*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1557297 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3682 στις: Μάιος 09, 2015, 12:17:17 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα (πλέον λόγω ώρας)! είμαι και γω ωρομίσθιος σε σδε και ιεκ,ειδικότητα ΠΕ13 Νομικών! Έκανα την αρχή καθώς ήδη απο χθες ξεκίνησα επίσχεση εργασίας στα ΙΕΚ που εργάζομαι.

Δεν αρκεί όμως μόνο ένας. Όποιος θέλει πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως να τις δώσω.
Επισημαίνω 2-3 πράγματα:
 1)Επίσχεση χωρεί στην σύμβαση με τα ΙΕΚ
2)Δεν χωρεί στη συμβαση με ΣΔΕ
3)Όποιος κάνει επίσχεση πρέπει να ναι έτοιμος για όλα, διότι (θεωρητικά) υπάρχει το ενδεχόμενο εκφοβισμού απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ με τη μορφή της καταγγελίας της συμβασης με πρόσχημα την δήθεν μη νόμιμη επίσχεση (συνεπώς με αιτία την μη εκπλήρωση του έργου). Φυσικά αυτό το ζήτημα νομικά λύεται, αλλά μόνο στα δικαστήρια, που προφανώς σημαίνει κάποια έξοδα, τα οποία όμως στην περίπτωση ομαδικής αγωγής, προφανώς και μοιράζονται και είναι λιγότερα αισθητά.

Σας λέω όλα τα ενδεχόμενα! εγώ λόγω ιδιότητας, δεν φοβάμαι ούτε έχω σημαντικό κόστος, αν εξαιρέσεις τον χρόνο και την ψυχική φθορά.

Όμως αν γίνει κάτι μαζικό, δεν πιστεύω ότι μπορούν ομαδικά να μας βάλλουν χέρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:02 »

Αποσυνδεδεμένος raval

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3683 στις: Μάιος 14, 2015, 04:50:45 μμ »
κανένα νέο;;; κανείς;;;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3684 στις: Μάιος 15, 2015, 12:18:42 μμ »
Άνοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις. Όσοι είχατε το 2014 εισοδήματα από ΙΕΚ με ασφάλεια ΙΚΑ, πού σας εμφανίζει τα εισοδήματα αυτά; Στον κωδ.301-302 (ποσά από μισθούς - ημερομίσθια) ή στον κωδ.403-404 (έσοδα από επιχειρηματ.δραστ. για μη επιτηδευματίες);

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3685 στις: Μάιος 16, 2015, 12:24:03 πμ »
Άνοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις. Όσοι είχατε το 2014 εισοδήματα από ΙΕΚ με ασφάλεια ΙΚΑ, πού σας εμφανίζει τα εισοδήματα αυτά; Στον κωδ.301-302 (ποσά από μισθούς - ημερομίσθια) ή στον κωδ.403-404 (έσοδα από επιχειρηματ.δραστ. για μη επιτηδευματίες);



Λοιπόν , δες φίλε!

Εμένα τουλάχιστο , για τα  …ΤΡΟΜΕΡΑ και Φοβερά  μαζί και Μοναδικά  μου πάντως  … ΔΙΟΤΙ μόνον ως Εκπαιδευτή ΔΙΕΚ «εισοδήματα» , από τη μια στην  «εικόνα αποδοχών» ο κυρ Taxis net  με βγάζει με ΑΦΜ Μισθωτού και ονοματεπώνυμο Μισθωτού και με εργοδότη τον κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜ  , απ’ την άλλη όμως στη κυρά  διπλανή στήλη  μου εμφανίζει Είδος Αποδοχών  .. «Ακαθάριστα Έσοδα από Επιχειρηματική Δραστηριότητα , απαλλασσομένων μην υπόχρεων σε τήρηση βιβλίων κλπκλπκλπ…

•   Στη Φόρμα , πια της Φορολογικής Δηλώσεως , με βγάζει  στους Δωπέρα Κωδικοί:

Γ2. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
5.   Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες    403 404


…..

Ενώ στην περσινή Δήλωσις , μου τα κατέτασσε , ως εξής:

•   Όσον αφορούσε Πλερωμάς από ΔΙΕΚ: 
Α. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   301

•   Όσον αφορούσε Πλερωμάς από προηγούμενου εξαμήνου επιδοτούμενου σεμιναρίου δι’ Ανέργοι ….
Δ. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ
Εισόδημα που δεν εντάσσεται σε άλλη περίπτ. του πίν. 4


Ετούτη είν’ η Σύγκρισις…

Στην περσινή μου δηλαδής φορ. Δήλωσις  Εμφανιζόμανε ΜΙΣΘΩΤΟΣ ως προς ΔΙΕΚ …  Ελευθέριος Επαγγελματίας (επιχειρηματίας) ως  άνεργος σεμιναρίου Βάουτσερ…

Φέτος …δηλ. για εισόδημα ’14 ,  βγαίνω  , όπως φαντάζομαι γενικά και οι ΙΚΑτζήδες των ΔΙΕΚ , κάτι μούλικο  (με το συμπάθειο..)  ΜΙΣΘΩΤΟΣ απ’ τη μια ..με Επιχειρηματική Δραστηριότης απ’ την άλληνα….
για εισοδήματα ..φοβερά και τρομερά μοναχά των ΔΙΕΚ.

Ωραία πράματα!...     8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:02 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3686 στις: Μάιος 16, 2015, 09:42:36 πμ »
Απλά θα ήθελα να πω ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, για όσους δεν γνωρίζουν όχι μόνο δεν πλήρωσε τους ΤΠΥ στα ΙΕΚ αλλά και αυτούς που πλήρωσε με ΙΚΑ (μόνο τους ΑΕΔ πλήρωσε με ΙΚΑ) δεν τους έχει ακόμα πληρώσει τα ένσημα (τουλάχιστον  τους ΙΚΑ  νομού Λασιθίου Κρήτης και είναι επιβεβαιωμένο αυτό δεν τους τα έχει περάσει ,θα γίνουν και καταγγελίες ). Δηλαδή όχι μόνο τους άφησε ανασφάλιστους αλλά θα πληρώσει και πρόστιμα ! Αφού λοιπόν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει τόσα χρήματα για δαπάνες, πρόστιμα, εταιρείες συμβουλευτικές, φαγοπότια κ.λπ. ας δώσει και σε μας κάτι !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 10:04:55 πμ από Karopoulos A »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3687 στις: Μάιος 16, 2015, 07:34:56 μμ »
Την παρακράτηση 20% των εισοδημάτων από ΙΕΚ την παίρνετε πίσω ή σας ζητάει να πληρώσετε και +6%; Γιατί εγώ, ενώ πήρα πίσω την παρακράτηση πέρυσι, φέτος μου ζητάει να πληρώσω από πάνω 6%. Για εισοδήματα από ΑΕΔ στα ΚΔΒΜ. Και περυσι και φέτος ήμουν και είμαι μισθωτός (μερικής απασχόλησης) με εισοδήματα από "Επιχειρηματική Δραστηριότητα , απαλλασσομένων μην υπόχρεων σε τήρηση βιβλίων".  Νομίζω ότι οι μισθωτοί με ΑΕΔ φορολογούνται από φέτος με 26% στα εισοδήματα από ΑΕΔ, ενώ τη γλυτώνουν μόνο είχαν εισοδήματα αποκλειστικά από ΑΕΔ.
Ειλικρινά δε μπορώ να το χωνέψω ότι ο Βενιζέλος με φορολόγησε πολύ λιγότερο απ΄ότι ο Βαρουφάκης!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 11:04:36 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος gnomonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3688 στις: Μάιος 23, 2015, 05:52:35 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,είμαι μισθωτός και τώρα είδα στο taxisnet ότι την αποζημίωση των ιεκ τη βάζει στο εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα από μη επιτηδευματίες,μήπως γνωρίζει κάποιος αν είμαστε και υποχρεωμένοι να κάνουμε Ε3 όπως οι υπόλοιποι,ξέρετε στο βγάζει το σύστημα και δε σε αφήνει να συνεχίσεις αν δεν κλείσεις οριστικά το Ε3

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3689 στις: Μάιος 24, 2015, 05:42:48 μμ »

παρεμπιπτόντως:

Εκτός απ' το  Απροσδόκητο ζόρι  , το οποίο ανέφερε ο gnomonas του κυρ Ε 3 , στο οποίο άντε ψάξε βρες Τι να πληκτρολογίσω ο ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ..  (στα Έψιλον - Τρία)

Παρατηρώ , ΤΩΡΑ ...

...αμ και ΔΕΝ νομίζω πως ΔΕΝ το είδα την προηγούμενη φορά που μπήκα στα ΤΑΧΙSνέτια...

Μου βγάζει ΔΥΟ πλερωμές..

Μια (την ανέφερα σε προηγούμενο ποστ)  η οποία είναι στον κωδικό "Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες"..

..Και η οποία Διαιρουμένη με τον Συνολικό αριθμό Ωρών , τας οποίας έκαμα πέρσι , βγάζει επακριβώς το Ωρομίσθιον  κυρ Μεταπτυχιακού , το ακάθαρτο  , χωρίς κρατήσεις κλπ.

Κι άλλη μια , που βλέπω τώρα  ματαλέω, Ως "τακτικές αποδοχές" ...

Αυτό το ποσόν , πια είναι περίπου το Μισό , συγκριτικά με το "Ακαθάριστο (...) από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες"..


Εάν τα προσθέσω τώρα ΚΑΙ τα Δυο και τα Διαιρέσω , ξανά με τις ώρες που δούλεψα πέρσι , μου βγάζει ακαθάριστο Ωρομίσθιο... 27 ευρά , λες και είμαι με πέντε διδακτορικά , και θητεία στη NASA και το Ακρωτήριο Μπαϊκονούρ και τις πύλες των Νεφελίμ στην έρημο Τακλαμακάν (βάζω και καμιά πρέζα Λιακόπουλο , αφού τα Χ -FILES μας τέλειωσαν..)

Η πλάκα (;...) είναι πως εάν υποθέσω ότι το ποσόν "τακτικές αποδοχές" , το οποίο στο Ε- 1 έχει περαστεί στις "Μισθωτές Υπηρεσίες"  Αφορά την πλερωμή Φθινοπωρινοχειμερινού Εξαμήνου  '13 - 14  και το άλλο , που στο Ε - 1 έχει περαστεί στις "επιχειρηματικές δραστηριότητες" Αφορά το ΕαρινοΚαλοκαιριανό εξάμηνον , πάλι '13 - 14 ...


και τα διαιρέσω με τις αντίστοιχες ωρίτσες δουλειάς  ...

αμ ξανά - μανά , μου βγάζει Επακριβώς από 27 ευρά Ακαθάριστα... Και στο ένα και στο άλλο Εξάμηνο , όπου στο καθένα είναι διαφορετικά τα συνολικά ποσά... διαφορετικές όμως ΚΑΙ οι ώρες!...

..Μένω Ενεός!...


..Τεσπά, θα ρωτήσω στο ΔΙΕΚ.. Τι να ξέρουν κι αφτοί..  Αποσπασμένοι Καθηγητές είναι κι όχι Λογιστές...


......

Τώρα , άμα κανένας Συνάδελφος Γνωρίζει ΠΩΣ συμπληρώνεται ο κυρ Ε- 3 , ό,τι  Προαιρείται ας πει και σε μας τους καραντίπ πάσχετους...






Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideftis_DIEK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3690 στις: Μάιος 24, 2015, 10:22:45 μμ »
Τι γίνεται με τις πληρωμές των ΤΠΥ επιτέλους; Όλοι οι υπόλοιποι (δημόσιοι υπάλληλοι, ΙΚΑ, κλπ) έχουν πληρωθεί εδώ και ενάμισι μήνα και εμείς συνεχίζουμε να είμαστε απλήρωτοι.
Σε 15 μέρες, τελειώνει το εαρινό εξάμηνο και δεν μιλάει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3691 στις: Μάιος 25, 2015, 01:20:00 μμ »
Δεν έχουν τα χρήματα να πληρώσουν τους ΑΠΥ μέχρι και σήμερα 25/05 αναμένουν χρηματοδότηση από υπουργείο παιδείας
ειμαι σε καθημερινή επικοινωνία μαζί τους αν βρεθούν τα χρήματα θα ενημερώσω ..ρε που καταντήσαμε..

Αποσυνδεδεμένος thames

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3692 στις: Μάιος 25, 2015, 02:34:45 μμ »
Δεν έχουν τα χρήματα να πληρώσουν τους ΑΠΥ μέχρι και σήμερα 25/05 αναμένουν χρηματοδότηση από υπουργείο παιδείας
ειμαι σε καθημερινή επικοινωνία μαζί τους αν βρεθούν τα χρήματα θα ενημερώσω ..ρε που καταντήσαμε..

Σ' ευχαριστούμε senior. Ευτυχώς που πήρε παράταση και το ΤΣΜΕΔΕ!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3693 στις: Μάιος 25, 2015, 03:23:27 μμ »
Σ' ευχαριστούμε senior. Ευτυχώς που πήρε παράταση και το ΤΣΜΕΔΕ!!!  :)
Ε ναι σου λεει κορόιδα είμαστε να μας τα δώσει ο κοσμάκης και να μας τα δευσμεύσουν την ίδια μέρα μόλις τα τσεπώσουμε.
Περιμένουν να πληρωθει η πρώτη δόση και μετά θα τα ζητήσουν

Αποσυνδεδεμένος gnomonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3694 στις: Μάιος 26, 2015, 11:47:15 πμ »
καλημέρα παιδιά,τελικά γνωρίζει κάποιος χρειάζεται Ε3 ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3695 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:46:27 πμ »
Μπήκαν χτες στο λογαριασμό μου 38,20€ με αιτιολογία ΕΟΠΠΕΠ.

Το Νοέμβριο ήμουν εξεταστής σε ένα τμήμα σε εξετάσεις πιστοποίησης.

Μπορεί να είναι η πληρωμή από εκείνες τις εξετάσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.195 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.