*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 88928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 10:41:05 πμ »
Δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά μπορείς να κάνεις μια απλή ερώτηση στον διευθυντή σου
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2008, 08:41:20 μμ »
Αλήθεια, είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσεις τις σχολικές γιορτές; Τώρα π.χ. για την 28η Οκτωβρίου, η γιορτή θα γίνει την Παρασκευή, 26/10 και θα ήταν μία super ευκαιρία να γυρίσουμε στην Αθήνα με 3ήμερο  ;) Μπορείς ενδεχομένως να το συζητήσεις με τον διευθυντή του σχολείου και να σε αφήσει να φύγεις; Έτσι και αλλιώς, δεν έχω αναλάβει τίποτα για τη γιορτή και ο ρόλος μου θα ήταν απλά... διακοσμητικός  :P
ΩΡΑΙΑ !!! Κάνε εσύ την εκδρομούλα σου κι ασε τα άλλα κορόιδα να συμμετέχουν στις σχολικές δραστηριότητες ...
Ωραίοι εκπαιδευτικοί, που δίνουν στους μαθητές ωραία παραδείγματα....

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2008, 09:46:50 μμ »
Οι σχολικές εορτές, εκδρομές  και εκκλησιασμοί είναι εκδηλώσεις του σχολείου. Και όπως οι μαθητές παίρνουν απουσίες όταν δε συμμετέχουν σ' αυτές τις δραστηριότητες, το ίδιο ισχύει (ή θα 'πρεπε) και για τους καθηγητές τους..  ???

Οι εκπαιδευτικοί δυστυχώς χωρίζονται (όπως όλοι οι εργαζόμενοι) σε δύο κατηγορίες:

Στα κορόιδα (που τα παίρνουν όλα επ' ώμου από ενδιαφέρον, πληθωρικότητα, φιλότιμο, διάθεση προσφοράς ή ότι άλλο) και στους εξυπνάκηδες (λουφατζήδες - αργόμισθους, που κάνουν μόνο τα άκρως απαραίτητα, διεκπεραιώνοντας όπως-όπως το εκπαιδευτικό; τους έργο, και φεύγουν τρέχοντας από το σχολείο μπας και τους ζητηθεί τίποτα έξτρα και τους ..προλάβουν στην πόρτα!!), που όχι μόνο "χώνουν" τους υπόλοιπους (βλ. "κορόιδα" παραπάνω-κατ' αυτούς)  στις διάφορες σχολικές εκδηλώσεις ενώ αυτοί ταυτόχρονα "σβήνονται απ' το χάρτη", αλλά και τους "καίνε" (αφού κάποια στιγμή τα κορόιδα επαναστατούν ή απαιτούν ή στη χειρότερη τους μιμούνται) με τα γνωστά αποτελέσματα στο σύνολο των απανταχού εργαζομένων:
την αδιαφορία και τον ατομικισμό..   :(

Στις γιορτές λοιπόν θα 'πρεπε να συμμετέχουν όλοι, ο καθένας με τον τρόπο του, όπως μπορεί από τη θέση του και τις γνώσεις του..Ακόμα και στο χώρο των προβών να είναι και να παρακολουθεί ή να πει τη γνώμη του για κάτι, είναι προσφορά και στον εαυτό του και στους συναδέλφους του και στο επάγγελμά-λειτούργημα του, ενώ παράλληλα δείχνει στους μαθητές του ότι νοιάζεται πραγματικά γι' αυτούς και τους στηρίζει..

Όλα τ' άλλα είναι για αμπελοφιλοσοφίες και ψευτοάλλοθι..   >:(



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2008, 09:56:19 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 01:56:47 μμ »
Daniel, και γω μαζί σου! Με πιάνει αγανάκτηση στις σχολικές γιορτές με τους λουφαδόρους
συναδέλφους που απαξιουν και να βοηθήσουν , αλλά και να τις παρακολουθήσουν ακόμα
κι αν υπηρετούν στον τόπο που κατοικούν μόνιμα.Φτάνει πια με αυτή την κοροιδία. ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 11:26:25 μμ »
συμφωνω κι εγω απολυτως. Ειμαστε εκπαιδευτικοι και οχι δημοσιοι υπαλληλοι.. ελεος πια..
do it!

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 12:24:15 πμ »
Να είστε καλά, συνάδελφοι !
Νιώθω ξανά εκπαιδευτικός κι όχι θύμα ή κορόϊδο.
Έχουμε κι εμείς στο σχολείο μας τέτοιους λουφαδόρους
κι ενώ μου αρέσει πολύ να κάνω πράγματα και να χαίρονται τα παιδιά (κι εμείς)
έρχονται στιγμές που θυμώνω και αγανακτώ...
Κι αν δεν τους αρέσει εκεί που έχουν διοριστεί, δεν πειράζει, ας παραιτηθούν να πάνε σπίτια τους και το μοναστήρι να είν' καλά !
Αλήθεια, εκείνος που πυροδότησε αυτή τη συζήτηση και που μπήκε απόψε στις 10:00, μας διαβάζει ? Και πως νιώθει ?

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 12:43:36 πμ »
Νιώθει ότι στο forum υπάρχουν τουλάχιστον τέσσερα κορόιδα!!!!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
Πλάκα κάνω..

Αλλά με την ευκαιρία συνάδελφοι, τη γνώμη σας να τη γράφετε και να τη στηρίζετε έστω και αν αισθανεστε μειοψηφία, κορόιδα, χαζοί κλπ..

Δυστυχώς, το θράσος στη ζωή το έχουν κατά κανόνα εκείνοι που δεν έχουν το δίκιο με το μέρος τους (και συνήθως είναι οι λίγοι), τη στιγμή που οι πιο πολλοί (σωστοί) ενώ το βλέπουν να σιωπούν με αποτέλεσμα τη δημιουργία λάθος εντυπώσεων.. (Ε, βέβαια τις κερδίζουν οι πρώτοι..  :-\ )

Ε όχι όμως και να συζητάμε τα αυτονόητα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 12:47:03 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 11:16:14 πμ »
συμφωνω κι εγω απολυτως. Ειμαστε εκπαιδευτικοι και οχι δημοσιοι υπαλληλοι.. ελεος πια..

Πίστεψέ με, και στους δημοσίους υπαλλήλους η ίδια κατάσταση επικρατεί. Κάποιοι είναι οι λουφαδόροι και κάποιοι οι συνεπείς και τα κορόιδα πάνω στους οποίους στηρίζεται η λειτουργία όλης της υπηρεσίας. Οι πρώτοι ξεχωρίζουν για το θράσος τους και την απροθυμία τους, οι δεύτεροι για την ευγένεια και την εξυπηρετικότητα προς τους πολίτες. Κι αν ποτέ συμβεί κάτι στην υπηρεσία, μονίμως οι συνεπείς ελέγχονται και δέχονται επιπλήξεις. Οι άλλοι είναι υπεράνω... Έχω καταλήξει δε στο συμπέρασμα πως όσο πιο τρελός το παίζεις και ιδιόρρυθμος, τόσο πιο πολύ συγχωρούν την ασυνέπεια και την τεμπελιά σου. Λυπηρό, αλλά ισχύει.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 12:20:51 μμ »
Αλήθεια, είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσεις τις σχολικές γιορτές; Τώρα π.χ. για την 28η Οκτωβρίου, η γιορτή θα γίνει την Παρασκευή, 26/10 και θα ήταν μία super ευκαιρία να γυρίσουμε στην Αθήνα με 3ήμερο  ;) Μπορείς ενδεχομένως να το συζητήσεις με τον διευθυντή του σχολείου και να σε αφήσει να φύγεις; Έτσι και αλλιώς, δεν έχω αναλάβει τίποτα για τη γιορτή και ο ρόλος μου θα ήταν απλά... διακοσμητικός  :P
ΩΡΑΙΑ !!! Κάνε εσύ την εκδρομούλα σου κι ασε τα άλλα κορόιδα να συμμετέχουν στις σχολικές δραστηριότητες ...
Ωραίοι εκπαιδευτικοί, που δίνουν στους μαθητές ωραία παραδείγματα....

Έχω την εντύπωση , ότι μάλλον υπερβάλλουμε λίγο ...
Κατ'αρχήν αν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί το γεγονός του ότι μπορεί να πάρει κάποιο τριήμερο για να γυρίσει σπίτι του (κι όχι απαραίτητα να πάει εκδρομή) δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα λουφαδόρος , κακός εκπαιδευτικός κτλ.
Εξ'άλλου , δεν γνωρίζουμε τι υποχρεώσεις - ανάγκες μπορεί να έχει ο καθένας ...
Δεν γνωρίζω που υπηρετεί ο Kilgore , αν είναι κοντά ή μακριά από το σπίτι του , αν είναι λουφαδόρος ή όχι...
...Αυτό που γνωρίζω είναι , πως , αν ήμουνα μακριά από το σπίτι μου (για την ακρίβεια , μάλλον πολύ μακριά) και εγώ το ίδιο θα σκεφτόμουνα (όπως και αρκετοί άλλοι...)
Όλα αυτά , βέβαια , τα γράφω , χωρίς να έχω εμπειρία από σχολικές εορτές (τι υποχρεώσεις αναλαμβάνει ο καθένας κτλ.)

Φιλικά.  :)  ..Ειρήνη υμίν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 12:49:36 μμ από peri2005 »

Αποσυνδεδεμένος speedster

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:22:22 μμ »
Αλήθεια, είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσεις τις σχολικές γιορτές; Τώρα π.χ. για την 28η Οκτωβρίου, η γιορτή θα γίνει την Παρασκευή, 26/10 και θα ήταν μία super ευκαιρία να γυρίσουμε στην Αθήνα με 3ήμερο  ;) Μπορείς ενδεχομένως να το συζητήσεις με τον διευθυντή του σχολείου και να σε αφήσει να φύγεις; Έτσι και αλλιώς, δεν έχω αναλάβει τίποτα για τη γιορτή και ο ρόλος μου θα ήταν απλά... διακοσμητικός  :P
Αν είσαι μόνο για ντεκόρ μπορείς άνετα να φύγεις. Εκτός αν η απουσία σου επηρεάζει το φενγκ σούι του χώρου.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:38:48 μμ »
Γιατί Πέσατε να τον Φάτε???????????????????!!!!!!!
Είπε κάτι που δεν το είχατε ξαναακούσει ή δεν το είχατε σκεφτεί και σας σόκαρε??????????
Ο άνθρωπος απλώς θέλει να πάει στο σπίτι του,που είναι το περίεργο!

Μάλλον είναι πολλές οι εκδηλώσεις του σχολείου που παρακολουθήσατε-συμμετείχατε με το στανιό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:45:48 μμ »
Δεν πεσαμε να φαμε κανεναν..
Εγω θελω, που ειμαι στη νεα γενια εκπαιδευτικων, να ειμαι εκπαιδευτικος και να κανω και με το παραπανω οτι καλυτερο μπορω για τα παιδια.
Γιατι μονο ετσι θα παμε μπροστα. Βαρεθηκα να ακουω τον κοσμο να λεει πως οι εκπαιδευτικοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι (με τη κακη εννοια), πως καθονται και πληρωνονται Χριστουγεννα, Πασχα, Καλοκαιρι, πως αραζουν τα Σαββατοκυριακα κτλ κτλ κτλ.
Ας το αλλαξουμε πια αυτο.. εμεις που ειμαστε η νεα γενια εκπαιδευτικων.
ΚΑι ας προσπαθησουμε να κανουμε το αυτονοητο: τα παιδια αυτα να μεγαλωσουν, να γινουν πολυ καλυτερα απο εμας και να μη κανουν τα ιδια λαιθη με εμας και το παρελθον..
do it!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 03:42:15 μμ »
Παράθεση
Εκτός αν η απουσία σου επηρεάζει το φενγκ σούι του χώρου.

Χαχαχαχαχχααααα!!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D  Εξαιρετικό speedster!!  ;D  ;D

Peri δεν έχεις άδικο και πολύ ότι τραβήχτηκε λίγο παραπάνω το θέμα.. Προσωπικά δεν είχα στο μυαλό μου κανέναν kilgore όταν δημοσίευσα ότι διαβάσατε..
Αυτά που έγραψα ήταν γενικά, γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις γιορτές και τις ..κοπάνες σε όλο το δημόσιο (και στην εκπαίδευση).. Βάζουμε τους τρελλούς να βγάζουν το φίδι απ' την τρύπα (βλ. υποχρεώσεις γραφείου-σχολείου) και ...Λούης!!!!!

Σαφώς και ισχύουν όλα αυτά που λες για την επιθυμία σου να γυρνάς πίσω..

Από εμπειρία όμως σου λέω ότι αυτό συμβαίνει περιοσσότερο όταν είσαι ..κοντά σχετικά και όχι πολύ μακριά όπου η μετακίνηση για 3ήμερο (ακόμα και 4ήμερο) είναι πραγματικά βουνό (πολλές ώρες, ανταποκρίσεις πλοίων κλπ) και βέβαια δεν το αποφασίζεις εύκολα.. (Ρώτα γι' αυτό συναδέλφους π.χ. από Σεριφο και άλλα νησιά που απέχουν 2-3 ώρες απο Αθήνα να σου πουν για το πως γλείφουν διευθυντες, βάζουν βύσματα και "σφάζονται" για το ποιός,-οι θα φύγουν 2ήμερο-3ήμερο στην πόλη..  :-\  Και καλά οι οικογενειάρχες, που λογικό είναι να έχουν ένα λόγο παραπάνω και με το δίκιο τους.. Με αποτέλεσμα το έργο να είναι το πως-θα-φύγω και το εκπαιδευτικό να γίνεται πάρεργο..).. Άσε τις ώρες που χάνονται από κάτι απαγορευτικά στο γυρισμό κλπ με αποτέλεσμα να γίνεται μύλος το πρόγραμμα και να χάνεται ύλη...

Τέλος πάντων πιστεύω πως οι συνάδελφοι εδώ κάτι τέτοια εννοούσαν (το πιθανότερο είναι πως τράβηξαν και ...ουκ ολίγα και τα ξέρουν από πρώτο χέρι),  οπότε να το "άντε και συ κι ο γρύλλος σου"  ...λαικόν αίσθημα!!!   ;D

Τίποτα προσωπικό λοιπόν.. Καμιά φορά τα λες στο γάιδαρο να τ' ακούει το σαμάρι..  ;)  ;D  ;D  ;D
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 03:51:25 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 03:47:14 μμ »
Παράθεση
Γιατί Πέσατε να τον Φάτε?HuhHuhHuhHuhHuhHuh!!!!!!!
Είπε κάτι που δεν το είχατε ξαναακούσει ή δεν το είχατε σκεφτεί και σας σόκαρεHuhHuhHuh?
Ο άνθρωπος απλώς θέλει να πάει στο σπίτι του,που είναι το περίεργο!

Μάλλον είναι πολλές οι εκδηλώσεις του σχολείου που παρακολουθήσατε-συμμετείχατε με το στανιό.

Όπα Αγάπη.. Κουλαρε λίγο γλυκιά μου..  :)  Όπως λέει κι ο Πάνος κανείς δεν έπεσε να φάει κανέναν .. Κουβέντα κάνουμε..

Πες μας λοιπόν και συ τη γνώμη σου γι' αυτά που γράφουμε.. Ειναι σωστό κατά τη γνώμη σου κάποιοι να κάνουν τις γιορτές κι οι υπόλοιποι να λείπουν; Τι εικόνα σχολείου και συλλόγου δείχνει αυτό;;  :-\

Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159539
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 178
Σύνολο: 181

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.