*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4327649 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4298 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:22:28 μμ »
Εκτιμώ ότι είναι χαζό και ανέφικτο να πάμε ως την Παρασκευή σε νησιά ή χλμ μακριά, ελπίζω πως θα το κάνουν στην πλησιέστερη στον τόπο κατοικίας Δ/νση.
Μην ξεχνάμε πως είναι πολλοί αυτοί που είναι αποσπασμένοι σε γραφεία, φορείς κτλ. και δουλεύουν αυτές τις μέρες... Πώς θα γίνει?
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4299 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:35:47 μμ »
ΙΣΧΥΕΙ....ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΣ ΣΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!!!ΕΛΕΟΣ.
Συνάδελφε, το σύστημα είναι ανοικτό μέχρι την Παρασκευή... Πως λοιπόν, εγώ θα πρέπει να κάνω ταυτοπροσωπία ως την Παρασκευή, ενώ το σύστημα είνα ακόμη ανοικτό..?
Μπορεί να θέλω να υποβάλλω την αίτησή μου ηλεκτρονικά Παρασκευή βράδυ...
Διότι Σάββατο, δε θα ανοίξουν οι διευθύνσεις για εμάς... Κι εκτός αυτού, για πολλούς, είναι ανέφικτο να πάνε στις ΔΙΔΕ των νησιών... Έλεος...
Επιβεβαιώνεται αυτό το email που λέει ο συνάδελφος Aragon και από κάποιον άλλο συνάδελφο..?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 02:43:52 μμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4300 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:45:37 μμ »
Oι εκπαιδευτικοί που θα μεταταχθούν στην Α/θμια θα πάνε σε προσωποπαγή θέση...
Τι εννοεί ο ποιητής..??
Άλλο το οργανική θέση από το προσωποπαγή θέση..???

που ακριβώς το λέει ;

προσωποπαγή θέση = ..... "την καταργούμε όποτε θέλουμε" χωρίς να βάλουμε μέσα όλο, να κάνουμε αξιολογήσεις κτλ κτλ.

κάποιο λάκκο έχει η φάβα ...


Συγνώμη συνάδελφοί...μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς αναφέρεται η λέξη "προσωποπαγής" εγώ δε μπορώ να την βρω μέσα στην εγκύκλιο. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος TAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4301 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:48:32 μμ »
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος Aragorn!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4302 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:50:26 μμ »
Oι εκπαιδευτικοί που θα μεταταχθούν στην Α/θμια θα πάνε σε προσωποπαγή θέση...
Τι εννοεί ο ποιητής..??
Άλλο το οργανική θέση από το προσωποπαγή θέση..???

που ακριβώς το λέει ;

προσωποπαγή θέση = ..... "την καταργούμε όποτε θέλουμε" χωρίς να βάλουμε μέσα όλο, να κάνουμε αξιολογήσεις κτλ κτλ.

κάποιο λάκκο έχει η φάβα ...


Συγνώμη συνάδελφοί...μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς αναφέρεται η λέξη "προσωποπαγής" εγώ δε μπορώ να την βρω μέσα στην εγκύκλιο. Ευχαριστώ

Έχω την αίσθηση ότι ο όρος "προσωποπαγής" και "συνιστώμενη" αναφέρεται μόνο στις διοικητικές θέσεις...για τις θέσεις τις Αθμιας δεν γίνεται κάποιος προσδιορισμός (Οπότε αυτό αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, ανάλογα με το τι θα τους συμφέρει - την πολιτική ηγεσία εννοώ-)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4303 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:51:30 μμ »
Εκτιμώ ότι είναι χαζό και ανέφικτο να πάμε ως την Παρασκευή σε νησιά ή χλμ μακριά, ελπίζω πως θα το κάνουν στην πλησιέστερη στον τόπο κατοικίας Δ/νση.
Μην ξεχνάμε πως είναι πολλοί αυτοί που είναι αποσπασμένοι σε γραφεία, φορείς κτλ. και δουλεύουν αυτές τις μέρες... Πώς θα γίνει?
Δυστυχώς, αυτό δεν τους ενδιαφέρει καθόλου!
  

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4304 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:52:14 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοί...μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς αναφέρεται η λέξη "προσωποπαγής" εγώ δε μπορώ να την βρω μέσα στην εγκύκλιο. Ευχαριστώ
Κι εγώ αυτό ψάχνω.. Στο Δ.Τ. από ό,τι καταλαβαίνω δεν το λέει..
Όμως σύμφωνα με το παρακάτω link,
http://xenesglosses.eu/2013/08/apf-fu-1/

"Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, που κατορθώσαμε να βρούμε από το Υπουργείο και με κάθε επιφύλαξη αφού ούτε και οι υπάλληλοι του Υπουργείου μπορούν να δώσουν ασφαλείς πληροφορίες διότι προκύπτουν ερωτήματα που δεν είχαν λάβει υπόψη τους οι συντάκτες της ΥΑ, οι θέσεις που δίνονται είναι προσωποπαγείς."

Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω, τι εστί προσωποπαγής θέση.....

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4305 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:52:59 μμ »
και μια ακόμη άστοχη απορία:

Μόνο οι εκπ/κοί έχουν υποχρεώσεις και διώκονται πειθαρχικά ;

Οι προϊστάμενοι τους τι υποχρεώσεις έχουν απέναντι στο προσωπικό; Αυτοί δεν έχουν καμία συνέπεια για πράξεις & παραλείψεις τους ;

Δηλαδή, είναι - δεν είναι ο βασιλιάς γυμνός, το ίδιο κάνει !;!

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4306 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:54:13 μμ »
Ν. 4172
4. Οι εκπαιδευτικοί του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού διπλώματος εκ των εκπαιδευτικών της παραγράφου 1 του παρόντος μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, έως την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας.

Αυτό όμως αναφέρεται στους εκπαιδευτικούς που βγήκαν σε διαθεσιμότητα. Στην παράγραφο 11 που αναφέρεται στους πλεονάζοντες του 2013-2014 δεν υπάρχει η λέξη "προσωποπαγείς".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 02:56:15 μμ από moon »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4307 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:54:49 μμ »
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!
Συνάδελφε ο συνάδελφος Aragorn! λέει μέχρι Σάββατο στις 13.00...
Τελικά Παρασκευή ή Σάββατο..????
Και στις 2 περιπτώσεις είναι τραγικό αλλά εάν είναι και Παρασκευή είναι ακόμη τραγικότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 02:56:40 μμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος altbreeze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4308 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:56:58 μμ »
να θέσω έναν προβληματισμό αφού πληθαίνουν οι πιθανότητες να είναι πανελλαδικές οι προτιμήσεις...

Γιατί οι διοικητικές θέσεις σε γραφεία Δ/σεων και ΙΕΚ είναι καταμερισμένες ανά ειδικότητα (μάλιστα τυχαίνει οι ειδικοτήτες που δίνουν να είναι οι ίδιες που πλεονάζουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, τυχαίο? ) και δεν τις δίνει για όλους ώστε να διεκδικηθούν με βάση τα μόρια του καθενός?

Δηλαδή να έλεγε ότι πχ. στη Δ/νση Ξάνθης προσφέρω 6 κενές θέσεις για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες και αυτοί οι 6 με τα πιο πολλά μόρια να τις διεκδικήσουν. Ενώ τώρα τις βάζει ταμπέλα ότι είναι 2 για ΠΕ01, 2 για ΠΕ05, 1 για ΠΕ11 και 1 για ΠΕ13 !!!

Άρα αν είμαι ΠΕ19-20 και ανήκω στις Κυκλάδες, ΔΕΝ μπορώ να διεκδικήσω με τα μόρια μου κάποια από τις θέσεις της Δ/νσης στην Ξάνθη.

Άρα για τι πανελλαδικές επιλογές λέτε?

Πολύ σωστή και ενδιαφέρουσα παρατήρηση.

Μια ερμηνεία είναι ότι υπάρχει μια πρόθεση να βγούν οι αριθμοί της κινητικότητας που αναλόγεί υποθέτω στο ΥΠΕΠΘ.  Και "επινοήθηκαν" κάποιες διοικητικές θέσεις γιατί διαφορετικά ο αριθμός αυτός δεν θα μπορούσε να καλυφθεί εντός του ΥΠΕΠΘ μόνο από τα δημοτικά και θα έπρεπε να βρεθούν θέσεις σε άλλα υπουργεία, κάτι που προφανώς για την ώρα δεν έχει γίνει.

Όμως ας πάμε στο σκέλος των πλεοναζόντων. Αυτοί έχουν βρεθεί σε κάποιες ειδικότητες. Οπότε το υπουργείο έχει τη δεξαμενή έτοιμη για να θέσει όσους γουστάρει σε κινητικότητα και να μπορεί ο υπουργός να κοιτάει στον Κυριάκο στα μάτια.
 
Το πρόβλημα είναι όμως που τους πάς;

Υπάρχουν αρκετές θέσεις στα δημοτικά , κάποιες εικονικές στα ΙΕΚ και σε διευθύνσεις (μάλλον είναι προσωρινό παρκάρισμα εκεί ή καλύτερα να το πω καταφύγιο μέχρι να περάσει η τοκογλυφική και νεομπουρδοφιλελεύθερη μπόρα) και από σο ξέρω επειδη υπάρχει στις συμφωνίες με τους τοκογλύφους και πρόβλεψη για ένα ποσοστό για διαθεσιμότητας και απολύσεων επειτα ο αριθμός των πλεοναζώντων είναι μεγαλύτερος .



να θέσω έναν προβληματισμό αφού πληθαίνουν οι πιθανότητες να είναι πανελλαδικές οι προτιμήσεις...

Γιατί οι διοικητικές θέσεις σε γραφεία Δ/σεων και ΙΕΚ είναι καταμερισμένες ανά ειδικότητα (μάλιστα τυχαίνει οι ειδικοτήτες που δίνουν να είναι οι ίδιες που πλεονάζουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ, τυχαίο? ) και δεν τις δίνει για όλους ώστε να διεκδικηθούν με βάση τα μόρια του καθενός?

Δηλαδή να έλεγε ότι πχ. στη Δ/νση Ξάνθης προσφέρω 6 κενές θέσεις για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες και αυτοί οι 6 με τα πιο πολλά μόρια να τις διεκδικήσουν. Ενώ τώρα τις βάζει ταμπέλα ότι είναι 2 για ΠΕ01, 2 για ΠΕ05, 1 για ΠΕ11 και 1 για ΠΕ13 !!!

Άρα αν είμαι ΠΕ19-20 και ανήκω στις Κυκλάδες, ΔΕΝ μπορώ να διεκδικήσω με τα μόρια μου κάποια από τις θέσεις της Δ/νσης στην Ξάνθη.

Άρα για τι πανελλαδικές επιλογές λέτε?

Πολύ σωστή και ενδιαφέρουσα παρατήρηση.

Μια ερμηνεία είναι ότι υπάρχει μια πρόθεση να βγούν οι αριθμοί της κινητικότητας που αναλόγεί υποθέτω στο ΥΠΕΠΘ.  Και "επινοήθηκαν" κάποιες διοικητικές θέσεις γιατί διαφορετικά ο αριθμός αυτός δεν θα μπορούσε να καλυφθεί εντός του ΥΠΕΠΘ μόνο από τα δημοτικά και θα έπρεπε να βρεθούν θέσεις σε άλλα υπουργεία, κάτι που προφανώς για την ώρα δεν έχει γίνει.

Όμως ας πάμε στο σκέλος των πλεοναζόντων. Αυτοί έχουν βρεθεί σε κάποιες ειδικότητες. Οπότε το υπουργείο έχει τη δεξαμενή έτοιμη για να θέσει όσους γουστάρει σε κινητικότητα και να μπορεί ο υπουργός να κοιτάει στον Κυριάκο στα μάτια.
 
Το πρόβλημα είναι όμως που τους πάς;

Υπάρχουν αρκετές θέσεις στα δημοτικά , κάποιες εικονικές στα ΙΕΚ και σε διευθύνσεις (μάλλον είναι προσωρινό παρκάρισμα εκεί ή καλύτερα να το πω καταφύγιο μέχρι να περάσει η τοκογλυφική και νεομπουρδοφιλελεύθερη μπόρα) και από σο ξέρω επειδη υπάρχει στις συμφωνίες με τους τοκογλύφους και πρόβλεψη για ένα ποσοστό για διαθεσιμότητας και απολύσεων επειτα ο αριθμός των πλεοναζώντων είναι μεγαλύτερος .
 
Ακολουθώντας και εγώ το σκεπτικό σου αγαπητέ φίλε είδα πχ στη Δ.Δράμας:

Πλεονάζοντες:      ΠΕ01 -> 4  , ΠΕ05 -> 2 , ΠΕ07-> 5 , ΠΕ11 ->  6  ΠΕ13->1  , ΠΕ18.02 -> 1
Κενά Δημοτικά:                         ΠΕ05 -> 2 , ΠΕ07-> 5 , ΠΕ11 -> 6
Κενά  ΔΔ/ΙΕΚ  ;         ΠΕ01-> 2/2                                                          ΠΕ13->1/0  ,  ΠΕ18.02 -> 1/0    // ο συμβολισμός 1/0 σημαίνει 1 ΔΔ / 0 ΙΕΚ

HOMEWORK  : Βρείτε σε ποιές ΔΔ δεν καλύπτονται οι πλεονάζοντες από τα κενά  και γιατί αυτές πήραν το ρίσκο και δήλωσαν περισσότερους πλεονάζοντες;

Συνεπώς έχει νόημα να πούμε ότι η κάθε ΔΔ έδωσε ΑΥΤΗ τους σχετικούς αριθμούς με προφανή σκόπο
1) Το υπουργεί να πιάσει το νούμερακι του  2) Και να προστατευθούν από την  διαθεσιμότητα συνάδελφοι
Βέβαια θα ταίριαζε γάντι στη θεωρία μου οι μετατάξεις να γίνουν σε επίπεδο διεύθυνσης οπότε θα μπορούσε
κάθε ΔΔ να κάνει παιχνίδι ωστα να την φέρουμε στους τοκογλύφους μπουρδονεοφιλελεύθερους.
Όμως αν είναι πανελλαδικές τότε υπάρχει περίπτωση να σου φύγουν άτομα που θέλεις να μείνουν.
ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ; αν θεωρούν ότι έχουν πλάτες και εφόσον πουθενά δεν φαίνονται όνόματα πλεοναζόντων ούτε έχει καθοριστεί διαδικασία επιλογής τους. 
Οπότε αν είναι πανελλαδικά λογικά θα κάνουν αίτηση αυτοί που θέλουν να φύγουν από τη ΔΔ σου, αυτοί που δεν θέλουν να φύγουν και είναι στη διάθεση και υποψήφιοι "πλεονάζοντες" (σε σχέση με την διαδικασία της Τρίτης/13/13 όχι πλεονάζοντες με μια ποιό ουσιαστική έννοια) γιατί να κάνουν αν δούν πχ ότι στη ΔΔ τους έγιναν οι αίτησεις και καλύφθηκε ο αριθμός.(αυτή η πληροφορία θα είναι γνωστή σε κάθε ΔΔ :-) αν πρέπει να γίνει μέσω αυτής η αίτηση ).   Οπότε είναι μικρό το ρίσκο να την πατήσουν άτομα που θέλεις να προστατεύσεις. Από την άλλη πιθανών να μπορέσουν να έρθουν άτομα που θέλουν να είναι στη ΔΔ σου από όλη την Ελλάδα.

Αν πάλι γίνουν σε επίπεδο διεύθυνσης τότε ΟΛΑ ΟΚ. (με εξαίρεση τις ΔΔ που οι ΠΛ > ΚΕΝΑ .)  και τότε όμως θα έχει η ΔΔ αυτή το καυτό μπαλάκι να επιλέξει ονομαστικά του πλεονάζοντες , Με ποιά κριτήρια ;

Αν ισχύει αυτό που ακούγεται ότι σε πολλές πολιτικές η εγχώρια εξουσία συμπληρώνει μόνη της πολλά κενά που αφήνει το σχέδιο των τοκογλύφων τότε πιθανών εφόσον το νουμερο βγαίνει θα επιλεχθεί η μέθοδος που βολεύει περισσότερο την εξουσία .



 


 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 03:09:48 μμ από altbreeze »

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4309 στις: Αύγουστος 16, 2013, 02:58:37 μμ »
Oι εκπαιδευτικοί που θα μεταταχθούν στην Α/θμια θα πάνε σε προσωποπαγή θέση...
Τι εννοεί ο ποιητής..??
Άλλο το οργανική θέση από το προσωποπαγή θέση..???

που ακριβώς το λέει ;

προσωποπαγή θέση = ..... "την καταργούμε όποτε θέλουμε" χωρίς να βάλουμε μέσα όλο, να κάνουμε αξιολογήσεις κτλ κτλ.

κάποιο λάκκο έχει η φάβα ...


Συγνώμη συνάδελφοί...μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς αναφέρεται η λέξη "προσωποπαγής" εγώ δε μπορώ να την βρω μέσα στην εγκύκλιο. Ευχαριστώ

Έχω την αίσθηση ότι ο όρος "προσωποπαγής" και "συνιστώμενη" αναφέρεται μόνο στις διοικητικές θέσεις...για τις θέσεις τις Αθμιας δεν γίνεται κάποιος προσδιορισμός (Οπότε αυτό αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, ανάλογα με το τι θα τους συμφέρει - την πολιτική ηγεσία εννοώ-)


Λοιπόν συναδερφοι κατι δεν πάει καλά ..

Το Σύνταγμα προστατεύει τους ΔΥ με οργανική θεση στο δημόσιο (και οσοι ειναι σε διαθεση ειναι προστατευμένοι καθως ο κλάδος λειτουργει οργανικα και ειναι χρέος του υπουργειου η τοποθετηση τους)
Για το λογο αυτο ΔΕΝ μπορεσαν να απολυσουν Πληροφορικους και στραφηκαν στην ΕΞΟΔΟ ΚΛΑΔΩΝ (50) της ΤΕΕ.

Προσεξτε τωρα : Δεχομενος μια προσωποπαγη θεση  ουσιαστικά θέτεις τον εαυτό εκτος ΚΛΑΔΟΥ και εισαι ΜΟΝΑΔΑ κατι που το συνταγμα δεν προστατευει .
Γιαυτο κ οι θεσεις των φυλάκων των σχολικων μοναδων που ηταν προσωποπαγείς πήγαν στον ...καιάδα .

Οι θεσεις των 945 ηταν ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ !!! ΟΧΙ προσωποπαγείς ...

Η απομονωση απο τον κλαδο ΠΕ19-20 που αριθμει 6000 και βαλε  άτομα θυμίζει το πρόβατο που βγηκε απο το μαντρι ..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 03:01:04 μμ από alantoufan »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4310 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:01:54 μμ »
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!
Συνάδελφε ο συνάδελφος Aragorn! λέει μέχρι Σάββατο στις 13.00...
Τελικά Παρασκευή ή Σάββατο..????
Και στις 2 περιπτώσεις είναι τραγικό αλλά εάν είναι και Παρασκευή είναι ακόμη τραγικότερο...
Γιατι θα υπαρχουν ατομα το Σαββατο στις Διευθυνσεις ή στο Υπουργειο???
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4311 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:07:34 μμ »
@alantoufan

Συγνώμη κιόλας, αλλά αυτά που λες τα στηρίζεις κάπου ή τα φαντάζεσαι; Τι κλάδοι και μονάδες; Τι θα πει απομόνωση από τον κλάδο; Καλό είναι όταν μιλάμε, και για συγκεκριμένες ειδικότητες όπως ανέφερες τους ΠΕ19-20, να βασίζουμε κάπου αυτά που λέμε. Υπάρχουν συνάδελφοι που ήδη έκαναν αίτηση και με κάτι τέτοιες αυθαίρετες δηλώσεις τρομοκρατούνται.
Α, και οι σχολικοί φύλακες δεν απολύθηκαν επειδή υπηρετούσαν σε προσωπαγείς θέσεις, αλλά επειδή οι συμβάσεις τους είχαν μετατραπεί σε αορίστου χρόνου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.