*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 89087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 11:00:02 πμ »
με τους εκπαιδευτικούς που μένουν μακριά είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και έχουν απόλυτο δίκιο να χρησιμοποιούν αυτές τις μέρες για την οικογένειά τους. Για να δείτε όμως ότι υπάρχουν και χειρότερα ως προς το τρέξιμο των γιρτών και να νιώσετε λίγο καλύτερα (!) σας λέω ότι οι νηπιαγωγοί

1) όχι μόνο δεν μπορούν να λειψουν σε καμία γιορτή αλλά  αναλαμβάνουν και εξολοκλήρου κάθε χρόνο όλες τις γιορτές..τουλάχιστον 4 το χρόνο!

2)γινόμαστε σκηνοθετες,

σκηνογράφοι (αντε βαψε σκηνικό 3μετρο!),

ενδηματολόγοι (τρέξε σε μοδιστρες για να ναι όλα τα παιδιά ίδια!)

χορογράφοι ( το τι χορό ρίχνω στο σπίτι και σημειώσεις για τα μέτρα και τις εναλλαγές της μουσικής!)

μουσικοί (άπειρα cd για την επιλογή!)


κτλ κτλ.. μέσα σε όοολα αυτά πρέπει.. να φτιάξουμε και τα προγράμματα, να φτιάξουμε τις κάρτες να έχουμε τη διδασκαλία που και οι προισταμένες σε μας δεν  τη γλυτώνουν όπως στο δημοτικό, να μην μειώνεται ποτέ το ωράριο (μέχρι τα 65 χωρίς κενό) και όλη την ημέρα κάθε μέρα ούτε 1 μα 1 λεπτό χωρίς τα παιδιά! έτσι για να πας τουαλέτα βρε αδερφέ! (ειδικά φέτος που οι τουαλέτες είναι έξω 100 μέτρα μακριά, πιστέψτε με ΔΕΝ μπορω να αφήσω τα παιδιά και να πάω!)

μετά από όλα αυτα ελπίζω να νιώθετε τυχεροί που δεν χρειάζεται να βγάζει πάντα ένα άτομο 4 γιορτές το χρόνο κάθε χρόνο!  α!!και διαφορετικό έργο ε.. μη μας πούνε και οι γονείς ότι κάνουμε τα ίδια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:54 »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 11:30:41 πμ »
Συμπέρασμα : όλοι μου έλεγαν  ¨μπράβο μπήκες στο δημόσιο και τώρα θα ξεκουραστείς !¨ και εγώ το πίστευα. Που νά 'ξερα ; όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά την πρώτη χρονιά για να ετοιμάσω υλικό έμενα ξύπνια μέχρι την μία το πρωί και έτρεχα πανικόβλητη καθημερινά. Φέτος κάπως καλύτερα γιατί ξέρω πως αν δεν προλαβαίνω τουλάχιστον έχω καβάτζα από πέρσι αλλά το διόρθωμα διόρθωμα . Το 5ωρο είναι σίγουρο κάθε απόγεμα και το σπίτι μου μοιάζει με στάβλο. Και οι άλλοι νομίζουν ότι καθόμαστε.

Απλά με τους συναδέλφους δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάποια στιγμή όσοι δεν έχουμε παιδιά κάποια στιγμή θα αποκτήσουμε και θα θέλουμε να μας καταλαβαίνουν οπότε ας τους καταλάβουμε και εμείς.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 09:52:53 μμ »
συμφωνώ απόλυτα. και ακόμα προσπαθώ να πείσω το περιβάλλον ότι στο δημόσιο εκτός από τη μονιμότητα και το ότι δεν μπαίνει κάθε μέρα κάποιος στην τάξη για να δεί τη διδασκαλία, όλα τα υπόλοιπα γίνονται από μας με πολύ τρέξιμο και με καμία βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 04:14:57 μμ »
Καλά που μου το είπατε για να ξέρω,να προσέχω μην τυχών και διοριστώ και πρέπει να συνεργάζομαι με έφηβους για την πραγματοποίηση μιας γιορτής.
Μια χαρά είμαι και έτσι που πρέπει τους 9 μήνες του σχολείου να δουλεύω για να εξασφαλίσω και τους άλλους 3.................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2008, 09:16:37 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:54 »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:08:49 μμ »
Aν κατάλαβα καλά μας ειρωνεύεσαι ... Δεν σου φταίμε όμως εμείς για το ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμη.




Κατά την άποψή σου δεν θα έπρεπε να πληρωνόμαστε χωρίς να δουλεύουμε τους τρεις μήνες του καλοκαιριού; Συγγνώμη αλλά η δουλειά μας είναι πολύ περισσότερες από τις οκτώ ώρες καθημερινά και μας τα χρωστάνε. Η ψυχική σου υγεία πως πάει γιατί εγώ μερικές μέρες που τα παιδιά είναι ιδιαίτερα ζωηρά κοντεύω να τρελαθώ αλλά πρέπει να συνεχίσω να δουλεύω γιατί αγαπάω την δουλειά μου και γιατί για την υπόλοιπη ζωή μου θα βρίσκομαι στο ίδιο σχολείο και θέλω να κτίσω γερές βάσεις και μια και βρίσκομαι σε επαρχία δεν θέλω να ακούγονται σχόλια του ΄τυπου είναι τεμπέλα κλπ. Ναι, δικαιούμαι να ξεκουραστώ γιατί δεν είναι εύκολο να είσαι θηριοδαμαστής όλο το έτος.

Μην νομίζεις πως αν διοριστείς θα έχεις λεφτά και για τους τρεις μήνες το καλοκαίρι. Εγώ και τότε δουλεύω , κάνω κάτι τελείως διαφορετικό και χάρη σ'αυτό αποταμιεύω χρήματα. Το μόνο που μου προσφέρει το δημόσιο έιναι ότι είμαι βέβαιη πως δεν θα χρειαστεί να ψάχνω για μαθητές το επόμενο έτος αλλά επ ουδενί δεν μπήκα στο δημόσιο για να κάθομαι,απλά έμεινα έκπληκτη με την δουλειά που βρήκα μπροστά μου.









To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:31:58 μμ »
Όλα αυτά τα συμπεράσματα από που τα έβγαλες?

Εννοούσα αυτά ακριβώς που είπα και αφορούσανε τον εαυτό μου και μόνο. Αν ήθελα να κατηγορήσω τους διορισμένους,
θα το είχα κάνει από την αρχή της συζήτησης και χωρίς υπεκφυγές και ειρωνικά σχόλια.

Δε θα μπω στη λογική να αναλύσω κάθε μήνυμα που έστειλα,όλα εδώ είναι, στη διάθεσή σου.
Αν είχες διαβάσει όμως τα προηγούμενα μηνύματα μου και είχες λίγο χιούμορ δε θα με είχες κρίνει τόσο αυστηρά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:35:00 μμ »
Δεν ξέρω αν εγώ δεν έχω αίσθηση του χιούμορ ή εσύ δεν ξέρεις πως να κάνεις χιούμορ . Φαντάζομαι ότι εσύ καταλαβαίνεις τον εαυτόσου καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο οπότε διασκέδασέ το μόνη σου
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος popie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:55:39 μμ »
Πάντως, για να επανέλθουμε στο θέμα που ξεκίνησα, νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να ανεβάζαμε κι εμείς υλικό για τις γιορτές (όσοι έχουν κάτι έτοιμο και μπορούν) ώστε να παίρνουμε όλοι ιδέες και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Στις ιστοσελίδες των σχολείων, ίσως;;; ???

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:14:58 μμ »
Καλή η ιδέα σου,αλλά πιστεύω θα βρεθούν πολλοί που θα πουν:
Γιατί να τα δημοσιοποιήσω? Κορόιδο είμαι εγώ που δούλεψα? Γιατί να τα βρει ο άλλος έτοιμα?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:59:27 μμ »
Καλή η ιδέα σου,αλλά πιστεύω θα βρεθούν πολλοί που θα πουν:
Γιατί να τα δημοσιοποιήσω? Κορόιδο είμαι εγώ που δούλεψα? Γιατί να τα βρει ο άλλος έτοιμα?

Πίστεψε με Αγάπη , ΔΕΝ υπάρχει τόση κακία στο pde ! :) Το αντίθετο θα έλεγα.

(Πολλοί συνάδελφοι δημοσιοποιούν διάφορα θέματα κατά καιρούς για να βοηθήσουν.... ;) Αν ψάξεις θα καταλάβεις)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 12:37:06 πμ »
Δε μιλάω ειδικά για το pde.
Ανέφερε συγκεκριμένα ιστοσελίδες σχολείων.



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος popie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 02:19:39 μμ »
Πρότεινα ιστοσελίδες σχολείων γιατί έχει τύχει ψάχνοντας για υλικό να πέσω σε τέτοιες σελίδες. Κάποιοι συνάδελφοι δηλαδή, ίσως και στα πλαίσια εργασίας με τα παιδιά στο μάθημα της Πληροφορικής (ίσως, λέω, δεν ξέρω...) ανέβασαν υλικό από συγκεκριμένες γιορτές, απλώς ίσως αργότερα το αποσύρουν. Εξάλλου μέσω της "σχολικής τάξης" του sch.gr αρκετοί έχουν ανεβάσει σημειώσεις και υλικό για μαθήματα, το ίδιο και σε προσωπικά site, υπάρχουν πάρα πολλά. Δεν ισχύει ότι δε θέλουμε να μοιραζόμαστε το υλικό μας. Απλώς εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω να το κάνω ??? Θα μάθω όμως και θα επανέλθω. Καλό μήνα σε όλους :-*

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 01:33:54 μμ »
Η σχολική εορτή της 17 Νοέμβρη γίνεται ανήμερα την 17 Νοεμβρίου ή την παραμονή; Φέτος η 17 Νοέμβρη πέφτει Δευτέρα. Η γιορτή θα γίνει Δευτέρα η Παρασκευή;
Επίσης, την ημέρα της σχολικής εορτής χάνεται ολόκληρη η μέρα ή πχ οι 3 τελευταίες ώρες;

Ας πει κάποιος παλιός που να θυμάται

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 01:39:12 μμ »
Η σχολική εορτή της 17 Νοέμβρη γίνεται ανήμερα την 17 Νοεμβρίου ή την παραμονή; Φέτος η 17 Νοέμβρη πέφτει Δευτέρα. Η γιορτή θα γίνει Δευτέρα η Παρασκευή;
Επίσης, την ημέρα της σχολικής εορτής χάνεται ολόκληρη η μέρα ή πχ οι 3 τελευταίες ώρες;

Ας πει κάποιος παλιός που να θυμάται

ανήμερα φυσικά! Συνήθως γίνεται ότι και την 27η Οκτωβρίου! Γιορτή και μετά σπίτι!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.