*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική  (Αναγνώστηκε 171022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:45:32 μμ »
Υποβάλλω τραγική ερώτηση ως φιλόλογος αλλά επειδή δεν το βρήκα στα βιβλία ρωτάω εσάς και ζητάω την κατανόηση σας και όχι τα γέλια σας!

Το ρήμα ειπώνεται, επώνονται , ειπωθεί, πιανού ρήματος είναι ?Ποιο είναι το αρχικό ρημα, ετυμολογία,  Και ποιοι οι χρόνοι του?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:12 »

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2008, 11:01:50 μμ »
Αρχαιοελληνικό ειπώνεται-ειπώνονται-ειπωθεί ???;

Καμία ερώτηση δεν είναι για γέλια. Για γέλια είναι αυτός που υποκρίνεται ότι ξέρει απόλυτα οποιαδήποτε γλώσσα, ακόμα και αν είναι η μητρική του.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2008, 11:40:30 μμ »
Είναι του "λέγω / λέγομαι"  . Ετυμολογικά προέρχεται από το θέμα το αορίστου "είπα & είπον". Χρησιμοποιούνται οι τύποι του παθητικού αορίστου και του παθητικών συντελικών χρόνων και κυρίως στο γ'ενικό και πληθ προσ: "ειπώθηκε, -καν", έχει, έχουν ειπωθεί. Δε συνηθίζονται κατά τη χρήση οι υπόλοιποι τύποι.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2008, 12:26:05 μμ »
... νομίζω στη νέα ελληνική το χρησιμοποιούμε δεν το έχω συναντήσει αν θυμάμαι καλά σε αρχαίο κείμενο .  Έψαξα και εγώ  στους αρχικούς του ρήματος 'λέγω' γιατί με παρέπεμψε το ίδιο το ρήμα  στο 'ειπα' 'ειπον', αλλά δεν βρήκα άκρη...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:12 »

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2008, 01:35:17 μμ »
Συμφωνώ με την tithea. Οι τύποι που προανέφερες είναι από το ρήμα "λέγομαι" και είναι νεοελληνικό.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 17, 2008, 01:39:49 μμ »
Έχει δίκιο η tihea. Από το "λέγω" προέρχεται. Το "ειπ-" είναι το θέμα του αορίστου β', από το οποίο σχηματίστηκε κανονικά στα νέα ελληνικά και το "ειπώθηκε- έχει ειπωθεί- είχε ειπωθεί" για τον αόριστο και τον παρακείμενο-υπερσυντέλικο (καθώς και οι τρεις σχηματίζονται με θέμα αορίστου).

Τώρα, η γνώμη μου όσον αφορά το "ειπώνεται" είναι η εξής: Θεωρώ ότι πλάστηκε λανθασμένα από τους παραπάνω τύπους και κατ' αναλογία προς άλλα ρήματα. Τι εννοώ; Συνήθως τα θέματα του αορίστου β' δημιουργούν προβλήματα στους σύγχρονους ομιλητές, γιατί δεν τα αναγνωρίζουν εύκολα ως θέματα αόριστου, καθώς δεν έχουν το χαρακτηριστικό "σ" (βλ. εξήγαγα, είπα, είδα). Έτσι, στη συγκεκριμένη περίπτωση από το "ειπώθηκα" "έχω ειπωθεί"  κάποιοι ακολούθησαν αντίστροφη πορεία και έφτιαξαν το "ειπώνομαι" (κατά το "λύθηκα" , "έχω λυθεί"------ λύνομαι).

Θεωρητικά οι τύποι που χρησιμοποιούν θέμα αορίστου σε χρόνους που απαιτούν θέμα ενεστώτα είναι λανθασμένοι (π.χ ειπώνεται). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάποια στιγμή δεν θα επικρατήσουν και ότι δεν θα έχουμε κάποια στιγμή ένα ρήμα "ειπώνω". Ο χρόνος θα δείξει. Κάποτε το να πεις "θα παράξω" θεωρούνταν λάθος αντί του σωστού "θα παραγάγω". Τώρα, ακριβώς για τους ίδιους λόγους έχει ομαλοποιηθεί το ρήμα και όλο και περισσότεροι λένε "θα παράξω". Ίδωμεν λοιπόν...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 17, 2008, 06:41:26 μμ »
Έχει δίκιο η tihea. Από το "λέγω" προέρχεται. Το "ειπ-" είναι το θέμα του αορίστου β', από το οποίο σχηματίστηκε κανονικά στα νέα ελληνικά και το "ειπώθηκε- έχει ειπωθεί- είχε ειπωθεί" για τον αόριστο και τον παρακείμενο-υπερσυντέλικο (καθώς και οι τρεις σχηματίζονται με θέμα αορίστου).

Τώρα, η γνώμη μου όσον αφορά το "ειπώνεται" είναι η εξής: Θεωρώ ότι πλάστηκε λανθασμένα από τους παραπάνω τύπους και κατ' αναλογία προς άλλα ρήματα. Τι εννοώ; Συνήθως τα θέματα του αορίστου β' δημιουργούν προβλήματα στους σύγχρονους ομιλητές, γιατί δεν τα αναγνωρίζουν εύκολα ως θέματα αόριστου, καθώς δεν έχουν το χαρακτηριστικό "σ" (βλ. εξήγαγα, είπα, είδα). Έτσι, στη συγκεκριμένη περίπτωση από το "ειπώθηκα" "έχω ειπωθεί"  κάποιοι ακολούθησαν αντίστροφη πορεία και έφτιαξαν το "ειπώνομαι" (κατά το "λύθηκα" , "έχω λυθεί"------ λύνομαι).

Θεωρητικά οι τύποι που χρησιμοποιούν θέμα αορίστου σε χρόνους που απαιτούν θέμα ενεστώτα είναι λανθασμένοι (π.χ ειπώνεται). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάποια στιγμή δεν θα επικρατήσουν και ότι δεν θα έχουμε κάποια στιγμή ένα ρήμα "ειπώνω". Ο χρόνος θα δείξει. Κάποτε το να πεις "θα παράξω" θεωρούνταν λάθος αντί του σωστού "θα παραγάγω". Τώρα, ακριβώς για τους ίδιους λόγους έχει ομαλοποιηθεί το ρήμα και όλο και περισσότεροι λένε "θα παράξω". Ίδωμεν λοιπόν...

+1
Κατά τον ίδιο τρόπο έχουν σχηματιστεί και οι τύποι "ειδώθηκα" , "έχω ειδωθεί " κλπ..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2008, 12:41:58 πμ »
Ωραία ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό με τους τύπους αορίστου και ενεστώτα με είχε κολλήσει και έψαχνα!
Με ρώτησε ο φίλος μου συγκεκριμένα για το 'ειπώνονται' το άκουσε από ένα δημοσιογράφο και πήρε να με ρώτήσει αν είναι σωστό απο που βγαίνει κτλ. Βρήκα και εγώ αόριστο β του λέγω αλλά μπερδευομουν και έλεγα ειπώνονται ενεστώτας απο που και ως που!


Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ειστε όλοι αστέρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-*

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2008, 07:21:25 μμ »
Το 'πιανου' ετσι γραφεται? Ή γραφεται  'ποιανου'? Δε θελω να διορθωσω κανενα, αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι τι δευτερο. Λαθος?

Υποβάλλω τραγική ερώτηση ως φιλόλογος αλλά επειδή δεν το βρήκα στα βιβλία ρωτάω εσάς και ζητάω την κατανόηση σας και όχι τα γέλια σας!

Το ρήμα ειπώνεται, επώνονται , ειπωθεί, πιανού ρήματος είναι ?Ποιο είναι το αρχικό ρημα, ετυμολογία,  Και ποιοι οι χρόνοι του?

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2008, 09:52:18 μμ »
Το 'πιανου' ετσι γραφεται? Ή γραφεται  'ποιανου'? Δε θελω να διορθωσω κανενα, αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι τι δευτερο. Λαθος?

Εξαρτάται τι εννοείς . Αν εννοείς το μουσικό όργανο , σωστό είναι το πρώτο (με τόνο βέβαια) .Αν εννοείς την ερωτηματική αντωνυμία,σωστό είναι το δεύτερο (με τόνο επίσης) .  ;)

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2008, 09:25:43 πμ »
 χα,χα.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2008, 10:29:27 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει από ποιο ρήμα προέρχεται ο τύπος "ήγκηκεν";

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2008, 10:59:01 μμ »
Νομιζω οτι ο τυπος ειναι "ηγγικεν". Και χωρις να ειμαι σιγουρη  :-[νομιζω οτι μπορει να εινα απο το εγγιζω. Μπορει ομως να κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Γραμματική
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2008, 11:12:51 μμ »
Το έψαξα και δεν υπάρχει ρήμα "εγγίζω". Το ρήμα γράφεται με "γκ" (ήγκηκεν). Πάντως ευχαριστώ kellykou για την απάντηση. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.