*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κύπρος
« στις: Νοέμβριος 02, 2007, 11:42:20 πμ »
παιδιά πριν από ένα χρόνο έκανα τα χαρτιά μου για Κύπρο , ο΄που ακόμη υπάρχει επετηρίδα. γνωρίζει κάνεις πόσους φιλολόγους πέρνουν κάθε χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 12:38:14 μμ »
παιδιά πριν από ένα χρόνο έκανα τα χαρτιά μου για Κύπρο , ο΄που ακόμη υπάρχει επετηρίδα. γνωρίζει κάνεις πόσους φιλολόγους πέρνουν κάθε χρόνο;
  Επειδή για επαγγελματικούς λόγους ,ο σύζυγός μου μετατέθηκε για δύο χρόνια στην Κύπρο, έκανα και γω αίτηση για εγγραφή στην επετηρίδα φιλολόγων Κύπρου.Μέχρι 30-06-2007 που είναι ενημερωμένη η ιστοσελίδα της επιτροπής εκπαιδευτικής υπηρεσίας Κύπρου ο κατάλογος διοριστέων (επετηρίδα) περιλαμβάνει γύρω στα 2900+ ονόματα.Δεν ξέρω περίπου τον αριθμό που κάθε χρόνο διορίζουν αλλά είναι πάρα πολύ μικρός. Η επετηρίδα έχει μπλοκάρει . Μάλιστα οι πρώτοι σε σειρά στον κατάλογο διοριστέων έχουν πτυχίο του 1988 οπότε καταλαβαίνεις πως πηγαίνει και εκεί ο ρυθμός διορισμών. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά  για τους φιλολόγους δεν υπάρχει καμία ελπίδα διορισμού. Επιπρόσθετα ,ο υπουργός παιδείας και πολιτισμού της Κύπρου προωθεί μεταρρύθμιση για την κατάργηση της επετηρίδας και αντικατάστασής της σταδιακά με άλλο τρόπο γραπτής και προφορικής εξέτασης . Αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων όπως είχε γίνει και στην Ελλάδα το 98 με την κατάργηση της επετηρίδας.

Αποσυνδεδεμένος yokor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:25:00 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την τόσο οργανωμένη δουλειά που γίνεται στο site.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την Κύπρο.Πως μπορεί ένας νηπιαγωγός από την Ελλάδα να εργαστεί σε σχολεία της Κύπρου;

Έχω πάρει το πτυχίο μου το 2003, έχω εργαστεί σε δημοτικό παιδικό σταθμό και σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο και πρόσφατα έμαθα πως μπορούμε να καταθέσουμε τα χαρτιά μας στο υπουργείο παιδείας της Κύπρου.Λένε πως με τον τόπο αυτό μπαίνουμε στην επετηρίδα και το πολύ σε ένα χρόνο μας καλούν για εργασία.Επειδή όμως πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου και πολλά έχουν δει τα μάτια μου από τότε που τελείωσα, ζητώ την βοήθειά σας.Αν κάποιος/α γνωρίζει οτιδήποτε, θα ήμουν ευγνώμων αν μου το μετέφερε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγχωρέστε με αν έπρεπε να ανοίξω το θέμα σε άλλη κατηγορία του φόρουμ ή αν ήδη έχει συζητηθεί κάπου και δεν το έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:52:40 μμ »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2008, 09:01:26 μμ »
Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι η επετηρίδα της Κύπρου έχει τα κακά χάλια που είχε παλιά η επετηρίδα της Ελλάδας?... ???
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει αλλά μπορεί να σου λέω και χαζομάρες! :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:14:56 πμ »
τα καλα της κυπρου.........2000 τουλαχιστον μισθός.
δουλευουν μιση ώρα παραπανω αλλα έχουν καποια 40 λεπτα κενα μεσα στην εβδομαδα

τα κακα.. δεν εχουν οργανική θεση
υπαρχει ακόμη επιθεωρητης(!)
η διευθυντρια είναι μονιμη. (αρα σε περιπτωση συγκρουσης..την εβαψες)

εχω επισκεφτει σχολεια της κυπρου και τα ειδα απο κοντα ολα αυτα

Αποσυνδεδεμένος luna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • gine o arxitekronas tou mellontos sou...
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2008, 07:12:57 μμ »
καλισπέρα, επειδή με ενδιαφέρει αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο έκανες τα χαρτιά σου για την κυπρό; πηγες δηλαδή εκεί και τα κατέθεσες ή γίνεται να εργαστείς στην κύπρο σαν αποσπασμένος από ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2008, 07:17:47 μμ »
Ταχυδρομικά τα έστειλα με συστημένο

Αποσυνδεδεμένος Γυμναστης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2008, 07:54:27 μμ »
Εχω ενα φιλικο ζευγαρι που ενδιαφερετε.
Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερα στοιχεια link κλπ.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:05:05 μμ »
Για τί πράγμα ενδιαφέρεται το φιλικό ζευγάρι;Αν κατάλαβα καλά, δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ γιατί τις σχετικές πληροφορίες σχετικά με διευθύνσεις,δικαιολογητικά και τηλέφωνα τα έχω πετάξει.Βρες από Google τίποτα σχετικό

Αποσυνδεδεμένος luna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • gine o arxitekronas tou mellontos sou...
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:46:30 πμ »
έστειλες αντίγραφα; στο site που αναφέρει τα δικαιολογητικά που χρειάζονται λέει ότι αν καταθέσεις αντίγραφα πρέπει να έχεις και τα γνήσια για να πιστοποιήσουν τη εγκυρότητα των εγγράφων.υπάρχει δυνατότητα να τα στείλω επικυρωμένα απο εδώ;
και κάτι τελευταίο.όταν τα στείλεις ταχυδρομικά πώς βεβαιώνεσαι ότι έχεις εγγραφεί στον πίνακα διοριστέων;
σε ενημερώνουν με κάποιον τρόπο ή περιμένεις να δεις το ονομά σου στον πίνακα.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος luna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • gine o arxitekronas tou mellontos sou...
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 01:01:27 πμ »
φίλε γυμναστή για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα www.eey.gov.cy
είναι αρκετά οργανωμένη.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 02:48:38 μμ »
Μέχρι 30-06-2007 που είναι ενημερωμένη η ιστοσελίδα της επιτροπής εκπαιδευτικής υπηρεσίας Κύπρου ο κατάλογος διοριστέων (επετηρίδα) περιλαμβάνει γύρω στα 2900+ ονόματα.Δεν ξέρω περίπου τον αριθμό που κάθε χρόνο διορίζουν αλλά είναι πάρα πολύ μικρός.

Μα δεν εχει σημασια αν δε διοριζουν. Και μονο μερικους μηνες να σου δινουν να διδαξεις, τους μεταφερεις στην Ελλαδα και τσουπ, να τα μορια για το διορισμο! Μολις κοιταξα την επετηριδα που αναφερεις και βρηκα οτι Βιολογος γεννηθεισα το 1983, η οποια μεχρι περισυ δεν υπηρχε στο δικο μας Ενιαιο πινακα, φετος μπηκε με 15+ μορια προϋπηρεσιας απο την Κυπρο! Πώς πηρε 15+ μηνες προϋπηρεσιας, αφου βρισκεται στο τελος της επετηριδας της Κυπρου???

Μηπως δε σβηνουν απο την επετηριδα τα ονοματα οσων διοριζονται κι ετσι οι υποψηφιοι φαινονται πολλοι χωρις να ειναι στην πραγματικοτητα? ???

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 09:05:38 πμ »
Να συμπληρωσω οτι αφου κοιταξα προσεκτικα την εν λογω επετηριδα βρηκα και πολλους αλλους συναδελφους που βρισκονται στο δικο μας Ενιαιο Πινακα, συμπεριλαμβανομενων νεοτατων συναδελφων που φετος διοριστηκαν στην Ελλαδα. Αρα μια ματια στην επετηριδα δεν ειναι αξιοπιστος τροπος να δει κανεις τον αριθμο των εν ενεργεια εκπαιδευτικων, γιατι απαξ και κανεις αιτηση να γραφτεις, μετα δε σε "ξεγραφουν" (εκτος κι αν διοριστεις μονιμος στην Κυπρο, υποθετω), παρολο που εσυ μπορει να εχεις διοριστει αλλου ή να εχεις παρατησει εντελως την εκπαιδευση! Δεν ειναι οπως ο δικος μας Εναιος πινακας που πρεπει να κανεις αιτηση καθε χρονο.

Κριμα που το εμαθα τωρα για την Κυπρια επετηριδα, γιατι αν ειχα κανει αιτηση οταν πηρα πτυχιο, θα ειχα ηδη διοριστει στην Ελλαδα. :( Τωρα πλεον δεν ξερω αν εχει νοημα να κανω αιτηση με τοσα χρονια καθυστερηση, αφου μετρα η ημερομηνια της αιτησης και θα βρεθω στον πατο του πινακα...... αν κι οταν βλεπω ατομα με πτυχιο του 2004 να διοριζονται στην Ελλαδα το 2008, αναρωτιεμαι αν το σκεπτικο μου ειναι λαθος! ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.