*

Αποστολέας Θέμα: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 12074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:47:27 μμ »
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πως προσλαμβάνονται οι εκπαιδευτικού σε ελληνικά σχολεία στη Γερμανία; Έχω ακούσει για τις αποσπάσεις που μπορούν να πάρουν οι μόνιμοι, αλλά υπάρχει κάτι άλλο; Μπορούμε όσοι έχουμε δώσει ασεπ και έχουμε προυπηρεσία και επιτυχία σε ασεπ,γνωρίζουμε και τη γλώσσα να δουλέψουμε εκεί; Κοινώς μετράει κάπως η σειρά μας στους εδώ πίνακες για τα εκεί σχολεία; Μιας και εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα πρέπει να εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα. Όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος, ασ βοηθήσει. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:56:47 μμ »
όλα τα σχολεια και εσωτερικού και εξωτερικου εποπτεύονται από το υπουργείο και η διαδικασία προσλήψεων και στα μεν και τα δε είναι ενιαία. δεν υπάρχει ξεχωριστός οργανισμός, ή ξεχωριστή κατάταξη όσων θέλουν να δουλέψουν στο εξωτερικό. προσλαμβάνεσαι ως μόνιμος και μετά κάνεις την αίτηση για απόσπαση στη χώρα που σε ενδιαφέρει. μη νομίζεις όμως οτι δουλεύοντας στη Γερμανία έχεις καλύτερες προοπτικές. το κόστος διαβίωσης δεν είναι χαμηλό, ενοίκιο περίπου στα 800 ευρώ, και εκτός αυτού το υπουργείο φάνηκε οτι δεν έχει και καλές διαθέσεις για τους εκπαιδευτικούς του εξωτερικού, δηλαδή μη πληρωμή των αμοιβών από ελλάδα (παρά μόνο από τη χώρα οπου διδάσκουν) ανακλήσεις των αποσπάσεων και άλλα χαζά..

Αποσυνδεδεμένος bianca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:58:01 μμ »
Καλησπέρα.Μπορεις να πας μονο αν είσαι μονιμος και αποσπασθείς.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:59:44 μμ »
Καλησπέρα.Μπορεις να πας μονο αν είσαι μονιμος και αποσπασθείς.
Και εγώ αυτό ξέρω.
Τώρα για τα χρήματα δεν έχω ακούσει ότι είναι πάρα πολλά ...εκτός αν τα συγκρίνεις με τα ελληνικά δεδομένα
που όπως το πάμε θα φτάσει ο βασικός 300 ευρώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2015, 02:21:42 μμ »
Καλημέρα! Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για το πως μπορεί να εργαστεί ένας έλληνας εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Γερμανία ο οποίος είναι αδιόριστος στην Ελλάδα? Το αναφέρω διότι για να απασχοληθεί κανείς  σε ελληνικό σχολείο πρέπει να είναι διορισμένος με απόσπαση από την ελλάδα, απ ' όσο γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2015, 06:15:40 μμ »
Καλημέρα! Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για το πως μπορεί να εργαστεί ένας έλληνας εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Γερμανία ο οποίος είναι αδιόριστος στην Ελλάδα? Το αναφέρω διότι για να απασχοληθεί κανείς  σε ελληνικό σχολείο πρέπει να είναι διορισμένος με απόσπαση από την ελλάδα, απ ' όσο γνωρίζω.

Ριξε μια ματιά σε αυτό το λινκ:
http://lakk.bildung.hessen.de/netzwerk/faecher/bilingual/lehrer/ausb/mat/HowtobecomeateacherinGermany.pdf
How to become a teacher in Germany

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2019, 06:55:46 μμ »
Καλησπέρα.
Επειδή το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, π.χ. δασκάλου στη Γερμανία δεν είναι "ελεύθερο", παραπέμπονται οι ενδιαφερόμενοι προς εργασία εκεί, πρώτα στη διαδικασία της αναγνώρισης. Η διαδικασία διαφέρει ανά κρατίδιο.
Αυτό απ΄ό,τι κατάλαβα ισχύει για το δημόσιο τομέα.
Άλλη εναλλακτική/τρόπος να εργαστεί κάποιος υπάρχει;
Έχω ακούσει για άτομα που δουλεύουν σε γερμανικά σχολεία, να είναι σε ιδιωτικά;
Αν αναλογιστεί κανείς ότι και αναγνώριση να κάνεις δε θα εξομοιωθεί αυτομάτως το πτυχίο σου (πάντα κάτι υπολείπεται - πχ το 2ο μάθημα και θα μπεις σε φάση επιμόρφωσης για καμιά 2ετία), πώς δουλεύουν αυτοί;
Αν έχει κάποιος/α πληροφορίες, ας τις παραθέσει!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: εκπαιδευτικοί στη Γερμανία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2019, 11:21:28 πμ »
Μα φυσικά και υπάρχει διαφορετική διαδικασία αναγνώρισης αλλά και όλα είναι ιδιωτικά σχολεία. Δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρειες βέβαια. Αλλά το ψάχνω. Έχω ένας έτος ακόμα για προπαρασκευή και για να ανοίξω κάτι δικό μου, αν αυτό ναυαγήσει τότε θα δω για Γερμανία, έχω συγγενείς από το σύζυγό μου Στουτγκάρδη και μπορεί εύκολα να μετακινηθώ και να μείνω εκεί μέχρι τη σύνταξη του συζύγου μου που είναι σε 8 ή λιγότερο χρόνια λόγω υπερβολικών βαρέων ενσήμων από τα 16 του. Φυσικά χρειάζεται να ξέρεις καλά τη γλώσσα σε επίπεδο Β2 για αρχή και επίσης να έχεις μια αρχή. Εγώ δεν θα ψάξω σπίτι δηλαδή. Θα μείνω με τον αδερφό και τη νύφη του άνδρα μου. Διαφορετικά δεν ξέρω αν κάποιος πάει μόνος τι απαιτείται περί στέγης. Μόλις μάθω πάντως και άλλες πληροφορίες θα ενημερώσω ή αν σε ένα έτος φύγω. Εγώ ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγός διότι ως φιλόλογος δύσκολα θα βρω κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2019, 11:33:13 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.