*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330861 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13370 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 08:39:56 μμ »
Και επειδή μάλλον τα γαλλικά σου φτάνουν μέχρι αυτό το σημείο...
Είσαι είρων...
Εγώ είμαι είρων κατά τα άλλα. Εγώ κάνω αυθαίρετες εκτιμήσεις για τις ικανότητες και τα προσόντα του συναδέλφου...
magnifique...
...και το μένος σου αυξάνεται ειδικά όσο βλέπεις ότι δεν είναι όλα όπως τα νομίζεις και ότι δε θα πάνε όπως τα θες. Αντε καλή  τύχη. Bonne nuit.
Μένος δεν έχω. Και το έχω εξηγήσει. Δεν είχα πολλές πιθανότητες για τις εθελοντικές, είχα 50% μόνο για την τελευταία μου επιλογή. Άλλοι είναι οι συνάδελφοι που έχουν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ το μένος. Αυτοί που ΕΜΠΑΙΧΤΗΚΑΝ και περίμεναν με 120-150 μόρια να πάνε στον τόπο τους. Και ήρθαν μετεωρίτες με 23 και 27 μόρια... Σε πειράζουν οι αριθμοί ε; Που να δεις και τα ονόματα και τα ΠΥΣΔΕ προέλευσης. Αν μου πηγαίνουν τα πράγματα όπως θα ήθελα ή αν θα μου πάνε; Δεν ξέρω. Εγώ έχω καθήκον ως προς την αξιοπρέπεια και τη συνείδησή μου να ξεψαχνίσω αυτή τη διαδικασία. Το έχω λοιπόν το υλικό, το έχουν και άτομα εμπιστοσύνης. Και θα προχωρήσει, θα πάρει το δρόμο του ανάλογα με την απόφαση του ΥΠΑΙΘ.
Εγώ ανοχή σε μια διαδικασία που επιθυμείτε κάποιοι και κάποιες να ικανοποιούνται εσαεί ενστάσεις ατόμων, που δε γνωρίζουμε αν και κατά πόσο έκαναν αίτηση, δε γνωρίζουμε αν και κατά πόσο δήλωσαν τις περιοχές που μετατάχτηκαν, δεν πρόκειται να δείξω. Αν ήθελαν να κάνουν τη διαδικασία, όφειλαν να δημιουργήσουν τάχιστα ένα αντίστοιχο πληροφοριακό σύστημα ή να τροποποιήσουν το edata με προτεραιότητες στα ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, να δημοσίευαν τα μόρια και τα προσόντα, να τηρούσαν τους αριθμούς των διαπιστωτικών.
Αντ αυτών όλα στο πόδι.
Ε όχι. Εσείς πείτε το δικό σας, εγώ θα πω το δικό μου. Απλά εγώ μπορώ να το τεκμηριώσω.
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΤΑ παρακάτω:

1) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ όλων των μορίων,
2) δημοσίευση μορίων και πτυχίων ανά ΔΔΕ προέλευσης,
3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους
5) Τρέξιμο πάλι του αλγόριθμου, με τις προτεραιότητες ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
6) Ακύρωση των μετατάξεων όσων έχουν υπερβεί τα νούμερα της 1ης διαπιστωτικής πράξης (η 2η διαπιστωτική είναι ανήθικη μιας και δημοσιεύτηκε εκ των υστέρων), edit ακύρωση της μετάταξης και όσων μετατάχθηκαν από ΠΥΣΔΕ με ΜΗΔΕΝΙΚΟ πλεόνασμα (νόμους δε θέλουμε;; ή a la carte νόμους;)
7) Αργία σε όσους εκπαιδευτικούς δήλωσαν ψευδή στοιχεία
8 ) Αργία σε όσους υπαλλήλους παραποίησαν στοιχεία ή μετέταξαν σε επιλογή πέραν αυτών του εκπαιδευτικού
9) Έκδοση αποτελεσμάτων μετατάξεων τόσο των υποχρεωτικών όσο και των εθελοντικών
10) Σε περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΩΝ υπεραριθμιών ενεργοποίηση του νόμου Διαμαντοπούλου για υποχρεωτικές αποσπάσεις των τελευταίων στα μόρια.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13371 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 08:43:42 μμ »
έτσι όπως τα λέτε, αν πάρει κάποιος στο «βουλευτή του» και ζητήσει κατ εξαίρεση μετάθεση με ειδικό νόμο για μεταθέσεις χωρίς δημοσίευση μορίων αποκλείοντας παράλληλα όλους του άλλους υποψήφιους πλην του εαυτού του, ο βουλευτής ενδέχεται και να το κάνει ( ; )

και αν μιλήσει κανείς η απάντηση είναι ότι και οι άλλοι δεν είναι 100% νόμιμοι άρα όλα οκ ( ; )

κάπου σας χάνω
Και μπορούμε να το πάμε και στο ποινικό κομμάτι με αυτή τη λογική. Ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13372 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 09:02:00 μμ »
Nous comprenons tres bien! Και επειδή μάλλον τα γαλλικά σου φτάνουν μέχρι αυτό το σημείο θα στα πω στα ελληνικά:
Είσαι είρων και το μένος σου αυξάνεται ειδικά όσο βλέπεις ότι δεν είναι όλα όπως τα νομίζεις και ότι δε θα πάνε όπως τα θες. Αντε καλή  τύχη. Bonne nuit.

Παρακαλώ να σταματήσουν οι ανούσιοι χαρακτηρισμοί. Έτσι κι αλλιώς το θέμα βρίσκεται στην "τελική ευθεία" - αυτό που θα είχε ενδιαφέρον θα ήταν και η mariefrance να καταθέσει την πρότασή της για τη λύση του θέματος "υποχρεωτικές μετατάξεις", εκτός εάν θεωρεί πως όλα είναι "καλώς καμωμένα".....

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13373 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 09:10:09 μμ »
Εγώ είμαι είρων κατά τα άλλα. Εγώ κάνω αυθαίρετες εκτιμήσεις για τις ικανότητες και τα προσόντα του συναδέλφου...
magnifique...Μένος δεν έχω. Και το έχω εξηγήσει. Δεν είχα πολλές πιθανότητες για τις εθελοντικές, είχα 50% μόνο για την τελευταία μου επιλογή. Άλλοι είναι οι συνάδελφοι που έχουν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ το μένος. Αυτοί που ΕΜΠΑΙΧΤΗΚΑΝ και περίμεναν με 120-150 μόρια να πάνε στον τόπο τους. Και ήρθαν μετεωρίτες με 23 και 27 μόρια... Σε πειράζουν οι αριθμοί ε; Που να δεις και τα ονόματα και τα ΠΥΣΔΕ προέλευσης. Αν μου πηγαίνουν τα πράγματα όπως θα ήθελα ή αν θα μου πάνε; Δεν ξέρω. Εγώ έχω καθήκον ως προς την αξιοπρέπεια και τη συνείδησή μου να ξεψαχνίσω αυτή τη διαδικασία. Το έχω λοιπόν το υλικό, το έχουν και άτομα εμπιστοσύνης. Και θα προχωρήσει, θα πάρει το δρόμο του ανάλογα με την απόφαση του ΥΠΑΙΘ.
Εγώ ανοχή σε μια διαδικασία που επιθυμείτε κάποιοι και κάποιες να ικανοποιούνται εσαεί ενστάσεις ατόμων, που δε γνωρίζουμε αν και κατά πόσο έκαναν αίτηση, δε γνωρίζουμε αν και κατά πόσο δήλωσαν τις περιοχές που μετατάχτηκαν, δεν πρόκειται να δείξω. Αν ήθελαν να κάνουν τη διαδικασία, όφειλαν να δημιουργήσουν τάχιστα ένα αντίστοιχο πληροφοριακό σύστημα ή να τροποποιήσουν το edata με προτεραιότητες στα ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, να δημοσίευαν τα μόρια και τα προσόντα, να τηρούσαν τους αριθμούς των διαπιστωτικών.
Αντ αυτών όλα στο πόδι.
Ε όχι. Εσείς πείτε το δικό σας, εγώ θα πω το δικό μου. Απλά εγώ μπορώ να το τεκμηριώσω.
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΤΑ παρακάτω:

1) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ όλων των μορίων,
2) δημοσίευση μορίων και πτυχίων ανά ΔΔΕ προέλευσης,
3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους
5) Τρέξιμο πάλι του αλγόριθμου, με τις προτεραιότητες ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
6) Ακύρωση των μετατάξεων όσων έχουν υπερβεί τα νούμερα της 1ης διαπιστωτικής πράξης (η 2η διαπιστωτική είναι ανήθικη μιας και δημοσιεύτηκε εκ των υστέρων), edit ακύρωση της μετάταξης και όσων μετατάχθηκαν από ΠΥΣΔΕ με ΜΗΔΕΝΙΚΟ πλεόνασμα (νόμους δε θέλουμε;; ή a la carte νόμους;)
7) Αργία σε όσους εκπαιδευτικούς δήλωσαν ψευδή στοιχεία
8 ) Αργία σε όσους υπαλλήλους παραποίησαν στοιχεία ή μετέταξαν σε επιλογή πέραν αυτών του εκπαιδευτικού
9) Έκδοση αποτελεσμάτων μετατάξεων τόσο των υποχρεωτικών όσο και των εθελοντικών
10) Σε περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΩΝ υπεραριθμιών ενεργοποίηση του νόμου Διαμαντοπούλου για υποχρεωτικές αποσπάσεις των τελευταίων στα μόρια.


Ποιος μπορεί να διαφωνήσει με τις προτάσεις σου? Μακάρι να σε άκουγε το υπουργείο και να τις εφαρμόσει..

Το ωραίο είναι πως αν κάποιος έχει πάρει αξιοκρατικά την μετάταξη θα έπρεπε τις προτάσεις αυτές να τις έχει κάνει σημαία..

Άραγε γιατί δεν συμβαίνει? ;);););)8)8)8)8)
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13374 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:59:17 μμ »
Για να καταλάβω, λες ότι τα άτομα με πολλά μόρια που δεν πήραν μετάταξη είναι τα βύσματα;

Ας γίνουν με δίκαιο τρόπο οι μετατάξεις και μετα μπορείτε να κάνετε ονομαστικά ενστάσεις για τα άτομα/βύσματα με τα πολλά μόρια που γνωρίζετε.
Αυτό που μάλλον λέει είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που είναι στα νησιά οργανικά μάζεψαν τα μόρια από την καρέκλα ενός γραφείου, όταν ίσχυε ακόμα το να παίρνεις τα μόρια και να υπηρετείς και οργανική (άλλη αδικία που πολλούς βόλεψε), χωρίς καν να δουν το νησάκι... Και δεν έχει άδικο... πάμπολλες οι περιπτώσεις και νησιών και ακριτικών περιοχών...και φόρτωναν μόρια...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13375 στις: Μάρτιος 01, 2015, 08:35:57 πμ »
Αυτό που μάλλον λέει είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που είναι στα νησιά οργανικά μάζεψαν τα μόρια από την καρέκλα ενός γραφείου, όταν ίσχυε ακόμα το να παίρνεις τα μόρια και να υπηρετείς και οργανική (άλλη αδικία που πολλούς βόλεψε), χωρίς καν να δουν το νησάκι... Και δεν έχει άδικο... πάμπολλες οι περιπτώσεις και νησιών και ακριτικών περιοχών...και φόρτωναν μόρια...

Όταν λέτε μεγάλο ποσοστό εννοείτε ποσοστό που σε βάζει στη βουλή; Αν ναι, προφανώς γνωρίζετε πολλά άτομα που το έκαναν αυτό οπότε μπορείτε να μας δώσετε ενδεικτικούς αριθμούς (μια απόκλιση).

Δεν θέλω να μου μιλήσετε για συγκεκριμένο σχολείο, θέλω να μου μιλήσετε για συνολίκους αριθμούς ΠΥΣΔΕ.
Όσοι υπηρετούν ή υπηρετήσαν στο περελθόν σε νησιά περιμένουν τα στοιχεία σας.

Αν πράγματι τα νούμερα σας δείξουν ότι έτσι είναι τότε ο Αρβι ήταν τόσο σωστός που άφησε τα βύσματα (=όλοι οι νησιώτες με μόρια πιο πολλά από τους στεριανους) έξω απο τις μετατάξεις. Ήταν, δηλαδή, υπέρμαχος της δικαιοσύνης...

Ακόμα και χωρίς τα νούμερα είμαι ευχαριστήμένος γιατί και οι δύο σας είστε υπερμαχοι του να ξαναγίνει πιο σωστά η διαδικασία. Πως θα μπορούσατε να είστε αντίθετοι όταν πάρα πολλοί μεταταγμένοι έχουν υπηρετήσει σε νησιά έστω και για λίγο. Φυσικά μιας και γνωρίζετε για τα νησία , γνωρίζετε ότι ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ από τους "Αθηναίο-Κεντρικο-Υπηρεσιακους νησιώτες" πήραν μετάταξη ακόμα και αυτοί με λίγα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13376 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:01:42 πμ »
Ούτε γνωρίζω αν είναι πολύ μεγάλο αυτό το ποσοστό ούτε και με νοιάζει να μάθω...Γνωρίζω όμως αρκετά άτομα, που δεν ανήκουν μόνο στις ειδικότητες που εμπλέκονται στη μετάταξη,  που για χρόνια ήταν στα γραφεία και παίρνανε 9 και 10 μόρια από την οργανική τους, χωρίς να την έχουνε δει και κάποιοι να μην έχουν μπει για χρόνια στην τάξη, όταν οι υπόλοιποι τρέχαμε, ώρες μακριά από τις οικογένειές μας για λιγότερα μόρια μάλιστα...Γι' αυτό να λείπει η ειρωνεία παρακαλώ... Και ξαναλέω ότι επειδή ακριβώς ο καθένας εκφράζει τον δικό του πόνο πάνω στο θέμα μετάταξη, ό,τι και να λέμε, άκρη δε θα βγει...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13377 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:16:40 πμ »
Επειδή όντως ως το 2010 υπήρχαν άτομα που έπαιρναν τα μόρια μικρών νησιών και ήταν αποσπασμένοι στα γραφεία,  προτείνω να καταργήσουμε κάθε μοριοδότηση και στις μεταθέσεις. Μου θυμίζετε τα παιδιά στο σχολείο που κάνεις παρατήρηση στο Γιωργάκη επειδή μιλάει και σου απαντάει "Και ο Γιαννάκης μιλούσε".  Και για να μην παρεξηγηθώ.  Μακάρι να αφαιρούνταν όλα τα μόρια όσων υπηρετούσαν στα γράφεια αναδρομικά. Το θέμα είναι ότι σαν κλάδος ουσιαστικά ανεχόμασταν μια χαρά το συγκεκριμένο νόμο και έπρεπε να'ρθει μια Διαμαντοπούλου να το καταργήσει...

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13378 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:20:28 πμ »
Επειδή όντως ως το 2010 υπήρχαν άτομα που έπαιρναν τα μόρια μικρών νησιών και ήταν αποσπασμένοι στα γραφεία,  προτείνω να καταργήσουμε κάθε μοριοδότηση και στις μεταθέσεις. Μου θυμίζετε τα παιδιά στο σχολείο που κάνεις παρατήρηση στο Γιωργάκη επειδή μιλάει και σου απαντάει "Και ο Γιαννάκης μιλούσε".  Και για να μην παρεξηγηθώ.  Μακάρι να αφαιρούνταν όλα τα μόρια όσων υπηρετούσαν στα γράφεια αναδρομικά. Το θέμα είναι ότι σαν κλάδος ουσιαστικά ανεχόμασταν μια χαρά το συγκεκριμένο νόμο και έπρεπε να'ρθει μια Διαμαντοπούλου να το καταργήσει...
Μου αρκεί που λες ότι γινόταν για χρόνια αυτή η κατάσταση...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13379 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:21:39 πμ »
Το θέμα είναι ότι σαν κλάδος ουσιαστικά ανεχόμασταν μια χαρά το συγκεκριμένο νόμο και έπρεπε να'ρθει μια Διαμαντοπούλου να το καταργήσει...

Έτσι, να θυμόμαστε και τα σωστά!

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13380 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:22:31 πμ »
Δυστυχώς, ό,τι γράφει δεν ξεγράφει. Μακάρι να διορθωθεί το λάθος χωρίς να θιγεί κανείς από όσους αξιοκρατικά μπήκαν. Αλήθεια, το πιστεύετε;
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13381 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:48:44 πμ »
Το να διαγραφούν αναδρομικά τα μόρια είναι το μόνο εύκολο. Δεν καταλαβαίνετε όμως ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να επανεξεταστούν όλες οι μεταθέσεις τέτοιων ατόμων; Φανταστείτε διαδικασία.
Σε αντίθεση με την τωρινή κατάσταση που οι μετατάξεις ακόμα μπορούν να διορθωθούν.
Σε 1-2 χρόνια ούτε αυτές θα μπορούν να διορθωθούν μιας και θα έχουν δοθεί μεταθέσεις κτλ κτλ.
Εκεί ποντάρουν οι μεταταγμένοι και δε μιλάω για όσους δικαιούνται μετάταξης βάσει μορίων (αν και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να λεχθεί γιατί ηθικά ποιος δικαιούται μετάταξη; Ο ανήκων στο οικείο ΠΥΣΔΕ που πήρε μετάθεση με μόρια γραφείου ή ο έχων 150 μόρια στο νησί πραγματικά; Σύμφωνα με τον αλγόριθμο ο 1ος. Βάζω κι εγώ ένα παράδειγμα για να δείτε ότι δεν είναι μόνο από τη μια πλευρά οι ευνοημένοι των μορίων γραφείου) αλλά οι παράπλευροι...

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13382 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:50:58 πμ »
Για να μην πελαγοδρομούμε ταΐζοντας τον θυμό μας ο καθένας τα μελλούμενα-οδεύουν ως εξής:
1) Αυτή την εβδομάδα έχει οριστεί η διαβούλευση για το θέμα με συμμετοχή των ενώσεων εκπαιδευτικών που εμπλέκονται στη διαδικασία
2) Στις ενώσεις τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί μέλη τους είναι μεταταγμένοι "δίκαια"-μεταταγμένοι "άδικα"-μη μεταταγμένοι κλπ, κλπ, κλπ.....
3)Η πιθανότητα να ανακληθούν όλες οι μετατάξεις είναι ανύπαρκτη διότι αυτές οι μετατάξεις έχουν δημιουργήσει μια σειρά από άλλες υπηρεσιακές μεταβολές στη β'βάθμια τον τελευταίο 1 1/2 χρόνο κι αυτές με τη σειρά τους άλλες κι άλλες κι άλλες κοκ.Επί του πρακτέου λοιπόν δεν είναι δυνατόν να γυρίσουν 3700 άτομα στα ΠΥΣΔΕ τους γιατί εν τω μεταξύ έχουν πάει άλλοι εκεί με μετάθεση
4) Να κατατεθούν εκ νέου αιτήσεις στο σύνολο της διαδικασίας,  πάλι δε γίνεται, διότι έχουν αλλάξει οι οικογενειακοί παράγοντες και τα πτυχία πολλών έκτοτε οπότε θα προσφύγουν στη δικαιοσύνη όσοι έχουν μεταταχθεί(Σημειωτέον: Ηδη οι δικαστικές προσφυγές των μη μεταταγμένων έχει προκαλέσει πολλά προβλήματα στο υπουργείο και θα προσπαθήσουν να αποφύγουν περαιτέρω προσφυγές για πρακτικούς λόγους)
5)Πρόβλημα αποτελεί και σύσταση οργανικών πριν την ανακοίνωση των μεταθέσεων διότι τότε αυτές θα καλυφθούν με μεταθέσεις κι όχι όχι με οριστικές τοποθετήσεις μεταταγμένων
6) Όσο για τον έλεγχο των στοιχείων των αιτήσεων, εκτίμησή μου είναι ότι το πολύ-πολύ να κρεμαστούν στο Σύνταγμα 5-10 άτομα από αυτά που έκαναν ψευδή δήλωση κι αυτό από προσωπικό γινάτι, με την κατ' ιδίαν ατάκα: "έχει ο καιρός γυρίσματα-γύρισε ο τροχός..."
7) Η περίπτωση όσων μετατάχθηκαν αλλά δεν είχαν καταθέσει αίτηση τον 8/2013 αλλά με κάποιο τρόπο τρύπωσαν είναι γνωστή στο υπουργείο "Αλλά τι να κάνουμε τώρα......"

ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ: Ο,ΤΙ ΕΡΑΨΕ, ΜΕ ΓΕΙΑ!!!

Υ.Γ: Προσωπική μου απορία: Γιατί οι ήδη μεταταγμένοι εξακολουθούν να παρακολουθούν το νήμα συστηματικά;; Είπαμε επιστρέφουμε στον τόπο του εγκλήματος , μία φορά όμως,όχι καθημερινά!!

Υ.Γ2: Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΣΑΦΕΙΑ δεν είναι νέο φρούτο όπως καταλάβατε. Τον Αύγουστο του 2013 πρωτοεφαρμόστηκε κι απέδωσε!!!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 10:54:08 πμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13383 στις: Μάρτιος 01, 2015, 11:16:47 πμ »
Μία πραγματικά ριζοσπαστική λύση θα ήταν:
Άμεση ενοποίηση των 2 βαθμίδων, οπότε οι μετατάξεις που έγιναν δεν ακυρώνονται νομικά, αλλά δεν έχουν πλέον νόημα.
Σύσταση των οργανικών στα σχολεία (της πρώην Α/θμιας).
Διεκδίκηση τους από όλους, βάση πραγματικών μορίων.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει και σε επίπεδο περιφέρειας, ώστε να μπουν στο παιχνίδι και αυτοί που είναι σε νησιά ή πιο μακρυνές περιοχές με πολλά μόρια κ.τ.λ και αδικήθηκαν.
Τα λεφτά που θα εξοικονομοιθούν από θέσεις ευθύνης που θα καταργηθούν να τα χρησιμοποιήσουν για μόνιμους διορισμούς.
Πως σας φαίνεται η ιδέα; ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.