*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 89078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 06:29:40 μμ »
Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα και με τροχόσπιτο παρακαλω...........

Το Κρανίδι 1η φορά το ακούω...........

Ας με ενημερώσει κάποιος.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 06:37:05 μμ »
Virginia και Αγάπη, δεν χρειάζεται να ασχολείστε με εμπαθείς και ζηλόφθονους "συναδέλφους". Κάτι ο αέρας του... μαγευτικού Κρανιδίου (!!!) κάτι η... κρίσιμη ηλικία της, κάνουν την αγαπητή kristin2000 να ζητά την παραίτηση συναδέλφων για να μπει εκείνη και να προσφέρει τα μέγιστα στην εκπαίδευση... Δείξτε κατανόηση και συμπάθεια.  ;D
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:04:48 μμ »
Η γενίκευση είναι η αρχή κάθε αδικίας και κάθε είδους ρατσισμού. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και δεν μας συμβαίνουν τα ίδια πράγματα πάντοτε. Προσωπικά έχω διοργανώσει δύο γιορτές στα τρία χρόνια υπηρεσίας μου και ο σύζυγός μου 15 στα 15 χρόνια υπηρεσίας του! Πέρυσι όμως που διοργάνωνε ο σύζυγός μου ( υπηρετούσαμε σε συστεγαζόμενα Γυμνάσιο/ Λύκειο) κάποιος έπρεπε να πάει να δει την κόρη μας στο θεατρικό που ανέβαζαν στο Δημοτικό, οπότε δεν παρέστην στην κοινή γιορτή των δικών μας σχολείων. Ποιος θα με κατακρίνει; Και επιπλέον ζήτησα κανονική άδεια για τις 24/3 για να μην υποστώ ό,τι υπέστην άλλη φορά που ήθελα άδεια σχολικής παρακολούθησης και δεν μου δόθηκε, με το αιτιολογικό ότι θα έλειπαν πολλοί συνάδελφοι εκείνη τη μέρα (με άγραφες άδειες! και το ξέρω γιατί έκανα το πρωτόκολλο!). Έχετε δει πολλούς να ζητούν κανονικές άδειες με έγγραφη αίτηση ένα μήνα νωρίτερα και για ημέρα γιορτής;
Όσο για τα εξωδιδακτικά θεωρώ ότι όλοι είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα πάντα ασχέτως ειδικότητος. Το αν τα καταφέρνουν ή όχι είναι θέμα προσωπικής δουλειάς, ικανοτήτων και ευθύνης και όχι σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:13:31 μμ »
Το να κρίνετε τα λεγόμενα κάποιου και να διαφωνείτε μαζί του είναι τελείως διαφορετικό από το να γίνεστε Κατίνες και να κρίνετε τον τόπο διαμονής και την ηλικία του. Τι να πω .... απογοητεύομαι με το επίπεδο στο οποίο έπεσε η συζήτηση. Κι εγώ δεν συμφώνησα με την άποψή της αλλά αυτό που γίνεται είναι το κάτι άλλο. Έχω αρχίσει να ντρέπομαι για λόγου μας . Εμείς που πρέπει να μάθουμε στα παιδιά την ανοχή και την αποδοχή της διαφορετικότητας των άλλων... Μπράβο μας !!!!! Και εις ανώτερα !!!!!
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:15:51 μμ »
αγαπητε kilgore η kristin2000 δε ζητα να παραιτηθουν συναδελφοι για να μπει αυτη στη θεση τους.. απλως να φυγουν οι νεοι συναδελφοι γιατι της "χαλαει" η μαγια με τους νεους που προφανως εχουν ορεξη για δουλεια κι εχουν ενδεχομενως περισσοτερες γνωσεις, μεταπτυχιακα κ.λ.π. η εν λογω κυρια εχει διοριστει προφανως χωρις ασεπ γι αυτο διωχνει και προσλαμβανει συναδελφους ετσι ευκολα. υποψιαζομαι οτι ειναι και χωρις οικογενειακες υποχρεωσεις, γιατι πως αλλιως θα καταλαβει καποιον που η οικογενεια του ειναι μακρια την αναγκη να γυρισει εστω και με χιλιους κοπους και εξοδα (δε φευγουμε τσαμπα) για 2 - 3 μερες σπιτι του. εχω δυο παιδια αγαπητη kristin2000, βρισκομαι 350 χιλιομετρα μακρια απο τον συζυγό μου, και ναι στις σχολικες γιορτες απειχα, λουφαρα, δε συμμετειχα γιατι δεν μποορουσα, γιατι τα παιδια μου ηθελαν να δουν τον πατερτα τους. να εισαι σιγουρη πως αν παρω μεταθεση και ειμαι κοντα στο σπιτι μου θα βοηθησω οσο μπορω παιδια και συναδελφους στις σχολικες γιορτες. προς το παρον με τα χιλια δυο προβληματα που εχω κανω πολυ μα παρα πολυ ευσυνειδητα τη δουλεια μου και δεν εχει μαζι μου παραπονο κανεις ουτε μαθητες, ουτε γονεις ,ουτε συναδελφοι... αυτα και χαιρετισματα στο κρανιδι και στους ομοιοιυς σου kristin2000 ..(.ναι η κλημακτηριος ειναι δυσκολη εποχη ...θα περασει μη φοβασαι)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:18:04 μμ »
Παράθεση
;D ;D ;D ;D ;D χαχααααχα, αν σε καλέσουμε να μην έρθεις !
Μα πολύ σας κάνω γούστο ! ;D ;D ;D ;D ;D
[/quote

Ρε kristin2000, έχω 2 απορίες
i.  Δεν έχει βρεθεί σε ολόκληρο το pde μία συζήτηση όπου θα μπορέσεις με τις γνώσεις κα την εμπειρία σου να βοηθήσεις κάποιον συνάδελφό σου?
   (αν μας επιτρέπεις φυσικά να αυτοαποκαλούμαστε έτσι)
ii.  Διάβασα όλα τα μηνύματα σου (16 σε έναν μήνα) και είδα ότι μόνο κριτική και ειρωνικά σχόλια κάνεις που απευθύνονται σε άλλους συναδέλφους............
    Άμα θέλεις κριτική και σχόλια να κάτσεις με τις θείες στο Κρανίδι,που είμαι σίγουρη ότι είναι πολλές, να πίνεις καφέ και να βλέπεις τα παρατράγουδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2008, 07:27:58 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:37:21 μμ »
Αγαπητή Virginia μια και πολύ έχεις ασχοληθεί με την ηλικία της κυρίας δεν μας λες και την δική σου την οποία έχεις κρύψει , έτσι για να μην φανταστούμε ότι ντρέπεσαι βρε αδελφέ ! Παρεπιμπτόντως μερικοί μερικοί φέρονται σαν να έχουν οι ίδιοι μπει στην κλημακτήριο ανεξαρτήτου ηλικίας ή φύλου και ξεσπούν τα νεύρα τους στους άλλους .... Κάντε καμία δουλειά στο σπίτι μήπς; και σας περάσει η έξαψη να ηρεμήσουμε και εμείς λίγο !
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:44:23 μμ »
Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα και με τροχόσπιτο παρακαλω...........

Το Κρανίδι 1η φορά το ακούω...........

Ας με ενημερώσει κάποιος.

Σοβαρά τώρα εμένα θα μου πει κάνεις που βρίσκεται το ένδοξο και τιμημένο Κρανίδι?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 07:57:21 μμ »
Ορίστε¨:

http://www.ermionida.net/gr/ekdromes/kranidi.asp?id=2

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει καθόλου αλλά είναι στον Νομό Αργολίδος . Συμπαθητικούλι φαίνεται ...
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 08:09:02 μμ »
vasillo ειμαι 35 χρονων, δεν ντρεπομαι καθολου γι αυτο (και γιατι αλλωστε΄;), οπως σου ειπα εχω δυο παιδια, διοριστηκα με το ασεπ 2007, ειμαι μαθηματικος, τελειωνω το μεταπτυχιακο μου, αρα οι δουλειες δε μου λειπουν, ειμαι διορισμενη μακρια απο το σπιτι μου, δεν εχω προβλημα με την επαρχια, αλλα ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. οποιος εχει παιδια κι εχει διαβασει για ασεπ μπορει να με καταλαβει....ας μη μας διωχνει τοσο ευκολα η kristin2000  απο το σχολειο που με κοπο και αγωνα κατορθωσαμε να μπουμε κι εσυ vasillo μη μιλας για δουλειες γιατι ενα 24ωρο δικο μου ειναι πιστεψε με ο βιος της Μαιρης Παναγιωταρα....και για να τελειωνουμε (γιατι κλαινε τα μωρα τα οποια εχουν ιωση) ελπιζω οι μαθητες μου να μη με κρινουν αρνητικα γιατι δε τους παρακολουθησα στις σχολικες γιορτες και να μην πουν αρνητικα για το ηθος μου...τι να πουν τοτε kristin2000 και vasillo κατι συναδελφοι που ξερω, που ειναι παντρεμενοι, εχουν εξωσυζυγικες σχεσεις και ειναι περιγελος της κοινωνιας που ζουν. καληνυχτα συναδελφοι που κουραζεστε με τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, καλη διοργανωση γιορτων, πανηγυρεων κ.λ.π., κ.λ.π. εχω σοβαροτερα θεματα να ασχοληθω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 08:27:41 μμ »
Aν είχες διαβάσει λίγο παραπάνω θα έβλεπες ότι συμφωνώ απόλυτα με τους συναδέλφους που βρίσκονται μακριά και θέλουν να πάνε σπίτι τους με την πρώτη ευκαιρία και διαφώνησα με την Κριστίν αλλά μιλώντας για το Κρανίδι υποτιμητικά και για την ηλικία της φαίνεται εμείς να έχουμε άδικο και εκείνη δίκιο . Και για του λόγου το άληθές έκανες εμένα που διαφωνώ καθέτος με την πολυσυζητημένη δήλωσή της να στην πω και να φανεί σαν να την υποστηρίζω . Το σύστημα διορισμών είναι τελείως άδικο και απάνθρωπο , κυρίως για ανθρώπους με οικογένειες αλλά πιστεύω ότι τα μηνύματά μας δεν θα πρέπει να γίνονται τόσο προσωπικά σε σημείο να προσβάλλουμε τον άλλον . Στο κάτω κάτω η Κριστίν είχε ήδη προσβάλει τον εαυτό της μόνη της , δεν είχε ανάγκη από βοήθεια . Και τελικά τα κατάφερε ... μαλώνουμε εμείς που συμφωνούμε και είμαι σίγουρη ότι μας διαβάζει και γελάει ...
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 10:05:07 μμ »
Μαζί σας ρε παιδιά (για τα περί λούφας), αλλά γιατί η συμμετοχή στις γιορτές είναι το μοναδικό κριτήριο για το αν λουφάρει κάποιος ή όχι;

Πολύ σωστός ο Siobaras!
Συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που έχει γράψει
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 11:02:11 μμ »
Ας δουμε το θεμα κι απο την αλλη πλευρα.Σημερα ο διευθυντης μας ζητησε απο συναδελφο να ερθει στη γιορτη αυριο(μενει μιαμιση ωρα μακρια κι εχει δυο μικρα παιδια) παρολο που οι υπολοιποι ειμαστε αρκετοι σε αριθμο και σε καμια περιπτωση δεν θελαμε η κοπελα να ταλαιπωρηθει και να ερθει(αυτη δεν ζητησε επιτακτικα να λειψει,απλα ρωτησε αν χρειαζεται).Εγω τον βρισκω τυπολατρη κι ευθυνοφοβο,τι θα γινοταν αν ελειπε η κοπελα;αφου κι ολοι οι υπολοιποι δεν ενοχληθηκαμε

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 08:25:34 πμ »
Αυτός είναι σαν τον συντονιστή που είχα σε 1 σχολείο.
Πήγα μισή ώρα δρόμο με 1.5 m χιόνι και επειδή υπήρχε πρόβλημα με τα καλοριφερ του σχολείου είχε διώξει τους μαθητές,δεν με ενημέρωσε να μη ξεκινήσω καν και δεν μου έβαλε και τις ώρες και περίμενα 3 ώρες το λεωφορείο για να γυρίσω σπίτι μου............... >:( >:( >:( >:( >:(

Τι να πεις...........
Ας την άφηνε την κοπέλα μια μέρα να την περάσει με τα παιδιά της και τον άντρα της.ειδικά από τη στιγμή που οι υπόλοιποι συνάδελφοι δε διαμαρτυρήθηκαν.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.