*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309691 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cris-ka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14504 στις: Μάιος 06, 2015, 11:20:25 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.

Ναι.Κι εγώ φίλε/φίλη idefix όταν διορίστηκα ήξερα ότι όταν φτάσω τα 10 χρόνια υπηρεσίας θα παίρνω πάνω από 1300 ευρώ και τώρα παίρνω κάτω από 1000 και όταν έπαιρνα σπίτι ήξερα ότι δε θα πληρώνω κάθε μήνα φόρο γι 'αυτό σα να μένω στο ενοίκιο και όταν υπηρετούσα στα νησιά και στα ακριτικά χωριά(γιατί κι εμείς της δευτεροβάθμιας έχουμε υπηρετήσει χρόνια σε τέτοια μέρη,δεν ήταν ούτε είναι μόνο δικό σας "προνόμιο"και έχουμε και τα ανάλογα μόρια φυσικά)ήξερα ότι αν μαζέψω εναν χ αριθμό μορίων θα πάρω επιτέλους μετάθεση στον τόπο των συμφερόντων μου μέχρι που σταμάτησαν για λόγους που σχετίζονται με τα μνημόνια να δίνουν μεταθέσεις.Και πολλοί αναπληρωτές αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι κι εκείνοι ήξεραν πως αν μαζέψουν 24 ή 36 μήνες προυπηρεσίας θα διοριστούν και πάρα πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα μπορώ να σου βρω όπως καταλαβαίνεις...Αυτό που πρέπει να ζητάτε είναι να γίνουν περισσότερες μεταθέσεις όχι να ακυρωθούν οι μετατάξεις για να φύγουμε εμείς και να έρθετε εσείς!!!Από που κι ως που ήταν δικές σας οι θέσεις;Τις είχατε αγοράσει;Ή λες και έχετε τελειώσει κάποια άλλη σχολή εσείς απο εμάς;Μιλάω για τις προυπάρχουσες ειδικότητες τώρα.Ή μήπως δεν ξέρουμε όλοι πώς γίνονται οι διορισμοί;Αν θέλεις να διοριστείς ΣΙΓΟΥΡΑ, πρέπει να δηλώσεις και τις δύο βαθμίδες και πας όπου σε πάνε ανάλογα με τη σειρά που έχεις και με τις ανάγκες της υπηρεσίας.Μην τρελαθούμε τελείως τώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14505 στις: Μάιος 06, 2015, 11:29:13 πμ »
chris75, ως φιλόλογος που είσαι νομίζω ότι δεν έχεις παρακολουθήσει λεπτομερώς το θέμα και τί ακριβώς υποστηρίζεται από τις δυο πλευρές.
Κανένας μεταταγμένος δεν ισχυρίστηκε ότι πρέπει δια βίου να γίνονται ανομίες επειδή έγιναν στο παρελθόν στις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών. Κάποια στιγμή είναι αναγκαίο να μπει ένα τέλος, να γίνει ενα reset που λέμε. Εμείς στηλιτεύουμε το όψιμο ενδιαφέρον των αιρετών -συνδικαλιστών που κώφευαν επί σειρά ετών όταν διαπράττονταν όργια, καθώς και την κριτική των ''συναδέλφων'' τιμητών της δικαιοσύνης  που χρόνια αδιαμαρτύρητα δέχονταν την απραξία των σημερινών τους σωτήρων.
Αν επισκεφθείς άλλες σελίδες του φόρουμ θα διαπιστώσεις ότι η πλειοψηφία των μεταταγμένων ασχολείται και με άλλα σοβαρά θέματα που μας απασχολούν όπως π.χ οικονομικά, διορισμών κ.α Από την αντίθετη πλευρά όλη η ενεργητικότητα αναλίσκεται μόνο στην ακύρωση των μετατάξεων και το πέταμα όλων μας στον Καιάδα αρκεί να πάρουν αυτοί οργανική θέση, αρκεί αυτοί να πάνε στα σπίτια τους.
Εμείς από την αρχή υποστηρίξαμε να υπάρξουν κυρώσεις σε όσους δήλωσαν ψευδή στοιχεία ή παρανόμησαν και να ανοίξουν μεταθέσεις για να ικανοποιηθούν οι υπάρχουσες ειδικότητες, αυτό που εισπράξαμε και εισπράττουμε είναι ότι όλοι είμαστε βύσματα, και όλοι είχαμε τα τηλ του Λάσκαρη.
Μην προσπαθούμε λοιπόν να μοιράσουμε τις ευθύνες ισομερώς γιατί είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14506 στις: Μάιος 06, 2015, 11:35:01 πμ »
...Αυτό που πρέπει να ζητάτε είναι να γίνουν περισσότερες μεταθέσεις όχι να ακυρωθούν οι μετατάξεις για να φύγουμε εμείς και να έρθετε εσείς!!!

Αυτό που πρέπει (και έπρεπε να γίνεται πάντα αλλά...) είναι οι υπηρεσιακές μεταβολές να γίνονται με προγραμματισμό και λογική. Ναι να πάρω μετάθεση (π.χ. λέω τώρα) αλλά εκεί που θα πάω να συμπληρώνω διδακτικό ωράριο και όχι να στοιβάζομαι με 10άδες άλλους στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

@john-πε06 "Επίσης,θα δοθούν ή οριστικές τοποθετήσεις(πιο πιθανό) ή οργανικές(λιγότερο πιθανό) μέχρι το σεπτέμβρη στους μεταταγμένους".

Εννοείς πως θα μπορούσαν να δώσουν οριστική τοποθέτηση σε σχολείο ΧΩΡΙΣ σε αυτό να υπάρχει οργανικό κενό;

It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14507 στις: Μάιος 06, 2015, 11:39:38 πμ »
Στην πρωτοβάθμια οι οργανικές θέσεις είναι στις σχολικές μονάδες σύμφωνα με την άποψη των αιρετών της.

Οι αιρετοί (και ένας μάλιστα πολύ συγκεκριμένος) υποστήριζαν τις εθελοντικές
Οταν ανακοινώθηκαν οι κατανομές των οργανικών σε Διευθύνσεις δεν ήταν όλες σε σχολεία (τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες).
Και τότε ο συγκεκριμένος αν θυμάμαι καλά δεν αντέδρασε.
Τελικά συνεχίζει να πιστεύει εκείνος τουλάχιστον ότι οι οργανικές είναι σε σχολεία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:51 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14508 στις: Μάιος 06, 2015, 11:44:55 πμ »
Εάν υπάρχει δικαιοσύνη, να τις ακυρώσουν και να καλέσουν εκ νέου τον κόσμο να κάνει αίτηση με κανονική εγκύκλιο. Δεν επιτρέπεται να έχει έρθει κόσμος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας και χωρίς μόρια. Εμείς δηλαδή που έχουμε υποφέρει τόσα χρόνια κάνοντας θυσίες υπηρετώντας σε απομακρυσμένα μέρη τι θα κάνουμε; Είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα εκεί; Οι μετατάξεις είναι φιάσκο και δεν μπορούν να συμμαζευτούν με τίποτα. Μόρια χαμηλά, "δικαιώθηκαν" με ένσταση άτομα σε περιοχή που δεν είχαν δηλώσει στις δύο αρχικές επιλογές τους. Είναι δίκαια όλα αυτά; Εγώ όταν έπαιρνα τα μπογαλάκια μου ανά την Ελλάδα υπηρετώντας, ήξερα ότι θέλω τόσα μόρια για να έρθω στον τόπο μου. Είναι δίκαιο να μην κάνουν μεταθέσεις και να φέρνουν με "μετάταξη" στη θέση που μου ανήκει κόσμο που δεν έχει τα μόριά μου; Εάν μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά, τον παραδέχομαι.

Δεν έχω απάντηση αν είναι δίκαιο ή όχι.
Ολα τα χρόνια ορισμένοι έχουν πληροφόρηση και άλλοι όχι για κάθε θέμα στο Υπουργείο Παιδείας είναι δίκαιο?

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14509 στις: Μάιος 06, 2015, 12:02:04 μμ »
Αυτό που πρέπει (και έπρεπε να γίνεται πάντα αλλά...) είναι οι υπηρεσιακές μεταβολές να γίνονται με προγραμματισμό και λογική. Ναι να πάρω μετάθεση (π.χ. λέω τώρα) αλλά εκεί που θα πάω να συμπληρώνω διδακτικό ωράριο και όχι να στοιβάζομαι με 10άδες άλλους στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

@john-πε06 "Επίσης,θα δοθούν ή οριστικές τοποθετήσεις(πιο πιθανό) ή οργανικές(λιγότερο πιθανό) μέχρι το σεπτέμβρη στους μεταταγμένους".

Εννοείς πως θα μπορούσαν να δώσουν οριστική τοποθέτηση σε σχολείο ΧΩΡΙΣ σε αυτό να υπάρχει οργανικό κενό;
Ναι,απ'οσο γνωρίζω,αυτό είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί(θυμίζω αυτό που λεγόταν πέρσι στα μέσα της χρονιάς και υπήρχε και ο ανάλογος σχεδιασμός επί Αρβανιτόπουλου,να δοθούν οργανικές έστω και με 4 ως 6 ώρες ανά σχολείο ωστε να μην υπάρχει κανείς ''μετέωρος'' με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται) και συζητείται,ειδικά τώρα,ώστε να βολευτούν με μεσοβέζικο τρόπο όλοι οι ''θιγμένοι''...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14510 στις: Μάιος 06, 2015, 12:07:33 μμ »
Και κάτι τελευταίο.
Αδικίες και "αδικίες" γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται.
Σε κάθε διαδικασία νόμιμη, ή νομότυπη, η πέτσινη ή οτιδήποτε άλλο υπάρχουν λαμόγια, αδαείς, δικαιωμένοι και αδικημένοι.
Οι αδικημένοι οφείλουν να κάνουν ότι κρίνουν αυτοί ως νόμιμο να βρουν το δίκιο τους.
Επειδή διαβάζω και έχετε χωριστεί σε στρατόπεδα εικονικών μαχών χωρίς καν να γνωρίζεστε μια ερώτηση.
Και αυτοί που αδικηθήκατε και αυτοί που δεν αδικηθήκατε μήπως να πιέσετε όλοι να σταματήσουν κάποιοι στο Υπουργείο το δούλεμα και να ξεκαθαρίσει η κατάσταση?
Ετσι όπως έγιναν τα πράγματα κάποιοι θα αδικηθούν. Οσο δεν ξεκαθαρίζει η κατάσταση θα σδικούνται σε βάθος χρόνου όλοι. Αν ανοίξουν οργανικές θα δείτε ότι θα είναι προς το συμφέρον και αυτόν που αδικήθηκαν. Οσο δεν ανοίγουν θα διαιωνίζεται μια κατάσταση όπου όλοι θα είναι όμηροι.

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14511 στις: Μάιος 06, 2015, 12:26:49 μμ »
Συνάδελφοι της Α/θμιας και των εθελουσίων περιμένετε απάντηση..... από ανθρώπους που με μόρια 50% λιγότερα...τρούπωσαν κατά ομολογία τους..... Σεντόνια  τα περί νομιμότητας της διαδικασίας....
rollo συνέχισε σε παρακαλώ να ενημερώνεις :)
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί Α/θμιος με 94 μόρια δεν μπορεί να πάει στο τόπο συμφερόντων του  εδώ και 9 χρόνια και μετατάχτηκε από την ίδια περιοχή Β/θμιος με 58 μόρια.....  Εν αναμονή λοιπόν...... ας γράφουμε νάχουμε να λέμε... ας ξεθάψουμε όλα τα μέχρι τώρα κακώς κείμενα..... αποσπάσεις μεταθέσεις, άδειες...καρέκλες τραπέζια κ.λπ. Όσο πιο πολλά γράφουν κάποιοι... τόσο πιο πολύ  πιστεύουν πως έχουν και δίκιο 8)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 12:34:41 μμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14512 στις: Μάιος 06, 2015, 12:38:21 μμ »
Συνάδελφοι της Α/θμιας και των εθελουσίων περιμένετε απάντηση..... από ανθρώπους που με μόρια 50% λιγότερα...τρούπωσαν κατά ομολογία τους..... Σεντόνια  τα περί νομιμότητας της διαδικασίας....
rollo συνέχισε σε παρακαλώ να ενημερώνεις :)
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί Α/θμιος με 94 μόρια δεν μπορεί να πάει στο τόπο συμφερόντων του  εδώ και 9 χρόνια και μετατάχτηκε από την ίδια περιοχή Β/θμιος με 58 μόρια.....  Εν αναμονή λοιπόν...... ας γράφουμε νάχουμε να λέμε... ας ξεθάψουμε όλα τα μέχρι τώρα κακώς κείμενα..... αποσπάσεις μεταθέσεις, άδειες...καρέκλες τραπέζια κ.λπ. Όσο πιο πολλά γράφουν κάποιοι... τόσο πιο πολύ  πιστεύουν πως έχουν και δίκιο 8)
Γιατί πολύ απλά πριν από 8-7-6-5-4-3-2-1 χρόνια δεν είχε 94 μόρια. Θα απαντήσεις και εσύ σε μια ερώτηση μου; Ποιά χρονιά δεν πήρε απόσπαση μέσα σ'αυτά τα χρόνια; Με ονοματεπώνυμο όμως  ;)

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14513 στις: Μάιος 06, 2015, 12:50:22 μμ »
Γιατί πολύ απλά πριν από 8-7-6-5-4-3-2-1 χρόνια δεν είχε 94 μόρια. Θα απαντήσεις και εσύ σε μια ερώτηση μου; Ποιά χρονιά δεν πήρε απόσπαση μέσα σ'αυτά τα χρόνια; Με ονοματεπώνυμο όμως  ;)

.... καμαρώστε την "Επιτροπή Βράβευσης" των Καθηγητών Αρβανιτόπουλου & Λοβέρδου για τον ορθολογισμό των επιχειρημάτων!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14514 στις: Μάιος 06, 2015, 01:02:48 μμ »
chris75, ως φιλόλογος που είσαι νομίζω ότι δεν έχεις παρακολουθήσει λεπτομερώς το θέμα και τί ακριβώς υποστηρίζεται από τις δυο πλευρές.
Κανένας μεταταγμένος δεν ισχυρίστηκε ότι πρέπει δια βίου να γίνονται ανομίες επειδή έγιναν στο παρελθόν στις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών. Κάποια στιγμή είναι αναγκαίο να μπει ένα τέλος, να γίνει ενα reset που λέμε. Εμείς στηλιτεύουμε το όψιμο ενδιαφέρον των αιρετών -συνδικαλιστών που κώφευαν επί σειρά ετών όταν διαπράττονταν όργια, καθώς και την κριτική των ''συναδέλφων'' τιμητών της δικαιοσύνης  που χρόνια αδιαμαρτύρητα δέχονταν την απραξία των σημερινών τους σωτήρων.
Αν επισκεφθείς άλλες σελίδες του φόρουμ θα διαπιστώσεις ότι η πλειοψηφία των μεταταγμένων ασχολείται και με άλλα σοβαρά θέματα που μας απασχολούν όπως π.χ οικονομικά, διορισμών κ.α Από την αντίθετη πλευρά όλη η ενεργητικότητα αναλίσκεται μόνο στην ακύρωση των μετατάξεων και το πέταμα όλων μας στον Καιάδα αρκεί να πάρουν αυτοί οργανική θέση, αρκεί αυτοί να πάνε στα σπίτια τους.
Εμείς από την αρχή υποστηρίξαμε να υπάρξουν κυρώσεις σε όσους δήλωσαν ψευδή στοιχεία ή παρανόμησαν και να ανοίξουν μεταθέσεις για να ικανοποιηθούν οι υπάρχουσες ειδικότητες, αυτό που εισπράξαμε και εισπράττουμε είναι ότι όλοι είμαστε βύσματα, και όλοι είχαμε τα τηλ του Λάσκαρη.
Μην προσπαθούμε λοιπόν να μοιράσουμε τις ευθύνες ισομερώς γιατί είναι λάθος.

καταλαβαίνω απόλυτα τί λες...αλλά και εσύ μιλάς από την μία πλευρά...δεν φταίμε εμείς, αλλά οι άλλοι...ίσως το ότι είμαι άλλη ειδικότητα  με κάνει πιο ψύχραιμο ως προς τις παρατηρήσεις....πρόσεξε, χρησιμοποιείς το πρώτο πληθυντικό...εμείς δεν λέμε, εμείς αυτό, εμείς εκείνο....εσύ αλήθεια διάβασες και τις 1034 σελίδες της συζήτησης μέχρι τώρα και όλα τα σχόλια όλων αυτών που υποστηρίζουν την άποψή σου σε αυτό το νήμα και δεν βρήκες ούτε μία υπερβολή;;...τότε εντάξει......ας είμαστε γενικώς νηφάλιοι...εγώ ομιλώ γι αυτούς που γράφουν σε αυτήν την συζήτηση και όχι γενικώς για μεταταγμένους και μη....αυτό που προσπαθώ να τονίσω ως το πρόβλημα, αυτό μου επαναλαμβάνεις....εμείς τα λέμε όλα ωραία, οι άλλοι μας επιτίθενται....έτσι δεν βγαίνει πουθενά....εγώ δεν λέω κάτι άλλο από αυτά που έγραψα πριν.... είναι βασική αρχή μου να μην γενικεύω και να μην τσουβαλιάζω.....η άποψη  ότι όλοι εμείς ανεξαιρέτως έχουμε δίκιο και όλοι οι απέναντι ανεξαιρέτως έχουν άδικο δεν οδηγούν πουθενά...αυτό που σου λέω απλά είναι το εξής...... δεν αναφέρομαι ούτε γενικώς σε όλους τους μεταταγμένους, ούτε σε όλους όσους γράφουν εδώ....νομίζω ότι λέω κάτι απλό, δεν γενικεύω και δεν κατηγοριοποιώ.....αναφέρομαι σε αυτούς και από τις δύο πλευρές που γράφουν σε αυτήν και σε άλλες παρόμοιες συζητήσεις εδώ και υπερβάλλουν......εγώ αυτό λέω και δεν μοιράζω ευθύνες....δικαστής δεν είμαι....επομένως ψυχραιμία και νηφαλιότητα.....από όλους....και επειδή πολλά είπα,  die συμπληρωματικά δες και την επόμενη παράθεση του συναδέλφου guestteacher...γιατί σε λίγο θα αρχίσω να πιστεύω ότι είμαι ο τρελός του χωριού...
Και κάτι τελευταίο.
Αδικίες και "αδικίες" γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται.
Σε κάθε διαδικασία νόμιμη, ή νομότυπη, η πέτσινη ή οτιδήποτε άλλο υπάρχουν λαμόγια, αδαείς, δικαιωμένοι και αδικημένοι.
Οι αδικημένοι οφείλουν να κάνουν ότι κρίνουν αυτοί ως νόμιμο να βρουν το δίκιο τους.
Επειδή διαβάζω και έχετε χωριστεί σε στρατόπεδα εικονικών μαχών χωρίς καν να γνωρίζεστε μια ερώτηση.
Και αυτοί που αδικηθήκατε και αυτοί που δεν αδικηθήκατε μήπως να πιέσετε όλοι να σταματήσουν κάποιοι στο Υπουργείο το δούλεμα και να ξεκαθαρίσει η κατάσταση?
Ετσι όπως έγιναν τα πράγματα κάποιοι θα αδικηθούν. Οσο δεν ξεκαθαρίζει η κατάσταση θα σδικούνται σε βάθος χρόνου όλοι. Αν ανοίξουν οργανικές θα δείτε ότι θα είναι προς το συμφέρον και αυτόν που αδικήθηκαν. Οσο δεν ανοίγουν θα διαιωνίζεται μια κατάσταση όπου όλοι θα είναι όμηροι.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14515 στις: Μάιος 06, 2015, 02:31:50 μμ »
Οταν γίνονταν διορισμοί, σε πολλές περιοχές διορίζονταν 10 , 11, 12. ...επιπλέον σε κάθε ειδικότητα για να πάει και ο τελευταίος εκεί που ήθελε. Κάθε Σεπτέμβριο λοιπόν στα διάφορα γυμνάσια και λύκεια τοποθετούνταν 3, 4, 5...καθηγητές από την ίδια ειδικότητα, ενώ δεν ήταν αναγκαίοι , απλά και μόνο για να πληρώνονται. Αμέσως μετά άρχιζε το γνωστό γαϊτανάκι των αποσπάσεων, όλοι έφευγαν, πηγαίναν όπου ήθελαν ή όπου περίπου ήθελαν και ήσαν ευχαριστημένοι τόσο αυτοί, όσο και οι οι συνδικαλιστές που κέρδιζαν μερικούς ψήφους επί πλέον.
Όταν διορίστηκα  στο ωρολόγιο πρόγραμμα προβλέπονταν διδασκαλία 3 ωρών για την β ξένη γλώσσα στο Γυμνάσιο. Όμως το καλό μας το ΥΠΑΙΘ ένα μεσημέρι το 2005 έστειλε ξαφνικά μια τροπολογία και μείωσε κατά μια ώρα την διδασκαλία της β΄Ξ.Γ., ενώ ταυτόχρονα συνέχισε να διορίζει καθηγητές σε αυτές τις ειδικότητες. Τα ίδια περίπου έγιναν και στο Λύκειο, όχι μόνο στην Ξ.Γ αλλά και σε άλλες ειδικότητες. Το 2012 ανατράπηκε το διδακτικό ωράριο στην Β/θμια με αποτέλεσμα  η κατάσταση με το πλεονάζον προσωπικό να γίνει χειρότερη. Τι πρέπει να κάνω εγώ ως παλαιότερος συνάδελφοι;; Να πάρω την σκούπα και να "κυνηγήσω" τους νεότερους συναδέλφους για να μην μου πάρουν την" καρέκλα"; Η εκείνοι επειδή διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ να ζητήσουν να φύγουν όσοι διορίστηκαν με επετηρίδα, όπως διάβασα σε μια σχετική ιστοσελίδα;
Με λύπη μου βλέπω συναδέλφους να θεωρούν τον εαυτό τους αδικημένο από τις μετατάξεις και χωρίς να σκεφθούν τι ακριβώς συνέβη εκείνη την περίοδο να εξαπολύουν βαρύτατους χαρακτηρισμούς ακόμα και σήμερα σε βάρος των μετατασσόμενων. Φυσικά τον ίδιο χορό καταγγελιών  έστησαν η ΔΟΕ, μερικοί σύλλογοι της Α/θμιας και οι αιρετοί, παραβλέποντας όμως ότι μας θεωρούν μέλη τους , ότι παρακρατούν δυο χρόνια τώρα από τον μισθό μας την συνδρομή για το συνδικάτο, ότι ψηφίζουμε στις εκλογές και πολλοί μετατασσόμενοι είναι υποψήφιοι.  Αν γυρίσουμε πίσω όπως κραυγάζετε, ας ακυρωθούν και οι εκλογές, κυρίως των αιρετών, ως παράνομες, αφού ως παράνομους καταγγέλλετε τους μεταταγμένους!!
Το ΥΠΑΙΘ λοιπόν έκανε έλεγχο των δηλώσεων. Ας ανακοινώσει επιτέλους τα αποτελέσματα  και ας προβεί στις νόμιμες ενέργειες σε βάρος όσων ανακάλυψε ότι παρανόμησαν. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού....
Μετά την βροχή βγήκαν πολλά σαλιγκάρια και ζητούν να επωφεληθούν από ενδεχόμενη ανάκληση των μετατάξεων προκειμένου να υποβάλουν και εκείνοι τώρα δήλωση...........Κάτι ανάλογο με τον φούρνο του Χότζα δηλαδή!!

Αν έγιναν παρατυπίες από την πλευρά της τότε διοίκησης, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν για την νέα να τις αποκαλύψει και να αποδώσει τα δέοντα. Όχι όλοι όμως στον καιάδα....αυτό δεν γίνεται!!!

ΥΓ Στην πολύχρονη υπηρεσία μου στην εκπαίδευση διαπίστωσα ότι , όταν γίνονταν υπηρεσιακές μεταβολές έβγαιναν μερικές ανακοινώσεις- καταγγελίες ως αναπόσπαστο μέρος της διαδικασίας!! Αναζητήστε επίσης πρόσφατες δηλώσεις του ΥΠΑΙΘ για ανάλογες καταγγελίες σχετικά με  την πρόσφατη εκλογή των περιφεριαρχών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 03:39:59 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14516 στις: Μάιος 06, 2015, 02:43:51 μμ »
chris75, οσο περιεργο και αν σου φαίνεται εχω διαβασει ολες τις σελιδες του θεματος. Όταν λεω εμεις δεν εννοω οτι 100% ολα τα σχολια ειναι σωστα δεν ειναι ομως στο βαθμο οσων ειναι εναντιοι στις μεταταξεις. Παραδειγματα αναξια σχολιασμου γεματα λασπη και ειρωνεια:
.... καμαρώστε την "Επιτροπή Βράβευσης" των Καθηγητών Αρβανιτόπουλου & Λοβέρδου για τον ορθολογισμό των επιχειρημάτων!
Συνάδελφοι της Α/θμιας και των εθελουσίων περιμένετε απάντηση..... από ανθρώπους που με μόρια 50% λιγότερα...τρούπωσαν κατά ομολογία τους..... Σεντόνια  τα περί νομιμότητας της διαδικασίας....
rollo συνέχισε σε παρακαλώ να ενημερώνεις :)
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί Α/θμιος με 94 μόρια δεν μπορεί να πάει στο τόπο συμφερόντων του  εδώ και 9 χρόνια και μετατάχτηκε από την ίδια περιοχή Β/θμιος με 58 μόρια.....  Εν αναμονή λοιπόν...... ας γράφουμε νάχουμε να λέμε... ας ξεθάψουμε όλα τα μέχρι τώρα κακώς κείμενα..... αποσπάσεις μεταθέσεις, άδειες...καρέκλες τραπέζια κ.λπ. Όσο πιο πολλά γράφουν κάποιοι... τόσο πιο πολύ  πιστεύουν πως έχουν και δίκιο 8)
 
Οσο αφορα τη διαφωνια μας σεβομαι την αποψη σου και το δικαιωμα να λες ελευθερα οσα πρεσβευεις οπως ειπε και ο Βολταιρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 02:45:35 μμ από die »

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14517 στις: Μάιος 06, 2015, 03:24:33 μμ »
chris75, οσο περιεργο και αν σου φαίνεται εχω διαβασει ολες τις σελιδες του θεματος. Όταν λεω εμεις δεν εννοω οτι 100% ολα τα σχολια ειναι σωστα δεν ειναι ομως στο βαθμο οσων ειναι εναντιοι στις μεταταξεις. Παραδειγματα αναξια σχολιασμου γεματα λασπη και ειρωνεια:Οσο αφορα τη διαφωνια μας σεβομαι την αποψη σου και το δικαιωμα να λες ελευθερα οσα πρεσβευεις οπως ειπε και ο Βολταιρος.

die, die λεβέντη μου τι κουβέντες είναι αυτές?
Άκου ανάξια σχολιασμού γεμάτα λάσπη και ειρωνία.
Άκου βρε κουτέ τα παιδιά είναι καλά!!!
 Απλά τις καρέκλες θέλουνε!!!
Περνούσαν απ΄έξω και μας περάσανε για καρεκλάδικο!!!
Εδώ οι καλές καρέκλες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 04:07:41 μμ από Λιοντάρι προς κάμπο Λαρίσης κατευθυνόμενος »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 411
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.