*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309947 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4214 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:14:37 πμ »
Πιστεύω ότι οι αιτήσεις θα γίνουν σε πανελλαδικό επίπεδο (ακόμα κι αν δεν είναι λογικο-ηθικό-κτλ-κτλ) γιατί έχει δεσμευτεί έναν συγκεκριμένο αριθμό για κινητικότητα (και για την τρόικα κινητικότητα σου λέει ότι είναι μια μετακίνηση από νομό σε νομό). 
Για την τρόικα η κινητικότητα προϋποθέτει διαθεσιμότητα. Οι μετατάξεις-μετακινήσεις σε άλλη περιοχή χωρίς διαθεσιμότητα δε συμπεριλαμβάνονται στους αριθμούς της κινητικότητας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4215 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:16:18 πμ »
Συναδελφικη συμβουλη.Μην ακουτε καποιες φωνουλες που λενε οτι τα πραγματα ειναι πολυ απλα,βαλτε δυο επιλογες και τελειωσε η υποθεση.Καθολου απλα δεν ειναι,και ειναι απολυτα λογικα  ολα αυτα που εκφραζονται και λεγονται.
Δυστυχως καποιοι...φιλοδοξουν να κανουμε το λαθος και να αρπαξουν την ευκαιρια.
Ο καθεις το τομαρι του;;κριμα γμ,τ κριμα!
Κρίμα ε;
Έχεις κάποιες άλλες επιλογές πέρα από τις πολύ απλές της αίτησης;
Τι άλλο υπάρχει περίπτωση να κανεις;
Ποιό τομάρι κοιτάζει ο καθένας;
Εδώ μέχρι να βγεί η εγκύκλιος κάποιοι λύσσαγαν και ορκίζονταν ότι θα είναι εντός ΠΥΣΔΕ. Ε, δεν είναι λοιπον!
Παραφιλολογίες που μόνο συγχίζουν το μυαλό μας και σπαταλάνε την ενέργειά μας.
2 απλές κινήσεις είναι. Αν έχεις αποφασίσει να κάνεις αίτηση κάνε τις και τέρμα. ΆΛλο δεν εχει.
Σημεία και τέρατα έχετε αναλύσει τόσες μέρες εδώ όπως είδες άσκοπα. Διότι δε βλέπω να αλλάζει κάτι στις αιτήσεις.
Καλε μου φιλε.Μπραβο!Συμφωνω απολκυτα μαζι σου.Κανε λοιπον εσυ την αιτουσουλα,κανε αυτες τις 2 κινησεις..και ασε εμας,αν δεν σε πειραζει δηλαδη,να αναλυουμαι κια να υπεραναλυουμε.Δικαιωμα μας δεν ειναι;Δεν σε υποχρεωνει ,νομιζω ,κανενας να μπαινεις και να διαβαζεις το θεμα.
Καλη τυχη. ;D
ΥΓ.Σαφεστατα καιε χω επιλογη.Να μην κανω.Διτιο ειμαι πολυ παλια,εχω 800 τοποθετημενους μετα απο μενα(σε υπέρβολη το 800) και σαφεστατα αν δεν κανει κανενας αιτηση δεν θα παω υποχρεωτικα εγω,αλλα αλλοι.Το θεμα ομως ειοναι οτι εγω ηθελα να παω π[ρωτοβαθμια σε αλλο νομο,και ειχα κανει αιτηση στις εθελοντικες.Οποτε φιλε μου οχι..δεν θα κανω αιτηση ετσι στα αφηφιστα.,..επειδη καποιοι θελουν να κανουμε εμεις για να παραμεινουν αυτοι.Απλα πραγματα.

 Γατόπαρδε το πράγμα είναι απλό.
Αν θεωρείς ότι στέκεσαι καλά στην οργανική σου μην κινηθείς κάν.
Αν, πάλι, θεωρείς ότι ίσως στο μέλλον είσαι χωρίς οργανική κάνε αίτηση για να βρεις οργανική όπως -όπως!
Απλό όσο και τα βλήτα και παραπάνω συζητήσεις είναι απλά ζαλιστικές φλυαρίες.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4216 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:35:15 πμ »
Περιμένοντας λοιπόν διευκρινίσεις γι ' αυτή τη...διαδικασία θα ήθελα να αναφέρω το εξής.

Πώς είναι δυνατόν κάποιοι νομοί να μην δηλώνουν ότι χρειάζονται π.χ. ΠΕ19/20 για την πρωτοβάθμια τους; Πως θα καλύψουν τις ανάγκες στα δημοτικά; Από τις εθελοντικές μετατάξεις των 900; ΟΛΕΣ; Θα ήταν τεράστια αδικία (ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ, ωστόσο βλέπω ότι το παρατήρησαν και το αναφέρουν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι) να μην έχουν δηλωθεί τα κενά και οι πλεονάζοντες ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ!!!!!!!! Κάποιοι νομοί δηλαδή να έδωσαν τα κενά π.χ. σε ΠΕ19/20 τα οποία θα καλυφθούν - απ' ότι φαίνεται - από αιτήσεις από όλη την Ελλάδα και κάποιοι άλλοι νομοί να δήλωσαν ότι δεν έχουν ανάγκη πχ απο ΠΕ19/20! Δηλαδή κάπου η διαδικασία να πραγματοποιείται πανελλαδικά και κάπου σε επίπεδο...ΠΥΣΔΕ!!!!!!!!!

Περιμένουμε λοιπόν τις απαραίτητες διευκρινίσεις για να μας λυθούν οι δεκάδες απορίες
Ας δουλέψει και κανένας αναπληρωτής, δεν είναι κακό! ΕΣΠΑ είναι δεν κοστίζουν πολύ!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4217 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:41:21 πμ »
 ???
elenam μήπως είναι παρακινδυνευμένο; Εννοώ ότι αφορά πλεονάζοντες, εσύ έχεις οργανική.
leniao έχεις δίκιο... Ίσως να είναι παρακινδυνευμένο. Όμως από το υπουργείο μου είπαν ότι όλοι μπορούμε να κάνουμε αίτηση. Γι'αυτό και την έκανα...για να ξεκολλήσω ίσως από τη μακρινή μου οργανική μετά από 15 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4218 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:47:18 πμ »
???
elenam μήπως είναι παρακινδυνευμένο; Εννοώ ότι αφορά πλεονάζοντες, εσύ έχεις οργανική.
leniao έχεις δίκιο... Ίσως να είναι παρακινδυνευμένο. Όμως από το υπουργείο μου είπαν ότι όλοι μπορούμε να κάνουμε αίτηση. Γι'αυτό και την έκανα...για να ξεκολλήσω ίσως από τη μακρινή μου οργανική μετά από 15 χρόνια...

Σου εύχομαι καλή τύχη! Καταλαβαίνω πολύ καλά τους λόγους που σε ώθησαν να κάνεις την αίτηση. Μόνο σχολεία έβαλες ή και διοικητικές θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4219 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:49:45 πμ »
Δηλαδή πρέπει να πάω Σάμο από Θεσσαλονίκη  για ταυτοπροσωπια; θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος epaspe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4220 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:50:24 πμ »
Κρατηθείτε!!
Από συνάδελφο μέσα στο υπουργείο Παιδείας:
"Απ' ότι βλέπω η διαδικασία των 945 εθελοντικών μετατάξεων έχει κολλήσει επειδή ο ΕΠΑΦΟΣ που΄είχε φτιάξει το πληροφοριακό σύστημα αιτήσεων ΔΕΝ έχει πληρωθεί (παλιές οφειλές + την τελευταία εφαρμογή). Γι αυτό εξάλλου για τις υποχρεωτικές μετατάξεις φτιάχτηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή αυτό το (πρόχειρο) σύστημα αιτήσεων από συναδέλφους στο Υπουργείο Παιδείας".

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4221 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:51:26 πμ »

Σου εύχομαι καλή τύχη! Καταλαβαίνω πολύ καλά τους λόγους που σε ώθησαν να κάνεις την αίτηση. Μόνο σχολεία έβαλες ή και διοικητικές θέσεις;
/quote]

Έβαλα μόνο σχολεία...και τώρα το έχω λίγο μετανιώσει με τη δεύτερη επιλογή μου που είναι μακριά από την έδρα μου, καθώς έχω δύο μικρά παιδιά, αλλά όπως θα έχεις δει, δεν γίνεται πλέον καμία αλλαγή μετά την ηλεκτρονική καταχώρηση. Σ'ευχαριστώ για την κατανόηση...Μάλλον θα είμαι από τα λίγα "κορόιδα" που ήδη συμπλήρωσαν την αίτηση! Ας όψεται η αναχώρησή μου αύριο!



Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4222 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:53:37 πμ »
Κρατηθείτε!!
Από συνάδελφο μέσα στο υπουργείο Παιδείας:
"Απ' ότι βλέπω η διαδικασία των 945 εθελοντικών μετατάξεων έχει κολλήσει επειδή ο ΕΠΑΦΟΣ που΄είχε φτιάξει το πληροφοριακό σύστημα αιτήσεων ΔΕΝ έχει πληρωθεί (παλιές οφειλές + την τελευταία εφαρμογή). Γι αυτό εξάλλου για τις υποχρεωτικές μετατάξεις φτιάχτηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή αυτό το (πρόχειρο) σύστημα αιτήσεων από συναδέλφους στο Υπουργείο Παιδείας".

Τι να πω? Ελλάς το μεγαλείο σου! Αυτό πράγματι εξηγεί πολλά...Και θύματα όπως πάντα...εμείς! Βαρέθηκα βρε παιδιά, βαρέθηκα...κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια και χρόνο με το χρόνο και χειρότερα...

Αποσυνδεδεμένος Stergioos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4223 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:55:21 πμ »
Την πληροφορική την εκτέλεσαν κανονικά διότι οι ίδιοι ποτέ δεν της έδωσαν την αξία που θα πρέπε να έχει. Όπως όταν διόριζε ως πληροφορικάριο τον κάθε ΠΕ01  ΠΕ02  ΠΕ03 κλπ με σεμινάριο 100 ωρών !!!
Αν είναι ας κάνει και ο ΠΕ01 σεμινάριο  100 ωρών στα μαθηματικά και να διδάσκει μαθηματικά στην Α γυμνασίου που οι απαιτήσεις δεν είναι και πολύ αυξημένες !!!
Και μάλιστα, το βρίσκω πιο εύκολο ενας ΠΕ01 να κάνει μαθηματικά στην Α γυμνασίου παρά ανάπτυξη εφαρμογών στη Γ λυκείου !


Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4224 στις: Αύγουστος 16, 2013, 10:05:57 πμ »
Κρατηθείτε!!
Από συνάδελφο μέσα στο υπουργείο Παιδείας:
"Απ' ότι βλέπω η διαδικασία των 945 εθελοντικών μετατάξεων έχει κολλήσει επειδή ο ΕΠΑΦΟΣ που΄είχε φτιάξει το πληροφοριακό σύστημα αιτήσεων ΔΕΝ έχει πληρωθεί (παλιές οφειλές + την τελευταία εφαρμογή). Γι αυτό εξάλλου για τις υποχρεωτικές μετατάξεις φτιάχτηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή αυτό το (πρόχειρο) σύστημα αιτήσεων από συναδέλφους στο Υπουργείο Παιδείας".
Στο ΄Επαφο δεν περνιούνται και οι αποσπάσεις???
 

Αποσυνδεδεμένος Stergioos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4225 στις: Αύγουστος 16, 2013, 10:06:39 πμ »
Την πληροφορική την εκτέλεσαν κανονικά διότι οι ίδιοι ποτέ δεν της έδωσαν την αξία που θα πρέπε να έχει. Όπως όταν διόριζε ως πληροφορικάριο τον κάθε ΠΕ01  ΠΕ02  ΠΕ03 κλπ με σεμινάριο 100 ωρών !!!
Αν είναι ας κάνει και ο ΠΕ01 σεμινάριο  100 ωρών στα μαθηματικά και να διδάσκει μαθηματικά στην Α γυμνασίου που οι απαιτήσεις δεν είναι και πολύ αυξημένες !!!
Και μάλιστα, το βρίσκω πιο εύκολο ενας ΠΕ01 να κάνει μαθηματικά στην Α γυμνασίου παρά ανάπτυξη εφαρμογών στη Γ λυκείου !

Και η πλάκα είναι ότι ο φιλόλογος που διορίστηκε με το σεμινάριο ως πληροφορικάριος αφού δίδαξε πληροφορική ένα δυο χρονάκια το πολύ  άλλαξε και έγινε φιλόλογος και διδάσκει  φιλολογικά πλέον. Ετσι, ενώ διορίστηκε πληροφορικάριος παρακάμπτοντας τις εκάστοτε διαδικασίες ( επετηρίδες, ΑΣΕΠ κλπ) , τελικά ούτε περνάει το ζόρι που  περνάνε οι πληροφορικάριοι ούτε κινδυνεύει να  βρεθεί σε διαθεσιμότητα. Και αν αντί για φιλόλογος είναι θεολόγος ισως τώρα εκτοπίσει  συνάδελφο θεολόγο που διορίστηκε με την προβλεπόμενη διαδιακασία χωρίς αλχημείες κλπ.


Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4226 στις: Αύγουστος 16, 2013, 10:15:10 πμ »
Εάν μετά τις εθελοντικές-υποχρεωτικές μετατάξεις (με ότι συνεπάγεται για τον κάθε ένα) σε κάποιες περιοχές δημιουργηθούν κενά και πάρουν αναπληρωτές τότε τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος guest81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4227 στις: Αύγουστος 16, 2013, 10:18:06 πμ »
Να θέσω κι εγώ μια απορία μου ανάμεσα σε όλες τις άλλες, κι αν έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες συγχωρηστε με...

Όταν έγιναν πρώτες αιτήσεις μετάταξης (οι περίφημες 900), στην περιοχή Α υπήρχαν Χ κενά σε κάποια ειδικότητα. Στη νέα εγκύκλιο, δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε πλεονάζοντες σ'αυτη την περιοχή, ούτες θέσεις προς μετάταξη. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει;

1) Ότι οι θέσεις αυτές έχουν ήδη καλυφθεί από τις πρώτες αιτήσεις που κάναμε, οι οποίες απλά δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα;
2) Έχουν καταργηθεί πριν καν δημιουργηθούν;
3) Θα δοθούν σε υπεράριθμους του νομού χωρίς να δοθεί η δυνατότητα μετάταξης με την τρέχουσα διαδικασία;

4) Υπάρχει και 4;.....  :-\
αυτό που αναφέρεις συνέβη στον νομό Ρεθύμνου.
Στις αιτήσεις μετάταξης των 900 το Ρέθυμνο έδωσε σε ΠΕ19-20
συνολικά 6 θέσεις σε ΕΑΠΕΠ.
Τώρα σε τούτες τις μετατάξεις το Ρέθυμνο δεν έδωσε ούτε κενά ούτε πλεονάζοντες.
Προφανώς αυτό έγινε σκόπιμα για να μην κινδυνέψουν οι ΠΕ19-20
του νομού Ρεθύμνου να μεταταχθούν. Δηλ. είναι σαν να σου λέει
:"θέλω να βολέψω τους καθηγητές μου που μου περισσεύουν σε δημοτικά
του Ρεθύμνου για να μην ξενιτευτούν".

Γι' αυτό που λες έχεις κάποια πληροφόρηση ή το εικάζεις;
Δηλαδή κάποια ΠΥΣΔΕ θέλησαν να προστατέψουν τους υπεράριθμούς τους και δεν έδωσαν τις θέσεις στο νέο ΦΕΚ, και κάποια άλλα όχι;;;;; Και το Υπουργείο τι ρόλο είχε σε όλο αυτό; Είπαμε, ζούμε στη χώρα του παραλόγου, αλλά κάποια πράγματα παραείναι παράλογα....
Αυτό που επισημαίνουν κι άλλοι συνάδελφοι, πως οι θέσςις που είχαν συσταθεί για τις 945 δεν υπάρχουν πουθενά στη νέα εγκύκλιο, δε μπορεί να είναι τυχαίο, κάτι σημαίνει. Ας ελπίσουμε πως θα δοθούν σύντομα διευκρινήσεις, γιατί μας έχουν τρελάνει όλους καλοκαιριάτικα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.