*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 88519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 13, 2017, 06:06:26 μμ »
Με τις απουσίες που γράφονται στα απουσιολόγια για τις ώρες αυτές, τί γίνεται;

Δεν γράφονται απουσίες!
Δεν γράφονται απουσίες όταν οι μαθητές είναι απασχολημένοι στον χώρο του σχολείου, από καθηγητή του σχολείου, για δουλειά του σχολείου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:02 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:39:22 μμ »
Μου είπε συνάδελφος ότι στο σχολείο τους, τους ζητήθηκε να παρευρεθούν όλοι υποχρεωτικά στην παρέλαση που θα γίνει το Σάββατο για την 25 Μαρτίου! Ισχύει κάτι τέτοιο;
όχι. Δεν ειναι υποχρεωτικό εκτός απο τον/την συνάδελφο γυμναστικής που συνοδεύει την παρέλαση. Πολλά σχολεία ειδικά σε μικρές κοινωνίες συνηθίζουν να το κάνουν "υποχρεωτικό" προκειμένου να υπάρχει καλή εικόνα των καθηγητών προς τους κατοίκους.

Οι απουσίες στα απουσιολόγια γράφονται με ειδική σήμανση και δεν περνιουνται στο βιβλίο απουσιών.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:44:36 μμ »
όχι. Δεν ειναι υποχρεωτικό εκτός απο τον/την συνάδελφο γυμναστικής που συνοδεύει την παρέλαση. Πολλά σχολεία ειδικά σε μικρές κοινωνίες συνηθίζουν να το κάνουν "υποχρεωτικό" προκειμένου να υπάρχει καλή εικόνα των καθηγητών προς τους κατοίκους.

Οι απουσίες στα απουσιολόγια γράφονται με ειδική σήμανση και δεν περνιουνται στο βιβλίο απουσιών.
Στα μικρά μέρη δεν είναι δυνατόν πάει μόνο ο γυμναστης και η διεύθυνση...μην τραβάμε τα άκρα...εκτός και αν κρίνουμε οτι οι εθνικές επέτειοι δεν μας αφορούν και είναι μόνο για τους γυμναστες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2017, 07:57:10 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:45:10 μμ »
Δεν γράφονται απουσίες!
Δεν γράφονται απουσίες όταν οι μαθητές είναι απασχολημένοι στον χώρο του σχολείου, από καθηγητή του σχολείου, για δουλειά του σχολείου!

Στο δικό μου σχολείο -και σε άλλα που έχω δουλέψει-, σημειώνονται στο απουσιολόγιο όλοι οι μαθητές που δεν βρίσκονται στην τάξη, ανεξαρτήτως λόγου. Από εκεί και πέρα, οι απουσίες των μαθητών που είναι απασχολημένοι στο χώρο του σχολείου, από καθηγητή του σχολείου, για δουλειά του σχολείου, δεν καταχωρίζονται (δηλαδή δεν περνιούνται ούτε στο βιβλίο απουσιών ούτε στο myschool). Για να γίνει αυτό, όταν πρόκειται για 1-2 άτομα, γράφεται στις παρατηρήσεις "να μην καταχωριστεί" και υπογράφει ο υπεύθυνος καθηγητής, αφού τελειώσει η ώρα. Ειδικά στο σχολείο που είμαι φέτος,  υπάρχουν και τα "ομαδικά δικαιολογητικά", τα οποία έχουν τα ονόματα των μαθητών που συμμετέχουν σε προπονήσεις/πρόβες, με ημερομηνία και ώρα/ες κατά τις οποίες γίνονται, για να μην ψάχνει ο καθηγητής να υπογράφει σε 10 διαφορετικά απουσιολόγια.

Εγώ θέλω να είμαι καλυμμένη σε κάθε περίπτωση. Αν ο μαθητής δεν είναι στην τάξη, θέλω να φαίνεται στο απουσιολόγιο, μετρήσει, δε μετρήσει η απουσία. Μπορεί να συμμετέχει στη γιορτή/σχολική ομάδα, κλπ, και εκείνη την ώρα να συμβεί το οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:02 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:58:23 μμ »
Στο δικό μου σχολείο -και σε άλλα που έχω δουλέψει-, σημειώνονται στο απουσιολόγιο όλοι οι μαθητές που δεν βρίσκονται στην τάξη, ανεξαρτήτως λόγου. Από εκεί και πέρα, οι απουσίες των μαθητών που είναι απασχολημένοι στο χώρο του σχολείου, από καθηγητή του σχολείου, για δουλειά του σχολείου, δεν καταχωρίζονται (δηλαδή δεν περνιούνται ούτε στο βιβλίο απουσιών ούτε στο myschool). Για να γίνει αυτό, όταν πρόκειται για 1-2 άτομα, γράφεται στις παρατηρήσεις "να μην καταχωριστεί" και υπογράφει ο υπεύθυνος καθηγητής, αφού τελειώσει η ώρα. Ειδικά στο σχολείο που είμαι φέτος,  υπάρχουν και τα "ομαδικά δικαιολογητικά", τα οποία έχουν τα ονόματα των μαθητών που συμμετέχουν σε προπονήσεις/πρόβες, με ημερομηνία και ώρα/ες κατά τις οποίες γίνονται, για να μην ψάχνει ο καθηγητής να υπογράφει σε 10 διαφορετικά απουσιολόγια.

Παράθεση
Εγώ θέλω να είμαι καλυμμένη σε κάθε περίπτωση. Αν ο μαθητής δεν είναι στην τάξη, θέλω να φαίνεται στο απουσιολόγιο, μετρήσει, δε μετρήσει η απουσία. Μπορεί να συμμετέχει στη γιορτή/σχολική ομάδα, κλπ, και εκείνη την ώρα να συμβεί το οτιδήποτε
.

Πάγια και ορθή τακτική!!
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 13, 2017, 11:33:07 μμ »
Δεν ισχύει ότι μόνο ο γυμναστής πρέπει να συμμετέχει στην παρέλαση. Στην παρέλαση πρέπει να αντιπρωσοπεύεται το σχολείο. Ο σύλλογος είναι ο μόνος υπεύθυνος να ορίσει πόσοι και ποιοι θα συμμετέχουν. Πράγματι σε μικρές κοινωνίες συμμετέχει όλος ο σύλλογος με λανθασμένη εντολή του διευθυντού. 

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 14, 2017, 03:04:40 μμ »
ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΡΓΙΑ  αρα πρεπει οποιος συμμετεχει , αεν δεν το θελει , να πληρωθει με 75% αυξηση για μια μερα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 16, 2017, 03:28:40 μμ »
Στο δικό μου σχολείο -και σε άλλα που έχω δουλέψει-, σημειώνονται στο απουσιολόγιο όλοι οι μαθητές που δεν βρίσκονται στην τάξη, ανεξαρτήτως λόγου. Από εκεί και πέρα, οι απουσίες των μαθητών που είναι απασχολημένοι στο χώρο του σχολείου, από καθηγητή του σχολείου, για δουλειά του σχολείου, δεν καταχωρίζονται (δηλαδή δεν περνιούνται ούτε στο βιβλίο απουσιών ούτε στο myschool). Για να γίνει αυτό, όταν πρόκειται για 1-2 άτομα, γράφεται στις παρατηρήσεις "να μην καταχωριστεί" και υπογράφει ο υπεύθυνος καθηγητής, αφού τελειώσει η ώρα. Ειδικά στο σχολείο που είμαι φέτος,  υπάρχουν και τα "ομαδικά δικαιολογητικά", τα οποία έχουν τα ονόματα των μαθητών που συμμετέχουν σε προπονήσεις/πρόβες, με ημερομηνία και ώρα/ες κατά τις οποίες γίνονται, για να μην ψάχνει ο καθηγητής να υπογράφει σε 10 διαφορετικά απουσιολόγια.

Εγώ θέλω να είμαι καλυμμένη σε κάθε περίπτωση. Αν ο μαθητής δεν είναι στην τάξη, θέλω να φαίνεται στο απουσιολόγιο, μετρήσει, δε μετρήσει η απουσία. Μπορεί να συμμετέχει στη γιορτή/σχολική ομάδα, κλπ, και εκείνη την ώρα να συμβεί το οτιδήποτε.

Πολύ το κουράζετε!
Εμας θα βγαλει λίστα με ονόματα μαθητών που είναι στην παρέλαση εκείνη την ώρα και δεν βάζουμε απουσίες, αφού οι μαθητές είναι ΕΝΤΟΣ του χώρου του σχολείου, και ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ.. Πολύ το κουράζετε!
Και να συμβεί το οτιδήποτε εκείνη την ώρα, είπαμε, ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ του σχολείου. ΔΕΝ είναι μόνος του. Δεν θα έχεις εσύ την ευθύνη αν στην πρόβα παρέλασης στραμπουλίξει το πόδι του

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 16, 2017, 04:06:54 μμ »
Πολύ το κουράζετε!
Εμας θα βγαλει λίστα με ονόματα μαθητών που είναι στην παρέλαση εκείνη την ώρα και δεν βάζουμε απουσίες, αφού οι μαθητές είναι ΕΝΤΟΣ του χώρου του σχολείου, και ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ.. Πολύ το κουράζετε!
Και να συμβεί το οτιδήποτε εκείνη την ώρα, είπαμε, ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ του σχολείου. ΔΕΝ είναι μόνος του. Δεν θα έχεις εσύ την ευθύνη αν στην πρόβα παρέλασης στραμπουλίξει το πόδι του

Δεν το κουράζουμε καθόλου. Όταν εγώ είμαι στην τάξη, έχω μια λίστα που μου λέει ποιοι μαθητές ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ, όχι ποιοι πραγματικά είναι. Αν ένας μαθητής λοιπόν, που είναι όντως στη λίστα, δεν πάει στην παρέλαση και σηκωθεί και φύγει από το σχολείο, πού ακριβώς φαίνεται ότι απουσιάζει και πώς ακριβώς καλύπτομαι εγώ, δεδομένου ότι το επίσημο κρατικό έγγραφο είναι το απουσιολόγιο;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 02, 2017, 10:36:17 μμ »
Είναι πολύ απλό βρε συ. Μη πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Ο γυμναστής θα σε ενημερώσει μετά εσενα να βαλεις απουσία αν ο μαθητής δεν ήταν στην πρόβα της παρελασης. Όχι όμως να τη βάζεις προκαταβολικά στον μαθητή! αυτό είναι υπερβολικό.

Και εγώ έτσι κάνω. Βγάζω λίστα με ονόματα μαθητών που θα είναι στην πρόβα χορωδίας μαζί μου κάποια ώρα. Εννοείται δεν παίρνουν απουσία. Αν κάποιος δεν έρθει στην πρόβα, θα ενημερώσω τον συνάδελφο να του βαλει απουσία τελικά. Τόσο απλα!!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Κίτρα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Θεατρικά έργα για όλες τις ηλικίες!
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 24, 2018, 08:19:33 μμ »
Όταν δίδασκα εγώ θυμάμαι δεν έγραφαν απουσίες στις γιορτές. (ελεος πια). Ωστόσο κρίμα που μόλις τελείωσαν οι περισσότερες γιορτές γιατί έχω πολλές ιδέες για δαυτες!
Κάνεις δεν φταίει για τον φόνο, αλλά όλοι γυρνάνε στον τόπο του εγκλήματος...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 03:08:53 μμ »
Με αφορμή την έναρξη των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, που ξεκίνησαν φέτος καθυστερημένα λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, όπου μας έγινε ενημέρωση από τον υπεύθυνο συντονιστή των προγραμμάτων του Νομού, τονίζοντάς μας πολλάκις ότι αυτά θα υλοποιούνται ΜΟΝΟ ΕΚΤΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ, θα ήθελα να ρωτήσω τι προβλέπεται, αν προβλέπεται για τις πρόβες των σχολικών εορτών (θεατρικό, χορωδία κλπ).
Προβλέπεται να γίνονται ΕΝΤΟΣ διδακτικού ωραρίου, και άρα με απώλεια ωρών διδασκαλίας για τους συμμετέχοντες σε αυτές μαθητές; Ή μήπως θα έχει δίκιο ο συνάδελφος αν μου πει "να κάνεις τις πρόβες σου μετά τις 14:00 ή Σάββατο"; Ορίζει κάτι επ αυτού κάποια εγκύκλιος όπως σαφώς ορίζει για τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 07:43:52 μμ »
Δεν έχω υπόψη μου κάποια εγκύκλιο αλλά....δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να απαιτήσει να γίνουν οι πρόβες εκτός σχολικού ωραρίου:

Εφόσον οι γιορτές γίνονται πρωί, την ώρα που οι μαθητές θα έκαναν μάθημα, γιατί οι πρόβες τους  να γίνονται μετά;
 Άλλως τε ποιος θα κάτσει περισσότερο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2019, 09:16:13 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 03:28:54 μμ »
Παιδιά, επαναφέρω το θέμα λόγω της επικείμενης εορτής της 28ης.
Όσοι από εσάς ασχολείστε με την διοργάνωση σχολικών γιορτών όπου απαιτούνται πρόβες (πχ θεατρικό, χορωδία, αλλά και παρέλαση), πότε τις κάνετε τις πρόβες;
Τις κάνετε σε διδακτικές ώρες;Έχετε γκρίνιες από συναδέλφους που τους παίρνετε μαθητές από το μάθημα;
Μήπως τις κάνετε μετά τις 2 το μεσημέρι?
Μήπως τις κάνετε Σάββατα; μήπως απογεύματα;
Πότε πρέπει να γίνονται οι πρόβες; Η Α και Β Λυκείου έχει κάθε μέρα 7ωρο άρα υποχρεωτικά πρέπει να χαθεί μάθημα για να γίνουν πρόβες. Και δεν είναι μόνο 1 πρόβα ειδικά αν κάνεις θεατρικό, θέλεις τουλάχιστον 5-6 πρόβες.
Μου λένε να κάνω πρόβες σε ώρες γυμναστικής κλπ και όχι σε "σημαντικά" μαθήματα. Μα συμμετέχουν μαθητές από ΟΛΕΣ σχεδόν τις τάξεις. Δεν έχουν την ίδια ώρα όλοι γυμναστική! Αν δεν έχει κατεύθυνση η Γ τάξη, θα έχει κατεύθυνση η Β τάξη. Αν δεν έχει ούτε η Β κατεύθυνση, θα έχει έκθεση η Α (και ποιος ακούει τους φιλολόγους να τους πάρεις μαθητές από έκθεση). Αν δεν έχει έκθεση κάποια τάξη , κάποιο τμήμα, θα έχει Μαθηματικά κάποιος άλλος και δεν θέλει να μπαίνει στην τάξη και να βρίσκει 5 μαθητές...
Ενα χάος με λίγα λόγια!
Η λύση είναι "δεν κάνω τίποτα!".
Εσείς πως το διαχειρίζεστε? Αναφέρομαι σε Λύκειο όπου κάθε μέρα είναι 7ωρα. Στα Γυμνασια υπάρχουν και 5ωρα και μπορείς να τους πεις καθίστε 1 ώρα ακομα μετα το σχόλασμα.
Εχω ξαναρωτήσει αν υπάρχει εγκύκλιος που να απογορεύει ή να επιτρέπει τις πρόβες σε ώρες μαθημάτων, δεν έχω πάρει απάντηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.