*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 88555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:34:35 μμ »
Σας ευχαριστώ και τους 2 αλλά δεν ψάχνω θεατρικό αλλά για μια πρωτότυπη ιδέα πχ για την έναρξη όπως φώτα σβηστά και μπαίνουν τα παιδιά με κεράκια και τραγουδούν την "άγια νύχτα" ή φορώντας καπέλα του ’ι Βασίλη και χτυπώντας τα τριγωνάκια τους να πούνε τα κάλαντα....Κάτι πρωτότυπο και διαφορετικό...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 04:57:21 μμ »
Καλησπέρα! Έχει κάποιος συνάδελφος να μου στείλει τη Βαρυστομαχιά του Αη Βασίλη;;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 03:59:21 μμ »
παιδιά να ρωτήσω, προβλέπεται (από τον νομο) σχολική γιορτή για τα Χριστούγεννα την τελευταία μέρα πριν κλεισουν τα σχολεία στην Βθμια εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 04:11:21 μμ »
νομίζω εκκλησία τα πάμε...στα λύκεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος moukelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Normal people worry me...
    • Προφίλ
    • Το Φάντασμα του Πρίγκηπα Γελαστρόνι
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 04:44:37 μμ »
Καλησπέρα,ζητώ συγνώμη αν το ερώτημά μου έχει απαντηθεί ήδη κάπου,αλλά η αναζήτηση δε μου έβγαλε κάτι σχετικό.
Είμαι ΠΕ06 και διδάσκω σε ένα 4θέσιο σχολείο.Για να συμπληρώσω ωράριο,πέρα από κάποιες ώρες σε ένα ακόμη μικρό σχολείο της περιοχής,μου ανατέθηκαν και οι ώρες Θεατρικής Αγωγής,Ευέλικτης Ζώνης και Αισθητικής Αγωγής για όλες τις τάξεις.Πριν από μερικές μέρες μου ανήγγειλαν ότι θα αναλάβω τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου,μια και οι δάσκαλοι χρησιμοποιούσαν τις ώρες των παραπάνω μαθημάτων για ανάλογες περιστάσεις,και από ότι καταλαβαίνω πρόκειται να αναλάβω όλες τις γιορτές της χρονιας,για όλο το σχολείο.Είναι κάτι τέτοιο θεμιτό;Μπορεί μια ειδικότητα σε τέτοια περίπτωση να αναλάβει όλους τους εορτασμούς;Να σημειωθεί ότι δεν έχει γίνει σχετικό πρακτικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 06:05:58 μμ »
Δεν υπάρχει κάποια τέτοια υποχρέωση, ούτε κάποια απαγόρευση, οπότε πρέπει να λυθεί με καλή συνεννόηση με το σύλλογο.

Το σκεπτικό τους είναι "ας τα φορτώσουμε όλα στην ειδικότητα"  που προφανώς θα το δικαιολογήσουν με κάτι του τύπου "αφού δεν καλύπτεις ωράριο με το μάθημά σου και κάνεις και κάνεις κάποιες ώρες με πιο ελεύθερο μάθημα, άρα δεν θα έχεις να διορθώσεις τετράδια και τεστάκια κλπ, κάνε τη διευκόλυνση για τους συναδέλφους που έχουν μεγαλύτερο φόρτο εργασίας".

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει πρακτικό, υποθέτω ότι εκκρεμεί η οριστική συζήτηση στο σύλλογο, άρα μπορείς να πιέσεις για μια δίκαιη κατανομή των εργασιών ή να αναλάβεις τις γιορτές με αντάλλαγμα να μην έχεις κάτι άλλο εξωδιδακτικό.

Αποσυνδεδεμένος pe06filiniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 06:22:44 μμ »
Όχι, δεν μπορεί να αναλάβει ένας όλες τις γιορτές!!
Μάλλον σε περίμεναν πώς και πώς να τους ''ξαλαφρώσεις'' οι ''παλιοί''.
Σε γενικές γραμμές οι ειδικότητες βοηθάμε στην οργάνωση των γιορτών αν και όποτε μας ζητηθεί και εφόσον δεν εμποδίζει το μάθημά μας.
Η γενικότερη όμως ευθύνη της γιορτής ανήκει στο δάσκαλο που την έχει αναλάβει-συνήθως 28η Οκτωβρίου Γ-Δ δημοτικού, Χριστούγεννα πρωτοδευτεράκια και οι μεγάλες τάξεις την 25η Μαρτίου-τουλαχιστον κάπως έτσι ήταν στα σχολεία που έχω δουλέψει. Τώρα στα τετραθέσια που δεν υπάρχουν αρκετά παιδιά μπορεί να κανουν όλοι από κατι μικρό-οι δάσκαλοι με τις τάξεις τους,κανένα τραγούδι ή σκετς στα Αγγλικά εμείς τα Χριστούγεννα ή ό,τι άλλο κανονίσετε με το Σύλλογο.
 Και η δικαιολογία που σου είπαν ότι αυτές τις ώρες θα διέθεταν για πρόβες είναι αστεία...! Πες κι εσύ με χαρά σας διαθέτω τις ώρες μου αυτές για την πρόβα της γιορτής σας. Θα είμαι εκεί, θα σας βοηθήσω αλλά δεν αναλαμβάνω τη γιορτή (αν δε θέλεις).

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: ’ντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 08:18:53 μμ »
(Αυτά τα θέματα είναι από τα αγαπημένα μου)

Να προσθέσω και εγώ μία άποψη πιο πολύ για να την(ε) λάβεις υπόψη, μάλλον δεν θα την ακολουθήσεις αλλά για μένα είναι εμφανές ότι σε αγαπάνε τόσο πολύ εκεί πέρα που θα έπρεπε αν  γίνεται να φύγεις τελείως χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πρώτον, έχει σημασία αν τις ώρες σου τις έδωσαν ή αν τις ζήτησες, όχι μεγάλη αλλά θέτει τον τόνο. Δηλαδή αν θα είναι παρακλητικός  ή αν θα είναι δια-μαρτυρικός.  (Και να έγιναν πρακτικά για τις ώρες μικρή σημασία έχει, επίσης)

Δεύτερον, μια που είναι ακόμη αρχή, πάρε την τσαντούλα σου (τουτέστιν θα πας Κυ-ρί-α!), πήγαινε στο πύσπε (όλο και κάποιος θα είναι εκεί, έστω μία γραμματεύς) και πες τους με το ανάλογο ύφος και χωρίς πολλά πολλά,

«Κύριοι, δε ζητώ ελεημοσύνη, την κατανόησή σας ζητώ! (sic) Το ωράριό μου είναι χ ώρες και θέλω να κάνω χ ώρες Αγγλικά»,

που σημαίνει ότι αν έχει έστω και ένα κενό στο πρωινό πρέπει να στο δώσει (ή τον παρακαλάς να στο δώσει) αλλιώς είναι ελαφρώς εκτεθειμένος (ο ΠΥΣΠΕ), εδώ βοηθάει αν έχεις εσωτερική πληροφόρηση και ξέρεις τι παίζει και που γιατί αν ας πούμε τους δώσεις μία τέτοια αίτηση και ένας σύλλογος γονέων τυχαίνει να ζητάει αγγλικά εδώ και ένα μήνα και δεν παίρνει, σε απλά Ελληνικά, υπάρχει θέμα. Γενικώς ζητάς πρωινά δηλαδή.

Τώρα τα που (θα πέφτει το κενό), πως (θα πηγαίνεις), πότε (θα το μετανιώσεις), πόσα (θα φύγουν σε βενζίνες) είναι άλλο θέμα ουχί ήσσονος σημασίας. 
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος moukelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Normal people worry me...
    • Προφίλ
    • Το Φάντασμα του Πρίγκηπα Γελαστρόνι
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 09:25:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Τις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης κτλ. τις ανέλαβα γιατί αν τις αναλάμβαναν οι δάσκαλοι,δε θα μπορούσε να λειτουργήσει το ολοήμερο.Κοινώς,εμένα μου έλειπαν ώρες για να συμπληρώσω,εκείνους τους έλειπαν ακριβώς ίσες ώρες για να κατέβουν ολοήμερο,και έτσι τακτοποιήθηκε το θέμα.Δεν υπάρχει πιο μακρινό σχολείο να με στείλουν,οπότε δε με φοβίζει να ζητήσω ώρες σε Αγγλικά,απλά δε θέλω να δημιουργήσω και τόσο μεγάλο πρόβλημα,είναι η πρώτη χρονιά που έχω οργανική κάπου,οπότε καταλαβαίνετε.
Βέβαια από την αλλη μου έχουν ξεκαθαρίσει ότι μπορεί το ολοήμερο να σταματήσει να λειτουργεί στα μισά της χρονιάς λόγω διαρροής μαθητων,οπότε σε αυτή την περίπτωση πάλι θα μείνω ξεκρέμαστη από ώρες καθώς οι δάσκαλοι θα πάρουν πίσω τις Ευέλικτες κτλ. οπότε φαντάζομαι σε εκείνη την περίπτωση δε θα τους νοιάξει αντίστοιχα αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε μένα.Θέλω να πω,δεν ξέρω αν η διάθεση να μη δημιουργηθεί πρόβλημα υπάρχει και από τις δύο πλευρές,αν φτάσει ο κόμπος στο χτένι.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 11, 2017, 06:38:53 μμ »
Μια ερώτηση προς όλους όσους ασχολούνται με την οργάνωση των γιορτών, κυρίως σε Λύκεια, και όταν δεν υπάρχει μάθημα μουσικής:

Πότε κάνετε πρόβες για τη χορωδία;
Σας δίνεται άδεια από τον Διευθυντή συγκεκριμένες ώρες;
Ζητάτε εσείς, παρακαλώντας, συναδέλφους να σας διαθέσουν κάποιους μαθητές στα κενά σας για πρόβες;
Έχετε το δικαίωμα να βγάλετε μια ανακοίνωση ότι την τάδε ώρα θα κάνετε πρόβα χορωδίας και να γράψετε και τα ονόματα των παιδιών που συμμετέχουν για να μην πάρουν απουσία, χωρίς να ζητήσετε άδεια από τους συναδέλφους;

Γιατί όταν πρόκειται για πρόβα παρέλασης βγαίνει μια ανακοίνωση από το γραφείο ότι "2η ώρα θα γίνει πρόβα παρέλασης", χωρίς να ερωτηθεί κανένας διδάσκοντας ούτε να ζητηθεί άδεια;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2017, 11:54:44 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 12, 2017, 08:03:34 πμ »
Αυτά μάλλον ο καθένας τα χειρίζεται ανάλογα με τις σχέσεις που υπάρχουν στον Σύλλογο...

Οι διευθυντές δυστυχώς θεωρούν αυτονόητο ότι οποιαδήποτε δραστηριότητα οργανώνουν εκείνοι, ιδίως αν έχει σχέση με τη φιγούρα του σχολείου, είναι ανώτερη από το μάθημα, οπότε οι πρόβες παρέλασης γίνονται όποτε θέλουν χωρίς να ερωτηθεί κανείς...

Όσο για τη διοργάνωση γιορτών, νομίζω ότι μια ευγενική ενημέρωση από τον υπεύθυνο πριν από κάθε πρόβα λύνει οποιαδήποτε παρεξήγηση. Δεν είναι θέμα "άδειας", απλώς δίνει την αίσθηση ότι λαμβάνεις υπ' όψη τον διδακτικό προγραμματισμό του καθηγητή και τις ανάγκες των μαθητών. Κανένας προφανώς δεν θα πει όχι σε συνάδελφο που απασχολεί μαθητές στο κενό του για δουλειά του σχολείου, παρά μόνο οι κακοήθεις, εκτός βέβαια αν πρόκειται για την ώρα κάποιας επανάληψης ή τεστ, πράγματα που λύνονται με μια συνεννόηση, π.χ. ο μαθητής επιστρέφει νωρίτερα από την πρόβα ή παρακολουθεί ένα κομμάτι του μαθήματος και πηγαίνει αργότερα. Από την άλλη, κανένας δεν θέλει να μπαίνει στην τάξη και να βλέπει ότι λείπουν μαθητές χωρίς να το γνωρίζει, είναι σαν να σε έχει γραμμένο ο διοργανωτής της γιορτής.

Εγώ πάντως παίρνω προσωπικά άδεια από όλους τους συναδέλφους, ειδικά στις πρώτες πρόβες που δεν θυμούνται ποιοι συμμετέχουν. Όταν προχωράμε λίγο, μπορεί σε αυτούς με τους οποίους έχω καλή σχέση και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, να πω στους μαθητές να ζητήσουν την άδεια εκείνοι. Όταν οι σχέσεις είναι τυπικές ή ψυχρές, πάντα ρωτάω η ίδια.

Στην τελευταία γιορτή που διοργάνωσα, όπου χρειαζόμουν για πολλές ώρες μαθητές από τμήματα που δίδασκε συγκεκριμένη "συνάδελφος" με την οποία μετά βίας ανέχομαι να είμαι στο ίδιο γραφείο ακόμα και σε διάλειμμα, είχα ένα φόβο ότι θα μου αρνιόταν τους μαθητές για να μου χαλάσει τη γιορτή, και πάντα την προσέγγιζα με φόβο. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν αρνήθηκε. Μετά από αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο ανάποδοι άνθρωποι μπορεί να υπάρχουν που να αρνηθούν -  αλλά οι ελληνικοί σύλλογοι διδασκόντων δεν παύουν ποτέ να εκπλήσσουν με το επίπεδο συνεργασίας τους....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 13, 2017, 04:38:46 μμ »
Συμφωνώ σε όλα!
Απλά απόρησα γιατί για παρέλαση ποτέ δεν ζητείται άδεια, αλλά βγαίνει μια ανακοίνωση με τη λίστα ονομάτων των μαθητών, χωρίς ποτε΄να ερωτάται ο διδάσκον.


Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 13, 2017, 04:41:27 μμ »
Μου είπε συνάδελφος ότι στο σχολείο τους, τους ζητήθηκε να παρευρεθούν όλοι υποχρεωτικά στην παρέλαση που θα γίνει το Σάββατο για την 25 Μαρτίου! Ισχύει κάτι τέτοιο;
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 13, 2017, 05:20:10 μμ »
Αυτά μάλλον ο καθένας τα χειρίζεται ανάλογα με τις σχέσεις που υπάρχουν στον Σύλλογο...

Οι διευθυντές δυστυχώς θεωρούν αυτονόητο ότι οποιαδήποτε δραστηριότητα οργανώνουν εκείνοι, ιδίως αν έχει σχέση με τη φιγούρα του σχολείου, είναι ανώτερη από το μάθημα, οπότε οι πρόβες παρέλασης γίνονται όποτε θέλουν χωρίς να ερωτηθεί κανείς...

Όσο για τη διοργάνωση γιορτών, νομίζω ότι μια ευγενική ενημέρωση από τον υπεύθυνο πριν από κάθε πρόβα λύνει οποιαδήποτε παρεξήγηση. Δεν είναι θέμα "άδειας", απλώς δίνει την αίσθηση ότι λαμβάνεις υπ' όψη τον διδακτικό προγραμματισμό του καθηγητή και τις ανάγκες των μαθητών. Κανένας προφανώς δεν θα πει όχι σε συνάδελφο που απασχολεί μαθητές στο κενό του για δουλειά του σχολείου, παρά μόνο οι κακοήθεις, εκτός βέβαια αν πρόκειται για την ώρα κάποιας επανάληψης ή τεστ, πράγματα που λύνονται με μια συνεννόηση, π.χ. ο μαθητής επιστρέφει νωρίτερα από την πρόβα ή παρακολουθεί ένα κομμάτι του μαθήματος και πηγαίνει αργότερα. Από την άλλη, κανένας δεν θέλει να μπαίνει στην τάξη και να βλέπει ότι λείπουν μαθητές χωρίς να το γνωρίζει, είναι σαν να σε έχει γραμμένο ο διοργανωτής της γιορτής.

Εγώ πάντως παίρνω προσωπικά άδεια από όλους τους συναδέλφους, ειδικά στις πρώτες πρόβες που δεν θυμούνται ποιοι συμμετέχουν. Όταν προχωράμε λίγο, μπορεί σε αυτούς με τους οποίους έχω καλή σχέση και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, να πω στους μαθητές να ζητήσουν την άδεια εκείνοι. Όταν οι σχέσεις είναι τυπικές ή ψυχρές, πάντα ρωτάω η ίδια.

Στην τελευταία γιορτή που διοργάνωσα, όπου χρειαζόμουν για πολλές ώρες μαθητές από τμήματα που δίδασκε συγκεκριμένη "συνάδελφος" με την οποία μετά βίας ανέχομαι να είμαι στο ίδιο γραφείο ακόμα και σε διάλειμμα, είχα ένα φόβο ότι θα μου αρνιόταν τους μαθητές για να μου χαλάσει τη γιορτή, και πάντα την προσέγγιζα με φόβο. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν αρνήθηκε. Μετά από αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο ανάποδοι άνθρωποι μπορεί να υπάρχουν που να αρνηθούν -  αλλά οι ελληνικοί σύλλογοι διδασκόντων δεν παύουν ποτέ να εκπλήσσουν με το επίπεδο συνεργασίας τους....
Με τις απουσίες που γράφονται στα απουσιολόγια για τις ώρες αυτές, τί γίνεται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.