*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα  (Αναγνώστηκε 50187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι ένας από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ στον κλάδο ΠΕ19 που (μάλλον) θα διοριστώ τον Σεπτέμβρη και έχω σπουδάσει Μηχανικός H/Y και Πληροφορικής.

Δεν έχω εγγραφεί ακόμη στο TEE, οπότε και δεν έχω ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ.
Προσπαθώ να βγάλω άκρη σχετικά με την ασφάλεια και δεν μπορώ, οπότε ευελπιστώ ότι κάποιος από εσάς θα μπορέσει να με βοηθήσει.

Άλλοι λένε ότι πρέπει υποχρεωτικά να έχω ΤΣΜΕΔΕ, άλλοι ότι αν δεν έγγραφω στο ΤΕΕ και δεν κάνω χρήση των δικαιωμάτων μου σαν μηχανικός μπορώ να έχω δημοσιού, άλλοι ότι μπορώ να έχω και τα δύο με επιπλέον κόστος.
Τελικά μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε ΤΣΜΕΔΕ και δημόσιο;
Αν μπορώ ποιά είναι η πιο συμφέρουσα από άποψη εισφορών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 26, 2006, 10:35:36 πμ »
Το ΤΣΜΕΔΕ είναι υποχρεωτικό στην περίπτωση που θες να εξασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικού, αν δεν θες μπορείς να έχεις ασφάλεια δημοσίου όταν διοριστείς. Γενικά η ασφάλεια του δημοσίου θεωρείται καλύτερη κι ειδικά για τις γυναίκες είναι πολύ καλύτερη.
Φυσικά και μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο ταμεία, πρόσεξε όμως ότι αν επιλέξεις ΤΣΜΕΔΕ στη συνέχεια δεν μπορείς να ξεγραφτείς ποτέ. Αν επιλέξεις δημόσιο δεν θα μπορείς να κάνεις δουλειές σχετικές με μηχανικό. Το να τα έχεις και τα δύο γίνεται αλλά δεν έχει κανένα νόημα.
Πάντως από φίλους που έχω στην εκπαίδευση όλοι λένε ότι την πάτησαν που δεν μπόρεσαν να πάρουν ασφάλεια δημοσίου. Νομίζω ότι αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με κάτι άλλο σε συμφέρει να μην γραφτείς στο ΤΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος rasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 26, 2006, 10:52:42 πμ »
Το θέμα με έχει απασχολήσει και εμένα. Ένας φίλος μου ήδη διορισμένος μου είπε οτι όσους ρώτησε όταν διορίστηκε του είπανε ότι οι κρατήσεις για ασφάλεια δημοσίου είναι υψηλότερες. Για μένα δεν χωράει αμφιβολία ότι η ασφάλεια δημοσίου είναι καλύτερη αν και ο ίδιος μου λέει ότι αυτό ισχύει για την καθημερινότητα, σε πιο σοβαρά προβλήματα υγείας το ΤΣΜΕΔΕ είναι καλύτερο αφού εχεί καλές συμβάσεις με καλά ιδιωτικά.Παντώς με τη γενικότερη απελευθέρωση της αγοράς νομίζω ότι είναι καλό να έχει ισχύ το πτύχιο μηχανικού. Εξάλλου άδεια ιδιωτικού έργου δίνεται όταν αυτό δεν παρακωλύει τα καθήκοντα του υπαλλήλου, λογικό λοιπον όταν πρόκειται για έργο μηχανικού που δεν έχει καμμία σχέση με εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2007, 08:48:58 πμ »
Έχω την εξής απορία:
Πότε πρέπει να κάνουμε διαγραφή από Ι.Κ.Α. πχ?Έστω ότι παρουσιαζόμαστε στη Δευτεροβάθμια 3/09
Και πως εξασφαλιζόμαστε στην περίπτωση που κάναμε τη διαγραφή και περπατώντας ανέμελα για να δώσουμε τη χαρτούρα στο τάδε γραφείο,μας χτυπήσει νταλικέρης και καταλήξουμε στο νοσοκομείο?
Τυπικά θα είμαστε χωρίς καμία ασφάλιση για κάποιες ώρες ή και μέρες?
Και τέλος η διαγραφή γίνεται μόνο στο Ι.Κ.Α. που ανήκουμε?Ή μπορούμε να την κάνουμε και σε άλλες πόλεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2007, 11:40:19 πμ »
Οταν διοριστηκα ειχα κι εγω αλλο ταμειο(ικα) και τη διαγραφη την εκανα εκει που παρουσιαστηκα.Πρωτα ομως ειχαμε παρουσιαστει στη δευτεροβαθμια,καταθεσαμε το χαρτομανι κι απο κει μας ειπαν ποτε να κανουμε τη διαγραφη.Οποτε μην αγχωνεσαι,θα πας στη δευτεροβαθμια και θα γινει μετα η διαδικασια της διαγραφης απο τον αλλο ασφαλιστικο φορεα

Αποσυνδεδεμένος sevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2007, 01:28:34 μμ »
χαζη απορια αλλα σε ποιο ταμειο θα ασφαλιστουμε? στο ικα νομιζα!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2007, 02:02:28 μμ »
στο ικα ασφαλιζονται οι αναπληρωτες.Οι μονιμοι υπαλληλοι ασφαλιζονται στον ΟΠΑΔ(οργανισμο περιθαλψης ασφαλισμενων δημοσοιυ).Σ' αυτον τον ασφαλιστικο φορεα, υπαρχουν καποιοι συμβεβλημενοι γιατροι που εχουν δικο τους ιατρειο και δεχονται εκει τους ασφαλισμενους.Δε χρειαζεται να δηλωσεις εναν γιατρο,οπως στο τεβε,πηγαινεις σε οποιον θες καθε φορα.Υπαρχει και σχετικη ιστοσελιδα opad.gr

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2007, 05:05:52 μμ »
Έχω την εξής απορία:
Πότε πρέπει να κάνουμε διαγραφή από Ι.Κ.Α. πχ?Έστω ότι παρουσιαζόμαστε στη Δευτεροβάθμια 3/09
Και πως εξασφαλιζόμαστε στην περίπτωση που κάναμε τη διαγραφή και περπατώντας ανέμελα για να δώσουμε τη χαρτούρα στο τάδε γραφείο,μας χτυπήσει νταλικέρης και καταλήξουμε στο νοσοκομείο?
Τυπικά θα είμαστε χωρίς καμία ασφάλιση για κάποιες ώρες ή και μέρες?
Και τέλος η διαγραφή γίνεται μόνο στο Ι.Κ.Α. που ανήκουμε?Ή μπορούμε να την κάνουμε και σε άλλες πόλεις?

Εγώ πάντως περίμενα να πάρω το βιβλιάριο ασθενείας στα χέρια μου (περίπου δυο μήνες μετά την ορκομωσία) και μετά έκανα διαγραφή από τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα.

Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν επιπτώσεις για τόσο μικρό χρονικό διάστημα (δυο μήνες) και με το δεδομένο ότι είναι μεταβατική περίοδος. Είμαι σίγουρος ότι αν πάθεις κάτι δεν θα μείνεις ακάλυπτος αλλά φαντάζομαι θα έχει τρέξιμο η διαδικασία (χωρίς κανένα βιβλιάριο στα χέρια σου να προσπαθείς να βρεις σε ποιο γιατρό θα πας).

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2007, 09:13:15 μμ »
Μήπως μπορει κάποιος να με διαφωτίσει, σε σχεση με το επίδομα ανεργίας? Το δικαιωμα να το λαμβλανω λήγει τον 12ο του 2007. κανονικα τώρα πρέπει να το διακόψω απο τη στιγμη που διορίζομαι.Πότε όμως. Τέλη Αυγουστου, ή απο τη στιγμή που θα μάθω την τοποθέτησή μου? Έχει τυχει σε κανεναν κατι αναλογο?

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2007, 09:19:30 μμ »
Απο τον ΟΑΕΔ ξεδηλώνεσαι αφού πιάσεις ξανά δουλειά και τότε σε πληρώνουν για τις μέρες που δικαιούσαι να πληρωθείς μςτά την τελευταία σου πληρωμή απο το ταμείο ανεργίας.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2007, 11:28:52 μμ »
Παράθεση
Εγώ πάντως περίμενα να πάρω το βιβλιάριο ασθενείας στα χέρια μου (περίπου δυο μήνες μετά την ορκομωσία) και μετά έκανα διαγραφή από τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα.
Παράθεση
  ο οπαδ δεν ζητουσε χαρτι διαγραφης απο το προηγουμενο ταμειο;γιατι εγω κατι τετοιο θυμαμαι

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2007, 12:47:08 πμ »
ο οπαδ δεν ζητουσε χαρτι διαγραφης απο το προηγουμενο ταμειο;γιατι εγω κατι τετοιο θυμαμαι

Έχεις δίκιο αλλά εγώ τους έδωσα μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι ασφαλισμένος σε άλλο ασφαλιστικό φορέα.

Αυτό γίνεται καθώς υπάρχουν νεοδιόριστοι που πότε δεν είχαν κάνει εγγραφή σε κανένα ασφαλιστικό φορέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2007, 08:03:00 πμ από vgargan »

Αποσυνδεδεμένος marygriz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • seize the day
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:06:40 μμ »
Πολλοι καθηγητες ιδιαιτερα των Αγγλικων εχουν πολλα ενσημα ΙΚΑ και ΤΕΒΕ απο φροντιστηριαπριν διοριστουν.Τι γινεται οταν καποιος εχει πρωτοασφαλιστει πριν το 1982 αλλα διοριστηκε μετα το 1993 ?Ποασ χρονια πρεπει να υπηρετησει?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:16:14 μμ »
Ειχα διαβασει στο γενικο λογιστηριο του κρατους οτι η διαδοχικη ασφαλιση (αρα και αναγνωριση ενσημων ΙΚΑ) ισχυει μετα την 1-1-1983. Μπες στο λογιστηριο του κρατους να το δεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159746
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.