*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4324586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4648 στις: Αύγουστος 18, 2013, 04:55:27 μμ »
το pdf για τα ΕΑΕΠ αναφέρει διάφορα ενδιαφέροντα και ολίγον τεχνικά στοιχεία τα οποία θα μπορούσε κάποιος με εξοικείωση σε τέτοιου είδους έγγραφα, να τα αποκωδικοποιήσει σωστά. Με μια γρήγορη ματιά, δεν προσδιορίζει κάπου μόνο αναπληρωτές και αν προσέξατε στη αρχή αποτελεί τροποίηση αντίστοιχου εγγράφου του 2011  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:59 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4649 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:00:57 μμ »
Παράθεση
Δε διαφωνώ ότι η χρηματοδότηση είναι για τους αναπληρωτές... μεχρι τωρα
Όμως εαν βαλουνε μόνιμους, ουσιαστικά εξοικονομούνε χρήματα.
Δλδ θα πηρωνόμαστε πρακτικα από τα χρηματα του ΕΣΠΑ.
Νομίζω εαν σταματησει ο θεσμός των ΕΑΕΠ, θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου για τους μεταταγμενους.
Θα θυμίζει την κατάργηση των τεχνικών ειδκοτήτων
Μα ηδη εχουν μονιμους τα ΕΑΕΠ βρε παιδια.Τους κλαδους ειδικοτητων που ηδη ειχαν συσταθει.Γυμναστες,αγγλικων και μουσικης.Φετος με τις εθελοντικες των 900,απλα δημιουργησαν νεους κλαδους.Καλ/κων..γερμανικων ,πληροφορικης κλπ.Ε,,παλι αυτα τα μαθηματα θα τα κανουν στο δημοτικο,οι καθηγητες,αντι για τους δασκαλους.
Για να καταργισουν αυτους τους κλαδους,θα πρεπει να καταργισουν το μαθημα σε ολο το δημοτικο.Ε αν το κανουν,δεν σωζομαστε με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4650 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:03:43 μμ »
Λοιπόν, μετά από ένα 5μερο ψυχικό βάραθρο, επανέρχομαι ιδιαιτέρως παρανοϊκή:
Τι εννοούσε ο πανμέγιστος κος Γκλαβάς με τη φράση "επόμενη διαπιστωτική πράξη" που ανέφερε στον πεσυθ ανεπισήμως επίσημα?? Και παραθέτω όλη τη φράση:
"Όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να υποβάλουν δήλωση μετάταξης, έχουν δικαίωμα να το κάνουν ακόμη κι αν δεν πλεονάζουν. Αν δεν επιθυμούν να υποβάλουν δήλωση τώρα, μπορούν να περιμένουν την επόμενη διαπιστωτική πράξη[/u]"
Δηλ. θα υπάρξει και επόμενη διαπιστωτική πράξη πλεοναζόντων ΑΡΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ??? Και με ποιο κριτήριο επελέγησαν οι συγκεκριμένες θέσεις να προσφερθούν τώρα και οι άλλες αργότερα???Και όταν λέμε αργότερα πότε ακριβώς εννοούμε??? Σεπτέμβρη? Οκτώβρη? ίσως.... Γενάρη???
ΓΕΡΝΑΩ κε Γκλαβά μου, ΓΕΡΝΑΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4651 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:05:55 μμ »
Δε διαφωνώ ότι η χρηματοδότηση είναι για τους αναπληρωτές... μεχρι τωρα
Όμως εαν βαλουνε μόνιμους, ουσιαστικά εξοικονομούνε χρήματα.
Δλδ θα πηρωνόμαστε πρακτικα από τα χρηματα του ΕΣΠΑ.
Νομίζω εαν σταματησει ο θεσμός των ΕΑΕΠ, θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου για τους μεταταγμενους.
Θα θυμίζει την κατάργηση των τεχνικών ειδκοτήτων

Να το πω με ενα απλό παραδειγμα (τα νουμερα είναι τυχαία):

Το ΕΣΠΑ δίνει 100.000 ευρω για πληρωμή εκπαιδευτικών σε ενα νεο ΕΑΕΠ φετος
Το υπουργειο αποφασιζει φετος να μεταταξει 10 μονιμους.
Με την κινηση αυτή το υπουργείο εξοικονομεί 100.000 από τον προυπολογισμό. Δηλαδή γλιτωνει τους μισθούς 10 μονίμων.
Είναι σαν να μην υπαρχουν πλεον. Το παρουσιαζει στην τροικα και ολοι πανηγυριζουν για τη μείωση των εξόδων.
Όταν του χρονου θα καταργηθεί το ΕΑΕΠ, οι μόνιμοι θα αρχισουν να πληρώνονται από τον προυπολογισμό.
Δηλαδή ο προυπολογισμός του χρονου θα επιβαρυνθεί με 100.000 επιπλεον. Λετε να το δεχτει αυτό η τροικα?
Αυτα..




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:59 »

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4652 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:09:30 μμ »
 να προσθέσω ότι: γερμανικών, γαλλικών και πληροφορικής (σίγουρα - ίσως και καλλιτεχνικών) είχαν αποσπαστεί το 2012-13 σε ΕΑΕΠ, παρόλο που δεν είχαν συσταθεί ακόμη σαν κλάδος Α/θμιας με τη  "βούλα".

Και επίσης, κανένας δάσκαλος ΔΕΝ δίδασκε αυτά τα αντίκειμενα ελλείψει ειδικοτήτων - αν έλειπε ο της ειδικότητας, ο δάσκαλος απασχολούσε τα παιδιά απλά.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4653 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:10:38 μμ »
Δε διαφωνώ ότι η χρηματοδότηση είναι για τους αναπληρωτές... μεχρι τωρα
Όμως εαν βαλουνε μόνιμους, ουσιαστικά εξοικονομούνε χρήματα.
Δλδ θα πηρωνόμαστε πρακτικα από τα χρηματα του ΕΣΠΑ.
Νομίζω εαν σταματησει ο θεσμός των ΕΑΕΠ, θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου για τους μεταταγμενους.
Θα θυμίζει την κατάργηση των τεχνικών ειδκοτήτων

Να το πω με ενα απλό παραδειγμα (τα νουμερα είναι τυχαία):

Το ΕΣΠΑ δίνει 100.000 ευρω για πληρωμή εκπαιδευτικών σε ενα νεο ΕΑΕΠ φετος
Το υπουργειο αποφασιζει φετος να μεταταξει 10 μονιμους.
Με την κινηση αυτή το υπουργείο εξοικονομεί 100.000 από τον προυπολογισμό. Δηλαδή γλιτωνει τους μισθούς 10 μονίμων.
Είναι σαν να μην υπαρχουν πλεον. Το παρουσιαζει στην τροικα και ολοι πανηγυριζουν για τη μείωση των εξόδων.
Όταν του χρονου θα καταργηθεί το ΕΑΕΠ, οι μόνιμοι θα αρχισουν να πληρώνονται από τον προυπολογισμό.
Δηλαδή ο προυπολογισμός του χρονου θα επιβαρυνθεί με 100.000 επιπλεον. Λετε να το δεχτει αυτό η τροικα?
Αυτα..
Σωστη μου φαινεται η σκεψη σου
ΑΛΛΑ...ουτως η αλλως τους πληρωνε αυτους τους εκ/κους στην β/θμια.
Απο την αλλη..θα σου πει ναι..αλλα ειναι πλεοανζοντες.
Απο την αλλη ομως...αυτοι που εκαναν αιτηση δεν σημαινει οτι ηταν πλεοναζοντες.
Απο την αλλη ομως,εφοσον βαλαμε οι ιδιοι το κεφαλι μας στον ντορβα,,ειναι σαν να δηλωσαμε οτι ειμαστε πλεοναζοντες.
Απο την αλλη παλι,κανοντας αυτα τα μαθηματα οι ειδικοτητες και οχι οι δασκαλοι,εξοικωνοιμει δασκαλους λεμε.
ΟΚ....δαφνή σου ερχομαι! ;D

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4654 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:11:19 μμ »
Στην περιοχη μου πρεπει να φυγουν 12 στον κλαδο μου. Αν δεν κανω αιτηση και τελικα κανουν αιτηση 10 και φυγουν και οι 10. Παραμενουν 2 πλεοναζοντες.
Ερωτημα 1: Στις υποχρεωτικες μεταταξεις οπου πεσει η μπιλια στην Ελλαδα σε δευτερη φαση θα περιλαμβανομαι κι εγω; Η αφου λεει : επι των αιτουμενων μεταταξη θα συνταχθει αξιολογικος πινακας... θα εξαιρουμαι;
Ερωτημα 2: Εφοσον θα εξακολουθουν να βρισκονται 2 πλεοναζοντες στον νομο, θα απολυθουν ( θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα...)  οι 2 τελευταια στα μορια ασχετως αν δεν εκαναν αιτηση; Ή θα συνταχθει πανελλαδικος πινακας αξιολογησης, με τη λογικη οτι εγω πηγα στον νομο αυτο επειδη το Υπουργειο εκρινε στους διορισμους οτι ειχε θεση και δεν το επιδιωξα οικειοθελως....

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4655 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:12:13 μμ »
Δε διαφωνώ ότι η χρηματοδότηση είναι για τους αναπληρωτές... μεχρι τωρα
Όμως εαν βαλουνε μόνιμους, ουσιαστικά εξοικονομούνε χρήματα.
Δλδ θα πηρωνόμαστε πρακτικα από τα χρηματα του ΕΣΠΑ.
Νομίζω εαν σταματησει ο θεσμός των ΕΑΕΠ, θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου για τους μεταταγμενους.
Θα θυμίζει την κατάργηση των τεχνικών ειδκοτήτων

Να το πω με ενα απλό παραδειγμα (τα νουμερα είναι τυχαία):

Το ΕΣΠΑ δίνει 100.000 ευρω για πληρωμή εκπαιδευτικών σε ενα νεο ΕΑΕΠ φετος
Το υπουργειο αποφασιζει φετος να μεταταξει 10 μονιμους.
Με την κινηση αυτή το υπουργείο εξοικονομεί 100.000 από τον προυπολογισμό. Δηλαδή γλιτωνει τους μισθούς 10 μονίμων.
Είναι σαν να μην υπαρχουν πλεον. Το παρουσιαζει στην τροικα και ολοι πανηγυριζουν για τη μείωση των εξόδων.
Όταν του χρονου θα καταργηθεί το ΕΑΕΠ, οι μόνιμοι θα αρχισουν να πληρώνονται από τον προυπολογισμό.
Δηλαδή ο προυπολογισμός του χρονου θα επιβαρυνθεί με 100.000 επιπλεον. Λετε να το δεχτει αυτό η τροικα?
Αυτα..

Σε ποιές τσέπες θα πάνε τα 107 εκ.ευρώ αφού δεν θα κάνει διορισμούς μέσω ΕΣΠΑ; Μάλλον θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο μεταταγμένο.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4656 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:14:46 μμ »
Παράθεση
Και επίσης, κανένας δάσκαλος ΔΕΝ δίδασκε αυτά τα αντίκειμενα ελλείψει ειδικοτήτων - αν έλειπε ο της ειδικότητας, ο δάσκαλος απασχολούσε τα παιδιά απλά.
Εμ..αλλο εννοω εγω.
Ναι,στα ΕΑΕΠ μπορει να μην τα εκαναν οι δασκαλοι,ομως ρε παιδια τα καλλιτεχνικα και η μουσικη και αλλα μαθηματα,δεν τα κανουν οι δασκαλοι στα γενικα δημοτικα;Τι μου λετε τωρα;Οτι δεν διδασκονται αυτα τα μαθηματα;Οι δασκαλοι δεν τα εκαναν τοσα χρονια;
Ε..εμενα κατι μου λει οτι στοχος του υπουργειου ειναι να αφαιρεσει μαθηματα απο τους δασκαλους,να τα κανουν πλεον ειδικοτητες.Ετσι και καθηγητες θα απορροφησει,και θα χρειαζεται λιγορερους δασκαλους.Αυτο εννοω .

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4657 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:16:27 μμ »
Δε διαφωνώ ότι η χρηματοδότηση είναι για τους αναπληρωτές... μεχρι τωρα
Όμως εαν βαλουνε μόνιμους, ουσιαστικά εξοικονομούνε χρήματα.
Δλδ θα πηρωνόμαστε πρακτικα από τα χρηματα του ΕΣΠΑ.
Νομίζω εαν σταματησει ο θεσμός των ΕΑΕΠ, θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου για τους μεταταγμενους.
Θα θυμίζει την κατάργηση των τεχνικών ειδκοτήτων

Να το πω με ενα απλό παραδειγμα (τα νουμερα είναι τυχαία):

Το ΕΣΠΑ δίνει 100.000 ευρω για πληρωμή εκπαιδευτικών σε ενα νεο ΕΑΕΠ φετος
Το υπουργειο αποφασιζει φετος να μεταταξει 10 μονιμους.
Με την κινηση αυτή το υπουργείο εξοικονομεί 100.000 από τον προυπολογισμό. Δηλαδή γλιτωνει τους μισθούς 10 μονίμων.
Είναι σαν να μην υπαρχουν πλεον. Το παρουσιαζει στην τροικα και ολοι πανηγυριζουν για τη μείωση των εξόδων.
Όταν του χρονου θα καταργηθεί το ΕΑΕΠ, οι μόνιμοι θα αρχισουν να πληρώνονται από τον προυπολογισμό.
Δηλαδή ο προυπολογισμός του χρονου θα επιβαρυνθεί με 100.000 επιπλεον. Λετε να το δεχτει αυτό η τροικα?
Αυτα..

Σε ποιές τσέπες θα πάνε τα 107 εκ.ευρώ αφού δεν θα κάνει διορισμούς μέσω ΕΣΠΑ; Μάλλον θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο μεταταγμένο.

οχι ρε παιδια, θα πανε στις τσεπες των 10 μονιμων, απλά ειναι τα πραγματα
θα μειωθούν απλά τα εξοδα του κρατους. Δλδ αντι να σε πληρωνει το κρατος θα σε πληρωνει το ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4658 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:16:52 μμ »
Στην περιοχη μου πρεπει να φυγουν 12 στον κλαδο μου. Αν δεν κανω αιτηση και τελικα κανουν αιτηση 10 και φυγουν και οι 10. Παραμενουν 2 πλεοναζοντες.
Ερωτημα 1: Στις υποχρεωτικες μεταταξεις οπου πεσει η μπιλια στην Ελλαδα σε δευτερη φαση θα περιλαμβανομαι κι εγω; Η αφου λεει : επι των αιτουμενων μεταταξη θα συνταχθει αξιολογικος πινακας... θα εξαιρουμαι;
Ερωτημα 2: Εφοσον θα εξακολουθουν να βρισκονται 2 πλεοναζοντες στον νομο, θα απολυθουν ( θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα...)  οι 2 τελευταια στα μορια ασχετως αν δεν εκαναν αιτηση; Ή θα συνταχθει πανελλαδικος πινακας αξιολογησης, με τη λογικη οτι εγω πηγα στον νομο αυτο επειδη το Υπουργειο εκρινε στους διορισμους οτι ειχε θεση και δεν το επιδιωξα οικειοθελως....

Αυτό το τελευταίο φαίνεται να είναι το πιο σημαντικό. Θα διώξει εμένα που είμαι τελευταίος (ας πούμε στη Θεσ/νικη) για παράδειγμα; Μα είχα οργανική (ας πούμε στη Βέροια) και ζήτησα μετάθεση και το κράτος μου την έδωσε σύμφωνα με τους νόμους. Δεν είναι δυνατόν. Μπορεί βέβαια να με μετακινήσει (για τις ανάγκες της υπηρεσίας)....σε καμιά περίπτωση όμως να με απολύσει (διαθεσιμότητα)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4659 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:17:31 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πώς συνδέεται η ύπαρξη των ΕΑΕΠ με τη χρηματοδότηση από ΕΣΠΑ.
Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4660 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:18:46 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πώς συνδέεται η ύπαρξη των ΕΑΕΠ με τη χρηματοδότηση από ΕΣΠΑ.
Ευχαριστώ.

http://www.espa.gr/el/Pages/ProclamationsFS.aspx?item=2364

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4661 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:19:04 μμ »
Παράθεση
Λοιπόν, μετά από ένα 5μερο ψυχικό βάραθρο, επανέρχομαι ιδιαιτέρως παρανοϊκή:
Τι εννοούσε ο πανμέγιστος κος Γκλαβάς με τη φράση "επόμενη διαπιστωτική πράξη" που ανέφερε στον πεσυθ ανεπισήμως επίσημα?? Και παραθέτω όλη τη φράση:
"Όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να υποβάλουν δήλωση μετάταξης, έχουν δικαίωμα να το κάνουν ακόμη κι αν δεν πλεονάζουν. Αν δεν επιθυμούν να υποβάλουν δήλωση τώρα, μπορούν να περιμένουν την επόμενη διαπιστωτική πράξη[/u]"
Δηλ. θα υπάρξει και επόμενη διαπιστωτική πράξη πλεοναζόντων ΑΡΑ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ??? Και με ποιο κριτήριο επελέγησαν οι συγκεκριμένες θέσεις να προσφερθούν τώρα και οι άλλες αργότερα???Και όταν λέμε αργότερα πότε ακριβώς εννοούμε??? Σεπτέμβρη? Οκτώβρη? ίσως.... Γενάρη???
ΓΕΡΝΑΩ κε Γκλαβά μου, ΓΕΡΝΑΩ!!!!
Τα ιδια ακριβως σκεφτομαστε.Σταθηκα και εγω πολυ σε αυτα που ειπε ο γκλαβας.
ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΞΤΕ.Αυτα δεν ειναι επισημη ενημερωση.Ειναι ,οτι ειπε στους θεατρολογους,ανεπισημα..και οι θεατρολογοι ενημερωσαν.Απολυτως τιποτα να μην δεχεστε σαν δεδομενο,οταν δεν βγαινει επισημα ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 05:20:56 μμ από Γατόπαρδος »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159612
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.