασχα και συνεπως εχασα και τα αλλα δυο, χρεωθηκα κανονικοτατγ αδεια . Μαλιστα καθως δεν υπηρχε θεση στο ενα εκ των 2 αεροπλανων για την επομενη μερα, χρεωθηκα 2 μερες αδεια

Αυτό όμως είναι διαφορετικό γιατί μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι θα μπορούσες να πάρεις το προηγούμενο αεροπλάνο προληπτικά, επειδή οι καθυστερήσεις στα αεροπορικά δρομολόγια δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Έτσι δε μπορεί να χαρακτηριστεί ανυπαίτιο κώλυμα, που όπως έχω ξαναγράψει, είναι η φράση κλειδί του νόμου για να διεκδικήσει κάποιος αυτό που δικαιούται.
Επειδή πιθανόν να μην έχει γίνει κατανοητό αυτό που έγραψα στην πρώτη μου ανάρτηση και επειδή βλέπω διάφορες αναρτήσεις όπως π.χ. ότι δεν προβλέπεται κάτι άλλο εκτός από την κανονική άδεια, παραθέτω το απόσπασμα του νόμου με τη διευκρίνιση:

- Σύμφωνα με το άρθρο 657 του ΑΚ(2)   κάθε περιστατικό που δεν οφείλεται σε υπαιτιότητα του μισθωτού και που θεωρείται βάσει της καλής πίστεως και των συναλλακτικών ηθών ότι καθιστά την παροχή εργασίας ανέφικτη, δηλαδή ότι δικαιολογεί την μη παροχή της εργασίας, του δίνει το δικαίωμα να ζητήσει τις αποδοχές του χρονικού διαστήματος κατά το οποίο ήταν αδύνατη η παροχή εργασίας, με βασική προϋπόθεση να έχει εργαστεί για τουλάχιστον δέκα ημέρες.
2. Άρθρο 657.- Λόγοι που εμπόδισαν τον εργαζόμενο. Ο εργαζόμενος διατηρεί την αξίωσή του για το μισθό, αν ύστερα από δεκαήμερη τουλάχιστον παροχή εργασίας εμποδίζεται να εργαστεί από σπουδαίο λόγο που δεν οφείλεται σε υπαιτιότητά του. Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να αφαιρέσει από το μισθό τα ποσά που εξαιτίας του εμποδίου καταβλήθηκαν στον εργαζόμενο από ασφάλιση υποχρεωτική κατά το νόμο.

Για παράδειγμα, σε μία κατάληψη σχολείου από μαθητές, φανταστείτε τις ημέρες που ο εκπαιδευτικός εμποδίζεται να εργαστεί να χρεώνεται κανονική άδεια! Και αν εξαντληθεί η κανονική θα μετατραπεί σε άνευ αποδοχών; Δε γίνεται.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:09:40 μμ »
Προσωπικά είμαι τοποθετημένη σε δύο σχολεία. Το ένα είναι σε βουνό, το άλλο κοντά σε θάλασσα, με σαφώς καλύτερο και ηπιότερο κλίμα. Η απόσταση μεταξύ τους, 33 χιλιόμετρα.

Στην προηγούμενη χιονοκακοκαιρία, έκλειναν τα σχολεία του Δήμου όπου βρίσκεται το ορεινό χωριό μου, ΟΚ, δεν πήγαινα σχολείο εκείνη την ημέρα που είχα μάθημα εκεί, όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Την επομένη όμως, έπρεπε να μεταβώ στο σχολείο το σχεδόν παραθαλάσσιο (το οποίο απέχει 60 χιλιόμετρα από τον τόπο κατοικίας μου). ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΕΛΘΩ από το ορεινό χωριό, το οποίο τις ώρες εκείνες ήταν ΑΠΡΟΣΠΕΛΑΣΤΟ λόγω χιονόπτωσης και παγετού (παρέμειναν και εκείνη την ημέρα τα σχολεία κλειστά στον ορεινό αυτόν Δήμο)! Είχα τεράστιο πρόβλημα. Ακόμα και οι προβλέψεις είχαν βγει έξω εκείνες τις μέρες και η χιονόπτωση και ο παγετός ήταν εντονότερα.

Σηκώνομαι από τις 5, σχεδόν όλοι κοιμόντουσαν, μαθαίνω ότι ο δρόμος είναι κλειστός, μου λένε ότι ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΤΕΛ δεν έκανε δρομολόγιο εκείνη την ημέρα, εγώ σε αναμμένα κάρβουνα, γιατί το σχολείο στο οποίο έπρεπε να πάω εκείνη την ημέρα ήταν ΑΝΟΙΧΤΟ, αλλά εγώ έπρεπε να περάσω ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟΣ. Ήμουν λοιπόν stand-by, σε συνεχή επικοινωνία με τοπικούς παράγοντες, συναδέλφους που μένουν στο ορεινό χωριό, τη Διευθύντριά μου στο σχολείο που έπρεπε να πάω (και μια χαρά έκανε μάθημα), καθώς εκεί ο καιρός ήταν πολύ καλύτερος, όπως και με τη Διεύθυνση...

Αφού μίλησα με κάποιους υπαλλήλους από τη Διεύθυνση, μου είπαν ότι θα μετέφεραν το ερώτημά μου για το τι να κάνω, στον Προιστάμενο. Σε μετέπειτα επικοινωνία μού είπαν ότι ο Προιστάμενος είπε να μου πουν ΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ (ΚΛΕΙΣΤΟ) ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ζήτησα να μιλήσω με τον ίδιο τον Προιστάμενο. Πράγμα που έγινε. Στη συνομιλία μας δεν μου είπε ο ίδιος να περάσω με δική μου ευθύνη, μου είπε όμως ότι λόγω του ΕΣΠΑ τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά και τη στιγμή που ο Δήμος, στο σχολείο του οποίου θα πήγαινα, είχε κρατήσει τα σχολεία ανοιχτά, έπρεπε να πάω. Σημειωτέον δε ότι κάποια σχολεία του ίδιου Δήμου λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά από το δικό μου, ο αγαπητός Δήμος τα είχε κλείσει. Έριξε το μπαλάκι στον Δήμο και μάλιστα είπε ότι θα επικοινωνήσει ο ίδιος με τον Δήμαρχο για να ληφθεί κάποια πρόνοια για περιπτώσεις όπως η δική μου (πολύ αμφιβάλλω αν το έκανε). Αλλιώς, έπρεπε να πάρω άδεια!!! Εκεί πραγματικά τα πήρα και του λέω, συγγνώμη, ούτε το ΚΤΕΛ δεν έκανε δρομολόγιο σήμερα, Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ, ΕΓΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ; Και ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ, του λέω, γιατί αδυνατώ να το κατανοήσω, όταν λέτε να περάσω ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ;! Τι σημαίνει αυτό;

Άδεια του λέω, δεν πρόκειται να χρεωθώ για τέτοιο λόγο, γιατί δεν είναι δική μου υπαιτιότητα και δεν ΘΕΛΩ στο κάτω-κάτω να πάρω άδεια, πώς το λένε! Εκεί μου είπε το άλλο που με έφερε ακόμη περισσότερο στα όριά μου και που όταν το ακούω, εξαγριώνομαι: "Υπάρχει νόμος, λέει, που επιβάλλει στον εκπαιδευτικό να μένει κοντά στο σχολείο του!" Θαρρείς και είχα κατά την τοποθέτησή μου την επιλογή να μένω κοντά στο σχολείο μου και δεν το έκανα! Λες και δεν ξέρουν τι γίνεται με τα κενά και με τα ΠΑΚΕΤΑ που μας δίνουν με 2, 3 και 4 σχολεία, τα οποία απέχουν και μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους!

Να μη σας τα πολυλογώ, από ένα σημείο και μετά λέγαμε τα ίδια, να με καλύψουν από εκεί δεν έπαιζε, οπότε λες, να τα βρω τουλάχιστον με το σχολείο μου να δω πώς θα τη βγάλω... Κάτι τέτοιο, νομίζω, θα σκεφτόταν και ο ίδιος αλλά πώς να μου το πει. Δήλωνε σύμπνοια και συμπαράσταση, αλλά μέχρι εκεί. Του λέω λοιπόν, εγώ άδεια δεν πρόκειται να χρεωθώ και θα πάω μέχρι εκεί που μπορώ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ για να περάσω, Ο,ΤΙ ΩΡΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. Αν κατάφερνα να πάω εκεί 1:10, ΟΚ, θα έλεγα: "Γεια σας, ήρθα τώρα που κατέστη δυνατόν, 1:15 που σχολάμε, φεύγω!" Τι να μου πουν; Γιατί δεν έκοψες τον λαιμό σου να βρεις κάνα Super Puma να έρθεις νωρίτερα; Ε συγγνώμη, αφού κολλάνε στη γραφειοκρατία και θέλουν να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας, να κινδυνεύουμε για το τίποτα, να χάνουμε την συναδελφικότητά μας, την αλληλεγγύη μας, να αγνοούμε την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, για να τηρήσουμε το ΓΡΑΜΜΑ και όχι το ΠΝΕΥΜΑ του νόμου, ΟΚ, αυτό και θα έχουν!

Δεν το έκανα θέμα από κει και πέρα, αλλά δηλώνω με κάθε ευκαιρία την αγανάκτησή μου για την έλλειψη πρόνοιας για όλους εμάς που αναγκαζόμαστε να βάζουμε τη ζωή μας σε κίνδυνο χωρίς λόγο...

Είναι εξοργιστικό πραγματικά να ζούμε τέτοιες καταστάσεις, ειδικά όσοι είμαστε αναπληρωτές και δη μέσω ΕΣΠΑ!!! Εκεί αυτόματα πρέπει να έχουμε και την ιδιότητα του ΘΕΟΥ, για να κάνουμε τα αδύνατα για όλους, δυνατά για εμάς!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:34:49 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:55:04 μμ »
Ο ιδιος θα περνουσε με δικη του ευθυνη παραβιαζοντας τις απογορευσεις της τροχαιας; Προφανως οχι.
Οσοι υπηρετουμε σε πεντε σχολεια ποσους τοπους κατοικιας πρεπει να εχουμε;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 12:10:10 πμ »
Προφανώς και δεν θα περνούσε!

Πρέπει να διαθέτουμε τόσες κατοικίες όσα και τα σχολεία μας. Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το παράλογο!  :P

Κάτσε να δεις γέλια στην επόμενή μου τοποθέτηση. Θα τους δείξω αυτόν τον νόμο και θα τους πω ότι τον επικαλούμαι για να μου βρουν σχολεία κοντά στον τόπο διαμονής μου!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 11:35:04 πμ »
Αυτό όμως είναι διαφορετικό γιατί μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι θα μπορούσες να πάρεις το προηγούμενο αεροπλάνο προληπτικά, επειδή οι καθυστερήσεις στα αεροπορικά δρομολόγια δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Έτσι δε μπορεί να χαρακτηριστεί ανυπαίτιο κώλυμα, που όπως έχω ξαναγράψει, είναι η φράση κλειδί του νόμου για να διεκδικήσει κάποιος αυτό που δικαιούται.


Δεν έχεις δίκιο γιατί η αεροπορική εταιρία μου έδωσε χαρτί ότι λόγω δικής της ευθύνης έχασα τα υπόλοιπα αεροπλάνα.
Άλλωστε, με αυτή τη λογική, ο εκπαιδευτικός μόλις βλέπει ότι πάει να χαλάσει ο καιρός, θα πρέπει να πάει δίπλα στο σχολείο μην τυχόν και κλείσει ο δρόμος! Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να κλείνουν οι δρόμοι! Μάλιστα είναι, σε κάποιες περιπτώσεις, πιο συχνό από τις καθυστερήσεις των αεροπλάνων
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 01:53:06 μμ »
Το πρόβλημα δημιουργείται διότι υπάρχει άλλο πλαίσιο αδειών αναπληρωτών και μόνιμων.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 03:00:46 μμ »
Το πρόβλημα δημιουργείται διότι υπάρχει άλλο πλαίσιο αδειών αναπληρωτών και μόνιμων.

Δεν είναι αυτό. Όλα είναι θέμα Διευθυντή. Αν θα δείξει κατανόηση στην απουσία λόγω ανωτέρας βίας ενός συναδέλφου ή όχι. Μάλιστα θα έλεγα ότι στον αναπληρωτή θα έπρεπε να δείχνει λίγο περισσότερη κατανόηση, γιατί η λήψη κανονικής άδειας τον επιβαρύνει οικονομικά, αφού θα δει μειωμένη την αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας, ενώ ο μόνιμος που δεν παίρνει αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας δεν έχει κάποιον οικονομικό αντίκτυπο, οπότε είναι κυρίως ηθικό το ζήτημα. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κάποια δουλειά ιδιωτική ή δημόσια που ο εργαζόμενος να έχει 3-4 διαφορετικούς τόπους δουλειάς. Δηλαδή κάθε μέρα να έχει διαφορετική έδρα ή ακόμα και μέσα στην ημέρα διαφορετική έδρα και ο εργοδότης να μην φροντίζει τη μετακίνηση σου. Υπήρχε περίπτωση μόνιμης συναδέλφου που την ίδια μέρα την τοποθέτησαν σε δύο σχολείο που δεν υπήρχε συγκοινωνία μεταξύ των χωριών που είχαν την έδρα τους, αυτή δεν οδηγούσε και η απάντηση του προϊσταμένου ήταν να κάνεις auto stop. Αν αυτές οι υποθέσεις πήγαιναν σε εργατοδικείο πολλά στελέχη του υπουργείου θα έτρωγαν βαριές καμπάνες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.