*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309667 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2674 στις: Αύγουστος 04, 2013, 04:12:45 μμ »
σωστή σκέψη... :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:46 »

Αποσυνδεδεμένος vlemma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κυνηγος-τροφοσυλλεκτης
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2675 στις: Αύγουστος 04, 2013, 04:22:46 μμ »

http://www.youtube.com/watch?v=yhrjFy2fuVA

Αγγελακας Βελιωτης Οι ανασες των λυκων

Θα 'ρθει καιρός που θα σπάσω την πόρτα
κι η καρδιά μου στο φως θα χυμήξει
θα φύγω μακριά
θα πετάξω ψηλά
θα πετάω σε ασύλληπτα ύψη

και τότε πια δε μπορεί αυτή η φτηνή,
αυτή η χλωμή,
η τιποτένια μου θλίψη
θα μείνει ορφανή
θα γυρνάει σα τρελή,
θα ζητάει να με βρει
και δε θα με βρίσκει

κι ούτε πρόκειται ελπίζω ποτέ να μου λείψει
δεν πρόκειται ελπίζω ποτέ να μου λείψει

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2676 στις: Αύγουστος 04, 2013, 04:25:14 μμ »
Από ενημέρωση που μας έγινε από τον Δ/ντη Β/θμιας, τους είπαν ότι οι μετατάξεις από Δ/θμια σε Α/θμια θα είναι αρχικά τοπικές ανα ΠΥΣΔΕ ώστε να τακτοποιηθούν οι πλεονάζοντες στους Νομούς που βρίσκονται ήδη. Σε ερώτημα που του κάναμε για το τι γίνεται με όλους αυτούς που είναι μακριά και που πια δεν υπάρχει ελπίδα να πλησιάσουν στο Νομό μας είπε "θα πρέπει να το πάρουν απόφαση ότι θα πεθάνουν εκεί"!

Θα επανακαθοριστουν οι πλεονάζοντες ή θα ισχύσουν οι λίστες οργανικά υπεράριθμων κ διαθεσιμων που έχουν δημοσιευτεί ανά διεύθυνση δευτεροβάθμιας???

Μας είπε ότι όλα θα γίνουν μέ βάση το survey από το Υπουργείο. Μάλιστα τον ρώτησα τι γίνεται παραμερίστηκαν τα ΠΥΣΔΕ μου είπε ναι! Αυτό σημαίνει κατά την άποψη μου ότι δεν θα επανακαθοριστούν οι πλεονάζοντες . Μάλιστα τους είπαν από το Υπουργείο ότι θα προηγηθούν οπωσδήποτε οι μετατάξεις και θα τελείωσουν όλες εντός Αυγούστου πράγμα που μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο αφού να φανταστείται ότι οι μετατάξεις των εξαιρουμένων της διαθεσιμότητας ακόμα δεν έγιναν για να μπορέσουν να ξεκινήσουν να δουλεύουν στη Β/θμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 04:28:39 μμ από leniao »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2677 στις: Αύγουστος 04, 2013, 04:28:02 μμ »
Ωραία που είναι το πρόβλημα, θα πάρουμε όλα πλοία και αμάξια θα ξοδεψουμε τα πολλά λεφτά που έχουμε θα πάμε στα σχολεία
μας το Σεπτέμβριο και μετά πάλι πίσω μέ ή χωρίς δουλειά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:46 »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2678 στις: Αύγουστος 04, 2013, 04:39:24 μμ »
Από ενημέρωση που μας έγινε από τον Δ/ντη Β/θμιας, τους είπαν ότι οι μετατάξεις από Δ/θμια σε Α/θμια θα είναι αρχικά τοπικές ανα ΠΥΣΔΕ ώστε να τακτοποιηθούν οι πλεονάζοντες στους Νομούς που βρίσκονται ήδη. Σε ερώτημα που του κάναμε για το τι γίνεται με όλους αυτούς που είναι μακριά και που πια δεν υπάρχει ελπίδα να πλησιάσουν στο Νομό μας είπε "θα πρέπει να το πάρουν απόφαση ότι θα πεθάνουν εκεί"!

Θα επανακαθοριστουν οι πλεονάζοντες ή θα ισχύσουν οι λίστες οργανικά υπεράριθμων κ διαθεσιμων που έχουν δημοσιευτεί ανά διεύθυνση δευτεροβάθμιας???

Μας είπε ότι όλα θα γίνουν μέ βάση το survey από το Υπουργείο. Μάλιστα τον ρώτησα τι γίνεται παραμερίστηκαν τα ΠΥΣΔΕ μου είπε ναι! Αυτό σημαίνει κατά την άποψη μου ότι δεν θα επανακαθοριστούν οι πλεονάζοντες . Μάλιστα τους είπαν από το Υπουργείο ότι θα προηγηθούν οπωσδήποτε οι μετατάξεις και θα τελείωσουν όλες εντός Αυγούστου πράγμα που μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο αφού να φανταστείται ότι οι μετατάξεις των εξαιρουμένων της διαθεσιμότητας ακόμα δεν έγιναν για να μπορέσουν να ξεκινήσουν να δουλεύουν στη Β/θμια.
Και δε μου λες εσυ που έχεις κοννέ με τον κο Διευθυντή:
Στο δικό μου ΠΥΣΔΕ δεν έχει θέση στο δίπλα έχει. Το σύνολο στην περιφέρεια μου δε φτάνει. Η σύσταση 60 οργανικών έχει γίνει.
Λύσε την εξίσωση με το δ/ντή στο αυτί...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 05:10:24 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2679 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:01:41 μμ »
eidolonen
Κατ΄αρχήν δεν έχω ιδιαίτερο κοννέ με τον δ/ντή ούτε μου τα είπε κατ΄ιδίαν. Φώναξε όλους τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και τα ανακοίνωσε και εμεις του κάναμε ερωτήσεις. Να λείπουν λοιπόν οι ειρωνίες!!! Όλοι αγωνιούμε για το τι θα γίνει.Αν δεν θέλεις να ενημερώνεσαι δικαίωμά σου.
Τώρα αφού ρωτάς  για το τι θα γίνει με τις θέσεις αν δεν υπάρχουν βάλε λίγο τη φαντασία σου για το τι θα απογίνουν αυτοί.
Άντε γεια!

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2680 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:16:32 μμ »
eidolonen
Κατ΄αρχήν δεν έχω ιδιαίτερο κοννέ με τον δ/ντή ούτε μου τα είπε κατ΄ιδίαν. Φώναξε όλους τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και τα ανακοίνωσε και εμεις του κάναμε ερωτήσεις. Να λείπουν λοιπόν οι ειρωνίες!!! Όλοι αγωνιούμε για το τι θα γίνει.Αν δεν θέλεις να ενημερώνεσαι δικαίωμά σου.
Τώρα αφού ρωτάς  για το τι θα γίνει με τις θέσεις αν δεν υπάρχουν βάλε λίγο τη φαντασία σου για το τι θα απογίνουν αυτοί.
Άντε γεια!
Τίποτε κακό δεν θα γίνει. Οι υπόλοιποι θα πάνε στα ολοήμερα και άλλοι θα καλύψουν λειτουργικά κενά. Ότι γίνεται με όλες τις ειδικότητες. Ψυχραιμία! Κάποιοι έχετε βάλει στόχο ζωής να απολυθείτε ντε και καλά!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 05:43:13 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2681 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:37:38 μμ »
Μόνο και μόνο που δε βγαίνουν οι 900 και καταδικάζει σε παραμονή πολλούς ότι και να γίνει χάλι θα είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 05:41:25 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2682 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:47:57 μμ »
Πάντως προσωπικά, σαν πληροφορικός, δοθείσης ευκαιρίας, θα επιδιώξω να εγκαταλείψω την εκπαίδευση, διότι βαρέθηκα να αντιμετωπίζομαι ως τελευταίος και απο την κοινωνία, και απο την εκπαιδευτική κοινότητα και από την πολιτεία...
Ξερεις συναδελφε ποσες φορες το εχω σκεφτει κι εγω αυτο;Τι θα κανουμε μετα ειναι το φλεγον ζητημα!  ???
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος minute10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2683 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:53:32 μμ »
Μαλιστα... αρα συμφωνα με τα νεα δεδομενα , τα πτυχια μετρανε στις μεταταξεις αλλα εχουν αλλη βαρυτητα ανα περιοχη. Δηλαδη στα δωδεκανησα το διδακτορικο σου δινει δυνατοτητα να 'χτυπησεις' κεντρικοτατο...νησι ενω στην θεσσαλονικη και χωρις συναφες πτυχιο χτυπας λευκοπυργο και αριστοτελους (σε ΕΑΕΠ εννοω).
Εδωσε και το "οκ η τροικα...
Ερωτηση- γινεται να πει το υπουργειο οτι αξιολογω μονο οσους δεν εχουν οργανικη/ειναι υπεραριθμοι; υποτιθεται οτι ητροικα θελει τους ικανοτερους και απο την εμπειρια μου οι "παλιοι" που εχουν τις 'καλες' οργανικες δεν εχουν μεταπτυχιακα και πολλες φορες (πχ οι παλιοι ΠΕ19) ουτε καν συναφες πτυχιο...

Τουλαχιστον εχουμε αξιοκρατικο φορολογικο συστημα (χαχαχα)

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2684 στις: Αύγουστος 04, 2013, 05:54:41 μμ »
Ωραία που είναι το πρόβλημα, θα πάρουμε όλα πλοία και αμάξια θα ξοδεψουμε τα πολλά λεφτά που έχουμε θα πάμε στα σχολεία
μας το Σεπτέμβριο και μετά πάλι πίσω μέ ή χωρίς δουλειά.
Μηπως πρωτη φορα θα ειναι;;;;Σε δουλεια να βρισκομαστε!!!!!  :P
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2685 στις: Αύγουστος 04, 2013, 06:43:52 μμ »
@leniao
Παραθέτω όπως εγράφησαν:
1) "  θα είναι αρχικά τοπικές ανα ΠΥΣΔΕ ώστε να τακτοποιηθούν οι πλεονάζοντες στους Νομούς που βρίσκονται ήδη".
Κ ι έπειτα??? Γιατί κάθε αρχικά έχει κι έπειτα
2)"Από ενημέρωση που μας έγινε από τον Δ/ντη Β/θμιας," και " Κατ΄αρχήν δεν έχω ιδιαίτερο κοννέ με τον δ/ντή ούτε μου τα είπε κατ΄ιδίαν. Φώναξε όλους τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και τα ανακοίνωσε και εμεις του κάναμε ερωτήσεις"
Νομίζω ότι η παράθεση του τμήματος της εγκυκλίου για τις αποσπασεις σε φορείς 2012-2013 είναι αναμφίβολα ό,τι χρειάζεται ως τεκμήριο. "Οι αποσπάσεις στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης γίνονται με απόφαση της Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη των κατά τόπους ΑΠΥΣΠΕ και ΑΠΥΣΔΕ"
3) Αφού αυτά τα στοιχεία προέκυψαν το αργότερο ως την Παρασκευή το μεσημέρι, γιατί η ενημέρωση με 2 μέρες καθυστέρηση???

Και για τελειώνει το θέμα, διότι προσωπικά δεν έχω με κανέναν αλλά είναι τουλάχιστον αναξιοπρέπεια να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, η εγκύκλιος θα ξεκαθαρίσει το τοπίο με όποιο τρόπο αποφασίσει το υπουργείο. Μας αρέσει δε μας αρέσει. Άλλος αποφασίζει για εμάς. Όμως από αυτό έως το να παραθέτουμε προσωπικές εκτιμήσεις ως ενημέρωση πολλά πέλει.

Ζητώ συγγνώμη για την ένταση αλλά υπάρχουν φορές που κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται όπως είναι.

Αποσυνδεδεμένος nikolaidou vera

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2686 στις: Αύγουστος 04, 2013, 06:57:26 μμ »
Καλησπέρα!Ακολουθεί προσωπική εκτίμηση...Θα μεταταχθούν μονο οι υπεραριθμοι του survey,θα γινει σε πρώτη φάση στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ,ξεχαστε τις δημοσιευμενες θέσεις που συστάθηκαν,θα ειμαστε ολοι προσωρινά στη διάθεση ΠΥΣΠΕ,οι τελευταίοι σε μορια πανε Τήλο,Εβρο ή σπίτι τους.Οι λίγες αποσπάσεις ,ανάλογα την ειδικότητα,αρχες Οκτώβρη.Ο σκοπός τους είναι να διώξουν κόσμο

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2687 στις: Αύγουστος 04, 2013, 06:58:34 μμ »
Αν δεν σας αρέσουν τα νέα μην τα βάζετε με τους αγγελιοφόρους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.