*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;  (Αναγνώστηκε 39171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:27:47 πμ »
Προβληματίζομαι πολλές φορές για τον ρόλο του εκπαιδευτικού .
Σαφώς έχουμε το γνωστικό μας αντικείμενο στο οποιο πρέπει να δώσουμε βαρύτητα .
Ομως η δουλειά μας σταματάει εκεί ?
Και αν οχι ποιά τα όρια που πρέπει να θέτουμε στον ρόλο μας ?

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και εμπειρίες . Μπας και ανακαλύψουμε μαζί το ρόλο .  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:29:39 πμ από k_k »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:57:14 μμ »
θεωρώ το γνωστικό κομμάτι 2ο με τη λογική ότι άν έχεις πάθος και όρεξη θα περάσεις ότι γνώση θες στο μαθητή με τον τρόπο που ταιριάζει σε κάθε ομάδα και να αγαπήσουν το ψάξιμο και την ερευνα. βεβαια θέλει μεγάλη αναζήτηση μέσα μας αυτό μέχρι να υπάρχει ευελιξία. το σημαντικότερο θεωρώ ότι είναι να μάθουμε στα παιδιά να ξέρουν τον εαυτό τους καλά και να στέκονται με δύναμη απέναντι στα πράγματα. Να αποβάλλουν φοβίες, στερεότυπα και τη διάθεση άσχημης αναμέτρησης με τους άλλους που τους περνάνε από την οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 02:04:55 μμ »
Εκ-παιδευτικός! Ο ρόλος μας είναι να τα παιδεύουμε!  :P

Ειλικρινά τώρα, αν κάτι έχουμε χρέος να κάνουμε μέσα στην τάξη, είναι, κατά τη γνώμη μου, να τους μεταδώοσυμε την αγάπη για την γνώση. Να τους μάθουμε ότι η γνώση είναι ένα ταξίδι, μια εξερεύνηση, ένα παιχνίδι που μόνο χαρά μπορεί να δώσει. Να σπάσουμε τη λογική της αυθεντίας και να πάρουμε ένα ρόλο καθοδηγητικό-συμβουλευτικό. Αν το καταφέρουμε, μετά θα λυθούν όλα μας τα προβλήματα. Αλλά πρέπει πρώτα και κύρια να θεωρήσουμε εμείς τη γνώση χαρά.  :D

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 10:55:54 μμ »
Εκ-παιδευτικός! Ο ρόλος μας είναι να τα παιδεύουμε!  :P

Ειλικρινά τώρα, αν κάτι έχουμε χρέος να κάνουμε μέσα στην τάξη, είναι, κατά τη γνώμη μου, να τους μεταδώοσυμε την αγάπη για την γνώση. Να τους μάθουμε ότι η γνώση είναι ένα ταξίδι, μια εξερεύνηση, ένα παιχνίδι που μόνο χαρά μπορεί να δώσει. Να σπάσουμε τη λογική της αυθεντίας και να πάρουμε ένα ρόλο καθοδηγητικό-συμβουλευτικό. Αν το καταφέρουμε, μετά θα λυθούν όλα μας τα προβλήματα. Αλλά πρέπει πρώτα και κύρια να θεωρήσουμε εμείς τη γνώση χαρά.  :D

Αυτές είναι στα αλήθεια όμορφες θέσεις και σκέψεις που τις ασπάζομαι απόλυτα  :).

  Δεν είναι ίσως πρόσφορες για κάθε μέρα και  κάθε ώρα  αλλά ως γενική στάση  είναι κάτι που εξυψώνει το έργο μας .  Βεβαια , αυτου του είδους οι δάσκαλοι κουράζονται πολλαπλάσια , διότι οι μαθητές συνηθίζουν σε άλλη αντιμετώπιση και συχνά τις προωθημένες  απόψεις τις χειρίζονται με λάθος τρόπο.
 Αγαπητή φίλη , θα είσαι μια επιτυχημένη καθηγήτρια , αλλά να φροντίζεις τη φωνή σου και τα νεύρα σου. Για να αντέξεις σε όλη σου τη ζωή !
 Όταν κανείς είναι νέος , αυτό δεν το καταλαβαίνει.Αλλά ο χρόνος και η επανάληψη αφήνουν σημάδια.
 Χαριτολογώντας να πω και το εξής :
 Έχουμε ένα συνάδελφο  με δυνατή φωνή που φωνάζει και από πάνω. Λέω μια μέρα στο διευθυντή μέσα στο σύλλογο: Ο Θανάσης κακώς κάνει 18 ώρες.- ''Πόσες να κάνει ; '' μου λέει .  ''  6 ''του απαντώ.
 ''Τόσο που φωνάζει , τα τέσσερα τμήματα της Α΄λυκείου που είναι στον  α΄όροφο μπορούν να κάνουν συγχρόνως μάθημα , αρκεί να ανοίξουν τις πόρτες! Μήπως γράφει και στο πίνακα ; Βάλε να γίνει το ίδιο και στις άλλες τάξεις , τέλειωσε!''
   Το χαίρεται και αυτός που τον πειράζω , γελάμε και οι υπόλοιποι , αλλά το συμπέρασμα είναι ένα : οικονομία στις δυνάμεις και όχι υπερβολές . Δεν είναι αυτό μόνο που ανεβάζει το παιδευτικό έργο αλλά η μέθοδος και η αγάπη!
 Αλλά εσύ σίγουρα τα έχεις και τα δύο , οπότε .... ζηλεύω τους μαθητές σου! :)
 Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:31:26 μμ »
Νομίζω ότι, παράλληλα με τις γνώσεις, πρέπει να μάθουμε στα παιδιά και την τέχνη του να βρίσκουν το ουσιαστικό και το χρήσιμο μέσα από το κάθετι που βλέπουν, διαβάζουν, ακούν, καταναλώνουν και ζουν. Να τα αφυπνήσουμε, να τα προβληματίσουμε για την ποιότητα των όσων βιώνουν καθημερινά. Να τα κάνουμε να το "ψάχνουν" λίγο περισσότερο το κάθετι. Γιατί η εποχή μας παραείναι γεμάτη από σκουπίδια, φασαρία και ανόητους/κενούς/επικίνδυνους ανθρώπους.
Και αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας μας μέσα από το δικό του γνωστικό αντικείμενο. Φερ' ειπείν εγώ μπορώ να τα προειδοποιώ για επικίνδυνα χημικά, τρόφιμα κτλ, ο μαθηματικός για συνηθισμένες απάτες που γίνονται από επιτήδειους, ο πληροφορικός για τους κινδύνους από την τεχνολογία κτλ. Εννοείται βέβαια ότι θα προβάλλουμε παράλληλα και τα καλά για να γίνεται άμεσα η σύγκριση.
Αυτά τα πρακτικά θέματα -πιστεύω- τους μένουν περισσότερο και τους είναι πολύ πιο χρήσιμα από την ξερή γνώση. Επίσης το μάθημα γίνεται πιο ενδιαφέρον και ευχάριστο και για εμάς και για τα ίδια τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 02:26:24 πμ »
Σωστοί κυριοι προλαλήσαντες!! ;) ;)

Αν θες να βοηθήσεις ένα φτωχό μην του δώσεις ένα ψάρι: Μάθε τον να το ψαρεύει!!...(κινεζικη παροιμία)
Έτσι δε θα ξαναπεινάσει ποτέ..

Μάθε τον μαθητή να αναζητει και να ψαχνει... Μάθε τον πως να ψαχνει.. Τι να κρατα και τι ν' αφήνει...
Μάθε του εκείνα που θα πρέπει να ξέρει όταν φύγει, πέρα από ανουσιες λεπτομέρειες κι ένα βουνό σελίδες..

Μάθε τον πως να μαθαίνει... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 12:35:13 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 12:05:52 μμ »
Μάθε τον πως να μαθαίνει... ::)
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή σου τη φράση - θέση daniel. Αυτή είναι η ουσία του ρόλου ενός εκπαιδευτικού. Ο εκπαιδευτικός δεν είναι φορέας της μιας και μοναδικής αλήθειας (γνώσης)- η οποία άλλωστε ποτέ δεν είναι μια και μοναδική- αλλά, αυτός που κατέχει ή θα έπρεπε να κατέχει τη μέθοδο για να ανακαλύψει ο κάθε μαθητής τη δική του αλήθεια, η οποία όμως δεν είναι κατ' ανάγκη ίδια με τη δική μας. Με άλλα λόγια δεν είναι ο εκπαιδευτικός που θα του δείξει τι κρατά και τι πετά αλλά πως έχει τη δυνατότητα κάποιος να ξεσκαρτάρει ....από τον όγκο των πληροφοριών, παραστάσεων κτλ που βομβαρδίζουν τον σύγχρονο άνθρωπο.
Όλα αυτά όμως υπό την προϋπόθεση ότι πρώτα από όλα ο ίδιος ο εκπαιδευτικός ως ολοκληρωμένη προσωπικότητα και άτομο είναι κοινωνός βασικών, θεμελιωδών αρχών όπως η ελευθερία.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 08:28:30 μμ »
Μεσα στο ρόλο του εκπαιδευτικού είναι ( πιστευω) να θέτει τα σωστά όρια , ώστε και τα παιδιά να αναλαμβάνουν τις ευθύνες που τους αναλογούν .
Είμαι σε γυμνάσιο και παρατηρώ οτι κάποια παιδιά προσπαθούν συνεχώς να καταπατήσουν αυτά τα όρια - κανόνες , τα οποια έχω θέσει και θεωρώ απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία της τάξης , του μαθήματος και της διδακτικής διαδικασίας . Ευτυχώς όμως τα περισσότερα συνεργάζονται ή τουλάχιστον υπάρχει βελτίωση απο την αρχή της χρονιάς και στην Α γυμνασίου η αλλαγή είναι τεράστια (λογικό γιατί έρχονται απο το δημοτικό) .

Γιαυτα τα λίγα έστω παιδιά που όχι μόνο δεν αναλαμβάνουν το ρόλο τους και την ευθύνη των υποχρεώσεων τους , αλλα μεταθέτουν ευθύνες ( και έχω ακούσει διάφορα και κάποια απο αυτά ψέμματα ) πραγματικά στεναχωριέμαι . Ξέρω οτι κατι κουβαλάνε και αυτά (τυχαίο είναι οτι οι γονείς τους είναι χωρισμένοι ?) , αλλα ο δρόμος που παίρνουν είναι λάθος ........ και εγω δεν μπορέσα να τους βοηθήσω .
Είναι μαθητές που αν δεν μείνουν απο απουσίες (κάποιοι είναι τελείως στο όριο) θα μείνουν στα μαθήματα ..... και η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει οτι οι μαθητές που μένουν στην ίδια τάξη δεν αλλάζουν πλεύση !!
Μακάρι να κάνω λάθος .

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 10:00:27 μμ »
Προβληματίζομαι πολλές φορές για τον ρόλο του εκπαιδευτικού .
Σαφώς έχουμε το γνωστικό μας αντικείμενο στο οποιο πρέπει να δώσουμε βαρύτητα .
Ομως η δουλειά μας σταματάει εκεί ?
Και αν οχι ποιά τα όρια που πρέπει να θέτουμε στον ρόλο μας ?

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και εμπειρίες . Μπας και ανακαλύψουμε μαζί το ρόλο .  :)



A! Τώρα θυμήθηκα ! Ρίξτε μια ματιά και σε αυτά τα μηνύματα μέχρι τέλους . Είναι χρήσιμα νομίζω .

 http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2134.msg19680#msg19680

 Τότε πρωτομπήκα στο φόρουμ .Πώς περνάει ο καιρός !!!

 Μπάμπης(math)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 10:27:05 μμ »
Όλα αυτά όμως υπό την προϋπόθεση ότι πρώτα από όλα ο ίδιος ο εκπαιδευτικός ως ολοκληρωμένη προσωπικότητα και άτομο είναι κοινωνός βασικών, θεμελιωδών αρχών όπως η ελευθερία.

Bull's eye.
Ελευθερία και εναγκαλισμός του διαφορετικού. Και μια βαθιά αντίληψη της ισότητας μέσα στη διαφορετικότητα.

Αυτό που κατά τη γνώμη μου προέχει είναι να πείσουμε τους μαθητές μας ότι έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην επιλογή. Γιατί και αυτό έχει πάψει να είναι αυτονόητο μέσα στο εξεταστικοκεντρικό σύστημα που είμαστε αναγκασμένοι να επιβιώσουμε...

Μπάμπη, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κουράγιο μας δίνεις για να συνεχίσουμε να δίνουμε ότι καλύτερο έχουμε μέσα στην τάξη. Σ'ευχαριστούμε πολύ, γιατί μερικές φορές το έχουμε τόση, μα τόση ανάγκη...  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 01:19:20 πμ από elranna »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 07:57:38 μμ »


Μάθε τον πως να μαθαίνει... ::)


Ειναι το motto μου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 11:23:07 μμ »
Να μάθουμε ίσως να ακούμε περισσότερο, να αφουγκραζόμαστε τα προβλήματά τους, τις ανησυχίες τους, τις ανάγκες τους.

Δύσκολο ίσως, γιατί όπως όλοι οι άνθρωποι, έτσι κι εμείς οι εκπαιδευτικοί έχουμε παιδευτεί περισσότερο να μιλάμε παρά να ακούμε.

Ίσως ακούγοντας με προσοχή, μάθουμε περισσότερα ακόμα και για 'μας τους ίδιους.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:14:35 πμ »

Μάθε τον πως να μαθαίνει... ::)

Ειναι το motto μου!!!!!


Θα ζητήσω τα δικαιώματα!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιος είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού σε ένα σύγχρονο σχολείο;
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 03:08:43 μμ »

Μάθε τον πως να μαθαίνει... ::)

Ειναι το motto μου!!!!!


Θα ζητήσω τα δικαιώματα!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μπα?! Απλα ειχαμε την ιδια εμπνευση... ;) Συμβαινει που και που... Ιδιαιτερα στους μαθητες μου... ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.