*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1548574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3346 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 04:48:33 μμ »
Πήγα κ γω σήμερα να κόψω τιμολόγιο και μαντέψτε - σωστά μαντέψατε - μου έκοψαν γύρω στις 30 ώρες, ή 600€ περίπου με την αιτιολογία οτι στη σύμβαση έχουμε υπογράψει για 20 ώρες επιτηρήσεις. Ωστόσο, τις συμβάσεις τις πήραμε στα χέρια μας μετά τη λήξη του τετραμήνου σύν το οτι δεν είχαν ειδοποιηθεί οι διευθυντές των σχολείων για το τι ισχύει. Αν αυτό δεν είναι σκόπιμο, τότε τί είναι, εφόσον υπήρχε επιμελημένη "συσκότιση" για το γεγονός. Υπάρχει περίπτωση να γίναι κάτι μαζικά? Προσωπικά δεν την έκοψα την απόδειξη και είμαι έξαλλος με το γεγονός. Αν υπάρχει η πρόθεση για κινητοποίηση ας γνωστοποιήσει όποιος θέλει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3347 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:16:08 μμ »
Πήγα κ γω σήμερα να κόψω τιμολόγιο και μαντέψτε - σωστά μαντέψατε - μου έκοψαν γύρω στις 30 ώρες, ή 600€ περίπου με την αιτιολογία οτι στη σύμβαση έχουμε υπογράψει για 20 ώρες επιτηρήσεις. Ωστόσο, τις συμβάσεις τις πήραμε στα χέρια μας μετά τη λήξη του τετραμήνου σύν το οτι δεν είχαν ειδοποιηθεί οι διευθυντές των σχολείων για το τι ισχύει. Αν αυτό δεν είναι σκόπιμο, τότε τί είναι, εφόσον υπήρχε επιμελημένη "συσκότιση" για το γεγονός. Υπάρχει περίπτωση να γίναι κάτι μαζικά? Προσωπικά δεν την έκοψα την απόδειξη και είμαι έξαλλος με το γεγονός. Αν υπάρχει η πρόθεση για κινητοποίηση ας γνωστοποιήσει όποιος θέλει.
..ποσες  ωρες  ειχες  τη  βδομαδα;

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3348 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:45:02 μμ »
Όσοι είναι στη Γ' Αθήνας να επικοινωνήσουν με τη β/θμια, πήγα εγω προσωπικά σήμερα και πήραμε τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, οι ώρες όπως το έλεγα τόσο καιρό είναι 12 το ανώτερο για όλη την εξεταστική συν τον αριθμό των μαθημάτων που είχε ο καθένας, έχει ξεκινήσει ήδη και διορθώνει και θέλει να του πουν οι εκπαιδευτές πόσα μαθήματα είχε ο καθένας ώστε να τα στείλει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ αύριο μεθαύριο και να πληρωθούμε..Ελπίζω να πάρει και αυτός τηλέφωνο αλλά είναι πιθανό και οχι..Δε θα πληρωνόμασταν ποτε!!! Εγώ ενημέρωσα όσους ήξερα και πήραν τηλέφωνο. 2105985490. Ήμουν στο ΙΕΚ οπότε γνώριζα πολύ καλά το καθεστώς του ΙΝΕΔΙΒΙΜ οπότε δε πήγα για ούτε 1 ώρα επιπλέον απο τις 12! Στη Γ' Αθήνας είχαμε πάρει τις συμβάσεις απο την αρχή και το έγραφε καθαρά ότι σε κάθε εξεταστική περίοδο ο αριθμός των επιτηρήσεων-εισηγήσεων είναι 12 και ότι λήγει 30 Ιουνίου. Μόλις τελειώσουν τα μαθήματα, και ξεκινήσουν εξετασεις θεωρείται εξεταστική περίοδος αρα δεν γίνονται μαθήματα μόνο εισηγήσεις και επιτηρήσεις και αυτές είναι συγκεκριμένες. Φυσικά και συμφωνώ να μη κοπεί ούτε ώρα απο κανέναν γιατί πίεζαν οι διευθυντές γιατί προφανώς ήθελαν να κάνουν τη δουλειά τους... απλά ελπίζω να πληρωθούμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:49:58 μμ από stalitsa1 »

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3349 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:51:29 μμ »
Υπομονή σε όλους μας..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3350 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:26:53 πμ »
..ποσες  ωρες  ειχες  τη  βδομαδα;

14 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3351 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 03:12:21 μμ »
14 ώρες.
ποιες  μερες  δηλ  δεν σε πηρωσαν;..δηλ  δεν σου πληρωσαν τον ιουλιο  και  ποσες μερες  απο τον ιουνιο;

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3352 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:26:16 μμ »
ποιες  μερες  δηλ  δεν σε πηρωσαν;..δηλ  δεν σου πληρωσαν τον ιουλιο  και  ποσες μερες  απο τον ιουνιο;
Απο Ιούλιο καθόλου, δε δούλεψα καμμία μέρα. Ιούνιο και Μάϊο (από 22 Μαΐου που τελείωσαν τα μαθήματα) μέχρι 31 Ιουνίου εγινε αφαίρεση 28 δεδουλευμένων ωρών. Πήρα ένα τηλέφωνο σε μια υπηρεσία σήμερα η οποία όμως είναι η μηχανογράφηση κ μου είπαν οτι δε δέχεται "το σύστημα" τις παραπάνω ώρες... Στη σύμβαση πάντως αναφέρει οτι: [...] Στις ανωτέρω ώρες εβδομαδιαίας διδσκαλίας προστίθενται έως τρείς (3) επιπλέον ώρες για κάθε επιτήρηση γραπτής εξέτασης ή για κάθε συμμετοχή σε επιτροπή προφορικής εξέτασης καταρτιζομένων με ειδικές ανάγκες και ΜΕΧΡΙ 12 ώρες συνολικά για κάθε εξετασική περίοδο, καθώς επίσης και οι τελικές ώρες των μαθημάτων του/της. [...]
Σε απλά ελληνικά το παραπάνω σημαίνει οτι μπορεί να κάνει κάποιος το πολύ 12+(v*3)+(ώρες εξαμήνου) [όπου ν= ο αριθμός των μαθημάτων] για την εξεταστική περίοδο. Το ΜΕΧΡΙ 12 ώρες αφορά τις ΠΑΡΑΠΑΝΩ ώρες που μπορεί να κάνει κάποιος μέσα στις εξετάσεις (Στις ανωτέρω ώρες εβδομαδιαίας διδσκαλίας προστίθενται) και όχι το μέγιστο αριθμό των ωρών. Πρόκειται για παρερμήνευση προφανώς.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3353 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:58:33 μμ »
Απο Ιούλιο καθόλου, δε δούλεψα καμμία μέρα. Ιούνιο και Μάϊο (από 22 Μαΐου που τελείωσαν τα μαθήματα) μέχρι 31 Ιουνίου εγινε αφαίρεση 28 δεδουλευμένων ωρών. Πήρα ένα τηλέφωνο σε μια υπηρεσία σήμερα η οποία όμως είναι η μηχανογράφηση κ μου είπαν οτι δε δέχεται "το σύστημα" τις παραπάνω ώρες... Στη σύμβαση πάντως αναφέρει οτι: [...] Στις ανωτέρω ώρες εβδομαδιαίας διδσκαλίας προστίθενται έως τρείς (3) επιπλέον ώρες για κάθε επιτήρηση γραπτής εξέτασης ή για κάθε συμμετοχή σε επιτροπή προφορικής εξέτασης καταρτιζομένων με ειδικές ανάγκες και ΜΕΧΡΙ 12 ώρες συνολικά για κάθε εξετασική περίοδο, καθώς επίσης και οι τελικές ώρες των μαθημάτων του/της. [...]
Σε απλά ελληνικά το παραπάνω σημαίνει οτι μπορεί να κάνει κάποιος το πολύ 12+(v*3)+(ώρες εξαμήνου) [όπου ν= ο αριθμός των μαθημάτων] για την εξεταστική περίοδο. Το ΜΕΧΡΙ 12 ώρες αφορά τις ΠΑΡΑΠΑΝΩ ώρες που μπορεί να κάνει κάποιος μέσα στις εξετάσεις (Στις ανωτέρω ώρες εβδομαδιαίας διδσκαλίας προστίθενται) και όχι το μέγιστο αριθμό των ωρών. Πρόκειται για παρερμήνευση προφανώς.
   ωχ    δηλ  εγω που ειχα  80  ωρες  τον ιουνιο  και  18  τον ιουλιο..να  περιμενω γερο τσεκουρεμα.......

Αποσυνδεδεμένος teach2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3354 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 03:51:14 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν έχει αρχίσει η πληρωμή των αποσπασμένων εκπαιδευτών ΙΕΚ σε ΕΠΑΛ στην Α Αθήνας;

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3355 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 05:38:04 μμ »
 Με λίγα λόγια , ξεκινήσαμε να δουλεύουμε τον Ιανουάριο και μέχρι σήμερα δεν ξέρουμε πότε θα πληρωθούμε , με τι ωρομίσθιο και για πόσες ώρες και φυσικά αν θα μπούνε ένσημα ή όχι.

 Πράγματι η αρχική σύμβαση εως τις 30/6 αναφέρει τους παραπάνω περιορισμούς ωρών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Και τι σημαίνει αυτό ; ;Oτι δεν θα πληρωθούμε για τις ώρες που δουλέψαμε , υπογράψαμε και εγκρίθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου και την Δευτεροβάθμια ; Αν κρίνουν ότι οι ώρες αυτές δεν καλύπτονται από την σύμβαση τότε να μας τις πληρώσουν υπερωρίες. Αν αυτό γινόταν στον ιδιωτικό τομέα θα είχε παρέμβει η επιθεώρηση εργασίας.

 Από τη στιγμή που ήμασταν αποσπασμένοι σε ΕΠΑΛ , ήμασταν στην διάθεση του σχολείου και της Δευτεροβάθμιας. Όταν βγαίνει το πρόγραμμα επιτηρήσεων αυτοί έχουν την αρμοδιότητα να ελέγξουν την νομιμότητα. Επίσης , στο ΙΝΕΔΙΒΜ ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό που έγινε φέτος με τις αποσπάσεις δεν έχει ξαναγίνει. Έγινε εκτάκτως και μέσα σε μία μέρα για να καλυφθούν επειγόντως κενά. Και δεν ξέρω καν αν προβλέπεται αυτή η διαδικασία από πουθενά. Θυμάμαι ότι κάπου μετά το Πάσχα ,  ο Διευθυντής μας έλεγε ότι οι ωρομίσθιοι δεν μπορούν να κάνουν επιτηρήσεις. Λίγο πριν τις εξετάσεις μας είπε ότι τηλεφώνησε στην Δευτεροβάθμια και του είπαν να συμμετάσχουμε κανονικά. Αυτό τι ήταν , αυθαίρετο ; Παράνομο ; Είναι παράλογο να υποθέσει κανείς ότι από τη στιγμή που η Δευτεροβάθμια έδωσε την έγκριση της , είχε έρθει σε συνεννόηση σε το ΙΝΕΔΙΒΜ ; Εμείς έπρεπε να το ψαξουμε αυτό ; Το ΙΝΕΔΙΒΜ δεν κατάλαβε τίποτα ;

 Δύο πράγματα συμβαίνουν , ή μας εκμεταλλεύτηκαν όλοι τους (εν γνώση τους) για να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά ή το ΙΝΕΔΙΒΜ εκ των υστέρων προσπαθεί να κάνει "οικονομία". Εγώ πιστεύω το δεύτερο.

 Και , τέλος , αφού το ΙΝΕΔΙΒΜ ήξερε για το όριο των ωρών μέσα στην εξεταστική γιατί μας έδωσε παράταση μέχρι τις 4/7 ;

 Προβλέπω και εγώ μεγάλο κουτσούρεμα στις αποδοχές μου , γύρω στα 700ευρώ , αφόυ τον Ιούνιο - Ιούλιο δούλεψα  92ώρες. Έχω αηδιάσει με όλη αυτή την ιστορία , τόσο πολύ που δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με μυνήσεις κτλ. Να πάρω τα λεφτά , όσα μου δώσουν όταν μου τα δωσουν και να μην ξαναασχοληθώ.

 Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να ντρέπονται , έχουν εκατοντάδες εκπαιδευτές με πτυχία - μεταπτυχικά - διδακτορικά να περιμένουν μέρα με τη μέρα πότε θα πληρωθούνε για να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους. Ή μάλλον εμείς πρέπει να ντρεπόμαστε που ανεχόμαστε όλη αυτή την ιστορία. Μια ιστορία που επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια και θα συνεχίσει η ίδια και στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3356 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:48:39 πμ »
Με λίγα λόγια , ξεκινήσαμε να δουλεύουμε τον Ιανουάριο και μέχρι σήμερα δεν ξέρουμε πότε θα πληρωθούμε , με τι ωρομίσθιο και για πόσες ώρες και φυσικά αν θα μπούνε ένσημα ή όχι.

 Πράγματι η αρχική σύμβαση εως τις 30/6 αναφέρει τους παραπάνω περιορισμούς ωρών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Και τι σημαίνει αυτό ; ;Oτι δεν θα πληρωθούμε για τις ώρες που δουλέψαμε , υπογράψαμε και εγκρίθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου και την Δευτεροβάθμια ; Αν κρίνουν ότι οι ώρες αυτές δεν καλύπτονται από την σύμβαση τότε να μας τις πληρώσουν υπερωρίες. Αν αυτό γινόταν στον ιδιωτικό τομέα θα είχε παρέμβει η επιθεώρηση εργασίας.

 Από τη στιγμή που ήμασταν αποσπασμένοι σε ΕΠΑΛ , ήμασταν στην διάθεση του σχολείου και της Δευτεροβάθμιας. Όταν βγαίνει το πρόγραμμα επιτηρήσεων αυτοί έχουν την αρμοδιότητα να ελέγξουν την νομιμότητα. Επίσης , στο ΙΝΕΔΙΒΜ ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό που έγινε φέτος με τις αποσπάσεις δεν έχει ξαναγίνει. Έγινε εκτάκτως και μέσα σε μία μέρα για να καλυφθούν επειγόντως κενά. Και δεν ξέρω καν αν προβλέπεται αυτή η διαδικασία από πουθενά. Θυμάμαι ότι κάπου μετά το Πάσχα ,  ο Διευθυντής μας έλεγε ότι οι ωρομίσθιοι δεν μπορούν να κάνουν επιτηρήσεις. Λίγο πριν τις εξετάσεις μας είπε ότι τηλεφώνησε στην Δευτεροβάθμια και του είπαν να συμμετάσχουμε κανονικά. Αυτό τι ήταν , αυθαίρετο ; Παράνομο ; Είναι παράλογο να υποθέσει κανείς ότι από τη στιγμή που η Δευτεροβάθμια έδωσε την έγκριση της , είχε έρθει σε συνεννόηση σε το ΙΝΕΔΙΒΜ ; Εμείς έπρεπε να το ψαξουμε αυτό ; Το ΙΝΕΔΙΒΜ δεν κατάλαβε τίποτα ;

 Δύο πράγματα συμβαίνουν , ή μας εκμεταλλεύτηκαν όλοι τους (εν γνώση τους) για να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά ή το ΙΝΕΔΙΒΜ εκ των υστέρων προσπαθεί να κάνει "οικονομία". Εγώ πιστεύω το δεύτερο.

 Και , τέλος , αφού το ΙΝΕΔΙΒΜ ήξερε για το όριο των ωρών μέσα στην εξεταστική γιατί μας έδωσε παράταση μέχρι τις 4/7 ;

 Προβλέπω και εγώ μεγάλο κουτσούρεμα στις αποδοχές μου , γύρω στα 700ευρώ , αφόυ τον Ιούνιο - Ιούλιο δούλεψα  92ώρες. Έχω αηδιάσει με όλη αυτή την ιστορία , τόσο πολύ που δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με μυνήσεις κτλ. Να πάρω τα λεφτά , όσα μου δώσουν όταν μου τα δωσουν και να μην ξαναασχοληθώ.

 Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να ντρέπονται , έχουν εκατοντάδες εκπαιδευτές με πτυχία - μεταπτυχικά - διδακτορικά να περιμένουν μέρα με τη μέρα πότε θα πληρωθούνε για να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους. Ή μάλλον εμείς πρέπει να ντρεπόμαστε που ανεχόμαστε όλη αυτή την ιστορία. Μια ιστορία που επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια και θα συνεχίσει η ίδια και στο μέλλον.
  πολυ  σωστα  τα  λες...και οι 92 ωρες  ειναι  γυρω  στα  900  ευρω..τι  να πω........

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3357 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:03:32 μμ »
Με λίγα λόγια , ξεκινήσαμε να δουλεύουμε τον Ιανουάριο και μέχρι σήμερα δεν ξέρουμε πότε θα πληρωθούμε , με τι ωρομίσθιο και για πόσες ώρες και φυσικά αν θα μπούνε ένσημα ή όχι.

 Πράγματι η αρχική σύμβαση εως τις 30/6 αναφέρει τους παραπάνω περιορισμούς ωρών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Και τι σημαίνει αυτό ; ;Oτι δεν θα πληρωθούμε για τις ώρες που δουλέψαμε , υπογράψαμε και εγκρίθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου και την Δευτεροβάθμια ; Αν κρίνουν ότι οι ώρες αυτές δεν καλύπτονται από την σύμβαση τότε να μας τις πληρώσουν υπερωρίες. Αν αυτό γινόταν στον ιδιωτικό τομέα θα είχε παρέμβει η επιθεώρηση εργασίας.

 Από τη στιγμή που ήμασταν αποσπασμένοι σε ΕΠΑΛ , ήμασταν στην διάθεση του σχολείου και της Δευτεροβάθμιας. Όταν βγαίνει το πρόγραμμα επιτηρήσεων αυτοί έχουν την αρμοδιότητα να ελέγξουν την νομιμότητα. Επίσης , στο ΙΝΕΔΙΒΜ ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό που έγινε φέτος με τις αποσπάσεις δεν έχει ξαναγίνει. Έγινε εκτάκτως και μέσα σε μία μέρα για να καλυφθούν επειγόντως κενά. Και δεν ξέρω καν αν προβλέπεται αυτή η διαδικασία από πουθενά. Θυμάμαι ότι κάπου μετά το Πάσχα ,  ο Διευθυντής μας έλεγε ότι οι ωρομίσθιοι δεν μπορούν να κάνουν επιτηρήσεις. Λίγο πριν τις εξετάσεις μας είπε ότι τηλεφώνησε στην Δευτεροβάθμια και του είπαν να συμμετάσχουμε κανονικά. Αυτό τι ήταν , αυθαίρετο ; Παράνομο ; Είναι παράλογο να υποθέσει κανείς ότι από τη στιγμή που η Δευτεροβάθμια έδωσε την έγκριση της , είχε έρθει σε συνεννόηση σε το ΙΝΕΔΙΒΜ ; Εμείς έπρεπε να το ψαξουμε αυτό ; Το ΙΝΕΔΙΒΜ δεν κατάλαβε τίποτα ;

 Δύο πράγματα συμβαίνουν , ή μας εκμεταλλεύτηκαν όλοι τους (εν γνώση τους) για να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά ή το ΙΝΕΔΙΒΜ εκ των υστέρων προσπαθεί να κάνει "οικονομία". Εγώ πιστεύω το δεύτερο.

 Και , τέλος , αφού το ΙΝΕΔΙΒΜ ήξερε για το όριο των ωρών μέσα στην εξεταστική γιατί μας έδωσε παράταση μέχρι τις 4/7 ;

 Προβλέπω και εγώ μεγάλο κουτσούρεμα στις αποδοχές μου , γύρω στα 700ευρώ , αφόυ τον Ιούνιο - Ιούλιο δούλεψα  92ώρες. Έχω αηδιάσει με όλη αυτή την ιστορία , τόσο πολύ που δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με μυνήσεις κτλ. Να πάρω τα λεφτά , όσα μου δώσουν όταν μου τα δωσουν και να μην ξαναασχοληθώ.

 Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να ντρέπονται , έχουν εκατοντάδες εκπαιδευτές με πτυχία - μεταπτυχικά - διδακτορικά να περιμένουν μέρα με τη μέρα πότε θα πληρωθούνε για να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους. Ή μάλλον εμείς πρέπει να ντρεπόμαστε που ανεχόμαστε όλη αυτή την ιστορία. Μια ιστορία που επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια και θα συνεχίσει η ίδια και στο μέλλον.

Και τα δύο ισχύουν μου φαίνεται και οι οικονομία και η εκμετάλλευση! Ο καθένας ήθελε να κάνει τη δουλειά του!!! Δεν νοιάστηκε κανείς αν θα πληρωθούμε ή οχι.. Εμείς όταν δείχναμε τη σύμβαση και τους όρους σε διευθυντές μας έλεγαν "καλά καλά, τι δε θα έρχεστε όλο τον Ιούνιο??". Κάποιοι σαφώς και δεν γνώριζαν και κάποιοι ήθελαν να κάνουν τη δουλειά τους

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3358 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 04:47:08 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κι εγώ μια από τους 702 εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ από τα ΙΕΚ...Πολύ κρίμα όλο αυτό πραγματικά εάν μας κόψουν Ιούνιο και Ιούλιο πρέπει να κάνουμε κάτι. Δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι...Δεν γίνεται να μας κοροϊδεύουν... Πάντως είναι αλήθεια ότι δεν μας έχουν πληρώσει εξαιτίας κάποιων νομών που δεν έστειλαν έγκυρα τις ώρες. Εγώ Ιούνιο και Ιούλιο μαζί έχω 82 ώρες...Πραγματικά τραγικό... Μόνο εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας εάν ξεσηκωθούμε...και εδώ που τα λέμε δεν είμαστε και πολλοί... Συγκεκριμένα εμένα με υποχρέωσαν να κάνω επιτηρήσεις και φυσικά δεν μου έκοψε να πάρω τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ διότι διευθυντής ΕΠΑΛ Β/βάθμιας και ΙΕΚ επέμενε ότι έπρεπε να το κάνω, ότι ήρθε απόφαση...και την είδα...

Σε περίπτωση που μάθετε το οτιδήποτε ενημερώστε... Καλό κουράγιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2014, 07:50:09 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3359 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 05:11:18 μμ »
Ενώ  η σύμβαση δεν επιδέχεται άλλη ερμηνεία, καθώς ορίζει σύν 12 ώρες για την εξεταστική, η κυρία στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ είχε αντίθετη γνώμη. Τα λόγια της ήταν "Δε θα πληρώσω εγώ τις παραπάνω ώρες". Πιθανόν έγινε ψιλοεπίτηδες αν και μου ειπε οτι ειχε ενημερώσει τους διευθυντές. Το να γίνει απο μια δυο μεμονωμένες περιπτώσεις καταλαβαίνω οτι πρόκειται για λάθος, όμως εδώ μιλάμε για μεγάλο ποσοστό. Αυτό που μπορούμε αρχικά να κάνουμε είναι να πιέσουμε ώστε να στείλουν οι ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ των σχολείων υπομνήματα στο υπουργείο μέσω της Β'Βάθμιας ζητώντας να πληρωθούν οι δεδουλευμένες ώρες που κόπηκαν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, μήπως και γίνει κανένα θαύμα, που δε το βλέπω προσωπικά.
Αντίο ωρίτσες μου. Θα σας θυμάμαι πάντοτε.  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.