*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1555220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3318 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 04:53:06 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω  τι δουλειά έχει η Β ' βάθμια με τα ένσημα  και με τις ώρες των ΙΕΚ; 
Χτες μίλησα με Β΄βάθμια Πειραιά, πράγματι δεν έχουν αποστείλει ακόμα τις ώρες στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ γιατί οπως μου είπε δεν υπήρχε κανένας εκεί να ασχοληθεί με αυτό το καλοκαίρι οπότε πάνε όλα πίσω, το παλεύει για το τέλος της εβδομάδας χωρίς να είναι σίγουρο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3319 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 05:02:00 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω  τι δουλειά έχει η Β ' βάθμια με τα ένσημα  και με τις ώρες των ΙΕΚ;
Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων που καταργήθηκαν στα ΕΠΑΛ, προσλήφθηκαν σε ΙΕΚ αλλά διατέθηκαν στα ΕΠΑΛ για να μπορέσει να λειτουργήσει η Γ τάξη. Κάτι παρόμοιο (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια) προβλέπω να γίνεται και φέτος για να λειτουργήσει και η Δ τάξη των Εσπερινών ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3320 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 05:08:41 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.

Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων που καταργήθηκαν στα ΕΠΑΛ, προσλήφθηκαν σε ΙΕΚ αλλά διατέθηκαν στα ΕΠΑΛ για να μπορέσει να λειτουργήσει η Γ τάξη. Κάτι παρόμοιο (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια) προβλέπω να γίνεται και φέτος για να λειτουργήσει και η Δ τάξη των Εσπερινών ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3321 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 10:49:29 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, τις προάλλες (πρίν μια εβδομάδα) μίλησα τόσο με τη Β'Βάθμια (Α'Αθήνας, πέρασα προσωπικά από εκει) και με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ο ένας με παρέπεμπε στον άλλο και οι δυο στο Υπουργείο. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι ΔΕΝ έχουν βγεί ακόμα οι ώρες, στη Β"βάθμια δε γνωρίζουν τη διαδικασία πληρωμής (λέει το οκ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κόβεται απόδειξη απο Ελ.Επαγγ. στη δευτεροβάθμια ή γίνεται η μισθοδοσία κατευθείαν για μισθωτούς) και υπήρχε ένα πρόβλημα συννενόησης γενικά γιατί οι υπάλληλοι εκεί δε το έχουν ξανακάνει αυτό το σύστημα. Ωστόσο, από τη δευτεροβάθμια έχουν στείλει για έλεγχο (?) ώρες από κάποια (10 μου είπαν) σχολεία στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξος, εκτιμώ οτι η πληρωμή για τα ΕΠΑΛ θα πάρει κανένα δίμηνο.  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3322 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:43:02 πμ »
Καλησπέρα σε όλους, τις προάλλες (πρίν μια εβδομάδα) μίλησα τόσο με τη Β'Βάθμια (Α'Αθήνας, πέρασα προσωπικά από εκει) και με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ο ένας με παρέπεμπε στον άλλο και οι δυο στο Υπουργείο. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι ΔΕΝ έχουν βγεί ακόμα οι ώρες, στη Β"βάθμια δε γνωρίζουν τη διαδικασία πληρωμής (λέει το οκ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κόβεται απόδειξη απο Ελ.Επαγγ. στη δευτεροβάθμια ή γίνεται η μισθοδοσία κατευθείαν για μισθωτούς) και υπήρχε ένα πρόβλημα συννενόησης γενικά γιατί οι υπάλληλοι εκεί δε το έχουν ξανακάνει αυτό το σύστημα. Ωστόσο, από τη δευτεροβάθμια έχουν στείλει για έλεγχο (?) ώρες από κάποια (10 μου είπαν) σχολεία στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξος, εκτιμώ οτι η πληρωμή για τα ΕΠΑΛ θα πάρει κανένα δίμηνο.  :-\
Εμένα πριν μερικές μέρες μου είπαν απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ οτι τέλος Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη θα έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές. Υπήρξε καθυστέρηση γτ οι β/θμιες, οχι όλες, δεν έστειλαν εγκαίρως τα παρουσιολόγια και γίνεται τώρα έλεγχος. Η δική μας τα έχει στείλει απο το καλοκαίρι και εχουμε παρει και βεβαιώσεις. Είναι σύμβαση έργου οπότε δεν υφίσταται μισθωτός!!!

Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3323 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:24:00 πμ »
Μετά από συζήτηση πάλι για τα ένσημα με τα ΙΕΚ Καλαμάτας, η απάντηση είναι ότι κανείς δεν ξέρει τίποτα και το υπουργείο είναι με άλλα θέματα απασχολημένο προς το παρόν.
ένσημα παρεπιπτόντως μπορούν να μπουν καιρό μετά απλά θα πληρωθούν και τα ανάλογα πρόστιμα από το υπουργείο. όπως μου είχαν πει, είχε συμβεί και παλαιότερα.

Αποσυνδεδεμένος teosmat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3324 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:53:59 μμ »
Είναι σύμβαση έργου οπότε δεν υφίσταται μισθωτός!!!

Ειναι όντως σύμβαση έργου, η πληρωμή όμως γίνεται είτε με απόδειξη παροχής υπηρεσιών για ελεύθερους επαγελματίες είτε με αποδειξη παροχής που κόβει το Ινεδιβιμ για εκείνους που δεν ασκούν ελεύθερο επάγγελμα. Το δεύτερο είναι στην ουσία μισθωτός. Η κατηγορία αυτή συνήθως στα ΙΕΚ πληρώνεται πιο γρήγορα σε σχέση με τους ελ.επαγγελματίες.

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3325 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 04:23:13 μμ »
Ειναι όντως σύμβαση έργου, η πληρωμή όμως γίνεται είτε με απόδειξη παροχής υπηρεσιών για ελεύθερους επαγελματίες είτε με αποδειξη παροχής που κόβει το Ινεδιβιμ για εκείνους που δεν ασκούν ελεύθερο επάγγελμα. Το δεύτερο είναι στην ουσία μισθωτός. Η κατηγορία αυτή συνήθως στα ΙΕΚ πληρώνεται πιο γρήγορα σε σχέση με τους ελ.επαγγελματίες.
Δεν είναι μισθωτός!! Ήμουν στο ΙΕΚ και ήμουν με ΑΕΔ, είναι απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, το πως θα πληρωθείς το δηλώνεις στην αίτηση ή υπεύθυνη δήλωση που υπογράψαμε. Δεν επιλέγει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τον τρόπο που θα πληρωθεί ο καθένας, εσύ το επιλέγεις και το έχεις δηλώσει!

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3326 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 11:08:17 πμ »
 Ξέρετε κανένα τηλέφωνο για να ρωτήσω για τις πληρωμές ; Έχει καταντήσει γελοίο.

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3327 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 01:38:12 μμ »
213131451-2131314578-2102020114

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3328 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 12:26:17 μμ »
Οι πληρωμές για τα ΕΠΑ.Λ ξεκίνησαν για κάποιες περιοχές!! όποιος έχει νεότερα ας μας ενημερώσει!!!

Αποσυνδεδεμένος teach2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3329 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 04:44:08 μμ »
Σε ποιες περιοχές έχει ξεκινήσει η πληρωμή των αποσπασμένων εκπαιδευτών ΙΕΚ σε ΕΠΑΛ;;;;;
Προσωπικά δεν έχω καμία πληροφόρηση...

Αποσυνδεδεμένος stalitsa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3330 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 05:21:05 μμ »
Έχει πληρωθεί η Ηλεία σίγουρα απο χθες, νομίζω και η Βοιωτία, και άλλες περιοχές που δε μου είπαν ποιές είναι! Η Αθήνα μέχρι το μεσημέρι δεν είχε πληρωθεί, ουτε η 'Α ουτε η Γ' Αθήνας. Τώρα αν άλλαξε κάτι δε ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος teach2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3331 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 04:03:40 μμ »
Μέχρι και σήμερα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι νεότερο σχετικά με την πληρωμή των αποσπασμένων εκπαιδευτών ΙΕΚ σε ΕΠΑΛ. Γνωρίζει κανείς τίποτα συγκεκριμένο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.