*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4327557 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12418 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 06:08:46 μμ »
άκουσα περίπτωση που κάποιος αρχικά έκανε αίτηση για μετάταξη και πήρε στη 2η επιλογή του που ήταν η ίδια περιοχή τους ως δευτεροβάθμιας και μετά έκανε ένσταση και πήρε μετάταξη σε περιοχή διαφορετική από εκείνη που είχε δηλώσει ως πρώτη στην αρχική αίτησή του. στέκει αυτό; δεν πρέπει να ακυρωθούν στο σύνολό τους όλες οι μετατάξεις και να γίνουν ξανά αιτήσεις με δίκαια κριτήρια, με δικαιολογητικά, με διαφάνεια; είμαι τόσα χρόνια σε νησί, μίλια μακριά από το σπίτι μου, Χριστούγεννα και Πάσχα μόνο πάω, μαζεύω μόρια χωρίς αντίκρυσμα και άλλοι πήγαν από το πουθενά στο σπίτι τους. γιατί δεν κάνουν μεταθέσεις; όλοι οι σύλλογοι που είναι; δηλαδή όχι μόνο δεν καταδικάζεται το αίσχος που έγινε με τις υποχρεωτικές αλλά θα πάνε κι άλλοι σπίτια τους με λίγα μόρια;

Ακύρωση δεν πρόκειται να γινει ούτε κατά διάνοια γιατί οι μετατάξεις αυτές ήταν βυσματικές. Εξηγούμαι: Προκειμένου να εξυπηρετηθούν κάποιοι λίγοι ημέτεροι, εννοείται ότι η πλειοψηφία δικαιωματικά με τα μόριά της πήγε όπου είχε δηλώσει. Οι ενστάσεις γιατί έγιναν; Γιατί όταν βλέπεις τον άλλο με τα λίγα μόρια να παίρνει τη μετάταξη κι εσύ όχι, κάνεις ένσταση. Ένσταση στην ένσταση δικαιώθηκε τρελλός κόσμος και οι μαλάκες στα νησιά στη δευτεροβάθμια μαζεύομε μόρια άνευ ουσίας.
Μεταθέσεις θα γίνουν;; Σιγά μη γίνουν...γιατί έγιναν διορισμοί;;
Συμπέρασμα:Στην αναμπουμπούλα "βολεύτηκαν" πολλοί, αρκεί να θέλουν την πρωτοβάθμια και να γουστάρουν να τρέχουν σε 4-6 σχολεία....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:29 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12419 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 06:11:56 μμ »
f/b Δημήτρης Μπράτης
πρίν 14 λεπτά ·

Υπογράφηκαν πριν λίγο από τον υπουργό παιδείας οι 267 ενστάσεις ( 156 νέες και 111 τροποποιήσεις) επί των μετατάξεων εκπκών της β/θμιας στην α/θμια και θα ανακοινωθούν σήμερα.Υπενθυμίζω ότι οι ενστάσεις αυτές ,όπως και οι μετατάξεις, έγιναν με το Ν4172/13 και δεν εξετάσθηκαν από το ΚΥΣΠΕ.
Ένσταση στην ένσταση πάντως ξεκάθαρα πλέον πλεονάζει η πρωτοβάθμια σε κάποιες ειδικόητητες. 2 μήνες στην β' αθήνας οι πε05 ήταν σπίτι τους....δεν υπήρχε σχολείο να πάνε...χαχαχαχα οπότε βγάλετε συμπεράσμαστα ποιοί ήταν οι νομότυποι και ποιοι τα βύσματα...Η μειοψηφία πάντως τα έκανε μπάχαλο!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12420 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 07:03:28 μμ »
ΕΙΧΑ ΜΕΤΑΤΑΓΕΙ ΑΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΣΕ Α/ΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ ΔΕΚΤΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.(ΜΟΝΟ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΙΣΧΥ).ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΣΑΦΗ ΝΟΜΟ(Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ: ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ!!!!).ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΠΟΣΣΠΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ Δ/ΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΥΝ 2 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΓΑΚ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΕΝΩ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΡΓΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ,ΕΝΩ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΡΓΟ?ΑΝ ΚΑΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΛΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

οι αποσπασμένοι μοριοδοτούνται διότι διατηρούν την εκπαιδευτική τους ιδιότητα - κα΄τι που εσύ απώλεσες εξαιτίας της μετάταξης.
Η αντιστοιχία στη νομοθεσία ειναι στις αρχικές διατάξεις του 3207/2002 αν θυμάμαι καλά ( ο παλιός νόμος με τον οποίο αναγνωρίζαμε προύπηρεσία πριν τον 4024 ) που έλεγε πως οποιαδηποτε δημόσια υπηρεσία ( όπως πχ αυτή του διοικητικού ) αναγνωρίζεται μεν ως συντάξιμη και για ΜΚ αλλά όχι ως εκπαιδευτική και άρα όχι για μεταθέσεις.

ουσιαστικά, για να βρεις ακριβώς τη νομοθετική ρύθμιση που αναφέρεται στις συγκεκριμένες εκείνες προϋπηρεσίες που αναγνωρίζονται μεν μισθολογικά αλλ΄όχι εκπαιδευτικά θα πρέπει να ψάξεις αφενός στους σχετικούς νόμους περί αναγνώρισης προϋπρεσίας και αφετέρου στις σχετικές γνωμοδοτήσεις - κυρίως του ΝΣΚ - που αφορούν στην αναγνώριση εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:29 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12422 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 04:36:31 μμ »
Η ξεφτίλα συνεχίζεται. ντροπή στον Λοβερδο που συνέχισε το αίσχος...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12423 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 04:45:51 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/12706-141223_dt_ypoxrewtikes_metatakseis_tropopoihseis.html
@paralia
Να είσαι καλά κι ο Θεός να σου δίνει ό,τι επιθυμείς! Δεν το πιστεύω, είδα το όνομά μου μέσα στη λίστα...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Μετά από 3 ενστάσεις, απίστευτη αγωνία, ταλαιπωρία όλη την περσινή χρονιά και να βλέπω πλήθος άλλων ονομάτων με μόρια λιγότερα από εμένα. Απλά, επειδή η αγωνία μου συνεχίζεται...εκτιμώ ότι θα είμαστε σίγουροι μόνο εφόσον δημοσιευθεί και σε ΦΕΚ, σωστά ? Λέτε να γίνει καμιά "στραβή" αυτές τις μέρες, προεκλογικά ή μετεκλογικά ? Δεν ξέρω, η αγωνία μου είναι τεράστια...Συγχωράτε με για το μακροσκελές μήνυμα...

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12424 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 04:49:20 μμ »
Κι εγώ την πήρα και δεν το πιστεύω! Μετά από δύο ενστάσεις ξαφνικά να βλέπεις το όνομά σου στη λίστα! elenam κι εγώ περιμένω να το δω και στο ΦΕΚ γιατί με αυτά που είδαν τα μάτια μας μέχρι τώρα... Δηλαδή τώρα εμείς μπορούμε να διεκδικήσουμε οργανική στην νέα περιοχή μετάταξης όταν θα δοθούν;

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12425 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 05:03:52 μμ »
Κι εγώ την πήρα και δεν το πιστεύω! Μετά από δύο ενστάσεις ξαφνικά να βλέπεις το όνομά σου στη λίστα! elenam κι εγώ περιμένω να το δω και στο ΦΕΚ γιατί με αυτά που είδαν τα μάτια μας μέχρι τώρα... Δηλαδή τώρα εμείς μπορούμε να διεκδικήσουμε οργανική στην νέα περιοχή μετάταξης όταν θα δοθούν;
Επίσης το θέμα είναι, θα προλάβουν να δοθούν πριν τις εκλογές ή δεν θα έχει καμία σχέση αυτό με τις εκλογές ?  ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12426 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 05:21:03 μμ »
Για ακομη μια φορα ειδα να παιρνουν τροποποιηση μεταταξης ατομα με λιγοτερα μορια απο εμενα :(

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12427 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 05:42:55 μμ »
Για ακομη μια φορα ειδα να παιρνουν τροποποιηση μεταταξης ατομα με λιγοτερα μορια απο εμενα :(
Όχι ρε να πάρει η ευχή...Μήπως να ξανάκανες ένσταση αναφερόμενος σε αυτά τα ονόματα, αφού βέβαια πρώτα δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ?

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12428 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 06:04:00 μμ »
αυτο σκεφτομαι να κανω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο...

Αποσυνδεδεμένος papadpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12429 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 06:58:30 μμ »
Εκανα ένσταση τελευταια φορά στις 13-12-2013.Τώρα δεν πηρα μετάταξη και αναρωτιέμαι αν η ενσταση αυτή που είχα κάνει είχε μπει στο αρχείο από τον Αρβανιτόπουλο και δεν την βρήκε για να την εξετάσει εκ νέου ο Λοβέρδος.Σας ρωτάω,λοιπόν,συνάδελφοι, ικανοποίηθηκε κανενός η ενστάση που είχε κάνει μόνο την περίοδο που είχα κάνει εγώ?

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12430 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 08:39:49 μμ »
@paralia
Να είσαι καλά κι ο Θεός να σου δίνει ό,τι επιθυμείς! Δεν το πιστεύω, είδα το όνομά μου μέσα στη λίστα...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Μετά από 3 ενστάσεις, απίστευτη αγωνία, ταλαιπωρία όλη την περσινή χρονιά και να βλέπω πλήθος άλλων ονομάτων με μόρια λιγότερα από εμένα. Απλά, επειδή η αγωνία μου συνεχίζεται...εκτιμώ ότι θα είμαστε σίγουροι μόνο εφόσον δημοσιευθεί και σε ΦΕΚ, σωστά ? Λέτε να γίνει καμιά "στραβή" αυτές τις μέρες, προεκλογικά ή μετεκλογικά ? Δεν ξέρω, η αγωνία μου είναι τεράστια...Συγχωράτε με για το μακροσκελές μήνυμα...

Να είσαι καλά φίλε/η, ανταποδίδω τις ευχές σου. Την ίδια αντίδραση με σένα είχα κι εγώ. Απλά δεν το πίστευα. Με μία απλή ένσταση, χωρίς να ενοχλήσω κανέναν, χωρίς να τρέξω αριστερά και δεξιά, με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ είδα για πρώτη φορά το "σύστημα" να με δικαιώνει. Να σημειώσω πως στην περιοχή που με ενδιέφερε ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα άτομα που "μπήκαν" (10-12 αν δεν κάνω λάθος) είχαν 20 έως και 50 μόρια λιγότερα από εμένα και μάλιστα οι περισσότεροι ήταν εκτός περιφέρειας. Δε θέλω να σχολιάσω. Είναι πραγματικά εξοργιστικό να έχεις τόσα πολλά και μάλιστα δουλεμένα μόρια και να βλέπεις ανθρώπους με τα μισά μόρια να καταλαμβάνουν θέση που τη δικαιούσαι. Ότι και να λέμε, η διαδικασία των μετατάξεων ήταν μία "μαύρη σελίδα" για την εκπαίδευση. Καλές γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος bolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12431 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 09:08:32 μμ »
Στην ουσία μεταθέσεις εκανε και όχι μετατάξεις!Το δελτίο τύπου που έδινε προτεραιότητα στον Νομό και μετά στην Περιφέρεια δεν το έλαβε υπόψη του ενώ κ μεχρι τον Ιούνιο ισχυε κανονικά! Τελικά καταλαβε κανείς αν ισχύει ή όχι αυτό το Δελτίο Τύπου;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.