*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1554990 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5446 στις: Μάιος 24, 2018, 11:37:56 μμ »
Όσοι πήρατε "πολύ λιγότερα" μην πανικοβάλλεστε. Είναι πιθανόν να πληρωθήκατε από κάποιο ΙΕΚ και όχι από κάποιο άλλο (συνήθως οι πληρωμές είναι ανά ΙΕΚ, και όλα να μπουν, είναι ξεχωριστές πληρωμές για κάθε ΙΕΚ).
Πληρώθηκε κανείς -λέμε τώρα, που δε το πιστεύω- με ΤΠΥ; Εγώ μόλις τα είδα τα μηνύματα και θα πάω αύριο να δω αν κι εμείς με ΤΠΥ μάλλον θα αργήσουμε..  :-[


Μια καλή και Ψύχραιμη Ορθολογική Φωνή.... κι ευτυχώς ΖΟΥΝ Αρκετές Τέτοιες ΚΑΙ στο Φόρουμ μας ΚΑΙ σε Συναδελφικότητες στα Δ.ι.ε.κ. που υπάρχουμε... 


Ελπίζω ότι οι Συνάδελφοι με ΤΠΥ , επίσης να ξεκίνησαν τουλάχιστο (θα εξηγήσω παρακάτω γιατί...) να εξοφλούνται , ενώ λέω πάλι  οφείλουμε να βάλουμε οι Πάντες Πλάτη να Εξοφληθούν Άμεσα και με Κανονικό Ωρομίσθιο οι "άπιστοι".....

Δυο - τρεις παρατηρήσεις , εκ των οποίων σε κάποια- ες , είν' σημαντική η grtt τοποθέτηση.


Ι. Μιλώντας  με Συναδέλφους , μα βλέποντας ρηπόρτς εδώ , πράγματι και τοώντι Υφίστανται περιπτώσεις ... Αλλού Πλήρους Εξόφλησης (δυστυχώς μόνον των ημών... "πιστό" ..) , αλλού ... πάλι "πιστών" σοβαρές διαφορές ανάμεσα στα προσδοκώμενα και όσα ρίγησε με ανολοκλήρωτο οργασμό το α.τ.μ.

Πουχού... και στη μούρη μου , το χαρτάκιον α.τ.μ. , βγήκε μεν λιγωμένο.... σα να είχε υποστεί όμως βάρβαρη ... ας πω μόνο "τομή" Τζιχάντ.....

ΙΙ. Μια , προς ώρας , διαπίστωση λέει ότι Εξοφλήθηκαν , κατά βάση , Μόνον Συνάδελφοι με ώρες σε Ένα... άντε το πολύ Δύο Δ.ι.ε.κ.   Σ' αφτό συνηγορεί και η παρατήρηση grtt. 

Ναι... και τί να κάνουμε;;... Να τους δούμε "εχθρικά";;... να τους δείρουμε;  ....  Εγώ λέω να συμμεριστούμε τη Χαρά τους ... έστω και εάν σ' όλους μας η χαρά έχει αναμονή από 15 Μάρτη , οπότε ΕΠΡΕΠΕ να είχαμε Εξοφληθεί ΟΛΟΙ!.....

ΙΙ. Εάν το Ι.νε.δι.βι.μ. τηρήσει τη δέσμευσή του.... λέω ξανά ... ξάφνιασε σήμερα ΤΡΕΙΣ μέρες πριν την Κυριακή Αργία 27.05.'18 , που ξεκίνησε να τα στάζει ... έστω μόνο στους "πιστούς" , θα εξοφλήσει (πάλι... μόνο "πιστούς"  ως 29-3-31....

ΙΙΙ. Μου έκανε εντύπωση , ότι , όπως Μήνες τώρα ο κυρ Ι.νε.δι.βι.μ. ΔΕΝ ανακοίνωνε Τίποτα περί ορίζοντα πληρωμών... με εξαίρεση την προ εβδομάδας.... ΔΕΝ ανήρτησε ΤΙΠΟΤΑ ούτε σήμερα οπότε κάποιο πλήρες ή μερικό χρήμα έσταξε.....

... Ενδεχομένως , Ίσως , Μπορεί (φραστικό Δάνειο από Πανέξυπνο Σπουδής Παιδί μου) η Ενιαία Αρχή Πληρωμών , να προχώρησε εξυπηρετώντας την αρχική γραμμή στοιχείων του "Ιδρύματος"........

ΙΙΙΙ. Ξανά: παρατηρώντας ΚΑΙ αναρτήσεις Εδώ ΚΑΙ Μιλώντας με Συναδέλφους , Τουλάχιστο σε περιπτώσεις Πλήρους Εξόφλησης , τα Ωρομίσθια Ποικίλουν!.....  Εννοώ στις ίδιες Κλίμακες!...  Πουχού , στην Κατηγορία Πτυχίο + Μεταπτυχιακό Ειδίκευσης (Και τα Δύο στο Αντικείμενο Διδασκαλίας...) από τα 18 Μεικτά , το Καθαρό μπορεί να είναι από 13 παρα λίγο ... έως 14 + λίγο.....

Ποικίλλουν δηλαδή οι Φορολογικές και Ασφαλιστικές Κρατήσεις , ανά Περίπτωση Εργαζόμενου.... 


Αφτά...


Επίλογος - μα Μόνιμος:

Αλληλεγγύη και Μαζί Αγώνας , να Εξοφληθούν ... ΜΑ ... πόση πια Καθυστέρηση , με Όμοια ωρομίσθια οι "Άπιστοι" Συνάδελφοι...


Φιλιά,

Θ._

 


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:35 »

Αποσυνδεδεμένος gbegas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5447 στις: Μάιος 25, 2018, 12:33:36 πμ »
Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν άλλες κρατήσεις; Εμένα μου βγαίνουν 9,47 ευρώ. Από 18 μικτά ( πιστοποιημένος + μεταπτυχιακό + δημ. Υπαλ.)

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5448 στις: Μάιος 25, 2018, 02:22:59 πμ »
Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν άλλες κρατήσεις; Εμένα μου βγαίνουν 9,47 ευρώ. Από 18 μικτά ( πιστοποιημένος + μεταπτυχιακό + δημ. Υπαλ.)

ΔΕΝ μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα..... 


Τόσο μεγάλη Διαφορά ... αμμ... είν' ΠΟΛΥ Σκληροπυρηνική...... 

Ας πω ως παράδειγμα ότι ΔΕΝ εμφανίστηκε σε Ωρομίσθιο Τρομερού Φίλου - Συναδέλφου (ο οποίος Ελογίσθη "Δημόσιος Υπάλληλος" , διότι κατά τη σύμβασή του Εργάζονταν ακόμα , με προσωρινή... άλλη σύμβαση... σε κάποιο Δήμο...). Τουναντίον , δεδομένου εργάζονταν μόνο σε ένα Δ.ι.ε.κ.  "εξοφλήθηκε" , με Ωρομίσθιο Μεταπτυχιακού ... κάπου σε 13.90 Εβρά.


(Σχετικά , για αναλογίες "Μεικτών" προς "καθαρά"   είπα και πριν....  Είπαν και Τόσοι άλλοι Συνάδελφοι.....).


ΔΕΣ λοιπόν ....   ό,τι ακόμα Ψάχνουμε..... Μήπως Εμπίπτεις στην "κατηγορία" .... "Πιστών"  που όμως σήμερα (χτες) έλαβαν Ισχυρό Κομμάτι Δεδουλευμένων- ΧΩΡΙΣ Απόλυτη Εξόφληση , Όμως;.... (Μάλλον , λόγω Διδασκαλιών , σε περισσότερα από 1- 2 Δ.ι.ε.κ.)



Χωρίς να αποκλείω ... για άγνωστους λόγους ....  αηδηαστικό κούρεμα ... μα την Ψιλή , ως Δ.Υ.  ... τετυνμπόϋ  του ωρομισθίου σου...

Ερεύνησε τα πιο πάνω Ενδεχόμενα .. τα Οποία απασχολούν Πολλούς μας!...


Συναδελφικά,

Θ._


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος gbegas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5449 στις: Μάιος 25, 2018, 02:42:04 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Theta._ Σε αναμονή λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:35 »

Αποσυνδεδεμένος nounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5450 στις: Μάιος 25, 2018, 07:46:57 πμ »
Καλημέρα,
όσοι ήσασταν εξεταστές στις εξετάσεις πιστοποίησης το φθινόπωρο  έχετε πληρωθεί??
 :)

Αποσυνδεδεμένος gbegas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5451 στις: Μάιος 25, 2018, 08:54:35 πμ »
Ναι, εγώ έχω πληρωθεί.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5452 στις: Μάιος 25, 2018, 09:32:20 πμ »
Λοιπόν, σε μια μίνι έρευνα που έκανα μεταξύ 3 συναδέλφων που διδάσκουμε σε 3 διαφορετικά ΔΙΕΚ (Νεάπολης, Μοναστηρίου, Ευόσμου όλα στην Θεσσαλονίκη), ο πρώτος που εργάστηκε στο 1ο και το 2ο πληρώθηκε όλο το ποσό και μάλιστα περισσότερο από ότι πέρσι (13,25 για πλήρους απασχόλησης με μεταπτυχιακό), εγώ που ήμουν στο 2ο και στο 3ο πήρα μόνο τα λεφτά του 2ου, και ο τελευταίος συνάδελφος που ήταν στο 1ο και στο 3ο πήρε μόνο του πρώτου.

Συμπέρασμα, δεν πλήρωσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τα λεφτά του τρίτου ΙΕΚ... Επομένως υποθέτω ότι αναμένουμε.

Αποσυνδεδεμένος nounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5453 στις: Μάιος 25, 2018, 09:36:23 πμ »
gbegas  ευχαριστώ για την απάντηση! και άλλοι συνάδελφοι πληρώθηκαν.. εγώ ακόμη τίποτα.  Σκέφτηκα μήπως γίνει καταθεση τώρα μαζί με τις πληρωμές μας




Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5454 στις: Μάιος 25, 2018, 09:43:33 πμ »
Με Τ.Π.Υ πληρώθηκε κάποιος συνάδελφος?

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5455 στις: Μάιος 25, 2018, 10:02:18 πμ »
gbegas  ευχαριστώ για την απάντηση! και άλλοι συνάδελφοι πληρώθηκαν.. εγώ ακόμη τίποτα.  Σκέφτηκα μήπως γίνει καταθεση τώρα μαζί με τις πληρωμές μας

Τα χρήματα των εξετάσεων δε τα καταθέτει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσω ΕΑΠ αλλά ο ΕΟΠΠΕΠ. Ψάξε για κατάθεση χρημάτων από ΕΟΠΠΕΠ...η οποία και έγινε το Φεβρουάριο.

Αποσυνδεδεμένος nounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5456 στις: Μάιος 25, 2018, 10:22:26 πμ »
Τα χρήματα των εξετάσεων δε τα καταθέτει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσω ΕΑΠ αλλά ο ΕΟΠΠΕΠ. Ψάξε για κατάθεση χρημάτων από ΕΟΠΠΕΠ...η οποία και έγινε το Φεβρουάριο.

απόλυτα δικαιο!! μόλις τους έστειλα μήνυμα.. χμμ
ευχαριστώ πολύ :)

παρεπιμπτόντως πληρώθηκα  αλλά όχι όλο το ποσό που αναμένω, θα  είναι απο το ένα ΙΕΚ ..

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5457 στις: Μάιος 25, 2018, 10:59:47 πμ »
Με Τ.Π.Υ πληρώθηκε κάποιος συνάδελφος?

Καλά εμάς μάλλον θα μας αργήσουν και για άλλους λόγους. Μόλις πριν μερικές μέρες θυμήθηκε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι θέλει ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα. Και καλά φορολογική ενημερότητα είχα πάει εγώ το Φεβρουάριο που έκοψα σε ένα ΙΕΚ τιμολόγιο αλλά τώρα έχει λήξει προ πολλού και θέλει άλλη, μαζί με την ασφαλιστική. Μέχρι να αποσταλλούν αυτές και να ελεγχθούν θα περάσουν μέρες.

Βέβαια εγώ πήρα τηλ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου έδωσαν e-mail να του τις στείλω απευθείας, έτσι θα πάει μάλλον πιο γρήγορα σε σχέση με το να την πάει κάποιος στο ΙΕΚ και να τις στείλει μετά. Για οποιον ενδιαφέρεται το e-mail είναι logistirio (παπάκι) inedivim.gr

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5458 στις: Μάιος 25, 2018, 06:21:00 μμ »
Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν άλλες κρατήσεις; Εμένα μου βγαίνουν 9,47 ευρώ. Από 18 μικτά ( πιστοποιημένος + μεταπτυχιακό + δημ. Υπαλ.)
Με όσα διαβάζω και παραπάνω
Όσοι πήραμε 14,ΧΧ€ ( πιστοποιημένοι + μεταπτυχιακό + Ιδ. Υπαλ.)  δεν μας έκαναν κρατήσεις ΦΜΥ οπότε θα τα πληρώσουμε μαζεμένα με την επόμενη φορολογική δήλωση !!!!

βάλτε από τώρα μερικά στην άκρη γιατί έχουν τουλάχιστον 20% φόρο

Αποσυνδεδεμένος Haisen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5459 στις: Μάιος 25, 2018, 06:31:47 μμ »
Αν το ποσό είναικατω από το αφορολογητο γιατί να επιβληθεί φόρος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159541
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.