*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 102600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ellitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 10:44:31 μμ »
Καλημέρα!
 Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει να συγκεντρώσουμε σε αρχεία τις ερωτήσεις εισαγωγής και ερμηνευτικές ανά παράγραφο και λεξιλογικές ανα παράγραφο ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ.
Το εχει κανει το μεθοδικο
http://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/themataB/ArxaiaProsanNEO.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #225 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:45:41 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε στο παρακάτω:
Στη Τράπεζα θεμάτων θεμα 161 Αρχαία Κατ. Β' Λυκείου έχει μια άσκηση με ετυμολογική συγγένεια:
με ποια από τις τρεις λέξεις έχει ετυμολογική συγγένεια η λέξη αγωγή;
 α)πράττω
β)άχθομαι
γ)έχω

ευχαριστω εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #226 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:50:38 μμ »
μία συμπλήρωση στην παραπάνω απορία μου: και με την λέξη έπαρση έχω την ίδια απορία...
με ποια΄από τις παρακάτω λέξεις έχει ετυμολογική συγγένεια;
έχω?
πράττω?
άχθομαι?

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #227 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 01:12:01 μμ »
εγώ νομίζω ότι δεν έχει συγγένεια με καμία από τις προαναφερθείσες λέξεις. έπαρση. Η λέξη προέρχεται από το επί και το αίρω. Προσωπικά δεν μπορώ να βρω  ετυμολογική συγγένεια με κάποιο από αυτά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #228 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 03:13:02 μμ »
Θα συμφωνησω μαζι σου labros ουτε εγώ μπορούσα να βρω.. Κι όμως αποτελεί ερώτηση στη τράπεζα θεμάτων...
όσον αφορά τη λέξη αγωγή;
 α)πράττω
β)άχθομαι
γ)έχω

εχει καποια συγγενεια με τις παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #229 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 03:16:29 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε στο παρακάτω:
Στη Τράπεζα θεμάτων θεμα 161 Αρχαία Κατ. Β' Λυκείου έχει μια άσκηση με ετυμολογική συγγένεια:
με ποια από τις τρεις λέξεις έχει ετυμολογική συγγένεια η λέξη αγωγή;
 α)πράττω
β)άχθομαι
γ)έχω

ευχαριστω εκ των προτέρων..
Ίσως με το ἄχθομαι. Το πιθανολογεί ο J. B. Hofmann, Ετυμολογικόν Λεξικόν της Αρχαίας Ελληνικής, Αθήναι 1973 (στη λ. ἄχθος), όπως και ο Γ. Μπαμπινιώτης τόσο στο Λεξικό της Νέας ελληνικής γλώσσας όσο και στο Ετυμολογικό Λεξικό της Νέας ελληνικής γλώσσας (στη λέξη άχθος και στα δύο). Το Liddell-Scott-Jones, το Λεξικό της κοινής Νεοελληνκής του ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη και ο Ν. Π. Ανδριώτης, Ετυμολογικό Λεξικό της κοινής Νεοελληνικής, δεν αναφέρουν τίποτα σχετικό, ενώ ο Ι. Σταματάκος, Λεξικόν της Αρχαίας ελληνικής γλώσσης, συσχετίζει τα ἄχθος και ἄχθομαι με το ρ. ἄγχω.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 03:24:53 μμ »
Sali σ ευχαριστώ πάρα πολύ.. με δυσκόλεψανε αρκετά και δεν έβρισκα κάποια σίγουρη απάντηση..
καλό θα ήταν να μην μπαίνανε τέτοιού είδους ερωτήσεις σε τράπεζα θεμάτων..

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #231 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 11:49:32 πμ »
Sali σ ευχαριστώ πάρα πολύ.. με δυσκόλεψανε αρκετά και δεν έβρισκα κάποια σίγουρη απάντηση..
καλό θα ήταν να μην μπαίνανε τέτοιού είδους ερωτήσεις σε τράπεζα θεμάτων..
Είναι απαράδεκτες αυτές οι ερωτήσεις, ειδικά η τελευταία με τη λέξη "έπαρση", η οποία δεν έχει ετυμολογική συγγένεια με καμμία από τις λέξεις που αναφέρεις. Απορώ πώς είναι δυνατόν να δίνονται τέτοιες ασκήσεις από ανθρώπους που υποτίθεται πως γνωρίζουν από γλώσσα. Αλλά γιατί να απορώ, όταν βλέπω τι γίνεται κάθε χρόνο με τις πανελλαδικές;
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #232 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 12:30:18 μμ »
Απαράδεκτες, δεν λες τίποτα...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά υπάρχει μια εμμονή τα τελευταία χρόνια να φορτώνουν τους μαθητές -και να απαιτούν από αυτούς- ένα πλήθος ετυμολογικών λεπτομερειών (το βλέπεις σε όλα τα βιβλία Αρχαίων του Γυμνασίου), ίσως νομίζοντας ότι έτσι επιβεβαιώνουν τη συνέχεια της ελληνικής και δικαιολογούν τη μακρόχρονη διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Μου θυμίζουν έναν καθηγητή αρχαίων ελληνικών που είχα στο Πανεπιστήμιο, που αντί να μας διδάσκει το κείμενο του Αισχύλου, μας αράδιαζε συνώνυμα, παράγωγα και αντίθετα για τις λέξεις του. Δεν θυμάμαι να έχω νιώσει μεγαλύτερη καταπίεση παρακολουθώντας μάθημα, καίτοι η γλωσσολογία είναι η μεγάλη μου αγάπη.

Καλή και χρήσιμη η ετυμολογία, δεν λέω. Όμως, δεν είναι αυτή μόνο που πιστοποιεί τη σχέση αρχαίας-νέας ελληνικής ούτε αυτή είναι το α' και το ω' μιας γλωσσολογικής ανάλυσης. Από ένα σημείο και μετά, χάνεται η ουσία της εκμάθησης μιας γλώσσας, που είναι η προσέγγιση της σκέψης που εκφράζεται μέσω αυτής, και η όλη διαδικασία "μυρίζει" σχολαστικισμό.

Όσο για την τράπεζα θεμάτων ειδικότερα, θα πρέπει να περιλαμβάνει θέματα που να μπορούν να απαντηθούν χωρίς βοήθεια. Γιατί αν χρειάζεται "βοήθεια του κοινού", για να απαντήσεις, θα μοιάζει περισσότερο με τηλεπαιχνίδι παρά με εκπαιδευτική διαδικασία. Άσε, που ειδικά το θέμα της ετυμολογίας, αρκετές φορές είναι υποκειμενικό και σηκώνει συζήτηση.

Τώρα, για τη σχέση της "έπαρσης" με τις λοιπές λέξεις τι να πω... Εδώ υπήρχε ραδιοφωνική διαφήμιση πέρυσι που υποστήριζε ότι το "πρατήριο" προέρχεται από το "πράττω". Οπότε υποθέτω πως ο καθένας φαντάζεται ό,τι θέλει. Σάμπως ελέγχεται; >:(

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2014, 05:22:57 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #233 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 02:25:40 μμ »
Απαράδεκτες δε λές τίποτα.. βάζει ο κάθε πικραμένος τα θέματα και την πληρώνουν τα παιδιά και εμείς μαζί που προσπαθούμε να βρούμε την ετυμολογική συγγένεια !! Ακόμα απορώ ποιος είναι ο τρόπος σκέψης του, και πώς σκέφτηκε να βάλει αυτή την άσκηση..
Τον Ιούνιο τα ίδια θα έχουμε πάλι, "Λάθη στη τράπεζα θεμάτων του τάδε Λυκείου.. Λάθη, από εδώ, λάθη από εκεί"..

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 31, 2015, 11:28:58 μμ »
Υπάρχουν πουθενά οδηγίες στις οποίες να αναφέρονται τα συντακτικτά φαινόμενα που πρέπει να διδαχθούν στο άγνωστο της β'  λυκείου;Αν όχι, μετατροπή μετοχών σε προτάσεις και συμπτηξη σε μετοχη συνηθιζετε εσείς να διδάσκετε στη β΄ ή ασχολείστε κυρίως στη γ' λυκείου;;

Αποσυνδεδεμένος kirki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 16, 2015, 09:44:39 μμ »
Καλησπέρα!Οι οδηγίες αναφέρουν να διδάξουμε ό,τι περιλαμβάνει το εγχειρίδιο της Α' Λυκείου. Εγώ δουλεύω 8 χρόνια και σύμπτυξη-ανάπτυξη παραδίδω μόνο αν τραβάει η ομάδα. Κρίνει από τα παιδιά. Τακτική μου...σώσε το δάσος κι ας χάσεις το δέντρο. Τα παιδιά δε γνωρίζουν βασικά πράγματα γραμματική και συντακτικού στη Β' π.χ. προσδιορισμούς. Προτείνω να ξεκαθαρίζουν πρώτα αυτά και στην πορεία τα δυσκολότερα φαινόμενα όπως οι λανθάνοντες υποθετικοί και οι αναπτύξεις μετοχών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #236 στις: Μάιος 12, 2015, 04:10:03 μμ »
καλησπερα
ισχυει οτι απο το σχολικο ετος 2015-2016 στη Β λυκειου θα διδασκεται μονο ο Λυσιας "Υπερ αδυνατου" και η θεματογραφια στην ομαδα προσανατολισμου ανθρωπιστικων σπουδων;

Αποσυνδεδεμένος marsis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:25:57 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, εάν έχει γίνει σαφές σε εσάς, τι θα διδαχθεί τελικά  στη β λυκείου στην ομάδα προσανατολισμού των ανθρωπιστικών σπουδών το 2015-2016 ; Λυσίας, "Υπέρ αδυνάτου" ή " Υπέρ Μαντίθεου", όπως το 2014; γιατί και εδώ άκρη δε βγάζω... Παντως στο "διόφαντο" καινουργια βιβλία για αρχαία δε βλέπω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.