*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309976 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13398 στις: Μάρτιος 01, 2015, 11:19:11 μμ »

Και μιας και ακούστηκε κάπου, ότι δήθεν δεν υπήρχε πουθενά γραμμένη η προτεραιότητα σε ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ορίστε το υπηρεσιακό σημείωμα (ω τι επισημότις) που επιβεβαίωνε τις προφορικές διαρροές. Μεγάλες στιγμές διοίκησης από άξιους για θαμώνες της Πάρνηθας
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9983-22-08-13-dt-es-metatakseis.html

Αυτό ήταν γνωστό, αλλά νομίζω ότι ανακοινώθηκε 2-3 μέρες μετά τον 4172/2013. Η έναρξη των αιτήσεων στο σύστημα (δεν μπορώ να μη γελάω με την φόρμα όσο τη θυμάμαι) ήταν στις 14/8. Έκανες αίτηση και δεν μπορούσες να κάνεις αλλαγή προτιμήσεων και η λεπτομέρεια (sic) περί σειράς εξέτασης των αιτήσεων βγήκε στο φως στις 16/8. Μετά απλά δεν έκανες ταυτοποίηση, αν είχες αλλάξει γνώμη. Αυτά περί ρίσκου που ανέφερες...εγώ δεν τα συμμερίζομαι (δεν πίστεψα ούτε μια στιγμή πως θα έστελνε το υπουργείο κάποιον σε περιοχή εκτός των προτιμήσεων του, ξεκάθαρα είτε έπαιρνες μετάταξη σε κάποια από τις επιλογές σου ή έμενες εκεί που ήσουν) αλλά αναγνωρίζω πως κάποιοι μπορεί να λειτούργησαν υπό πίεση (υπέρ-υπερ-υπερ αριθμίες σε ΠΥΣΔΕ, φημολογούμενες αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών, προπαγάνδα κατά της διαδικασίας κλπ).

Τώρα στο παράδειγμα που αναφέρεις. Το τι έγινε στις ενστάσεις ΔΕΝ ήταν αλγοριθμικής φύσης αλλά...μη αλγοριθμικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 11:24:55 μμ από kdamian »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:59 »

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13399 στις: Μάρτιος 01, 2015, 11:59:23 μμ »

3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους

Σχετικά με το 3) έχω την εικόνα ότι οι μόνοι που μετατάχθηκαν χωρις να έχουν κάνει αίτηση είναι άτομα με πολλά μόρια που έκαναν αίτηση μόνο στις εθελοντικές και μετα κινήθηκαν νομικά ή εξωδικάστικα επειδή αποκλείστηκαν από την διαδικασία.

Σχετικά με το 4) Οι "εκλεκτοί" της #team-arvi προφανώς και είχαν κάνει αίτηση -το πως και πότε διαμορφώθηκαν οι 2 επιλογές τους είναι άλλο θέμα.


Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13400 στις: Μάρτιος 02, 2015, 08:12:36 πμ »
Σχετικά με το 3) έχω την εικόνα ότι οι μόνοι που μετατάχθηκαν χωρις να έχουν κάνει αίτηση είναι άτομα με πολλά μόρια που έκαναν αίτηση μόνο στις εθελοντικές και μετα κινήθηκαν νομικά ή εξωδικάστικα επειδή αποκλείστηκαν από την διαδικασία.

Συνάδελφε, είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν τέτοια άτομα που είχαν κάνει μόνο με τις εθελοντικές και τελικά μετατάχθηκαν με τις υποχρεωτικές; Έχεις τέτοια παραδείγματα;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13401 στις: Μάρτιος 02, 2015, 08:20:59 πμ »
Και να το ακούσεις από τον ίδιο αυτό, δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα εάν δεν έχεις την καλή διάθεση της ΔΔΕ του να σου τεκμηριώσει το αν λέει αλήθεια ή όχι... (οι ΔΔΕ υποτίθεται ότι έχουν τις αιτήσεις, οι οποίες πρέπει να ζητηθούν για έλεγχο)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:59 »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13402 στις: Μάρτιος 02, 2015, 09:10:23 πμ »
Διορίστηκα συνειδητά στην πρωτοβάθμια το 2001, γιατί ήξερα (πίστευα) ότι κάποια στιγμή θα ανοίξουν οργανικές θέσεις στα τότε ολοήμερα σχολεία και θα μπορέσω να πάρω μετάθεση κοντά στον τόπο μου. Πέρασαν τόσα χρόνια κι ακόμη περιμένω να ξεκολλήσω από τον τόπο που διορίστηκα....

 {Το 99% (με δεδομένη τη διεύρυνση των ΕΑΕΠ) θα μεταταχθεί σε ίδιες και καλύτερες περιοχές.}

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13403 στις: Μάρτιος 02, 2015, 10:25:31 πμ »
Συνάδελφε, είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν τέτοια άτομα που είχαν κάνει μόνο με τις εθελοντικές και τελικά μετατάχθηκαν με τις υποχρεωτικές; Έχεις τέτοια παραδείγματα;

Υποψίες έχω. Μιλάμε για άτομα που ο μόνος τρόπος για να μην βρεθούν εκεί που θέλουν ήταν να μην τους επιτραπεί να κάνουν αίτηση. Μάλλον κινήθηκαν ατομικά με δικηγόρο από την αρχή και μπράβο τους.

Στην ουσία την αδικία αυτή ανέφερα και εγω και στην πρώτη ένσταση/ερώτημα μου αλλά ακόμα και μετά απο 3 υπουργούς ΔΕΝ έχω απάντηση.
Ξέρω 15 τουλάχιστον άτομα στην ίδια κατάσταση με εμένα που εδώ και 2 χρόνια βλέπουμε συνεχώς να "δημιουργούνται" νέες θέσεις στις περιοχές που μας ενδιαφέρουν χωρίς να μας έχει δώσει δικαίωμα ΚΑΝΕΝΑΣ να τις διεκδικήσουμε ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ. Παρακαλώ , μην μου αναφέρετε σαν επιχειρήμα το ότι υπήρχε ένα παραθυράκι στις υποχρεωτικές (έχω ρωτήσει δικηγόρο γι'αυτό).

Στο ερώτημα εαν ξέρω κάποιον με ΛΙΓΑ μόρια που ΔΕΝ έκανε αίτηση και με ένσταση/προσφυγή πήρε μετάταξη, η απάντηση είναι: όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2015, 10:27:22 πμ από baxalo2013 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13404 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:18:57 πμ »
Επειδή είδα ότι ζητάτε κάποιοι συνforumίτες μια πληροφόρηση από υπουργείο, άτυπα βέβαια, είπαν ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να ακυρωθούν οι υποχρεωτικές. Μπορεί και να μην ισχύσει στο τέλος, αλλά ότι η σκέψη (στον τρίτο) είναι αυτή, ισχύει από ότι μου είπε ένα πουλάκι :) . (Με επιφύλαξη, μην το δέσει κανείς)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13405 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:38:54 πμ »
Προτιμώ 1000 φορές να τα κουκουλώσουν παρά να εξαπατήσουν τον κόσμο με δημοσίευση μορίων χωρίς εν τέλει να γίνει τίποτα.
Επίσης μη μιλάτε για φήμες όταν ακόμα δεν έχει συζητηθεί σχεδόν τίποτα και όλα έρχονται...
Δεν αμφιβάλω ότι αυτό μπορεί να ήταν η βούληση ενός από τα ...πουλάκια

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13406 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:56:13 πμ »
Απλά επειδή συνάδελφοι ρώτησαν για πληροφορίες από μέσα το έγραψα. Όποιος θέλει το κρατάει, όποιος θέλει το προσπερνάει... το πουλάκι δεν είναι υπάλληλος αλλά τι να σου λέω τωρα :p (όπως είπα μπορεί να μην ισχύσει στο τέλος)

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13407 στις: Μάρτιος 02, 2015, 01:15:33 μμ »
Μπράβο σου @Giatros που μεταφέρεις μια ενδιαφέρουσα πληροφορία. Έχουμε βαρεθεί να
διαβάζουμε προσωπικές απόψεις, πόθους και αντιδικίες.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13408 στις: Μάρτιος 02, 2015, 02:13:16 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι ενοχλητικές οι προσωπικές απόψεις ότι τάχαμου δήθεν δεν τηρήθηκαν οι αριθμοί των διαπιστωτικών, ότι μετατάχθηκαν συνάδελφοι από μηδενικά πλεονάσματα, ότι μετατάχθηκαν περισσότεροι από τα κενά.
Είναι εκνευριστικές αυτές οι απόψεις, τώρα που έπιασε η κατσαρόλα πέτσα από πάνω και δε μυρίζει

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13409 στις: Μάρτιος 02, 2015, 03:40:04 μμ »
χαχα το πήρες στραβά, rollo. Αυτό που εννοώ ότι είναι χρήσιμο να διαβάζω δεδομένα
όπως το υπόδειγμα της ένστασης που έχεις στο κάτω μέρος ή πληροφορίες όπως του
γιατρού. Από περιέργεια διαβάζω το thread και λέω τι με κουράζει έτσι απλά, δεν έχω
ένομο συμφέρον. Καλή συνέχεια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13410 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:31:32 μμ »
 ;D
Μαζι με τα ξερά καιγονται κ τα χλωρα !
Ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13411 στις: Μάρτιος 02, 2015, 07:05:23 μμ »
Άρα άλλο ένα προεκλογικό ψέμα του σύριζα.. Τίποτα δεν θα κάνουν σε αντίθεση με όσα προεκλογικά έλεγαν.

Υπομονή όμως και οι επόμενες εκλογές δεν είναι μακριά..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.