*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 89077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BAGS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 06:07:01 μμ »
httphttp://www.mathima.gr/education/yliko/files_yliko/25h_Martiou_prosopa.html
://www.mathima.gr/education/yliko/files_yliko/25h_Martiou_eikones.html

Στα παραπάνω υπάρχουν καταπληκτικές εικόνες για την επανάσταση. Δείτε τα !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:40 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 06:42:59 μμ »
Αρχεία για λήψη
Υλικό για εκπαιδευτικούς
Γιορτή 25ης Μαρτίου


http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item299
Υλικό για την γιορτή



Ευχαριστούμε!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 08:21:08 πμ »
είναι τέλεια!!!!!!ευχαριστούμε!!!!!!καλή δουλειά σε όλους τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2010, 08:30:57 πμ από max »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 15, 2011, 09:46:40 μμ »
Γεια σας!έχω φέτος στ τάξη και ψαχνω θεατρικο για το τέλος της χρονιάς.Μέχρι στιγμης εχω βρει την κωμωδια Ειρήνη του Αριστοφάνη αλλα δεν μπορω να βρω μουσικη που να συνοδεύει το εργο.Ξέρετε κάποιο άλλο θεατρικό που να μπορώ να βρω και τη μουσικη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:40 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 15, 2011, 09:50:13 μμ »
Γεια σας!έχω φέτος στ τάξη και ψαχνω θεατρικο για το τέλος της χρονιάς.Μέχρι στιγμης εχω βρει την κωμωδια Ειρήνη του Αριστοφάνη αλλα δεν μπορω να βρω μουσικη που να συνοδεύει το εργο.Ξέρετε κάποιο άλλο θεατρικό που να μπορώ να βρω και τη μουσικη?

Δες εδώ μήπως βρεις κάτι:

http://www.youtube.com/results?search_query=%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A6%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3+%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%97&aq=f

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 15, 2011, 11:25:17 μμ »
Γεια σας!έχω φέτος στ τάξη και ψαχνω θεατρικο για το τέλος της χρονιάς.Μέχρι στιγμης εχω βρει την κωμωδια Ειρήνη του Αριστοφάνη αλλα δεν μπορω να βρω μουσικη που να συνοδεύει το εργο.Ξέρετε κάποιο άλλο θεατρικό που να μπορώ να βρω και τη μουσικη?

'Εψαχνα κι εγώ για θεατρικό για τη ΣΤ' και βρήκα το "κατά φαντασίαν ασθενής" του Μολιέρου. Το έχω αλλάξει πολύ βέβαια για να το προσαρμόσω στα παιδιά. Δεν έχει μουσική όμως. Αν σε ενδιαφέρει πες μου.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 15, 2011, 11:30:29 μμ »
Τώρα είδα ότι στο e-selides έχει το θεατρικό "Η αρπαγή της Περσεφόνης" και τη μουσική.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 16, 2011, 03:59:20 μμ »
Γεια σας!έχω φέτος στ τάξη και ψαχνω θεατρικο για το τέλος της χρονιάς.Μέχρι στιγμης εχω βρει την κωμωδια Ειρήνη του Αριστοφάνη αλλα δεν μπορω να βρω μουσικη που να συνοδεύει το εργο.Ξέρετε κάποιο άλλο θεατρικό που να μπορώ να βρω και τη μουσικη?

'Εψαχνα κι εγώ για θεατρικό για τη ΣΤ' και βρήκα το "κατά φαντασίαν ασθενής" του Μολιέρου. Το έχω αλλάξει πολύ βέβαια για να το προσαρμόσω στα παιδιά. Δεν έχει μουσική όμως. Αν σε ενδιαφέρει πες μου.
μπορω καπου να βρω τους διαλόγους?υπάρχει κάποια ιστοσελίδα?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 16, 2011, 08:56:04 πμ »
Θα αναρωτιέστε προφανώς τι δουλειά έχει μέσα στο κατακαλόκαιρο ένα post σχετικά με τις Σχολικές γιορτές!!  :P

Απλά όταν κάθομαι στην παραλία μέσα σε κλίμα ηρεμίας καμιά φορά κάνω απολογισμό της χρονιάς και σκέφτομαι διάφορα (και χάνω την ηρεμία μου!!  :P )

Λοιπόν θυμήθηκα ένα καβγαδάκι που έγινε και ήθελα την βοήθειά σας.
Είναι παράνομο να παίρνω κάποια άτομα (όχι όλη την τάξη) από συνάδελφο για 2-3  ώρες μέσα στη βδομάδα, για πρόβες για χορωδία;
Στην παρέλαση ο γυμναστής από ότι βλέπω παίρνει ολόκληρο το σχολείο και δεν μιλάει κανείς!
Γιατί για τη χορωδία.... αρχίζουν τα όργανα?  :P  :P
και λένε ότι για να παίρνω άτομα από αυτούς, άρα θεωρώ το μάθημά τους πιο ασήμαντο και τέτοια;

υπάρχει κάποια νομοθεσία (σιγά μην υπάρχει δηλαδή!!) που να λέει ότι έχω το δικαίωμα να απασχολήσω κάποια παιδιά για τις σχολικές γιορτές;

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 16, 2011, 10:10:58 πμ »
για τις δοκιμαστικές παρελάσεις ορίζεται απο την κείμενη νομοθεσία ο τόπος και ο χρόνος που αυτές γίνονται: Σχετικά εδώ:

Υπουργική Απόφαση Γ4/150/24-02-2000 Απόφαση ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Έχοντας υπόψη το Ν. 1566/85
Ορίζουμε τον τρόπο σύνθεσης των τμημάτων της σπουδάζουσας και μαθητιώσας νεολαία κατά τις παρελάσεις στις Εθνικές επετείους και τον τρόπο επιλογής σημαιοφόρου και παραστατών στα σχολεία της Β/θμιας Εκπ/σης ως εξής:
1. ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

γ) Η προετοιμασία επιλογής, των μαθητών για τη συγκρότηση των τμημάτων, θα αρχίζει με ευθύνη των καθηγητών Φυσικής Αγωγής τουλάχιστον ένα μήνα πριν από κάθε παρέλαση. Θα αφιερώνεται χρόνος (10`-12`) για την εκμάθηση ανάλογων ασκήσεων (βηματισμός, κίνηση χεριών κ.λ.π.) κατά την ώρα του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής. Για την άρτια και άψογη συνεργασία των Δ/ντων των σχολείων με τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής. θα πραγματοποιούνται δύο τουλάχιστον δοκιμαστικές παρελάσεις στον χώρο του σχολείου με τα επιλεγμένα τμήματα παρουσία και δεύτερου Εκπ/κου ανεξάρτητα ειδικότητας. Κάθε σχολείο συμμετέχει με δύο τμήματα (αγόρια - κορίτσια) όπου τα σχολεία στο Δήμο ή στην πόλη είναι περισσότερα από δέκα και από δύο (2) μέχρι τέσσερα (4) τμήματα (2 αγόρια - 2 κορίτσια) όταν τα σχολεία είναι λιγότερα.


δυστυχώς για τις πρόβες της χορωδίας δεν προβλέπεται κάτι ανάλογο. Πάντως, κάθε φορά που "παίρνεις" κάποια παιδιά από μια τάξη θα πρέπει α. να έχεις την άδεια του δ/ντη ( εγγράφως) και β. τη συναίνεση των εκπ/κών που εμπλέκονται.
Επίσης καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται μονίμως συγκεκριμένα μαθήματα ή και ώρες. Αν ας πούμε εσύ κάνεις το μάθημά σου και χρησιμοποιείς τα κενά σου είναι σα να λες "εγώ δε θέλω να χάσω το μάθημά μου γιατί το θεωρώ σημαντικό ενώ δε με νοιάζει αν χαθεί το μάθημα του συναδέλφου".... Στα σχολεία πάντως ειθισται - τουλάχιστον στα δικά μας αυτό γίνεται - να αναρτάται πρόγραμμα των προβών της χορωδίας το οποίο ειναι κυλιόμενο πχ. τη Δευτέρα πρώτη ώρα, την Τρίτη δεύτερη ώρα κ.ο.κ..
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 16, 2011, 10:34:52 πμ »
1. Φροντίζω να παίρνω 3-4 άτομα από διαφορετικά τμήματα και όχι 20 άτομα από το ίδιο τμήμα ώστε να μην εκκενώνεται το τμήμα

2. δυστυχώς συνήθως βολεύει να παίρνω πάντα από τους ίδιους καθηγητές τις ώρες. Αυτό γιατί αν λάβεις υπόψη σου παράγοντες όπως: α. να είναι 7η ώρα, β. να μην έχουν παρέλαση την ίδια ώρα γ. να μην έχουν γυμναστική εκείνη την ώρα(!) γιατί κανείς δεν θέλει να χάσει ώρα γυμναστικής, δ. όλα τα προηγούμενα να συντρέχουν και για τα 4-5 τμήματα από τα οποία θα πάρω άτομα, τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές στο πότε θα κάνεις πρόβα

3. ποτέ δεν παίρνω την ώρα μου γιατί έτσι γίνεται κενό σε ολόκληρο τμήμα με ότι συνεπάγεται αυό (φασαρία στους διαδρόμους, γυρνάνε αδέσποτα στην αυλή, ενοχλούν άλλες τάξεις, είναι ανεξέλεγκτα κλπ). Ενώ παίρνοντας 3-4 άτομα από άλλους συναδέλφους, τότε δεν γίνεται κανένα κενό, όλα τα παιδιά είναι στην τάξη τους, και τα υπόλοιπα μαζί μου, έτσι δεν τίθεται θέμα τάξης και ασφάλειας στο σχολείο!

4. πάντα συνενοούμαι με τους συναδέλφους για το ποιούς θα πάρω και ποιές ώρες. (εκεί γίνεται και η παρεξήγηση και με στραβοκοιτάνε).

5. και μην φανταστείς ότι μιλαμε για μήνες προβών, καθημερινά. Καμία σχέση. Μιλάμε το πολύ΄4-5 πρόβες. Δηλαδή σε 2 βδομάδες να κάνω 2 ώρες την κάθε βδομάδα

6. τελευταία έκανα πρόβα τμηματικά δηλαδή ξεχωριστά με 3-4 μαθητές την φορά γιατί ήταν αδύνατον να τους έχω όλους μαζί ταυτόχρονα. Ευτυχώς το αποτέλεσμα με αποζημίωσε. Είναι και αυτό μια λύση!

Αν και για να σουπω την αλήθεια αυτό που ενοχλεί νομίζω, είναι το γεγονός ότι διοργανώνω κάτι ωραίο για το σχολείο και όχι τόσο ότι θα τους πάρω 3-4 άτομα από την τάξη.
Ϊσα ίσα χάρη τους κάνω που παίρνω κάποια παιδιά! τους αφήνω να κάνουν μάθημα με την ησυχία τους!! γιατί συνήθως συμβαίνει οι μαθητές που θέλουν να συμμετάσχουν στη χωροδία είναι αυτοί που δεν είναι και τόσο φρόνιμοι στην τάξη!!! (
στη χορωδία παντως είναι παναγίες! αγγελικές φωνές!!! 2 φτερά αγγέλων τους λείπουν από πίσω την ώρα που τραγουδάνε  ;D

πάντως, και αυτό πρέπει να το πω, πολλές φορές παιδιά καθόταν 7η ώρα παρόλο που σχόλαγαν στην 6η, γιατί το γούσταραν και τους άρεσε. ή ακόμα και στα διαλλείμματα μου ζητούσαν να πουμε ένα τραγούδι. Ακόμα και εκδρομή που πήγαμε μου ζήτησαν αν γίνεται να μηνπάνε και να καθίσουμε σχολείο να τραγουδήσουμε!

Αν υπάρχει όρεξη και διάθεση όλα γίνονται και περνάμε ευχάριστα. Δυστυχώς η όρεξη και η διάθεση καμιά φορά λείπει από εμας τους ίδιους τους καθηγητές και αυτό είναι πολύ λυπηρό .....

τέλος πάντων, ευχαριστώ απλά ήθελα να δω αν προβλέπεται νομικά τίποτα σχετικό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 10:37:37 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:02:55 μμ »
Έχει κάποιος-α να προτείνει κάτι πρωτότυπο για χριστουγεννιάτικη γιορτή δημοτικού σχολείου; :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:28:00 μμ »
προτείνω τα θεατρικά:
-παραμονή Χριστουγέννων στο σπίτι της κυρά Καλής
-η βαρυστομαχιά του Αι Βασίλη

αν θέλεις, πες μου το mail σου για να σου στείλω υλικό

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2012, 07:33:42 μμ από Zoi_7 »
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 08:28:31 μμ »
Διασκεύασε το παραμύθι "Η Σταχτοπούτα και ο Αη Βασίλης" ή ακομα καλυτερα αυτο: (εχεις ετοιμους και τους διαλόγους)  ;)

βρηκα το παρακατω παραμυθι στο fb και μου αρεσε, ισως το ξερετε...

Μια φορά και έναν καιρό, υπήρχε ένα νησί στο οποίο ζούσαν όλα τα συναισθήματα. Εκεί ζούσαν η Ευτυχία, η Λύπη, η Γνώση, η Αγάπη και όλα τα άλλα συναισθήματα. Μια μέρα, έμαθαν ότι το νησί τους θα βούλιαζε και έτσι όλοι επισκεύασαν τις βάρκες τους και άρχισαν να φεύγουν. Η Αγάπη ήταν η μόνη που έμεινε πίσω. Ήθελε να αντέξει, μέχρι την τελευταία στιγμή. Όταν το νησί άρχισε να βυθίζεται, η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια. Βλέπει τον Πλούτο που περνούσε με μια λαμπρή θαλαμηγό, και τον ρωτάει: «Πλούτε μπορείς να με πάρεις μαζί σου;»,«Όχι, δεν μπορώ» απάντησε ο πλούτος.«Έχω ασήμι και χρυσάφι στο σκάφος μου και δεν υπάρχει χώρος για σένα».Η Αγάπη τότε αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια από την Αλαζονεία που επίσης περνούσε από μπροστά της σε ένα πανέμορφο σκάφος. «Σε παρακαλώ βοήθησέ με» είπε η Αγάπη. «Δεν μπορώ να σε βοηθήσω Αγάπη. Είσαι μούσκεμα και θα μου χαλάσεις το όμορφο σκάφος μου» της απάντησε η Αλαζονεία. Η Λύπη, ήταν πιο πέρα και έτσι η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει από αυτήν βοήθεια.«Λύπη άφησέ με να έρθω μαζί σου» «Ω Αγάπη, είμαι τόσο λυπημένη που θέλω να μείνω μόνη μου» είπε η Λύπη. Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη, αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία. Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια. Ξαφνικά ακούστηκε μια φωνή. «Αγάπη, έλα προς τα εδώ. Θα σε πάρω εγώ μαζί μου». Ήταν ένας πολύ ηλικιωμένος κύριος, που η Αγάπη δεν γνώριζε, αλλά ήταν γεμάτη από τέτοια ευγνωμοσύνη, που ξέχασε να ρωτήσει το όνομά του. Όταν έφτασαν στην στεριά, ο κύριος έφυγε και συνέχισε το δρόμο του. Η Αγάπη ρώτησε τη Γνώση, «Γνώση, ποιος με βοήθησε;» «Ο Χρόνος» της απάντησε η Γνώση.«Ο Χρόνος;» ρώτησε η Αγάπη. «Γιατί με βοήθησε ο Χρόνος;» Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία, της είπε: «Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η Αγάπη».
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.