*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4327041 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2716 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:51:39 πμ »
Όταν κάποιος λαμβάνει μετάταξη (από τη μία βαθμίδα στην άλλη εν προκειμένω), μεταφέρει την ΟΡΓΑΝΙΚΗ του στην καινούργια του θέση, δεν την αφήνει πίσω κενή για κάποιον άλλο...Κάποιοι, έχουν μπερδέψει τις μεταθέσεις με τις μετατάξεις νομίζω...

Την οργανική στο υπουργείο εννοείς. Όχι στο σχολείο. Γιατί το σχολείο συνεχίζει να υπάρχει. Έτσι αν έχω οργανική σε ένα γυμνάσιο και πάρω μετάταξη, κάποιος πρέπει να πάρει την οργανική στο σχολείο αυτό. Τίποτα, δεν έχω μπερδέψει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος sympe40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2717 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:53:05 πμ »
Όταν κάποιος λαμβάνει μετάταξη (από τη μία βαθμίδα στην άλλη εν προκειμένω), μεταφέρει την ΟΡΓΑΝΙΚΗ του στην καινούργια του θέση, δεν την αφήνει πίσω κενή για κάποιον άλλο...Κάποιοι, έχουν μπερδέψει τις μεταθέσεις με τις μετατάξεις νομίζω...

Την οργανική στο υπουργείο εννοείς. Όχι στο σχολείο. Γιατί το σχολείο συνεχίζει να υπάρχει. Έτσι αν έχω οργανική σε ένα γυμνάσιο και πάρω μετάταξη, κάποιος πρέπει να πάρει την οργανική στο σχολείο αυτό. Τίποτα, δεν έχω μπερδέψει.

Καλά περίμενε εσύ τον Σεπτέμβρη να πάρεις οργανική.Στο εύχομαι.Καλή οργανική και καλή τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2718 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:54:42 πμ »
Τον Απρίλη είχαμε 21 ώρες ωράριο, τώρα 23. Το 2010 έπαιρνα 1200 € τώρα 920. Τι μου λες, ρε φίλε;
Εδώ γλιτώσαμε στο παρά ένα την απόλυση. Δεν καταλαβαίνεις πως δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα.

Ακριβώς δεν είναι τα ίδια πράγματα άρα θα πρέπει να ευνοηθούν οι παλαιότεροι αυτοί που έχουν μόρια οικογένεια κ.τ.λ. Αυτοί που τρώνε το μεγαλύτερο αγγούρι.

Κατάλαβα. Εντάξει, είσαι και εσύ από αυτούς που διαχωρίζεις παλιούς και νέους, παντρεμένους και ανύπαντρους, παιδιά χωρίς παιδιά. Και εγώ έχω ένα παιδί αλλά πιστεύω πως στη δουλειά είμαστε όλοι ίδιοι και δεν είναι σωστό να την πληρώνουν πάντα οι υγιείς, οι νέοι και οι ανύπαντροι.

Αποσυνδεδεμένος sympe40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2719 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:58:11 πμ »
Τον Απρίλη είχαμε 21 ώρες ωράριο, τώρα 23. Το 2010 έπαιρνα 1200 € τώρα 920. Τι μου λες, ρε φίλε;
Εδώ γλιτώσαμε στο παρά ένα την απόλυση. Δεν καταλαβαίνεις πως δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα.

Ακριβώς δεν είναι τα ίδια πράγματα άρα θα πρέπει να ευνοηθούν οι παλαιότεροι αυτοί που έχουν μόρια οικογένεια κ.τ.λ. Αυτοί που τρώνε το μεγαλύτερο αγγούρι.

Κατάλαβα. Εντάξει, είσαι και εσύ από αυτούς που διαχωρίζεις παλιούς και νέους, παντρεμένους και ανύπαντρους, παιδιά χωρίς παιδιά. Και εγώ έχω ένα παιδί αλλά πιστεύω πως στη δουλειά είμαστε όλοι ίδιοι και δεν είναι σωστό να την πληρώνουν πάντα οι υγιείς, οι νέοι και οι ανύπαντροι.

Τα χρόνια προυπηρεσίας δεν πρέπει να μετράνε;άσε τους γάμους.Δεν πρέπει να υπάρχει όμως ένα κριτήριο;Εκτός και αν πάμε με την ομορφιά, τότε θα χάσω το παιχνίδι γιατί είμαι άσχημος.Τέλος πάντων είδες σε τι παιχνίδι μας βάλανε.Να είσαι καλά και εύχομαι να πάρεις την μετάταξη.Αλλά με αυτές τις 900 αφού έκανες αίτηση.χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2720 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:58:57 πμ »
Αν δε θες να καταλάβεις, μην καταλαβαίνεις. Σου είπα ότι ΓΙΑ ΜΕΝΑ το πιο σωστό είναι:

α) να γινόντουσαν από τον Μάη οι 900
β) να δίνονταν οι οργανικές που κάποιοι άφησαν
γ) να γινόντουσαν οι υποχρεωτικές

Τώρα, δυστυχώς το πιο σωστό είναι να γίνουν οι υποχρεωτικές γι' αυτούς που είναι στη διάθεση.
Συμφωνώ ότι παίζουν ρόλο τα χρόνια υπηρεσίας και η οικογενειακή κατάσταση αλλά δεν μπορούμε να στηρίζουμε όλη την επιχειρηματολογία μας εκεί. Το σημαντικό είναι να καλυφθεί κόσμος που πλεονάζει, αν και με τα καινούρια ωρολόγια δεν νομίζω ότι αυτό θα μας σώσει. Θα μπούμε σε συνολική αξιολόγηση ανεξαρτήτως οργανικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 02:12:29 πμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2721 στις: Αύγουστος 05, 2013, 02:14:36 πμ »
Στα τελευταία posts, επιχειρηματολογία και κουβέντες επιπέδου... δαπέδου. Ωραίο show νυχτιάτικα!
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος thopapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2722 στις: Αύγουστος 05, 2013, 02:18:11 πμ »
Θεωρώ ότι το φορουμ δεν ειναι για να αντιδικούμε συνέχεια αλλα να λέμε απόψεις..Κάθε άποψη διαφορετική κάθε άποψη δεκτη με επιχειρήματα...ούτε ουστ, όυτε τραβα απο εδω...δεν ειναι ωραια αυτα..σκεφτειτε οτι ειμαστε συναδελφοι πανω απολα και διδασκουμε σε παιδιά..πρώτα αρχές,αξίες και αρετές και μετά την γνώση μας...
Βλέπετε το διαίρει και βασίλευε καλά κρατεί..
το δίκαιο και το σωστό πάντα κατα την κρίση μας ειναι αυτο που μάθαμε να επιλέγουμε..ο εγκέφαλος επιλέγει σαν δίκαιο αυτο που μας συμφέρει προσωπικά και λιγότερο δικαιο αυτο που ειναι άδικο προς εμάς..οποτε δεν χρειάζεται να πείσετε κανέναν παρα μονον το εαυτό σας..και για μένα μιλάω...

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2723 στις: Αύγουστος 05, 2013, 07:52:03 πμ »
Τζάμπα μαλώνετε. Μέχρι 9/8 θα ξέρουμε τι θα γίνει. Ό,τι κι αν λέτε εσείς δεν αλλάζει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2724 στις: Αύγουστος 05, 2013, 10:48:00 πμ »
Προσωπικά, θα πρότεινα τη μετονομασία του θέματος σε: "ας γράψει ο κάθε πονεμένος, το κοντό του και το μακρύ του, για το θέμα των μετατάξεων από βθμια σε αθμια"...


Ευχαριστώ.


*το θέμα, έχει ήδη προωθηθεί στις δνσεις αθμιας, οι οποίες δουλεύουν πυρετωδώς, για τον προσδιορισμό των καινούργιων οργανικών υποδοχής...Μιας, επίσης, που κάνουν όλοι τις εκτιμήσεις τους, ας πω και 'γώ τη δική μου: ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η εν λόγω διαδικασία, να έχει ολοκληρωθεί έως και την έναρξη του σχολικού έτους...Απλά αποκλείεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 10:52:18 πμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2725 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:07:23 πμ »
Προσωπικα δεν με νοιαζει καθολου αν θα ευνοηθουν ολοι φιλτατε.
Με νοιαζει οτι αυτες οι μεταταξεις των 900,ηταν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ,εγιναν πολυ πρωτου γινουν ολα αυτα που γινονται,το υπουργειο δημιουργησε νεους κλαδους στην Α/θμια,ΟΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ Ας ΕΚΑΝΕ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ .
Τωρα,που χεστηκατε ολοι απο την τρομαρα σας για να μην χασετε την θεσουλα σας,ΣΑς ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ;Ειχα μια σκασιλα.Οταν εγω ελεγα οτι θελω μεταταξη στο δημοτικο,οι αλλοι με κοιταγαν με μισο ματι και υποτιμιτικα.Τωρα λοιπον βγαλτε το σκασμο .
Το δικαιο φιλτατε ειναι οτιο το υπουργειο ιδρυσε νεους κλαδους στην Α/ΘΜΙΑ,εδωσε την ευκαιρια να κανουν αιτηση οσοι ηθελαν πραγματικα,αυτες οφειλουν ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ,Οπως εξαλλου και η ΟΛΜΕ αυτο λεει,και μετα οτι περισσεψει.Διοτι δεν ειμαστε στραγαλλια φιλτατε καποιοι να παιζουν με την ζωη μας.Απλα και δικαια.Αν ψαχνεις για το δικαιο,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ.

Συμφωνώ απολύτως.Άσε που αν ακυρωθούν οι 900,τι σόι νέοι κλάδοι είναι αυτοί στην πρωτοβάθμια?Προτείνω να μετονομαστούν σε νεοσυσταθέντες κλάδους αποκλειστικά και μόνο για πλεονάζοντες. Μα είμαστε με τα καλά μας?Τουλάχιστο στους άλλους κλάδους που ήδη υπάρχουν στην πρωτοβάθμια και θα γίνουν και εκεί οι υποχρεωτικές μετατάξεις,έχουν ήδη μεταταγεί και φέτος αλλά και από προηγούμενες χρονιές εθελοντικά καθηγητές.Εδώ όμως τι γίνεται???Δυο μέτρα και δυο σταθμά?

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2726 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:10:57 πμ »
Οι υποχρεωτικες κανονικα ειναι ΑΣΧΕΤΕΣ με τις εθελοντικες.Γκεγκε;Εσεις που ειστε στη διαθεση εχετε λυσσαξει να ερθουν ολα ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΕΣΑς..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.
Οι εθελοντικες των 900 να γινουν κανονικα,και οι υποχρεωτικες εντος πυσδε.Απλα και δικαια.

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2727 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:24:57 πμ »
Και λεω παλι γιατι να μη γινουν και εκτος ΠΥΣΔΕ;Οι οργανικες ειναι κτηση καθενος;Γιατι να μη γινει πανελλαδικα;

Δεν ξέρω αν θα γίνουν εντός ΠΥΣΔΕ, δεν έχω πληροφορίες. Αλλά είναι λογικό να γίνουν διότι θα δημιουργηθεί τεράστια ανωμαλία διαφορετικά. Θα γίνει μαζική αλλαγή θέσης πληθυσμού. Όλοι στα νησιά και τα δυσπρόσιτα, θα μεταταγούν στα αστικά κέντρα, αφού έχουν πολλά μόρια, ενώ οι των αστικών κέντρων θα περισσέψουν, οπότε μετά  θα μετατεθούν υποχρεωτικά στην επαρχία.

Για να μην παρεξηγηθώ: Έχω οργανική σε πόλη 400+km μακριά από τον τόπο μου και την οικογένειά μου, την οποία υπηρέτησα κανονικά για 7 χρόνια, πέρυσι μόνο πήρα απόσπαση και μετακόμισα και δυστυχώς φέτος με βλέπω να ξανα-μετακομίζω πίσω.... Οπότε προσωπικά με συμφέρει να γίνουν πανελλαδικά οι μετατάξεις.
Όμως από την άλλη, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω επιχείρημα συναδέλφου, ο οποίος θα σου πει: "έκανα κι εγώ 5-6-7 χρόνια μακριά, κατάφερα να έρθω στον τόπο μου και με έιχαν για χρόνια στη διάθεση. Εσύ (και οποιοσδήποτε "εσύ") μάζευες μπόλικα μόρια τα τελευταία χρόνια και εγώ τίποτα (λόγω διάθεσης). Δεν είναι λοιπόν άδικο "εσύ" να έρθεις και να με διώξεις μακριά από την οικογένειά μου τη στιγμή που είχα κι εγώ στο παρελθόν υπηρετησει στην επαρχία και όταν κατάφερα να έρθω αποφάσισα να κάνω οικογένεια, να πάρω στεγαστικό κλπ κλπ;"

Τι να πω βρε παιδιά... μακάρι να βρισκόταν μια λύση που θα ήταν δίκαιη για όλους.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2728 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:36:04 πμ »
Συνάδελφοι,τελικά οι μη πλεονάζοντες ανά νομό θα έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση μετάταξης?Ή είναι ακόμη υπό σκέψη το πράγμα?Γιατί ξέρω ότι όταν σε μια σχολική μονάδα βγαίνει κάποιος υπεράριθμος,ακολουθείται μια διαδικασία.Πρώτα βγαίνει ο κλάδος πλεονάζων,σε αυτό το σχολείο,οπότε και αυτός που στην ουσία δεν πλεονάζει ,έχει το δικαίωμα να δηλώσει ότι θέλει να βγει πλεονάζοντας.Με αυτή τη λογική λοιπόν,θα πρέπει να έχει το δικαίωμα ο καθένας να κάνει αίτηση μετάταξης.Ακόμα και αν δεν πλεονάζει πραγματικά,έχει π.χ. οργανική.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2729 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:50:43 πμ »
@vagelo

Αυτό που λες είναι η διαδικασία για την υπεραριθμία εκπαιδευτικών σε σχολική μονάδα που συμβαίνει μέσα στον Ιούνιο. Αν έκανε αίτηση ένας με οργανική να κριθεί υπεράριθμος τον Ιούνιο και το ΠΥΣΔΕ τον έκρινε υπεράριθμο και δεν κατέλαβε νέα οργανική θέση τον Ιούνιο, τότε επιστρέφει στην οργανική του τον Σεπτέμβρη. Αν δεν έκανε αίτηση τον Ιούνιο, τότε δεν παίζει αυτό που προτείνεις...

σχετικά:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/666-ekpaidevtikoi-monimoi-yperarithmoi.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 11:59:26 πμ από sliver »
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.