*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1557072 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος belbatit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3052 στις: Απρίλιος 16, 2014, 01:06:35 μμ »
Πάντως πρέπει να μάθουμε κάπως τι ισχύει τελικά με αυτό το όριο των 5.000 ευρώ για όσους έχουν ΑΕΔ. Που πρέπει να απευθυνθούμε για να μάθουμε επίσημα τι πρέπει να κάνουμε...

1. Τι πρέπει να κάνει κάποιος που στην πορεία ξεπερνάει το όριο των 5.000 ευρώ (μικτά πάντα) την τρέχουσα χρονιά σε διαφορετικές δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Πηγαίνει έστω και τώρα και κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία; Και σε αυτή την περίπτωση τι κάνει με τις συμβάσεις που έχει ήδη υπογράψει με άλλο καθεστώς;

2. Υπάρχουν κυρώσεις αν ξεπεράσεις το όριο και δεν το αντιληφθείς; Κάποιος μου έλεγε χθες ότι δε θα μπορούν να σε πληρώσουν! Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;

gpapage έχεις βγάλει καμιά άκρη; Κανείς άλλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:48 »

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3053 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:03:45 πμ »
 Τελικα , πως θα δηλώσουμε τις αποδοχες με ΑΕΔ ;
 Αν τις δηλωσω σαν εισοδημα από ελευθερο επαγγελμα (π.χ. είμαι ανεργος και εχω 450ευρω εισοδημα από ΙΕΚ) θα πληρωσω γυρω στα 1000ευρω φορο. Δεν είναι τρελο ; Πηρα 450 και θα πληρωσω τα διπλασια ;
 Αντίθετα , αν τα δηλωσω ως εισοδημα από μισθωτη υπηρεσια , τοτε παιρνω επιστροφη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:10:40 πμ από billy23 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3054 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:54:15 πμ »
gpapage έχεις βγάλει καμιά άκρη; Κανείς άλλος;

Δυστυχώς καμία άκρη. Και παρότι απασχολεί αρκετούς συναδέλφους μάλλον όλοι το αφήνουμε στη μοίρα του... Αν κάποιος έχει ενημέρωση από λογιστή ας μας ενημερώσει σχετικά να ξέρουμε τι κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3055 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:23:24 πμ »
Τελικα , πως θα δηλώσουμε τις αποδοχες με ΑΕΔ ;
 Αν τις δηλωσω σαν εισοδημα από ελευθερο επαγγελμα (π.χ. είμαι ανεργος και εχω 450ευρω εισοδημα από ΙΕΚ) θα πληρωσω γυρω στα 1000ευρω φορο. Δεν είναι τρελο ; Πηρα 450 και θα πληρωσω τα διπλασια ;
 Αντίθετα , αν τα δηλωσω ως εισοδημα από μισθωτη υπηρεσια , τοτε παιρνω επιστροφη.
Πως γίνεται να είσαι άνεργος και να έχεις και εισόδημα από ΙΕΚ; Όταν υπογράφεις σύμβαση δεν είσαι πια άνεργος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:25:44 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:48 »

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3056 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:57:40 πμ »
Εννοω ότι δεν ημουν ουτε δημοσιος υπάλληλος , ουτε ελευθερος επαγγελματιας. Εξαλλου στο ΙΕΚ ημουν για 5μηνες.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3057 στις: Απρίλιος 18, 2014, 12:07:42 μμ »
Εννοω ότι δεν ημουν ουτε δημοσιος υπάλληλος , ουτε ελευθερος επαγγελματιας. Εξαλλου στο ΙΕΚ ημουν για 5μηνες.
Αν είχες εισόδημα μόνο από τα ΙΕΚ με ΑΕΔ δεν είναι μισθωτή υπηρεσία άρα θα πρέπει να δώσεις φόρο το 20% (ή 22%) των εσόδων από ΑΕΔ. Ένας λογιστής θα τα ξέρει σίγουρα πως είναι. Το πήρες 450 και πρέπει να δώσεις 1000 δεν το καταλαβαίνω.
Σαν μισθωτή υπηρεσία δεν μπορείς να το βάλεις. Εξάλλου τα ποσά των μισθωτών υπηρεσιών φέτος δεν μπορείς να τα πειράξεις έχουν μπει ήδη. Η ΑΕΔ είναι μια διευκόλυνση για αυτούς που δεν έχουν ΤΠΥ. Αλλά φορολογούνται σαν τους ελεύθερους επαγγελματίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 12:13:32 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3058 στις: Απρίλιος 18, 2014, 08:16:00 μμ »
Υπάρχει τεκμήριο εισοδήματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ακόμα και μηδενικό εισόδημα να δηλώσουν, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, φορολογούνται βάση τεκμηρίων γύρω στα 1500 Ευρώ...Αυτά μου τα είπε ο λογιστής μου, δεν ξέρω όμως αν ισχύουν για όσους πληρώνονται με ΑΕΔ, ισχύουν για όσους κόβουν ΤΠΥ... (αν και γι αυτούς μάλλον υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, γενικά μόνο ένας λογιστής, ο οποίος είναι καλός γνώστης των φορολογικών θα μπορούσε να μας διαφωτίσει)...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3059 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:10:06 μμ »
Υπάρχει τεκμήριο εισοδήματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ακόμα και μηδενικό εισόδημα να δηλώσουν, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, φορολογούνται βάση τεκμηρίων γύρω στα 1500 Ευρώ...Αυτά μου τα είπε ο λογιστής μου, δεν ξέρω όμως αν ισχύουν για όσους πληρώνονται με ΑΕΔ, ισχύουν για όσους κόβουν ΤΠΥ... (αν και γι αυτούς μάλλον υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, γενικά μόνο ένας λογιστής, ο οποίος είναι καλός γνώστης των φορολογικών θα μπορούσε να μας διαφωτίσει)...

Κάποια πράγματα ισχύουν μόνο για αυτούς που έχουν κόψει απόδειξη σε παραπάνω από 3 εργοδότες. Όταν έχεις εργοδότη μόνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ π.χ. υπάγεσαι σε διαφορετικό καθεστώς φορολογίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 10:17:36 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3060 στις: Απρίλιος 19, 2014, 11:38:52 πμ »
Δυστυχώς καμία άκρη. Και παρότι απασχολεί αρκετούς συναδέλφους μάλλον όλοι το αφήνουμε στη μοίρα του... Αν κάποιος έχει ενημέρωση από λογιστή ας μας ενημερώσει σχετικά να ξέρουμε τι κάνουμε.

Αν κατάλαβα καλά , η σχετική δήλωση που υπογράψαμε αναφέρονταν στα εισοδήματα που εισπράξαμε το 2012 και 2013...
Ποιος είναι αρμόδιος να απαντήσει στις απορίες μας ;
Ρώτησε κανείς στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ;

Τι μπέρδεμα και  αυτό !
Από την μια η χαρά να βρεις μαθήματα και από την άλλη αυτή η ανασφάλεια του να μην ξέρεις τι θα γίνει ..

Έτυχε φέτος να μην υπάρχει κανείς στην ειδικότητα μου και να δεχτώ  3 ώρες παραπάνω στην  μέση της χρονιάς  για να μην βάλω σε δύσκολη θέση το τμήμα και τον διευθυντή,  αν και αυτό συνεπάγεται με επιπλέον ώρες προετοιμασίας σε ένα ήδη επιβεβαρημένο πρόγραμμα.
Και τώρα κάθομαι και αγχώνομαι αν αυτό είναι νόμιμο . Πριν να υπογράψω την περίφημη δήλωση ρώτησα παντού σε ποια έτη αναφέρεται και απάντηση που πήρα ήταν αυτή που έγραψα παραπάνω.
Ποιος μπορεί να μας δώσει μια σωστή απάντηση ;;;;;;



Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3061 στις: Απρίλιος 19, 2014, 02:00:50 μμ »
Αν κατάλαβα καλά , η σχετική δήλωση που υπογράψαμε αναφέρονταν στα εισοδήματα που εισπράξαμε το 2012 και 2013...
Ποιος είναι αρμόδιος να απαντήσει στις απορίες μας ;
Ρώτησε κανείς στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ;

Τι μπέρδεμα και  αυτό !
Από την μια η χαρά να βρεις μαθήματα και από την άλλη αυτή η ανασφάλεια του να μην ξέρεις τι θα γίνει ..

Έτυχε φέτος να μην υπάρχει κανείς στην ειδικότητα μου και να δεχτώ  3 ώρες παραπάνω στην  μέση της χρονιάς  για να μην βάλω σε δύσκολη θέση το τμήμα και τον διευθυντή,  αν και αυτό συνεπάγεται με επιπλέον ώρες προετοιμασίας σε ένα ήδη επιβεβαρημένο πρόγραμμα.
Και τώρα κάθομαι και αγχώνομαι αν αυτό είναι νόμιμο . Πριν να υπογράψω την περίφημη δήλωση ρώτησα παντού σε ποια έτη αναφέρεται και απάντηση που πήρα ήταν αυτή που έγραψα παραπάνω.
Ποιος μπορεί να μας δώσει μια σωστή απάντηση ;;;;;;
Στην υπεύθυνη δήλωση λέει ότι δεν ξεπέρασες σε μικτά το ποσό κατά το περασμένο έτος και ότι δε θα το ξεπεράσεις κατά το τρέχον. Εκεί έχουμε το πρόβλημα. Γιατί ακόμα και αν το υπόγραψες, πώς μπορείς να ξέρεις ότι δε θα χρειαστεί μετά από 6-7 μήνες να εργαστείς κάπου με μπλοκάκι... Γενικά είναι παράλογο αυτό το σύστημα. Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα... Έχει νόημα να κάνουμε έναρξη στην εφορία έστω και εκ των υστέρων; Ποια η επιβάρυνση σε αυτή την περίπτωση και τι γίνεται με τα ήδη δεδουλευμένα με ΑΕΔ; Ποιος τα ελέγχει όλα αυτά; Υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα με τις πληρωμές από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Όσο και να ψάχνω δε βρίσκω απαντήσεις...

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3062 στις: Απρίλιος 20, 2014, 01:24:05 μμ »
 Υπαρχει περιπτωση να μπορούμε να δηλώσουμε εισοδημα με ΑΕΔ στον κωδικο 307;

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3063 στις: Απρίλιος 23, 2014, 01:50:46 μμ »
Να κάνω εγώ μια άσχετη λίγο ερώτηση! Αν κάποιος θέλει να διακόψει την εργασία σε ενα ΙΕΚ τι γίνεται? Υπάρχουν κυρώσεις? Τις ώρες που έχει διδάξει τις χάνει ή θα τις πληρωθεί κανονικά? Γνωρίζει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3064 στις: Απρίλιος 23, 2014, 02:05:08 μμ »
Να κάνω εγώ μια άσχετη λίγο ερώτηση! Αν κάποιος θέλει να διακόψει την εργασία σε ενα ΙΕΚ τι γίνεται? Υπάρχουν κυρώσεις? Τις ώρες που έχει διδάξει τις χάνει ή θα τις πληρωθεί κανονικά? Γνωρίζει κάποιος?

οχι δεν εχεις καμια κυρωση και θα πληρωθεις κανονικα τις ωρες που έχεις διδαξει μεχρι τωρα

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3065 στις: Απρίλιος 23, 2014, 02:47:10 μμ »
δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σιογυρο....για ρωτα τα κεντρικα καλυτερα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.