*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1548697 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5026 στις: Απρίλιος 27, 2017, 01:57:47 μμ »
1) είμαι ελεύθερος επαγγελματίας-αυτοαπασχολούμενος. Και στο ΔΙΕΚ που δουλεύω μας έδωσαν αυτό το χαρτί από τον ΕΦΚΑ και πρέπει να απαντήσω αν εμπίπτω ή όχι στις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 39 του Ν4387/2016. Βρήκα τον νόμο στο διαδίκτυο, διάβασα την εν λόγω παράγραφο και συμπέρανα ότι μάλλον οι ελεύθεροι επαγγελματίες που είχαν ως τις 31/12/2016 άλλο ασφαλιστικό φορέα π.χ. ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ, ΤΣΑΥ κλπ -εκτός του ΙΚΑ και του δημοσίου- ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ στις διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου. Έχει κανείς άλλη άποψη; Γιατί και στον ΕΦΚΑ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Μύλος......Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει
2) Λεφτά δεν μπήκαν ακόμη σε μένα που είμαι με ΤΠΥ για το εξάμηνο 2016 β΄.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:20 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5027 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:06:38 μμ »
1) είμαι ελεύθερος επαγγελματίας-αυτοαπασχολούμενος. Και στο ΔΙΕΚ που δουλεύω μας έδωσαν αυτό το χαρτί από τον ΕΦΚΑ και πρέπει να απαντήσω αν εμπίπτω ή όχι στις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 39 του Ν4387/2016. Βρήκα τον νόμο στο διαδίκτυο, διάβασα την εν λόγω παράγραφο και συμπέρανα ότι μάλλον οι ελεύθεροι επαγγελματίες που είχαν ως τις 31/12/2016 άλλο ασφαλιστικό φορέα π.χ. ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ, ΤΣΑΥ κλπ -εκτός του ΙΚΑ και του δημοσίου- ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ στις διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου. Έχει κανείς άλλη άποψη; Γιατί και στον ΕΦΚΑ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Μύλος......Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει
2) Λεφτά δεν μπήκαν ακόμη σε μένα που είμαι με ΤΠΥ για το εξάμηνο 2016 β΄.

1) Αν αυτή τη στιγμή (από 1/1/2017 και μετά δηλαδη. Δεν μας νοιάζει τι έκανες παλιότερα) κόβεις τπυ και έχεις μέχρι και 2 εργοδότες υπογράφεις ότι εμπίπτεις στο άρθρο και σου πληρώνουν τις εισφορες εργοδότη, αλλίως θα σου βγουν στο εφκα κάποια στιγμή να τα πληρώσεις μόνος σου.
2) Τα ΤΠΥ που κόπηκαν το 2016 θα πληρωθούν κάποια στιγμή μέσα σε αυτό η τον επόμενο μήνα. Όσα κόπηκαν το 2017 έχει πάρα πολύ δρόμο μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5028 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:15:49 μμ »
1) είμαι ελεύθερος επαγγελματίας-αυτοαπασχολούμενος. Και στο ΔΙΕΚ που δουλεύω μας έδωσαν αυτό το χαρτί από τον ΕΦΚΑ και πρέπει να απαντήσω αν εμπίπτω ή όχι στις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 39 του Ν4387/2016. Βρήκα τον νόμο στο διαδίκτυο, διάβασα την εν λόγω παράγραφο και συμπέρανα ότι μάλλον οι ελεύθεροι επαγγελματίες που είχαν ως τις 31/12/2016 άλλο ασφαλιστικό φορέα π.χ. ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ, ΤΣΑΥ κλπ -εκτός του ΙΚΑ και του δημοσίου- ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ στις διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου. Έχει κανείς άλλη άποψη; Γιατί και στον ΕΦΚΑ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Μύλος......Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει
2) Λεφτά δεν μπήκαν ακόμη σε μένα που είμαι με ΤΠΥ για το εξάμηνο 2016 β΄.
Καλησπέρα, αν μποορώ να βοηθήσω: το χαρτί απο τη μια καλώς σου του έδωσαν αλλά η ενημέρωση που υπάρχει (τώρα που μιλάμε, σήμερα) απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι ότι ακόμη δεν θα ζητήσουν αυτές τις υπέυθυνες δηλώσεις να τις καταθέσετε στο ΔΙΕΚ. Τώρα όπως το έχω καταλάβει: έχεις δύο υπεύθυνες δηλώσεις: η μία εμπίπτεις και η άλλη δεν εμπίπτεις. Βρες την παράγραφο 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016 και θα δεις : 1) έχεις από 01/01/2017 και μετά έως 2 εργοδότες (πηγές του εισοδήματος γενικά) ; αν ναι τότε υπογράφεις εμπίπτω στις διατάξεις 2) έχεις πάνω απο 2 εργοδότες....τότε υπογράφεις την άλλη δήλωση. Αυτό γίνεται γιατί στην 1η περίπτωση θα σε δει ως μισθωτό και θα κάνει κρατήσεις ΙΚΑ για να τις αποδόσει στο ΙΚΑ , όπως λένε, ενώ στην άλλη περίπτωση εσύ θα πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές στον ΕΦΚΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά προς το παρόν τα ΔΙΕΚ δεν θα παραλάβουν τέτοιες υπεύθυνες δηλώσεις γιατί ενημερώνονται σχετικώς και μπορεί να αλλάξουν κάποια πράγματα. Ερώτημα: αυτός που είναι σε άλλο ταμείο όπως το πρώην ΤΣΜΕΔΕ και έχει έως 2 εργοδότες, εκεί τι γίνεται ; θα του γίνονται και κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ ;
Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως ....

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5029 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:37:04 μμ »
Καλησπέρα, αν μπορώ να βοηθήσω: το χαρτί απο τη μια καλώς σου του έδωσαν αλλά η ενημέρωση που υπάρχει (τώρα που μιλάμε, σήμερα) απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι ότι ακόμη δεν θα ζητήσουν αυτές τις υπέυθυνες δηλώσεις να τις καταθέσετε στο ΔΙΕΚ. Τώρα όπως το έχω καταλάβει: έχεις δύο υπεύθυνες δηλώσεις: η μία εμπίπτεις και η άλλη δεν εμπίπτεις. Βρες την παράγραφο 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016 και θα δεις : 1) έχεις από 01/01/2017 και μετά έως 2 εργοδότες (πηγές του εισοδήματος γενικά) ; αν ναι τότε υπογράφεις εμπίπτω στις διατάξεις 2) έχεις πάνω απο 2 εργοδότες....τότε υπογράφεις την άλλη δήλωση. Αυτό γίνεται γιατί στην 1η περίπτωση θα σε δει ως μισθωτό και θα κάνει κρατήσεις ΙΚΑ για να τις αποδόσει στο ΙΚΑ , όπως λένε, ενώ στην άλλη περίπτωση εσύ θα πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές στον ΕΦΚΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά προς το παρόν τα ΔΙΕΚ δεν θα παραλάβουν τέτοιες υπεύθυνες δηλώσεις γιατί ενημερώνονται σχετικώς και μπορεί να αλλάξουν κάποια πράγματα. Ερώτημα: αυτός που είναι σε άλλο ταμείο όπως το πρώην ΤΣΜΕΔΕ και έχει έως 2 εργοδότες, εκεί τι γίνεται ; θα του γίνονται και κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ ;
Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως ....

Προσωπικά το δικό μας ιεκ μας ενημέρωσε και την κατέθεσα. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εννοείται δεν το νοιάζει αν εσύ πληρώσεις τον εφκα μόνος σου όταν βγει. Με τη δήλωση αυτή τους υποχρεώνεις να σου πληρώσουν τις εργοδοτικές εισφορές αλλιώς τις πληρώνεις από τη τσέπη σου. Δεν είναι υποχρεωμένο να ψάξει να βρει ποιοι εμπίπτουν σε αυτή τη διάταξη. Μη μπερδεύετε το ασφαλιστικό με το φορολογικό!
Επίσης, δεν υπάρχει τσμεδε, ικα, οαεε κτλ, αν έχεις μπλοκάκι έχεις να κάνεις με εφκα και τίποτα άλλο πια. Εκτός αν χρωστάς ή σε χρωστάνε κάτι από τους πρωην αυτούς φορείς πριν πάνε στο εφκα.
Θέλει μεγάλη προσοχή!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 02:44:47 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:20 »

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5030 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:50:10 μμ »
Προσωπικά το δικό μας ιεκ μας ενημέρωσε και την κατέθεσα. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εννοείται δεν το νοιάζει αν εσύ πληρώσεις τον εφκα μόνος σου όταν βγει. Με τη δήλωση αυτή τους υποχρεώνεις να σου πληρώσουν τις εργοδοτικές αλλιώς τις πληρώνεις από τη τσέπη σου. Δεν είναι υποχρεωμένο να ψάξει να βρει ποιοι εμπίπτουν σε αυτή τη διάταξη. Μη μπερδεύετε το ασφαλιστικό με το φορολογικό!
Επίσης, δεν υπάρχει τσμεδε, ικα, οαεε κτλ, αν έχεις μπλοκάκι έχεις να κάνεις με εφκα και τίποτα άλλο πια. Εκτός αν χρωστάς ή σε χρωστάνε κάτι από τους πρωην αυτούς φορείς πριν πάνε στο εφκα.
Θέλει μεγάλη προσοχή!!!
Η ενημέρωση απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ όμως δεν λέει να δοθούν στους εκπαιδευτές αυτές οι υπεύθυνες δηλώσεις. Μάλλον στο ΙΕΚ απο μόνοι τους ενεργούν για να είναι έτοιμοι διότι κατά τη γνώμη μου στο τέλος θα πρέπει να μαζευτούν τέτοιες δηλώσεις για να μπορέσουν να πληρώσουν Ιαν-Φεβ 2017.  Κατά τα άλλα που λες συμφωνώ .....

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5031 στις: Απρίλιος 27, 2017, 03:50:27 μμ »
Η ενημέρωση απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ όμως δεν λέει να δοθούν στους εκπαιδευτές αυτές οι υπεύθυνες δηλώσεις. Μάλλον στο ΙΕΚ απο μόνοι τους ενεργούν για να είναι έτοιμοι διότι κατά τη γνώμη μου στο τέλος θα πρέπει να μαζευτούν τέτοιες δηλώσεις για να μπορέσουν να πληρώσουν Ιαν-Φεβ 2017.  Κατά τα άλλα που λες συμφωνώ .....

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το μπάχαλο έχει φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο όλων των εποχών.

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5032 στις: Απρίλιος 27, 2017, 06:43:12 μμ »
Ευχαριστώ όλους τους συνάδελφους για τις απαντήσεις. Ειλικρινά μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο. Από το ΔΙΕΚ  μου λένε ότι μπορώ να το αφήσω φλου το θέμα-να μην απαντήσω δηλαδή αν εμπίπτω ή όχι στις διατάξεις της παραγράφου 9-γιατί δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο τι ισχύει και τι όχι. Ο λογιστής μου λέει να περιμένω νέα διευκρινιστική εγκύκλιο που θα εξετάζει όλες τις (υπο)περιπτώσεις και από τον ΕΦΚΑ μου είπαν ότι κι αυτοί δεν ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνω οπότε καλύτερα να το αφήσω χωρίς δήλωση μέχρι να σιγουρευτούν κι αυτοί τι ισχύει για καθένα ξεχωριστά, εγώ π.χ. είμαι ιδιώτης γιατρός και στο ιατρείο μου κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ενώ στο ΔΙΕΚ κόβω τιμολόγιο Παροχής υπηρεσιών με μόνο εργοδότη το ΙΕΚ-ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Κοινώς, πέρασαν 4 μήνες από την έναρξη του ΕΦΚΑ και το μπάχαλο συνεχίζεται όπως φυσικά και η απληρωσιά. Καλό κουράγιο σε όλους...............

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5033 στις: Απρίλιος 27, 2017, 10:04:50 μμ »
Ευχαριστώ όλους τους συνάδελφους για τις απαντήσεις. Ειλικρινά μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο. Από το ΔΙΕΚ  μου λένε ότι μπορώ να το αφήσω φλου το θέμα-να μην απαντήσω δηλαδή αν εμπίπτω ή όχι στις διατάξεις της παραγράφου 9-γιατί δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο τι ισχύει και τι όχι. Ο λογιστής μου λέει να περιμένω νέα διευκρινιστική εγκύκλιο που θα εξετάζει όλες τις (υπο)περιπτώσεις και από τον ΕΦΚΑ μου είπαν ότι κι αυτοί δεν ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνω οπότε καλύτερα να το αφήσω χωρίς δήλωση μέχρι να σιγουρευτούν κι αυτοί τι ισχύει για καθένα ξεχωριστά, εγώ π.χ. είμαι ιδιώτης γιατρός και στο ιατρείο μου κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ενώ στο ΔΙΕΚ κόβω τιμολόγιο Παροχής υπηρεσιών με μόνο εργοδότη το ΙΕΚ-ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Κοινώς, πέρασαν 4 μήνες από την έναρξη του ΕΦΚΑ και το μπάχαλο συνεχίζεται όπως φυσικά και η απληρωσιά. Καλό κουράγιο σε όλους...............

Συμφωνώ κι εγώ. για τα ποσοστά έχουν πει ότι θα βγάλουν νέα απόφαση. Προς το παρόν εγώ δεν είδα ως μειωμένου ωραρίου εργαζόμενος, κάποια μείωση στα χρήματα που πήρα...αν μου τα πάρουν αργότερα δεν ξέρω...δεν θα έχω να τους δώσω... :). Ας μείνουμε και στα θετικά ότι φέτος είχαμε μια χρονιά με ελάχιστα προβλήματα, ξεκινήσαμε νωρίς, και πυρωθήκαμε όλο το εξάμηνο πιο μπροστά από ποτέ!!!   

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5034 στις: Απρίλιος 27, 2017, 11:15:39 μμ »
Πάντως και στο ΙΕΚ που είμαι κι εγώ ζήτησαν αυτές τις δηλώσεις...

Αποσυνδεδεμένος fot1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5035 στις: Απρίλιος 28, 2017, 08:30:25 πμ »
Καλημέρα, χθες μπήκαν τα υπόλοιπα χρήματα για το χειμερινό εξάμηνο. Στη δική μου περίπτωση (με μεταπτυχιακό μη συναφές με το αντικείμενο διδασκαλίας και ΙΚΑ) 1 ώρα=9,8 Ε περίπου...... Καλή δύναμη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5036 στις: Απρίλιος 28, 2017, 08:46:46 πμ »
Καλημέρα, χθες μπήκαν τα υπόλοιπα χρήματα για το χειμερινό εξάμηνο. Στη δική μου περίπτωση (με μεταπτυχιακό μη συναφές με το αντικείμενο διδασκαλίας και ΙΚΑ) 1 ώρα=9,8 Ε περίπου...... Καλή δύναμη σε όλους.

Πληρωθήκατε όλοι με ΙΚΑ - ΑΕΔ ;; Γτ εμένα δεν έχιε πιστωθεί κάτι ακόμα ...

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5037 στις: Απρίλιος 28, 2017, 09:24:59 πμ »
Τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5038 στις: Απρίλιος 28, 2017, 10:55:05 πμ »
Τίποτα..
Από τι γράμμα ξεκινά το επώνυμο σου;

Αποσυνδεδεμένος evalouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5039 στις: Απρίλιος 28, 2017, 11:49:36 πμ »
Το επίθετό μου ξεκινά από Α και δεν είδα τίποτα ακόμη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.