*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 88951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 06:42:53 μμ »
Το πως θα φανεί η εικόνα του σχολείου είνα το τελευταίο που με νοιάζει.
Με ενδιαφέρει όμως η ποιότητα της δουλειάς του Δάσκαλου μέσα στην αίθουσα.

Και βέβαια δεν υποστηρίζω έναν αδιάφορο δάσκαλο.
Αλλά δυστυχώς,όπως σε όλα τα επαγγέλματα,έτσι και στο δικό μας υπάρχουν αυτοί που αμαυρώνουν τον κλάδο.
Στην Κύπρο,οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν με ωράριο όπως σε όλες οι υπηρεσίες και έτσι κανείς δεν τους μειώνει όπως συμβαίνει εδώ.
Από μαθήτρια ακόμα με ενοχλούσε η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία ορισμένων εκπαιδευτικών,ευτυχώς ήταν ελάχιστοι αυτοί που έχω γνωρίσει.
Επιπλέον πιστεύω πως η ετοιμασία μιας σχολικής εκδήλωσης που απαιτεί τη συνεργασία δάσκαλου και μαθητών βελτιώνει τη σχέση τους

Αυτό που έχω παρατηρήσει και μου φαίνεται άδικο,είναι ότι τις περισσότερες εκδηλώσεις τις οργανώνουν κυρίως φιλόλογοι,με αποτάλεσμα να αναλαμβάνουν και τις περισσότερες ευθύνες.


ΥΓ : Η λέξη καθηγητής πάντα μου φαινόταν λίγο "δήθεν"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 07:18:41 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:24 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 09:11:36 μμ »
Είδες που λέμε τα ίδια;;.. ;) 

Αυτά περίπου λέμε κι εμείς, δε νομίζω πως υπάρχει σωστός εκπαιδευτικός που διαφωνεί έτσι κι αλλιώς..

Και στην Ελλάδα οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν με ωράριο αλλά όπως υπάρχουν και κοπανατζήδες, υπάρχουν και εκείνοι που κάθονται και παραπάνω ώρες και εκτός ωραρίου σχολείου (αμισθί) προκειμένου να γίνει κάτι καλό (θεατρικό, γιορτή κλπ)..  ;)

Η εικόνα του σχολείου όντως είναι το τελευταίο που πειράζει σε μια σειρά πραγμάτων, αλλά δείχνει κι αυτό κάτι στους απέξω (που είναι με το χέρι στη ..σκανδάλη κι αυτό το ξέρουν καλά ιδιαίτερα όσοι έχουν κάνει επαρχία..) αλλά και σε μας τους ίδιους, και είναι ενδεικτικό ενός κλίματος που επικρατεί..  :-\

Αλλιώς είναι το σχολείο που συμμετέχει και βοηθάει και παρίσταται το σύνολο των εκπαιδευτικών στις διάφορες εκδηλώσεις κι αλλιώς το σχολείο των δύο ή τριών ταχυτήτων (με 2-3 καθηγητές να συμπάσχουν και να αγχώνονται, 4-5 αδιάφορους που είναι εκεί για να μιλάνε και να χαχανίζουν μεταξύ τους χωρίς να σέβονται τον κόπο και την προσπάθεια των παιδιών και των συναδέλφων τους, και τους υπόλοιπους εξαφανισμένους...)  >:(
Και κάτι τέτοια πραγματάκια αντανακλάνε κι επηρεάζουν και τις σχέσεις των παιδιών με τους καθηγητές τους και τις επιδόσεις τους και το συνολικό επίπεδο του σχολείου..

Αυτό για τους φιλόλογους δεν το συζητώ.. Τραβάτε όλοι μαζί να τους ξεσκίσουμε παιδιά!!!  ;D  ;D  ;D
Μακράν ο πιο επιβαρυμένος κλάδος...  ???  (Βοηθάτε ρεεε!!!!..... Και ειδικά οι θετικοί που όταν ακούνε γιορτή ή εκδήλωση πετάνε σπυριά!!  ;D  ;D)

Και προσωπικά έχεις δίκιο για τη λέξη "καθηγητής".. Κι εμένα (για τον εαυτό μου τουλάχιστον όταν πρωτοδιορίστηκα αλλά και τώρα ακόμα), πάντα κάπως μου φαινόταν.. Γι' αυτό προτιμώ τον όρο εκπαιδευτικός που είναι και πιο εύηχος και πιο ευρύς κατα την γνώμη μου..   :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 09:31:18 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 09:30:16 μμ »
Ο άνθρωπος απλώς θέλει να πάει στο σπίτι του,που είναι το περίεργο!
Μα ... αυτο λεω κι εγώ !!!
Ας παει μια και καλή σπίτι του.
Περιμένουν πολλοί να δουλέψουν.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:08:42 μμ »
Το ενδεχόμενο να βρεθείς στη θέση του μια μέρα το σκέφτηκες?

Εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα να έχει παραιτηθεί από κάθε σχολική δραστηριότητα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:24 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:11:26 μμ »
Μαζί σας ρε παιδιά (για τα περί λούφας), αλλά γιατί η συμμετοχή στις γιορτές είναι το μοναδικό κριτήριο για το αν λουφάρει κάποιος ή όχι;

Όσο για τους "αδικημένους" φιλολόγους, που φορτώνονται τις γιορτές, μήπως θα προτιμούσαν να ασχολούνται με τη μισθοδοσία;
Όπως και να το κάνουμε, για να στήσω εγώ μια γιορτή θέλω 10πλάσιο χρόνο (και δε θα είναι και τρομερή - αυτό είναι βέβαιο), όπως και ο φιλόλογος θα φάει 5πλάσιο χρόνο για να περάσει την κατάσταση ενός μήνα. (φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις)

Γιατί είναι λιγότερο λουφαδόρος κάποιος που κουτσοσυμπληρώνει ωράριο με κάτι πολιτιστικά - μαϊμού; (πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις - μην αρχίζετε να με κράζετε)

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:42:42 μμ »
Παραείσαστε αυστηροί με αυτούς που θέλουν να φύγουν στις σχολικές εορτές. Δεν ξέρω τι κλίμα έχετε στα σχολεία σας αλλά εμείς , όσοι στο σχολείο είνμαστε ντόπιοι όπως και εγώ , καταλαβαίνουμε πολύ την ανάγκη των συναδέλφων να ξεκλέψουν στιγμές για να τις περάσουν με τους δικούς τους. Οι γιορτές είναι μοιρασμένες και όσον αφορά την συνοδεία στις παρελάσεις κάνουμε ομάδες και πάμε εναλλάξ. Εγώ πηγαίνω σε όλες κυρίως γιατί περνάω καλά κι όχι επειδή πρέπει. Αισθάνομαι πολύ τυχερή που διορίστηκα στο νησί μου10 λεπτά από το σπίτι μου και αν δεν είχα υπάρξει τόσο τυχερή θα ήθελα να με καταλάβαιναν οι συνάδελφοί μου όταν θα επιθυμούσα τους δικούς μου . Μην ξεχνάτε ότι κανείς δεν επιλέγει που θα διοριστεί ... λοτταρία είναι ... δεν μπορώ να ακούω εκφράσεις του τύπου αν δεν σ'αρέσει παράτα τα και άνοιξέ μας χώρο ... ποιός είναι χειρότερος αυτός που"λουφάρει" 'η αυτός που ζηλεύει την θέση του άλλού; Και στο κάτω κάτω ποιός μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι καλύτερος εκπαιδευτικός από έναν που δεν αναλαμβάνει εκδηλώσεις ΄; Στην τάξη φαίνεται η αξία ... έχω δει ουκ ολίγους συναδέλφους να κάνουν ώρες ατελείωτες πρόβες μόνο και μόνο για να χάσουν μάθημα και μετά φταίει αυτός πουμέρα χωρίς μαθήματα θέλει να δει τους δικούς του ... ε όχι βρε παιδιά !!!!!
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:59:53 μμ »
Ασφαλώς και θα σε κράξουμε. Αυτό το παραμύθι με το φιλόλογο που είναι υποχρεωμένος να αναλαμβάνει και τις σχολικές γιορτές πρέπει επιτέλους να σταματήσει γιατί αδικεί και τους φιλολόγους και τις υπόλοιπες ειδικότητες. Στο πτυχίο μας δε γράφει πουθενά ότι είμαστε σκηνοθέτες, σεναριογράφοι, διδάσκαλοι απαγγελίας και χορωδιών. Επίσης, όταν λέμε ότι μόνο οι φιλόλογοι έχουν την κατάρτιση να οργανώνουν γιορτές, υπονοούμε ότι οι υπόλοιπες ειδικότητες απαρτίζονται από αστοιχείωτους κρετίνους που δε γνωρίζουν ιστορία, δε χειρίζονται σωστά την ελληνική γλώσσα, έχουν περάσει στο πανεπιστήμιο χωρίς να γράψουν έκθεση, δεν έχουν καμία καλλιέργεια και τα μόνα έντυπα που διαβάζουν πέρα από τα σχολικά εγχειρίδια είναι αθλητικές εφημερίδες ή κουτσομπολίστικα περιοδικά. Η καλύτερη γιορτή 17ης Νοέμβρη που έχω δει διοργανώθηκε από φυσικό και στο σχολείο μου τα μισθολογικά τα διαχειρίζεται φιλόλογος και τα καταφέρνει μια χαρά, και σίγουρα αυτές οι δύο περιπτώσεις δεν αποτελούν φωτεινές εξαιρέσεις ως προς τις δυνατότητες των ειδικοτήτων. Και κάτι ακόμα: οι "αδικημένοι" φιλόλογοι δεν έχουν εργαστήρια να στρογγυλοκάθονται ως υπεύθυνοι και να έχουν μείωση ωραρίου και απαλλαγή από λοιπές υποχρεώσεις. Έχουν όμως τουλάχιστον πέντε αντικείμενα τη χρονιά, και μάλιστα εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους που θέλουν διάβασμα, πολλές εργατοώρες δουλειάς στο σπίτι. Η έκθεση, δυστυχώς, δεν ξεπετιέται με σωστό - λάθος και αντιστοιχίσεις. Και αν κάποιος θέλει να κουτσοσυμπληρώσει το ωράριό του με προγράμματα - αέρα, δε χρειάζεται να είναι φιλόλογος για να το κάνει. Το ίδιο καλά μπορεί να είναι μαθηματικός, φυσικός, χημικός, πληροφορικάριος, γυμναστής και πάει λέγοντας.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 12:15:41 πμ »
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα, γιατί, ενώ μοιάζεις να απαντάς σε μένα, δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς μου απαντάς.
Αν θες να πεις τα δικά σου, πέστα. Αλλά όχι με ύφος που να υποδηλώνει ότι εγώ πιστεύω τα αντίθετα.
Αν έγραψα κάτι που δεν είναι σαφές σε σένα, ζήτα μου να το διευκρινίσω.

1) Ποιός είπε ότι οι φιλόλογοι είναι υποχρεωμένοι να αναλαμβάνουν τις γιορτές; Αυτό που είπα είναι ότι συχνά τους είναι πιο εύκολο, ενώ άλλες δουλειές (όπως τα στατιστικά και η μισθοδοσία) είναι πιο εύκολες σε κάποιον άλλον.

2) Οι εξαιρέσεις, όσες και να'ναι, που δε νομίζω να είναι και άπειρες, πιστεύω ότι είναι εξαιρέσεις, όχι ο κανόνας. Με χαρά ανταλλάσω τη μισθοδοσία με μια οποιαδήποτε γιορτή, ακόμα και τώρα! Μόνο που κανένας δε θέλει να αλλάξει (τουλάχιστον φέτος...)

3) Οι Μαθηματικοί δεν έχουν εργαστήριο. Επίσης, αυτό με τα πολιτιστικά, δεν το εγραψα για τους φιλολόγους (νόμιζα ότι είναι σαφές, γιατί έχουν συνήθως πλήρες ωράριο, όπως και οι μαθηματικοί)

Γιαυτό που λες με τα αντικείμενα, να σου γράψω κι εγώ τις απόψεις μου (Αν και δεν έχω καταλάβει που εμπίπτει στην κουβέντα μας)
Τα Λατινικά και τα Αρχαία νομίζω ότι μπορεί κάποιος να τα έχει οργανώσει με σημειώσεις και να είναι πανέτοιμος. Το ίδιο πάνω-κάτω και η έκθεση και η ιστορία για Β' και Γ' Λυκείου.
Αν δεν έχεις κάνει μια τέτοια δουλειά, τότε θα αντιμετωπίσεις τις ίδιες δυσκολίες με ένα μαθηματικό ή φυσικό που θα κάνει σε αυτές τις τάξεις για πρώτη φορά.

Τα βιβλία ιστορίας του Γυμνασίου νομίζω είναι τα ίδια με αυτά που έκανα κι εγώ.
Αν σε αυτά πρέπει ο φιλόλογος να διαβάζει το μάθημα της ημέρας για να το πει, τότε δε χρειάζεται να είναι φιλόλογος, μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Το ότι ακούς "Μαθηματικά" ή "Φυσική" σαν τίτλο μαθήματος, δε σημαίνει ότι πρόκειται για το ίδιο μάθημα σε διαφορετικά επίπεδα κατανόησης.
Ακόμα και το ίδιο μάθημα (π.χ. Άλγεβρα Β' Λυκείου) μπορεί να έχει κεφάλαια από εντελώς διαφορετικούς κλάδους της επιστήμης.

Συμφωνώ μόνο για το διόρθωμα που γράφεις.
Πάντως έχω διαπστώσει για 2 από τους 4 φιλολόγους του σχολείου μου ότι σπαταλάνε πολλές επιπλέον ώρες, μόνο και μόνο από έλλειψη οργάνωσης.

 

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 01:25:22 μμ »
     Συγγνώμη αλλά αυτή η πάλη μεταξύ φιλολόγων και μαθηματικο-φυσικών δεν πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή; Όποιος ενδιαφέρεται για το μάθημά του και τους μαθητές του δουλεύει πολύ ανεξάρτητα από το τι διδάσκει . Εννοείται πως όποιος είναι θεατρολόγος ξέρει καλύτερα να αναλάβει τις γιορτές από οποιονδήποτε άλλον άλλά είναι δυσεύρετος .όλοι οι  υπόλοιποι απλά προσπαθούν να κάνουν κάτι καλό και το ότι κάποιος είναι μαθηματικός δεν σημαίνει ότι έχει στο μυαλό του μόνο αριθμούς και είναι ανίκανος σε ο,τιδήποτε καλλιτεχνικό αλλά είναι γεγονός ότι στα σχολεία έτσι τον αντιμετωπίζουν και ποτέ δεν έχει την ευκαιρία να δείξει την ευρηματικότητά του και σε αυτόν τον τομέα.

Σημείωση: είμαι καθηγήτρια αγγλικής και έχω μπουχτήσει με όλους όσους θεωρούν ότι μόνο αυτοί δουλεύουν και ότι μόνο αυτοί είχαν δύσκολα μαθήματα στο πανεπιστήμιο κλπ. Είμαστε συνάδελφοι και για να είμαστε όλοι στην θέση που είμαστε και να παίρνουμε παρόμοιους μισθούς σημαίνει ότι όλοι έχουμε την ίδια αξία αν και διαφορετικές ικανότητες.

ίσως θα πρέπει λοιπόν να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον και να μην τρωγόμαστε !
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 01:33:02 μμ »
καλη μου kristin2000 με πολυ ανεση στελνεις  τους συναδελφους σου σπιτι τους.......προσωπικα,  αν ημουν  διορισμενη στο κρανιδι δε θα βλεπα την ωρα να φυγω.....εχω ακουσει τα χειροτερα για την περιοχη, οποτε μην κατακρινεις τους συναδελφους σου που θελουν να φυγουν εστω και για δυο μερες.. τουλαχιστον αυτοι εχουν τη δυνατοτητα να φυγουν απο το "κρανιδι for ever"!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 04:45:22 μμ »
Wow...!!! Ούτε που περίμενα ότι μία ερώτησή μου, διατυπωμένη μάλιστα πριν από 3 μήνες, θα προκαλούσε τόσο σάλο μεταξύ συναδέλφων και "συναδέλφων". Ασφαλώς, δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να εξηγήσω ούτε πού υπηρετώ ούτε φυσικά γιατί δεν μου ανατέθηκε φέτος κάποια σχολική εορτή ή για το λόγο που έπρεπε να φύγω τη συγκεκριμένη ημέρα. Ούτε βέβαια να βάλω στη... ζυγαριά την προσφορά και "προσφορά" του καθενός στο σχολείο όπου υπηρετεί. Ας κριθεί λοιπόν ο καθένας από τα λεγόμενά του...  :)
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 05:09:57 μμ »
.....προσωπικα,  αν ημουν  διορισμενη στο κρανιδι δε θα βλεπα την ωρα να φυγω.....
;D ;D ;D ;D ;D χαχααααχα, αν σε καλέσουμε να μην έρθεις !
Μα πολύ σας κάνω γούστο !  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 05:55:14 μμ »
{...} Ας κριθεί λοιπόν ο καθένας από τα λεγόμενά του... :)
συμφωνω... αχ, ποσο συμφωνω... καλα να περνατε.. :-X
do it!

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 06:21:56 μμ »
σιγα μην ερθω στο κρανιδι ! κι αν μας κανεις γουστο οπως λες, εμεις σε λυπομαστε εκ βαθους καρδιας.  :'( :'( :'(το ηθος και η προσφορα του εκπαιδευτικου φαινεται στην ταξη, στη σχεση του με τους συναδελφους του, με τους μαθητες, την τοπικη κοινωνια....πω πω τωρα που το λες ειναι σαν εφιαλτης.....διακοπες στο γραφικο κρανιδι..... :P :P :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.