*

Αποστολέας Θέμα: Δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 10332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δυσλεξία
« στις: Οκτώβριος 30, 2007, 08:14:10 μμ »
Εχω μια μαθητρια Δ΄Δημοτικου που πασχει απο δυσλεξια ή τουλαχιστον ετσι λενε οι γονεις. Λεω λενε γιατι δεν εχει γιναι διαγνωση αλλα αυτο μου ειπαν οι γονεις της. Η μικρη, εχει προβλημα οταν γραφει παρα οταν μιλαει. Κοβει συλλαβες, δεν γραφει λεξεις, μπερδευει τα γραμματα μεταξυ τους και ειδικα οταν πρεπει να κανει παραγωγη λογου τα πραγματα χειροτερευουν δραματικα. Δεν μπορει να γραψει ουτε μια σωστη προταση. Το κακο ειναι οτι προφορικα κανει προσπαθειες και τελικα τα λεει ολα καλα αλλα δυστυχως οταν πρεπει να γραψει αυτα που γνωριζει ερχεται το χαος. Δυστυχως, εχει εναν απαιτητικο δασκαλο με απαιτητικα διαγωνισματα και κανει φορα δεν α παει καθολου καλα με αποτελεσμα να στεναχωριεται πολυ. Εχετε καμια προταση για να την βοηθησω να βελτιωθει? Ισως κανενα βοηθημα?

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:36 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 09:19:45 μμ »
sirina , θα σου πρότεινα να πιέσεις τους γονείς να πάνε το κοριτσάκι στο ΚΔΑΥ για αξιολόγηση. Τα συμπτώματα που αναφέρεις ταιριάζουν σε δυσλεκτικό μαθητή, αλλά μόνο  το ΚΔΑΥ μπορει να αξιολογήσει επισήμως τη μαθήτρια. Επιπλέον ,μετά την αξιολόγηση θα προτείνουν και τρόπους αντιμετώπισης τόσο για το σχολείο όσο και για το σπίτι (αρα θα βοηθηθείς και συ από τις οδηγίες τους). Μην το καθυστερείς!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:09:57 μμ »
Μπορει να την εχουν παει ηδη αλλα πια στις μικρες ταξεις του δημοτικου δε δινουν χαρτι γιατι θεωρουν οτι δεν πρεπει να σταμπαρεται το παιδι και γιατι αυτο στην ουσια ειναι για τις μεγαλυτερες ταξεις για να εξεταζεται το παιδι προφορικα.
Υπαρχουν βιβλια με προγραμματα γι'αυτη την ηλικια αν δεν εχεις τις γνωσεις να του κανεις ενα εξειδικευμενο. Ξεκινησε με της Μαριας-Μαρθας Φλωρατου"Δυσλεξια και οχι τεμπελια". ειναι και για ενημερωση και για διδασκαλια γραπτου λογου.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:39:11 μμ »
Μπορει να την εχουν παει ηδη αλλα πια στις μικρες ταξεις του δημοτικου δε δινουν χαρτι γιατι θεωρουν οτι δεν πρεπει να σταμπαρεται το παιδι και γιατι αυτο στην ουσια ειναι για τις μεγαλυτερες ταξεις για να εξεταζεται το παιδι προφορικα.



Δε νομίζω πως δε δίνουν χαρτί. Απλά αποφεύγουν τη χρήση του όρου "δυσλεξία" και προτιμούν να γράφουν "μαθησιακές δυσκολίες". Η Φλωράτου που αναφέρεις έχει κάνει πολύ καλή δουλειά όπως και η Δώρα Μαυρομάτη. Κοιτάξτε εδώ: http://www.doramavrommati.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:36 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:54:20 μμ »
Γνωριζω απο πρωτο χερι οτι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος αποφευγουν να δινουν χαρτι για  το δημοτικο. Συνηθως οπως λες γραφουν μαθησιακες δυσκολιες δυσλεκτικου τυπου.
Για το βιβλιο της Μαυροματη θεωρω οτι η εικονογραφικη μεθοδος ειναι για λιγο μικροτερα παιδια .

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:04:45 πμ »
Η Μαυρομάτη έχει μεγάλη γκάμα βιβλίων για μικρότερα και μεγαλύτερα παιδιά και το μειονέκτημα τους είναι πως κοστίζουν αρκετα. Μια συνάδελφος που χρησιμοποίησε την εικονογραφική μέθοδο για την εκμάθηση της ορθογραφίας μου είπε ότι είδε πολύ καλά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:12:11 πμ »
Σιγουρα βοηθαει για τα παιδια που εχουν κυριως οπτικη μνημη. Αν ομως το παιδι εχει καλυτερη ακουστικη μνημη θα χρειαστει εμπλουτισμο στον τροπο διδασκαλιας. Γιάυτο ειπα προηγουμενως οτι αν ειχε καποιες βασικες γνωσεις η συναδελφος θα μπορουσε να κανει ενα εξατομικευμενο πολυαισθητηριακο προγραμμα που θα ηταν το καλυτερο. Επισης ισως βοηθουσε και η χρηση ηλεκτρονικου υπολογιστη με καποια προγραμματακια που υπαρχουν στο εμποριο για βελτιωση στην αναγνωση ή την ορθογραφια.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:15:14 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα! Η πολυαισθητηριακή προσέγγιση είναι η καλύτερη!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:17:52 πμ »
Χαιρομαι Proteas που επιτελους βρισκω συναδελφο να μιλησω γι'αυτα τα θεματα :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:26:23 πμ »
Κι εγώ!  :) Έχω "ψώνιο" με το συγκεκριμένο θέμα και προσπαθώ συνεχώς να ενημερώνομαι. Από την πρώτη χρονιά που δίδαξα σε τάξη μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι υπήρχαν έξυπνα παιδιά που δυσκολεύονταν να μάθουν ορισμένα φαινομενικά εύκολα πράγματα. Το κακό είναι ότι μέσα σε μια τάξη δεν μπορείς να τους προσφέρεις και μεγάλη βοήθεια... :(

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:29:04 πμ »
Παιδιά το βιβλίο Δυσλεξία και Σχολείο του Δ. Στασινού το έχετε υπόψη σας?Αναφέρεται σε όλους(?) τους τύπους δυσλεξίας και τις μεθόδους αντιμετώπισης των δυσλεξικών στο χώρο της εκπαίδευσης.Εκεί είδα κι εγώ τον όρο πολυαισθητηριακή μέθοδος.Ίσως αυτό το βιβλίο φανεί χρήσιμο στη συνάδελφο.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:31:35 πμ »
Ναι γιατι αυτα τα παιδια θελουν εξειδικευμενο προγραμμα. Δε θα ηταν φοβερο να ειχε ειδικους στη πρωτοβαθμια που θα βασιζονταν στη σωστη αξιολογηση απο ΚΔΑΥ και θα εφτιαχναν ειδικα εξατομικευμενα προγραμματα σε συνεργασια μαζι σου (ποιος αλλος ξερει καλυτερα το μαθητη του απο τον ιδιο το δασκαλο?) Δε θα σου ελυναν και εσενα τα χερια.? Εγω ειμαι αδιοριστη ΠΕΟ2 με σχετικο μεταπτυχιακο αλλα εσυ που εισαι διορισμενος γιατι δε κυνηγας καμια αδεια για σχετικο μεταπτυχιακο?

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:36:40 πμ »
Γιατί άδεια χωρίς μέσο δεν νομίζω οτι παίρνεις !

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσλεξία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:38:50 πμ »
Στα μαθηματικά στο γυμνάσιο , πως θα βοηθήσεις έναν μαθητή με δυσλεξία ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.