*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4323927 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12236 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:43:25 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 12:02:22 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:59 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12237 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:24:45 μμ »
Επειδή κάποιοι που ήρθαν με μετάταξη στην ΠΕ (σπίτι τους εννοείται-Αθήνα) είναι ήδη και στη λίστα των 90 που πήραν απόσπαση στην ΚΥ, με επαληθεύει ως προς τα λεγόμενά μου της προηγούμενης σελίδας αλλά και σε παρελθοντικές μου σκέψεις.
Δεν ενδιέφερε κανέναν η ΠΕ, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Η "μετάθεση" ενδιέφερε και αυτό δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέα δεν είναι τα άτομα αλλά οι πολιτικές (για να εξηγούμαστε).
Ωστόσο, εάν είχαν δοθεί οι οργανικές που είχαν προβλεφθεί το 2012, δεν θα περίσσευε κανένας στην ΠΕ και μετά την χρονιά που διανύσαμε θα μπορούσαν κάποιοι επιπλέον να προστεθούν (οι οποίοι θα ήταν απαραίτητοι φυσικά).
Εφόσον όμως ήρθε ο οποιοσδήποτε (βλ. ενστάσεις) που το "έσπρωξε" κατάλληλα, τι να λέμε τώρα;
Φυσικά και υπάρχουν πλεονάσματα ειδικοτήτων στην ΠΕ...και γι'αυτό λέγεται ότι δεν είναι "χρήσιμοι", "απαραίτητοι", όπως θέλετε πείτε το.
Επιμύθιο: Το θέμα θα έχει και συνέχεια αλλά το εξευτελιστικό θα είναι αυτοί που ήρθαν με 30-50 μόρια στην Αθήνα να πάνε σε ΔΕ της Αττικής και οι συνάδελφοί τους με τα 120 μόρια να παραμένουν 10-12 ώρες μακρυά με το πλοίο...

ΥΣ. Σε περιόδους ανομίας αυτά είναι αναμενόμενα...προσωπικά περιμένω τα χειρότερα πάντα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12238 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:30:54 μμ »
Επειδή κάποιοι που ήρθαν με μετάταξη στην ΠΕ (σπίτι τους εννοείται-Αθήνα) είναι ήδη και στη λίστα των 90 που πήραν απόσπαση στην ΚΥ, με επαληθεύει ως προς τα λεγόμενά μου της προηγούμενης σελίδας αλλά και σε παρελθοντικές μου σκέψεις.
Δεν ενδιέφερε κανέναν η ΠΕ, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Η "μετάθεση" ενδιέφερε και αυτό δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέα δεν είναι τα άτομα αλλά οι πολιτικές (για να εξηγούμαστε).
Ωστόσο, εάν είχαν δοθεί οι οργανικές που είχαν προβλεφθεί το 2012, δεν θα περίσσευε κανένας στην ΠΕ και μετά την χρονιά που διανύσαμε θα μπορούσαν κάποιοι επιπλέον να προστεθούν (οι οποίοι θα ήταν απαραίτητοι φυσικά).
Εφόσον όμως ήρθε ο οποιοσδήποτε (βλ. ενστάσεις) που το "έσπρωξε" κατάλληλα, τι να λέμε τώρα;
Φυσικά και υπάρχουν πλεονάσματα ειδικοτήτων στην ΠΕ...και γι'αυτό λέγεται ότι δεν είναι "χρήσιμοι", "απαραίτητοι", όπως θέλετε πείτε το.
Επιμύθιο: Το θέμα θα έχει και συνέχεια αλλά το εξευτελιστικό θα είναι αυτοί που ήρθαν με 30-50 μόρια στην Αθήνα να πάνε σε ΔΕ της Αττικής και οι συνάδελφοί τους με τα 120 μόρια να παραμένουν 10-12 ώρες μακρυά με το πλοίο...

ΥΣ. Σε περιόδους ανομίας αυτά είναι αναμενόμενα...προσωπικά περιμένω τα χειρότερα πάντα...
Bonjour victory hope κι από μένα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό με τις περσινές "υποχρεωτικές" μετατάξεις είναι το κάτι άλλο. Είμαι σίγουρη κι εγώ πως τελικά οι "χαμηλοί" στα μόρια νεομεταταγμένοι (30-50) θα κληθούν να συμπληρώσουν ή και ν'αναλάβουν εξ ολοκλήρου ωράριο στη ΔΙΔΕ της περιοχής τους (οποία ταλαιπωρία!), ενώ οι υπόλοιποι ταλαίπωροι που δεν είχαν το σωστό βύσμα θα παραμένουν στις οργανικές τους εσαεί. Σίγουρα υπήρξαν και πολλοί με πολλά μόρια, αρκετοί μάλιστα από τους οποίους, όπως έχω μάθει, αναγκάστηκαν να το "σπρώξουν" το θέμα, παρά το γεγονός ότι είχαν πολλά μόρια και ουχί οργανική θέση. Αιρ μπαχάλ, το έχω ξαναπεί!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12239 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:06:11 μμ »
Bonjour victory hope κι από μένα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό με τις περσινές "υποχρεωτικές" μετατάξεις είναι το κάτι άλλο. Είμαι σίγουρη κι εγώ πως τελικά οι "χαμηλοί" στα μόρια νεομεταταγμένοι (30-50) θα κληθούν να συμπληρώσουν ή και ν'αναλάβουν εξ ολοκλήρου ωράριο στη ΔΙΔΕ της περιοχής τους (οποία ταλαιπωρία!), ενώ οι υπόλοιποι ταλαίπωροι που δεν είχαν το σωστό βύσμα θα παραμένουν στις οργανικές τους εσαεί. Σίγουρα υπήρξαν και πολλοί με πολλά μόρια, αρκετοί μάλιστα από τους οποίους, όπως έχω μάθει, αναγκάστηκαν να το "σπρώξουν" το θέμα, παρά το γεγονός ότι είχαν πολλά μόρια και ουχί οργανική θέση. Αιρ μπαχάλ, το έχω ξαναπεί!

Αυτό δεν παίζει... Με την κατάργηση της Ιστορίας στους ξενόγλωσσους όσο και με την μείωση ωραρίου στα Λύκεια στους Πληροφορικούς ο αβθμιος να πάρει θέση σε Δβθμια απλά δεν παίζει.
Όλο το σκηνικό είναι το εξής... φωνάζουν κάποιοι από τις εθελοντικές της αβθμιας (που σημειωτέον δόθηκαν τα μισά σχολεία) γιατί δεν προηγούνται στις αποσπάσεις σε άλλα ΠΥΣΠΕ σε σχέση με τους υποχρεωτικά μεταταγμένους... ως γνωστό αυτός που παραμένει στην Βθμια πρώτα απόσπάται σε άλλη Βθμια (που επιλέγει μετά τους ήδη διαθεσίτες με μόρια απόσπασης, πράγμα που σημαίνει ότι αν το ΠΥΣΔΕ έχει και νησάκια .... ) και μετά αν περισσεύεις διατίθεσαι στην Αβθμια. Στην οποία φυσικά θα κανονιστεί έτσι ώστε να προηγούνται οι ήδη αποσπασμένοι από Αβθμια σε Αβθμια...

Φυσικά έτσι όπως είναι το Υπουργείο ΚΑΛΑ κάνουν όλοι και πρσοσπαθούν να βολευτούν. Οποιος πάει με το σταυρό στο χέρι τελικάτου κλέβουν και το σταυρό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:59 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12240 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:53:44 μμ »
Γεια σου Luerdi,

Πετάμε μια δυο ατάκες και μετά κλωτσάμε το θέμα... όταν φύγουμε εμείς τα βρωμόνερα τα παίρνει ο επόμενος... τελικά κάτι έμαθες και από τον Αρβανιτόπουλο...

http://www.esos.gr/arthra/vouli-erotiseis-apantiseis-omilies/eidhseis/polymhnh-diaboyleysh-gia-th-metarryumish-sto-dhmotiko-jekinoyn-oi-syzhthseis-to-septembrio

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12241 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:02:48 μμ »
ο,τι να'ναι ο Αντρικος... καμια συγκεκριμένη προταση έχει ή θεωρητικολογεί για να πει οτι έβαλε κι αυτος τη σφραγίδα του;;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12242 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:08:07 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 12:02:33 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12243 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:18:30 μμ »
Ti θέλει να πει ο υπουργός "Όσον αφορά τους μεταταχθέντες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και τη δημιουργία νέων οργανικών θέσεων ο Υπουργός διευκρίνισε ότι εξαιτίας αυτών των μετατάξεων δημιουργήθηκε το νέο δεδομένο να έχουμε περισσότερο προσωπικό σε ορισμένα αντικείμενα που δεν είναι χρήσιμα για τη διδασκαλία και αυτό μας βάζει σε σκέψη να κάνουμε οργανικές που θα διαιωνίσουν το πρόβλημα αλλά αυτό δεν το έχουμε αποφασίσει ακόμη... "
Υπάρχει περίπτωση να κόψει  μαθήματα στο δημοτικό άρα θα μιλήσει για απολύσεις μεταταγμένων εκπαιδευτικών ή θα κάνει ρύθμιση για να επιστρέψουν στην Β/θμία οι μεταταχθέντες εκπαιδευτικοί της  Α/θμιας Εκπαίδευσης και ποια μαθήματα αν κόψει μπορεί κάποιος να απαντήσει αν έχει πληροφορίες από μέσα από το υπουργείο για ποιες αλλαγές θα κάνουν στο δημοτικό από το Σεπτέμβριο;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12244 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:24:45 μμ »
Ti θέλει να πει ο υπουργός "Όσον αφορά τους μεταταχθέντες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και τη δημιουργία νέων οργανικών θέσεων ο Υπουργός διευκρίνισε ότι εξαιτίας αυτών των μετατάξεων δημιουργήθηκε το νέο δεδομένο να έχουμε περισσότερο προσωπικό σε ορισμένα αντικείμενα που δεν είναι χρήσιμα για τη διδασκαλία και αυτό μας βάζει σε σκέψη να κάνουμε οργανικές που θα διαιωνίσουν το πρόβλημα αλλά αυτό δεν το έχουμε αποφασίσει ακόμη... "
Υπάρχει περίπτωση να κόψει  μαθήματα στο δημοτικό άρα θα μιλήσει για απολύσεις μεταταγμένων εκπαιδευτικών ή θα κάνει ρύθμιση για να επιστρέψουν στην Β/θμία οι μεταταχθέντες εκπαιδευτικοί της  Α/θμιας Εκπαίδευσης και ποια μαθήματα αν κόψει μπορεί κάποιος να απαντήσει αν έχει πληροφορίες από μέσα από το υπουργείο για ποιες αλλαγές θα κάνουν στο δημοτικό από το Σεπτέμβριο;

Mάλλον ΚΑΝΕΙΣ.
Στο Υπουργείο έχει εγκατασταθεί ένας επικοινωνιολόγος (το είχα πει εξαρχής από τότε που ανέλαβε).
Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις όπου ακούς πολλά κεράσια να κρατάς μικρό καλάθι...
Θα πει θα πει και μόλις τελειώσει η θητεία του το έργο θα είναι κοντά στο μηδέν.
Οπότε μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος taksidiwths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12245 στις: Αύγουστος 16, 2014, 04:30:16 μμ »
Ερώτηση για όποιον γνωρίζει κάτι...
29 Ιουλίου έγινε ΚΥΣΠΕ και εγκρίθηκαν μετατάξεις από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια με την κανονική διαδικασία.Ο Μπράτης την ίδια μέρα ανακοίνωσε τα αποτελέσματα. Από τοτε όμως δεν εχουν υπογραφεί απο τον Υπουργό. Γνωρίζει κανείς πώς προχωρά το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12246 στις: Αύγουστος 28, 2014, 08:14:07 μμ »
Και επειδη εμενα με καιει η μεταταξη στην α/θμια..αυτος ειναι παντα ο στοχος μου,ας μου απαντησει καποιος αν γνωριζει.Περυσσι ως γνωστον ασχολουμουν πολυ με τις μεταταξεις,καθως ειχα κανει αιτηση μεταταξης στις λεγομενες εθελοντικες μεταταξεις,που βασικα ηταν η συσταση των νεων κλαδων στην α/θμια.Ειχα δει λοιπον στην εγκυκλιο,αλλα και γενικα στην παγεια διαδικασια,οτι για να εχεις δικαιωμα μεταταξης,πρεπει να εχεις υπηρετησει την οργανικη σου,ή εστω να εχουν περασει 5 χρονια απο τον διορισμο σου.Για μενα δεν τιθεται τετοιο θεμα,18 χρονια ειμαι διορισμενη και ημουν στο ιδιο σχολειο απο την αρχη.
Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι αν παρεις μεταθεση,(δεν μιλαω πριν περασει η 5ετια,αλλα ΜΕΤΑ την 5ετια απο τον διορισμο σου),και σε καπακι αποσπαση....τον επομενο χρονο μπορεις να κανεις αιτηση μεταταξης και να την παρεις..δεν χρειαζεται δηλαδη να κανεις μια χρονια στην οργανικη μεταθεσης,ετσι δεν ειναι;Ας μου απαντησει καποιος που το ξερει.. :-[

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12247 στις: Αύγουστος 28, 2014, 08:50:53 μμ »
Ερώτηση για όποιον γνωρίζει κάτι...
29 Ιουλίου έγινε ΚΥΣΠΕ και εγκρίθηκαν μετατάξεις από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια με την κανονική διαδικασία.Ο Μπράτης την ίδια μέρα ανακοίνωσε τα αποτελέσματα. Από τοτε όμως δεν εχουν υπογραφεί απο τον Υπουργό. Γνωρίζει κανείς πώς προχωρά το θέμα?

Αυτές αν θυμάμαι καλά βγαίνει ΦΕΚ με την μετάταξη μέσα στον Σεπτέμβρη περίπου (μέσα προς τέλος). Αμα βγει ΦΕΚ ανήκεις στην αβθμια που σε στείλαν και επικοινωνείς με αυτούς για τα υπόλοιπα.

Και επειδη εμενα με καιει η μεταταξη στην α/θμια..αυτος ειναι παντα ο στοχος μου,ας μου απαντησει καποιος αν γνωριζει.Περυσσι ως γνωστον ασχολουμουν πολυ με τις μεταταξεις,καθως ειχα κανει αιτηση μεταταξης στις λεγομενες εθελοντικες μεταταξεις,που βασικα ηταν η συσταση των νεων κλαδων στην α/θμια.Ειχα δει λοιπον στην εγκυκλιο,αλλα και γενικα στην παγεια διαδικασια,οτι για να εχεις δικαιωμα μεταταξης,πρεπει να εχεις υπηρετησει την οργανικη σου,ή εστω να εχουν περασει 5 χρονια απο τον διορισμο σου.Για μενα δεν τιθεται τετοιο θεμα,18 χρονια ειμαι διορισμενη και ημουν στο ιδιο σχολειο απο την αρχη.
Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι αν παρεις μεταθεση,(δεν μιλαω πριν περασει η 5ετια,αλλα ΜΕΤΑ την 5ετια απο τον διορισμο σου),και σε καπακι αποσπαση....τον επομενο χρονο μπορεις να κανεις αιτηση μεταταξης και να την παρεις..δεν χρειαζεται δηλαδη να κανεις μια χρονια στην οργανικη μεταθεσης,ετσι δεν ειναι;Ας μου απαντησει καποιος που το ξερει.. :-[

Αν ήσουν στις εθελοντικές μάλλον είσαι στις "νεες" ειδικότητες.
Σε αυτές δεν έχουν δημιουργηθεί οργανικές θέσεις για να αιτηθείς μετάταξη. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12248 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:09:28 μμ »
Αυτές αν θυμάμαι καλά βγαίνει ΦΕΚ με την μετάταξη μέσα στον Σεπτέμβρη περίπου (μέσα προς τέλος). Αμα βγει ΦΕΚ ανήκεις στην αβθμια που σε στείλαν και επικοινωνείς με αυτούς για τα υπόλοιπα.

Αν ήσουν στις εθελοντικές μάλλον είσαι στις "νεες" ειδικότητες.
Σε αυτές δεν έχουν δημιουργηθεί οργανικές θέσεις για να αιτηθείς μετάταξη. Δυστυχώς.
Το ξερω καλε μου...ηδη απο φετος ειχαμε κανει αιτηση με τις παγειεςδιαδικασιες..και το ΚΥΣΔΕ τις απεριψε διοτι λεει δεν υπαρχουν οργανικες των ειδικοτητων μας στην α/θμια/ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧ...οτι ελεγα περυσσι,δηλαδη οτι οι κλαδοιμα ς ΔΕΝ εχουν συσταθει με τις υποχρεωτικες...ηταν απολυτα σωστο,και καποιοι λυσαγαν οτυι συστηθηκαν..ειδαμε λοιπον ολοι ποσο συστηιηκαν.
Αυτα τα ξερω.Ομως καποια στιγμη θα πρεπει να συσταθουν.Ειτε λοιπον θα βγαλουν τις ξεχασμενες εθελοντικες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ...μην ακουτε τις μακακιες του καθε υπαλληλκου στο υπουργειο..εδω μιλαμε για νόμο του κρατους,ειτε θα τους υποχρεωσει το δικαστηριο(παρεπιπτοντως ηδη εχει γινει η δίκη εμας που πηγαμε δικαστικα για τις εθελοντικες,απο τον απρηλιο τον φετινο,απλα η αποφαση δεν βγαινει αμεσως..απο 2 μεχρι 8 μηνες μας ειπε η δικηγορος οτι θα βγει η αποφαση,αρα το αργοτερο τον δεκεμβρη θα εχουμε αποφαση,και αν ειναι υπερ μας θα αναγκαστουν να βγαλουν ειτε τις εθελοντικες ειτε να δικαιωσουν εμας που πηγαμε δικαστικα,αλλα εστω οτι δεν γινει αυτο....εχουν πει οτι θα δωσουν οργανικες στους υποχρεωτικα μετ
αγμενους(το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πολυ μου αρεσει... ;D)
Απαξ λοιπον και δωσουν τις οργανικες,.πλεον θα εχουμε δικαιωμα μεταταξης..δεν μπορει αιωνιως να μην συσταθουν αυτοι οι κλαδοι στην α/θμια..με καποιο τροπο πρεπει να συσταθουν.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΡΩ.Αλλο ρωταω...
Αν καποιος πηρε μεταθεση,18 χρονια μετα τον διορισμο του..εχει ξεχρεωσει την οργανικη του αιωνες τωρα,μετα παιρνει αποσαπση καπακι,,,οποτε δεν υπηρετει στην οργανικη μεταθεσης,εχει δικαιωμα να κανει αιτηση μεταταξης;;Αυτο ρωταω γενικα..ας ξεχασουμε τις εθελοντικες και την συσταση των κλαδων..

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12249 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:20:56 μμ »
Το ξερω καλε μου...ηδη απο φετος ειχαμε κανει αιτηση με τις παγειεςδιαδικασιες..και το ΚΥΣΔΕ τις απεριψε διοτι λεει δεν υπαρχουν οργανικες των ειδικοτητων μας στην α/θμια/ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧ...οτι ελεγα περυσσι,δηλαδη οτι οι κλαδοιμα ς ΔΕΝ εχουν συσταθει με τις υποχρεωτικες...ηταν απολυτα σωστο,και καποιοι λυσαγαν οτυι συστηθηκαν..ειδαμε λοιπον ολοι ποσο συστηιηκαν.
Αυτα τα ξερω.Ομως καποια στιγμη θα πρεπει να συσταθουν.Ειτε λοιπον θα βγαλουν τις ξεχασμενες εθελοντικες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ...μην ακουτε τις μακακιες του καθε υπαλληλκου στο υπουργειο..εδω μιλαμε για νόμο του κρατους,ειτε θα τους υποχρεωσει το δικαστηριο(παρεπιπτοντως ηδη εχει γινει η δίκη εμας που πηγαμε δικαστικα για τις εθελοντικες,απο τον απρηλιο τον φετινο,απλα η αποφαση δεν βγαινει αμεσως..απο 2 μεχρι 8 μηνες μας ειπε η δικηγορος οτι θα βγει η αποφαση,αρα το αργοτερο τον δεκεμβρη θα εχουμε αποφαση,και αν ειναι υπερ μας θα αναγκαστουν να βγαλουν ειτε τις εθελοντικες ειτε να δικαιωσουν εμας που πηγαμε δικαστικα,αλλα εστω οτι δεν γινει αυτο....εχουν πει οτι θα δωσουν οργανικες στους υποχρεωτικα μετ
αγμενους(το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πολυ μου αρεσει... ;D)
Απαξ λοιπον και δωσουν τις οργανικες,.πλεον θα εχουμε δικαιωμα μεταταξης..δεν μπορει αιωνιως να μην συσταθουν αυτοι οι κλαδοι στην α/θμια..με καποιο τροπο πρεπει να συσταθουν.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΡΩ.Αλλο ρωταω...
Αν καποιος πηρε μεταθεση,18 χρονια μετα τον διορισμο του..εχει ξεχρεωσει την οργανικη του αιωνες τωρα,μετα παιρνει αποσαπση καπακι,,,οποτε δεν υπηρετει στην οργανικη μεταθεσης,εχει δικαιωμα να κανει αιτηση μεταταξης;;Αυτο ρωταω γενικα..ας ξεχασουμε τις εθελοντικες και την συσταση των κλαδων..

Λοιπόν αυτός που λύσσαξε είμαι εγώ.
Κλάδος συστάθηκε αλλά σας καθήλωσαν με το γεγονός ότι οι οργανικές θέσεις θα μεταφερθούν μέσω ποιας διαδικασίας; ακριβώς αυτής που εκκρεμεί...
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/1710-metataxh-ekpaidevtikwn-sthn-prwtovathmia-ekpaidevsh.html
Μέχρι τότε στον πάγο.
Οι υποχρεωτικός μεταταγμένοι μετατάχθηκαν με ποια διαδικασία; ακριβώς με προσωποπαγείς θέσεις.....

Πάμε τώρα στα οργανικά κενά... Οργανικά κενά έχουν συσταθεί μόνο για τους παγωμένους.
Για τους άλλους; Σειρά τους να πάνε στον πάγο....

ΥΓ. Οσο για το άλλο που ρωτάς... μετάταξη παίρνεις όποτε γουστάρεις χωρίς να χρωστάς... γενικώς...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 09:52:29 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.