*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 22, 2014, 03:52:26 μμ »
επαναλαμβανω καποια ενωση ζηταει επιτακτικα την ιστορια ως β αναθεση με το επιχειρημα οτι εχθρος ειναι η πολιτικη του υπουργειου.Γιατι λοιπον η ταδε ενωση δεν βγαζει μια ανακοινωση οτι δεν θελει να κανει ιστορια γιατι δεν την εχει σπουδασει.δηλαδη το υπουργειο σας πιεζει να διδαξετε ως β αναθεση μαθηματα αλλων κλαδων????αφου δεν θελετε και καταπιεζεστε ..αντιδραστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 22, 2014, 03:52:39 μμ »
εγω παλι γιατι νομιζω οτι το επιθυμειτε διακαως.προσφατα καποια ενωση εβγαλε δελτιο τυπου και ζητουσε η μαλλον απαιτουσε να παρει ως β αναθεση μαθηματα αλλων κλαδων με επιχειρηματα περι επιστημονικοτητας και δεοντολογιας.γιατι λοιπον δεν βγαζει μια ανακοινωση οτι την αναγκαζουν να διδασκει μαθηματα αλλων κλαδων,την καταπιεζουν και γι αυτο διαμαρτυρεται.καμια διαμαρτυρια.αντιθετα επαρση και οικειοποιηση μαθηματων αλλων κλαδων!!!!!
αν αναφέρεσαι στην ευρωπαϊκή ιστορία, πολύ καλά έκανε! α ανάθεση για να είμαστε ακριβείς πρέπει να δοθεί στους ξενόγλωσσους
Just be real!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 22, 2014, 03:53:16 μμ »
εγω παλι γιατι νομιζω οτι το επιθυμειτε διακαως.προσφατα καποια ενωση εβγαλε δελτιο τυπου και ζητουσε η μαλλον απαιτουσε να παρει ως β αναθεση μαθηματα αλλων κλαδων με επιχειρηματα περι επιστημονικοτητας και δεοντολογιας.γιατι λοιπον δεν βγαζει μια ανακοινωση οτι την αναγκαζουν να διδασκει μαθηματα αλλων κλαδων,την καταπιεζουν και γι αυτο διαμαρτυρεται.καμια διαμαρτυρια.αντιθετα επαρση και οικειοποιηση μαθηματων αλλων κλαδων!!!!!

Ναι,γι αυτό εχει ανεβει η θερμοκρασια εξω,απο την διακαη επιθυμια.Εγω σου μιλαω για τους συναδερφους ξενόγλωσσους που θελουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους και δε γινεται με το τσουρουτικο διωρο.
 Ανακοινωση επρεπε να βγει και να λεει φερτε ρε πισω το τριωρο.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 22, 2014, 03:58:05 μμ »
βγαλε την ανακοινωση για τις 3 ωρες που επικαλεισαι αφου πρωτα αρνηθεις να διδασκεις ιστορια κι ασε τα κολπα περι ευρωπαικης.γενικα μιλουσε η συγκεκριμενη ενωση .κι αν δεν συμπληρωνεις ωραριο να πας στο δημοτικο για συμπληρωση.
τέτοιος διακαής πόθος να αρνηθώ την ιστορία!!! Εντυπωσιακό...

kakou τώρα καταλαβαίνεις τι θα πει "συναδελφικότητα'?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 04:01:10 μμ από real »
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:22 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 22, 2014, 04:02:16 μμ »
Και ποιον κατηγορησα συναδερφε kakou;Φιλολογοι δεν ειστε ρε παιδια;Δεν ξερετε ελληνικα;Εγω ειπα τι συμβαινει απλα,οτι δινεται από το Υπουργειο για λογους συμπλήρωσης ωραριου.Τι ναι μεν αλλα και τα ρεστα;Μακαρι να την παρετε την Πολη εεεεε την Ιστορια να παρουμε κι εμεις πισω το τριωρο μας να ησυχάσουμε απαντες.Να ανοιξουμε κι ένα νημα:Φιλολογοι δωστε μας πισω την τριτη ωρα.Εγω θα αρνηθω να διδαξω ιστορια κι εσυ δεν θα χρησιμοποιείς την τριτη ωρα που είναι δικια μου...χα χα

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:04:09 μμ »
H ειδικότητα 'εκπαιδευτικός - τσομπάνος' (και ουχί τσοπάνος) υπάρχει ήδη.

Επιπλέον, θα ήθελα να ενημερώσω τους συνάδελφους φιλόλογους (κουράγιο, παιδιά, αυτό που θα πω είναι βαρύ και θα σας σοκάρει) ότι και οι ξενόγλωσσοι φιλόλογοι είναι.

Δε μ' αρέσει να τα 'χώνω' σε άλλες ειδικότητες, αλλά λόγω τιμής το θεωρώ πρόκληση να διαμαρτύρεστε. Είστε οι πιο ευνοημένοι από καταβολής ελληνικού σχολείου. Οι κυβερνήσεις άλλαζαν, τα πολιτεύματα άλλαζαν (βασιλεία, δημοκρατία, ολιγαρχία, δικτατορία) αλλά η φανατική και, ως ένα βαθμό, στείρα προσήλωση στην ελληνική γλώσσα και η εμμονική και παθολογική αρχαιολατρεία δεν άλλαξαν ποτέ. Έχετε τις περισσότερες ώρες, τον περισσότερο κόσμο, την περισσότερη επιρροή, κόβουν ώρες από άλλα μαθήματα και σας δίνουν, στις μεταθέσεις πάντα πρώτοι και καλύτεροι με τα λιγότερα μόρια, στους διορισμούς πάντα οι πολυπληθέστεροι με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο, και συνεχίζετε να ζητάτε και άλλα. Συνεχίζετε να διαμαρτύρεστε για ένα μάθημα στου οποίου την ανάθεση ο νόμος ορίζει ρητά ότι προηγείστε έναντι όλων των άλλων ειδικοτήτων. Ειλικρινά, δεν υπάρχει λόγος. Αν ο φιλόλογος θέλει να πάρει την ιστορία, ποιος μπορεί να τον εμποδίσει; Γιατί λοιπόν συνεχίζετε ν' αναπαράγετε, κάποιοι από σας, έναν ισχυρισμό που είναι ψευδής; Εγώ έχω την άποψή μου, αλλά δε θα την πω. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Ακόμα και στην περίπτωση που το μάθημα της Ιστορίας ανατίθεται στον ξενόγλωσσο, αυτό γίνεται μόνο με τη σύμφωνη γνώμη των φιλολόγων του σχολείου. Τώρα θα μου πείτε, είναι δυνατόν φιλόλογοι να κάνουν τέτοια παραχώρηση; Κι εγώ θα σας πω, είναι, γιατί πολύ απλά στο σχολείο το διπλανό σου τον κρίνεις σαν άνθρωπο και σαν συνάδελφο, και όχι σαν ενδεχόμενο εχθρό, με τη λογική και τη φιλοσοφία του φατριασμού και της κλίκας. Όσοι δεν το ξέρετε ή δεν το 'χετε καταλάβει, μάλλον δεν έχετε ασχοληθεί σοβαρά με την εκπαίδευση, ή αν έχετε και, παρά ταύτα, εξακολουθείτε να σκέφτεστε με αυτόν τον τρόπο, τότε τι να πω, λυπάμαι ειλικρινά το σύλλογο διδασκόντων στον οποίον ανήκετε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:13:55 μμ »
Τα πραγματα δεν τα γνωριζεις καλα η κανεις πως δεν καταλαβαινεις.ακου για να μαθεις λοιπον ειστε οι μοναδικες ειδικοτητες που δεν διαμαρτυρεστε για το χαλι των β αναθεσεων.οι φυσικοι.οι μαθηματικοι,οι φιλολογοι.οι βιολογοι.κι αλλες ειδικοτητες εχουν εκφρασει πολλακις την δυσαρεσκεια τους για την β αναθεση.εσεις ποτε δεν διαμαρτυρηθηκατε γιατι απλα σας εξυπηρετει.καμια ενωση σας δεν εχει βγαλει ενα δελτιο τυπου οτι δεν αποδεχεται τον θεσμο των αναθεσεων.αν πιστευεις ο αντιθετο αποδειξε το μου.Επισης περυσι γιατι επαναλαμβανω δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα 110 φιλολογοι δεν μπορουσαν να παρουν ως α αναθεση την ιστορια γιατι οι ειδικοτητες σας πηγαιναν στα πυσδε και εκαναν διαπραγματευσεις μυστικες με διευθυντες και παραδιευθυντες προκειμενου να παρουν ιστορια και να μην μετακινηθουν σε δημοτικο η δεν ξερω εγω τι αλλο.το αποτελεσμα ξερεις ποιο ηταν επειδη η κατασταση εφτασε στο ΑΜΗΝ???ΝΑ επεμβει εισαγγελεας προκειμενου να αφησετε την ιστορια.ΑΝΗΚΟΥΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:15:50 μμ »
ΣΤΗΝΑΤΤΙΚΗ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΙΛΕΤΑ/

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:34:59 μμ »
Αναμένω διευθύνσεις και ονόματα. Σε ποια περίπτωση επενέβη εισαγγελέας για να πειστούν οι ξενόγλωσσοι ν' αφήσουν την ιστορία; Η νομοθεσία είναι σαφής. Ο φιλόλογος έχει την Ιστορία Α' ανάθεση και ο ξενόγλωσσος Β' ανάθεση. Επίσης ο φιλόλογος προηγείται έναντι όλων των άλλων ειδικοτήτων στην ανάθεση της Ιστορίας. Επιπροσθέτως, υπάρχουν άλλες ειδικότητες που επίσης έχουν την Ιστορία Β' ανάθεση και προηγούνται των ξενόγλωσσων (Θρησκευτικών και Κοινωνιολογίας, αν δεν απατώμαι). Αν ο φιλόλογος επιθυμεί να πάρει ιστορία, την παίρνει βάσει νόμου. Δε χρειάζεται κανένας εισαγγελέας για να γίνει αυτό. Τώρα εσύ σοβαρά μου λες ότι ξενόγλωσσοι, με την αβάντα διευθυντών και υποδιευθυντών, μηχανορραφούσαν για να πάρουν την Ιστορία από τους φιλόλογους; Δε μπορώ να φανταστώ διευθυντή ή υποδιευθυντή να βάζει το κεφάλι του στο ντορβά, καταστρατηγώντας τη νομοθεσία, γι να 'φτιάξει' οποιοδήποτε γνωστό ή παρατρεχάμενο. Εγώ δεν συνηθίζω να συχνάζω στους διαδρόμους των διευθύνσεων και πληροφοριοδότες δεν έχω. Λειτουργώ με γνώμονα την κοινή λογική και αυτά που ξέρω από την προσωπική μου πείρα και από τα 40 σχολεία που έχω αλλάξει. Σε όλα αυτά τα χρόνια, μία ή δύο φορές έχω δει ξενόγλωσσο ν' αναλαμβάνει Ιστορία, και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη των φιλολόγων. Επιπλέον, η συνεννόηση πάντα γίνεται σε επίπεδο σχολείου και η διεύθυνση απλά εγκρίνει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:46:12 μμ »
Για σενα μπορει να ειναι σαφης η νομοθεσια για αλλους ομως δεν ειναι.δυστυχως.Στην αττικη εγινε κολαση με αυτο το θεμα την χρονια που εφυγε.φροντισε να μαθεις.ολοι το ξερουν .επισης το ΙΕΠ που ειρωνευτηκες σημερα το ιδιο και τ ο αυτο με αποφαση του περυσι στις 6 σεπτεμβριου σας εδωσε ως β αναθεση την ιστορια με αποφαση που αλλαξε μεσα σε ενα βραδυ.ουτε αυτο το γνωριζεις?τοτε ηταν βολικες ομως οι αποφασεις του ΙΕΠ οποτε δεν υπηρχε λογος χλευασμου.Ας μην ξεχναμε το παρελθον λοιπον.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 22, 2014, 09:12:52 μμ »
Μίλτος Γιωτα όχι Βρούτος... :P :P

μου αρεσει που με λες τεκνό, είδες τι κανει ενας τονος;

Περαν της πλακας και του off topic ειναι φοβερο αυτο που γινεται.
Κάθε χρονο ιδια εποχη (εαν ειναι και ιδια μερα να το καθιερωσει η Ιεραποστολικη εκκλησια σαν γιορτη) τα ιδια και τα ιδια.

Πέρσι παντως με την φαση του ΕΣΠΑ που ηρθαν στα σχολεια οι ΠΕ06 (μακρια απο εμας και αγαπημενοι) ηρθε και σε ομορο του δικου μου μια συναδελφος 06. Την επομενη μερα την προσηγαγαν στο αστυνομικο τμημα της περιοχης γιατι τραβηξε μαχαιρι στο συλλογο και και το εβαλε στο λαιμο ενος συναδελφου ΠΕ02 ζητώντας την ιστορία.


Αληθινες Εκπαιδευτικες ιστοριες επεισοδιο 12.

οποιαδηποτε ομοιοτης με αληθινες ειδ/τες ειναι τυχαια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 09:15:05 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 22, 2014, 09:40:25 μμ »
Εγώ έμαθα για κοινωνιολόγο που έβαλε το "μαχαίρι" στο λαιμό ξενόγλωσσης για το μάθημα της Ιστορίας με το αιτιολογικό ότι προηγείται στη β' ανάθεση! Δυστυχώς, αληθινή ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 22, 2014, 10:42:02 μμ »

Συνεχίζετε να διαμαρτύρεστε για ένα μάθημα στου οποίου την ανάθεση ο νόμος ορίζει ρητά ότι προηγείστε έναντι όλων των άλλων ειδικοτήτων. Ειλικρινά, δεν υπάρχει λόγος. Αν ο φιλόλογος θέλει να πάρει την ιστορία, ποιος μπορεί να τον εμποδίσει; Γιατί λοιπόν συνεχίζετε ν' αναπαράγετε, κάποιοι από σας, έναν ισχυρισμό που είναι ψευδής; Εγώ έχω την άποψή μου, αλλά δε θα την πω. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.


Νικήτα, αυτό που λες ισχύει, αλλά μόνο όταν και οι φιλόλογοι και οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων είναι στην ίδια υπηρεσιακή κατάσταση (π.χ. έχουν όλοι οργανική στο σχολείο). Μεταξύ όμως ενός φιλολόγου που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ενός ξενόγλωσσου/θεολόγου/κοινωνιολόγου... με οργανική, προηγείται ο δεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 22, 2014, 10:50:29 μμ »
κάνεις λάθος, επειδή στο σχολείο μου είχαμε το ίδιο πρόβλημα, η απάντηση του διευθυντή δευτεροβάθμιας ήταν ρητή: προηγείται πάντα η α' ανάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.