*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556839 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagbel2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4704 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:54:52 πμ »
Συνάδελφοι,
εχω ωρες και σε Δ.ΙΕΚ αλλά και σε Δ.ΣΕΚ (μια απο τις 4 που υπαρχουν ακόμα) με ασφαλιση ΙΚΑ. Είδα τρεις καταθέσεις χρηματων που απ'ό,τι καταλαβα αφορούν τις ωρες στο Δ.ΙΕΚ. Ακομα υπαρχει σημαντικο υπόλοιπο που αφορά τις ωρες στη Δ.ΣΕΚ. Εχει πληρωθει κάποιος που να ειχε ωρες σε Δ.ΣΕΚ? Γιατί εγω δεν είδα κάτι επιπλέον από τα χρηματα των ωρων του Δ.ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 08:05:21 πμ από vagbel2015 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4705 στις: Αύγουστος 12, 2016, 12:10:15 μμ »
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ.... ΟΣΟΙ συνάδελφοι είναι στο ΤΣΜΕΔΕ,[b] δεν πληρωθήκαμε τον ΜΑΡΤΙΟ[/b] (τον μισό τεσπα) ....διότι.... τον κρατήσανε λέει, γιατί δεν ξέρανε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕς ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ, μέχρι να γίνει η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ (γύρευε πότε..... και γιατί δεν έγινε ως τώρα?????)

Ναι αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν έχουν κάνει καμιά πληρωμή από τον Ιανουάριο του 2016!. Όσο για αυτό που λες είναι μάλλον γιατί πρέπει να ξαναυπολογίσουν τις κρατήσεις χωρίς την ειδική προσαύξηση που καταργήθηκε 1/1/2016. Πάντως για τους 2 μήνες που πληρωθηκαμε (Ιαν, Φεβρ) νομίζω έχουν συμπεριλάβει την ειδικη προσαυξηση γιατί τα χρηματα που πηρα ηταν λιγοτερα από αυτά που υπολογιζα.
Γενικά μπάχαλο τα έχουν κανει και δε ξερω αν θα βγαλουμε ακρη!

Αποσυνδεδεμένος cg2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4706 στις: Αύγουστος 16, 2016, 01:01:29 μμ »
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, εάν κάποιος γνωρίζει μου απαντά:
Φέτος για πρώτη φορά πήρα κάποιες ώρες σε ΔΙΕΚ και όταν στο τέλος υπέγραψα την σύμβαση μου, είδα ποσό που αντιστοιχεί σε πτυχίο και όχι σε μεταπτυχιακό (που έχω εγώ). Το μεταπτυχιακό είχε μετρηθεί βαθμολογικά στην ηλεκτρονική μου αίτηση.
Όταν ρώτησα στο ΙΕΚ μου απάντησαν ότι πρέπει το μάθημα να έχει συνάφεια με το μεταπτυχιακό για να πληρωθώ βάσει μεταπτυχιακού (δηλαδή 18€/ώρα).
Είναι έτσι;

Ευχαριστώ πολύ για πιθανές απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4707 στις: Αύγουστος 16, 2016, 01:04:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, εάν κάποιος γνωρίζει μου απαντά:
Φέτος για πρώτη φορά πήρα κάποιες ώρες σε ΔΙΕΚ και όταν στο τέλος υπέγραψα την σύμβαση μου, είδα ποσό που αντιστοιχεί σε πτυχίο και όχι σε μεταπτυχιακό (που έχω εγώ). Το μεταπτυχιακό είχε μετρηθεί βαθμολογικά στην ηλεκτρονική μου αίτηση.
Όταν ρώτησα στο ΙΕΚ μου απάντησαν ότι πρέπει το μάθημα να έχει συνάφεια με το μεταπτυχιακό για να πληρωθώ βάσει μεταπτυχιακού (δηλαδή 18€/ώρα).
Είναι έτσι;

Ευχαριστώ πολύ για πιθανές απαντήσεις.

Ισχύει ότι πρέπει να είναι συναφές και για να πάρεις τα μόρια και στην πληρωμή. Αν στο μέτρησαν σε μόρια αλλά όχι στην πληρωμή τότε προφανώς παρατύπησαν (όχι εις βάρος σου)!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος cg2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4708 στις: Αύγουστος 16, 2016, 01:17:09 μμ »
Τι ακριβώς εννοείς;
Στην ηλεκτρονική αίτηση μετρήθηκε κανονικά σαν μόρια.
Το ΙΕΚ έχει διάφορα μαθήματα, εννοείς το μάθημα που έκανα αν έχει συνάφεια με το πτυχίο και όχι με το μεταπτυχιακό;
Ή συνολικά εάν το μεταπτυχιακό είναι σε άλλη κατεύθυνση από το πτυχίο;


Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4709 στις: Αύγουστος 16, 2016, 04:21:23 μμ »
Τι ακριβώς εννοείς;
Στην ηλεκτρονική αίτηση μετρήθηκε κανονικά σαν μόρια.
Το ΙΕΚ έχει διάφορα μαθήματα, εννοείς το μάθημα που έκανα αν έχει συνάφεια με το πτυχίο και όχι με το μεταπτυχιακό;
Ή συνολικά εάν το μεταπτυχιακό είναι σε άλλη κατεύθυνση από το πτυχίο;

 Η λογική πάντως λέει, αφού μέτρησε στα μόρια, και μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών, αν όντως κρίθηκε συναφές με το αντικείμενο τότε πρέπει να πληρωθείς από 18 ευρώ. Άλλωστε ποιος κρίνει αν το μεταπτυχιακό σου ανά μάθημα αν είναι συναφές η όχι, μου φαίνεται πολύ χαζό, μίλα με το ιδεδιβιμ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2016, 01:17:28 πμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4710 στις: Αύγουστος 16, 2016, 06:01:13 μμ »
Τι ακριβώς εννοείς;
Στην ηλεκτρονική αίτηση μετρήθηκε κανονικά σαν μόρια.
Το ΙΕΚ έχει διάφορα μαθήματα, εννοείς το μάθημα που έκανα αν έχει συνάφεια με το πτυχίο και όχι με το μεταπτυχιακό;
Ή συνολικά εάν το μεταπτυχιακό είναι σε άλλη κατεύθυνση από το πτυχίο;

Εννοώ ότι αφού μέτρησε και η ειδικότητά σου έχει κάποια μαθήματα ανάθεση ακόμη και ως β, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω για τα ΙΕΚ τον όρο, μου φαίνεται άτοπο να μη στο μετρήσουν!Π.χ φιλολογος με μεταπτυχιακό σχετικό στην ειδικότητά του που διδάσκει σε ΙΕΚ "παιδική λογοτεχνία' μετράει το μεταπτυχιακό μόνο αν είναι στη λογοτεχνία;Δε νομίζω! 'Η σου μέτρησαν μεταπτυχιακό ενώ δεν έπρεπε (ασχετο με την ειδικότητά σου) ή έχει γίνει χοντρό λάθος με τη σύμβασή σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2016, 06:08:59 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4711 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:36:04 πμ »
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, εάν κάποιος γνωρίζει μου απαντά:
Φέτος για πρώτη φορά πήρα κάποιες ώρες σε ΔΙΕΚ και όταν στο τέλος υπέγραψα την σύμβαση μου, είδα ποσό που αντιστοιχεί σε πτυχίο και όχι σε μεταπτυχιακό (που έχω εγώ). Το μεταπτυχιακό είχε μετρηθεί βαθμολογικά στην ηλεκτρονική μου αίτηση.
Όταν ρώτησα στο ΙΕΚ μου απάντησαν ότι πρέπει το μάθημα να έχει συνάφεια με το μεταπτυχιακό για να πληρωθώ βάσει μεταπτυχιακού (δηλαδή 18€/ώρα).
Είναι έτσι;

Ευχαριστώ πολύ για πιθανές απαντήσεις.


Καλησπέρα παιδιά!..
•   Η Απόλυτη απάντηση είναι Συνάδελφε cg2016 ότι εφόσον μοριοδοτήθηκε το Μεταπτυχιακό σου , η σύμβασή σου και το ανάλογο ωρομίσθιο  Ω Φ Ε Ι Λ Ε  να είναι στη βάση αυτού!..  18 εβρά (Μεικτά).

•   Μια άλλη πρακτική απάντηση λέει ότι ακόμη και ΕΑΝ δεν σου είχε μοριοδοτηθεί το Μεταπτυχιακό , Αμμμ...Ξανά αυτός ο Ακαδημαϊκός Τίτλος Συγκροτεί τη βάση του Ωρομισθίου σου.

Εξηγούμαι:



•   Ακόμα και εάν συνέβη να κάνεις «άσχετο» μάθημα από το μεγαλύτερο Τίτλο σπουδών σου … μα ακόμη και Εάν το Μάθημά σου συνέβαινε για οιονδήποτε λόγο να είναι διαφορετικής ειδικότητας από αυτήν που έχεις δηλώσει , ο Ακαδημαϊκός σου Τίτλος ο Υψηλότερος Μετράει.

•   Ετούτο ΙΣΧΥΕΙ παντού… σε  Όλα- μα  Ο Λ Α  τα Δ.ι.ε.κ. και σ’ όλο το Ι.νε.δι.βι.μ. 

•   Μού’ χει συμβεί και μένα να μου ανατεθούν ώρες σε «Ξένη» ειδικότητα από τη δική μου.  Μια Εξαιρετική Υποδιευθύντρια , όταν δημιουργήθηκε στη μέση της χρονιάς νέο Τμήμα («παραϊατρικό») , με ασαφές μάλιστα πρόγραμμα Σπουδών και καμία κατεύθυνση- οδηγό «κορμού- οδηγού» μαθημάτων , από τον κυρ Ι.νε.δι.βι.μ.  , πάσχισε να δει ποιοί από όλο το Ανθρώπινο «υλικό» του Δ.ι.ε.κ.  μπορούσαν να ανταποκριθούν σε κάθε μάθημα. 

Διαπίστωσε ότι είχα καταθέσει εκτός από το Κύριο Πτυχίο και Μεταπτυχιακό , Πτυχίο άλλης «καθηγητικής» Σχολής (θεωρητικής κατεύθυνσης).  Ζήτησε τις αναλυτικές μου βαθμολογίες , είδε ότι είχα καλούς βαθμούς σε Εξελικτικές Ψυχολογίες.  Χωρίς να με πολυξέρει , γνωρίζοντας μόνο ότι τα πήγαινα καλά στις παραδόσεις της δικής μου ειδικότητας μου «επέβαλε» το συγκεκριμένο… 

Για να ανταποκριθώ , κατέβασα «παλιά» βιβλιογραφία  από το πατάρι , έκοψα τον %%$$$λο μου να ψάξω και ν΄ αγοράσω  π α ν ά κ ρ ι β η  και να μελετήσω πιο διεθνή βιβλιογραφία…  Τεσπά , μια χαρά πήγε το μάθημα , ενώ όσον αφορά Σύμβαση – Ωρομίσθιο ήταν στη βάση του Ανώτερού μου Ακαδημαϊκού Τίτλου , του Μεταπτυχιακού…


•   Ξέρω ότι Πολύ Καλώς , το ίδιο συμβαίνει με Συναδέλφους Πτυχιούχους , Μεταπτυχιακούς , Διδακτορικούς , οι οποίοι καλούνται να διδάξουν Ειδικά μαθήματα , σε Τμήματα τυπικά άσχετα με την Ειδικότητά τους , αλλά στο δικό τους Επιστημονικό Πεδίο. 

•   Παράδειγμα- υποδειγματικό , θα’ λεγα:  Φίλος , εξαιρετικός ως Διδάσκων , Πολιτικών και Οικονομικών Πτυχίων και Μεταπτυχιακός και Διδάκτωρ και Μεταδιδακτορικός σε Πολιτικά πεδία και Διεθνείς σχέσεις κλπκλ… Διδάσκει (και) σε Τμήματα Δημοσιογραφίας Πολιτική Ιστορία , Διεθνείς και Ευρωπαϊκούς θεσμούς… μα αφού το ΕΧΕΙ και Ακαδημαϊκά και παιδαγωγικά…   Ε, ΤΙ σύμβαση και «ωρομίσθιο» αξίζει;…  Δ.Ε.  διότι και καλά δεν έχει Πτυχίο Επικοινωνίας –Μ.Μ.Ε. ή Διδακτορικού;…  Εύλογα και Άξια τα πάντα ανάγονται στο Διδακτορικό του

…………………………………….

•   Αυτό… αυτό…  αυτό είναι ΣΩΣΤΟ!...

•   Διότι «αλλοιώς» , όταν προκύπτουν δυσκολίες Συναδέλφου cg2016 , στον οποίο ΔΕΝ αναγνωρίζεται το Μεταπτυχιακό , αναμοχλεύω άλλες «περίεργες» (;;;;…), εκ του αντιθέτου και κατωτέρου καταστάσεις:

•   Ξέρω … ζω περιπτώσεις άλλων ΟΚ , καλών Συναδέλφων που ΠΡΙΝ…30 +++ χρόνια πέρασαν σε κάποιο Α.ε.ι. ,χωρίς να το έχουν ολοκληρώσει ποτέ… 

•   Διδάσκουν , λόγω εργασιακής εμπειρίας και «επετηρίδας» στα Δ.ι.ε.κ.  (και ομολογώ ότι διδάσκουν καλά) Ντιπ διαφορετικό αντικείμενο της Σχολής – Τμήματος Α.ε.ι. στο οποίο Κάποτε πέρασαν και Ουδέποτε ολοκλήρωσαν.

•   Επιμένουν ότι η τρέχουσα Νομοθεσία τους αναγνωρίζει ως Π.Ε. και …μα κανονικά πληρώνονται ως Π.Ε.  Ως Π.Ε.  παίζουν και οι Συμβάσεις τους Συν το ΚΥΡΙΟ , το Ωρομίσθιό τους…

«Σεντόνι» πάλι έγραψα , προκειμένου να είμαι ακριβής…

Θ._

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2016, 12:37:59 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4712 στις: Αύγουστος 17, 2016, 01:31:06 πμ »

Προκειμένου να το κάνω ταλληράκια ή … άντε 18 (μεικτά) ωρομίσθιο,  Συνάδελφε cg2016.

•   Το απολύτως Νόμιμο και απολύτως Ηθικόν λέει ότι με βάση τα κρατούντα και τα θέσμια και τα ισχύοντα στα Δ.ι.ε.κ. και την Εργατική Νομοθεσία , «σχετικά» ή «άσχετα» (έτσι κι αλλοιώς , σε περίπτωση Ντιπ ακαδημαϊκής – διδακτικής «ασχετοσύνης» ΔΕΝ θα σου λέγανε «πάρε το μάθημα»… Σα να λέμε νά' χεις Σπουδές και Μεταπτυχιακό Πληροφορικής και να σου δίνουν Ιστορία Τέχνης...) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) Οφείλεται να είναι η Σύμβαση και Ωρομίσθιό σου στο επίπεδο του Ανώτερου Ακαδημαϊκού σου Τίτλου.



Άσε που ΚΑΙ Εάν συνέβαινε νά' σαι Μεταπτυχιακός ή Διδακτορικός Πληροφορικάριος , αλλά νά' χεις τελειώσει ή σπουδάζεις Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών ή Θεατρικών Σπουδών ή Επικοινωνίας και ΜΜΕ ή Ιστορικό Αρχαιολογικό Ή...Ή... και σου αναθέτουν λόγω αναλυτικής σου βαθμολογίας Ιστορία Τέχνης ...αμμ..Πάλι με βάση το Μεταπτυχιακό - Διδακτορικό σου κάνεις σύμβαση , πάει ο Ωρομίσθιος...
•   Πόσο μάλλον , όταν «νόμιμα και ηθικά» (;;;…. ΔΕΝ ξέρω!...) Εμπειροτεχνίτες Συνάδελφοι , που …κάααααααποοοοτεεεε πέρασαν Α.ε.ι.  –Α.τ.ε.ι.  , ΔΕΝ το τέλειωσαν , Διδάσκουν σε τυπικά «άσχετη» ειδικότητα , τους δίνονται Συμβάσεις , Πληρώνονται ως Π.Ε.

Με Οργή για το μπάχαλο – σκέτη αδικία που υφίστασαι…

Αφτά.

Θ._
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος cg2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4713 στις: Αύγουστος 17, 2016, 07:49:54 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που διαθέσατε.

Για να ανακεφαλαιώσω και να μην φάω άλλο από τον χρόνο σας που πολύ ευγενικά μου διαθέσατε αναλύω :

Πτυχίο : Διοίκηση Επιχειρήσεων & Οργανισμών
Μεταπτυχιακό: MSc Πληροφοριακά Συστήματα
Αίτηση ΙΕΚ(ηλεκτρονικά) : ΠΕ1802 - Διοίκηση Επιχειρήσεων.
Μάθημα που μου ανατέθηκε : Επιχειρησιακές Επικοινωνίες (η επικοινωνία στο εσωτερικό των επιχειρήσεων) - σε τμήμα Ειδικών Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου.
Το ηλεκτρονικό σύστημα βαθμολόγησε το μεταπτυχιακό.
Ο Δ/ντης όταν πήγα τα δικαιολογητικά μου ανέφερε χωρίς να επεκταθεί ιδιαίτερα ότι δεν είναι σχετικό το μεταπτυχιακό με την ειδικότητα ΠΕ1802, χωρίς να μου πει κάτι άλλο.
Η σύμβαση στο τέλος μου έδινε 15€/ώρα, δηλαδή πτυχίο.
Δεν του ανέφερα κάτι άλλο όταν υπέγραψα την σύμβαση και δεν θα κάνω κάποια άλλη ενέργεια εξάλλου μικρή διαφορά χρημάτων ήταν, 30 ώρες είχα πάρει και ήταν και 1η φορά.
Εάν μου δώσουν ξανά μάθημα στο επόμενο εξάμηνο το ξαναβλέπω.

Έγραψα όλα αυτά για να έχετε όλα τα δεδομένα, ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4714 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:18:35 μμ »
Στο ΤΕΙ Πειραιά κάνει το ίδιο (υποθέτω) ως προς το περιεχόμενο μάθημα ο καθηγητής Σταυρουλάκης Δημήτρης που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός με διδακτορικό στο γνωστικό αντικείμενο: διοίκηση ανθρωπίνων πόρων.

Μπόρει να θέλανε μεταπτυχιακό στη διοίκηση ανθρωπίνων πόρων;

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται περιέργο να ελέγχουν τόσο πολύ το μεταπτυχιακό αν είναι συναφές.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μας πουν ποια μεταπτυχιακά είναι συναφή και ποια όχι για κάθε μάθημα.


Αποσυνδεδεμένος ΚΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4715 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:22:33 μμ »
Άκουσα  από forum ότι άρχισαν να πληρώνουν τα ΤΠΥ… μου το επιβεβαιώνει κάποιος με μπλοκάκι ;;;

Αποσυνδεδεμένος panakont

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4716 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:13:33 μμ »
Έχω ΤΠΥ αλλά δεν πληρώθηκα...μακάρι να ξεκινήσουν σύντομα οι πληρωμές

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4717 στις: Αύγουστος 19, 2016, 01:35:20 πμ »
Στο ΤΕΙ Πειραιά κάνει το ίδιο (υποθέτω) ως προς το περιεχόμενο μάθημα ο καθηγητής Σταυρουλάκης Δημήτρης που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός με διδακτορικό στο γνωστικό αντικείμενο: διοίκηση ανθρωπίνων πόρων.

Μπόρει να θέλανε μεταπτυχιακό στη διοίκηση ανθρωπίνων πόρων;

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται περιέργο να ελέγχουν τόσο πολύ το μεταπτυχιακό αν είναι συναφές.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μας πουν ποια μεταπτυχιακά είναι συναφή και ποια όχι για κάθε μάθημα.

Αγαπητέ Κ. Γιάννη , γεια χαρά!...

Χωρίς , φυσικά, να ξέρω την ιδιαίτερη και Ονομαστική περίπτωση που αναφέρεις…

Οπότε , ΔΕΝ Δικαιούμαι Δια να Ομιλώ....

Λέω , με όση δυνατή γνώση περί τα του Ι.νε.διβι.μ. και προκηρύξεών του τα εξής:

•   Ι.  Μα καλώς , μα κακώς , είναι στη διακριτική ευχέρεια …λιγότερο του Ι.νε.δι.βι.μ.  (το οποίο δέχεται ότι συμπληρώσεις στη φόρμα και ψηφιακά-  «αυτόματα» μοριοδοτεί) - Περισσότερο όμως της Διεύθυνσης του Δ.ι.ε.κ. που πας τη χαρτούρα και η Γνώση ή η Ασχετοσύνη ή Πείσμα  των Εκείθε σου αναγνωρίζουν «Συνάφεια» ή «όχι» των Ακαδημαϊκών και Λοιπών σου με την Προκήρυξη… Άρα Αναγνώριση ή Μείωση Υφιστάμενων Μορίων και Επιπλέον:

Τουλάχιστο για το ΔΙΚΟ τους Δ.ι.ε.κ. (Διότι στα άλλα που έχεις δηλώσει μπορεί να το δουν αλλοιώς…) ότι π.χ. το Διδακτορικό  «Ζητήματα Πολιτικής Ιστορίας 1900- Λήξη ‘ψυχρού Πολέμου’ στην Ευρώπη και το ‘Ανατολικό- Δυτικό Στρατόπεδο’» ΔΕΝ σχέση με «υποειδικεύσεις» στα πεδία Διδασκαλίας που δηλώνεις.


•   ΙΙ. Αφτό το αντιμετωπίζεις με Ένσταση στο Ι.νε.δι.βι.μ.  , Εναντίον της «Διεύθυνσης» που σού’ κανε άθλια χαλάστρα … όμως Δικαιώνεσαι …μόνο για το επόμενο εξάμηνο.

•   ΙΙΙ.  Σου δίνουν , όμως , με βάση το Πρώτο σου Πτυχίο Πουχου  Πολιτικό Ν.Ο.Π.Ε.  – Ε.Κ.Π.Α.  το Μάθημα «πολιτικοί Θεσμοί στην Ελλάδα» (Δεν υπάρχει , αλλά το θέτω ως πουχου ) και σου στερούν το μάθημα «Σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία» (ούτε αυτό υφίσταται ακριβώς έτσι , αλλά τεσπά ως πουχου.)

Η Ε Ν Σ Τ Α Σ Η  πάει  και οφείλει να πάει , ότι το συγκεκριμένο ή οιοδήποτε Δ.ι.ε.κ.  ΑΚΥΡΩΣΕ , είτε στα Μαθήματα , είτε στον περιορισμό της Μοριοδότησης τους Ακαδημαϊκούς σου Τίτλους.

ΒΟΥ’ και επί του αντικειμένου Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας ……

Σε κάθε περίπτωση…. Βρε ΔΕΝ πα να’ σουν εμπειροτεχνίτης Ζαχαροπλάστης και να δίδασκες Πώς φτιάχνεται υη πάστα ποντικάκι (γλυκύτατη… την έχω ανάμνηση από τα παιδικά μου ζαχαροπλαστεία)  το ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ πάει …μα πάντα στη βάση του Ανώτερου Ακαδημαϊκού σου Τίτλου… ακόμα και «άσχετου».


•   ΜΗΝ γίνομαι συνεχώς πικρόχολος!..

•   Καλοί Συνάδελφοι , «εμπειροτεχνίτες» , οι οποίοι κάποτε πέρασαν σε Άσχετο Α.Ε.Ι. , χωρίς να το ολοκληρώσουν , υπογράφουν Συμβάσεις και πληρώνονται ως «Π.Ε.»

•   Ορισμένοι μάλιστα από αυτούς συγκροτούν «επετηρίδα» Μονιμότητας και Συνέχειας στα Δ.ι.ε.κ.

ΤΙ Άλλο να ΠΩ;;;…. ΤΙ;;;;;……


Θ._




Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.