*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4310035 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ORIGINAL_G

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12194 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:16:35 πμ »
Αν εσείς ακούτε βιντεάκια και πείθεστε τότε έχω την απάντηση και εγώ και όλοι μας για το πως ενημερώνεστε. Λυπάμαι αλλά δεν κάνουμε το ίδιο όλοι. Διαβάστε τα σημερινά μου μηνύματα κάτι θα προσθέσετε στις γνώσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:56 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12195 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:25:10 πμ »
σιγα μην κατσει ο νυν να κανει την μπουγαδα του πρωην, ολα καλα αλλα γιατί δεν συστήθηκαν επι Αρβανιτόπουλος δεν κατάλαβα(;)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12196 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:26:49 πμ »
Αν εσείς ακούτε βιντεάκια και πείθεστε τότε έχω την απάντηση και εγώ και όλοι μας για το πως ενημερώνεστε. Λυπάμαι αλλά δεν κάνουμε το ίδιο όλοι. Διαβάστε τα σημερινά μου μηνύματα κάτι θα προσθέσετε στις γνώσεις σας.

Το βιντεάκι το παρέθεσα, επειδή με κατηγορήσατε ότι τρομοκρατώ τους συναδέλφους χρησιμοποιώντας την λέξη "εξαπάτηση". Δεν απαντήσατε όμως στο δεύτερο ερώτημά μου. Ίσως να μην έχει και ιδιαίτερη σημασία, καθώς το μέλλον θα δείξει πότε και πόσες οργανικές θα δοθούν τελικά στους μεταταγμένους.

Αποσυνδεδεμένος ORIGINAL_G

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12197 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:38:11 πμ »
Πραγματικά δεν έχετε διαβάσει το τελευταίο έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας που αναφέρει ότι του χρόνου θα συσταθούν οργανικές.  Πραγματικά είμαι σπάταλη στο χρόνο μου σήμερα..


Σε προηγούμενο μήνυμα απαντάω στο δεύτερο....( ...με ευθύνη ΠΥΣΠΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:56 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12198 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:18:00 πμ »
οπως τα λεει ο perastikos_kav.... ετσι ειναι τα πραγματα και δεν χρειαζονται να αντιδρουν/διαμαρτυρονται οι συναδελφοι που ακολουθησαν τη διαδικασια των υποχρεωτικων γιατι δεν κατηγορει κανεις αυτους οπως λεει και ο teacher_ .

Εδω ακομα κρυβονται οι ιθυνοντες για το ολο θεμα και το αστειο ειναι οταν τους εγκαλουσαν στην βουλη για την αποκρυψη των μοριων αυτοι λεγανε οτι ολα γινανε οπως προβλεπονταν στις διαδικασιες (!)  ::)

τεσπα, το συμπερασμα μου τελικα (και με βαση τα σχολια που διαβασα στο fb του Μπρατη) ειναι:
1) ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ (ΦΕΚ 1493/4-5-12)
    τις ανακοινωσανε και τις "ξεχασανε" ετσι απλα. Ιστορικα, οι πρωτες οργανικες θεσεις που δημιουργηθηκαν και θα μεινουν κενες επ απειρον... Στο κατω-κατω, αφου θελανε να γινει η διαδικασια με τις υποχρεωτικες, τι στο καλο τις ξεκινησανε τις εθελοντικες....?

2) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ
    και καλα τους πιεζε η τροικα και ολα εγιναν στο ποδι (η soft εκδοχη). Μεχρι στιγμης, ο μονος τροπος να μεταταχθεις επισημα και με τη βουλα (αν εισαι ΠΕ05, 07, 09, 19/20 κτλ) και (ισως) να παρεις οργανικη στην Α/μια

3) ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
    αααα, για εσας δεν εχουμε οργανικες......  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 11:56:48 πμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12199 στις: Ιούλιος 22, 2014, 09:09:46 πμ »
οπως τα λεει ο perastikos_kav.... ετσι ειναι τα πραγματα και δεν χρειαζονται να αντιδρουν/διαμαρτυρονται οι συναδελφοι που ακολουθησαν τη διαδικασια των υποχρεωτικων γιατι δεν κατηγορει κανεις αυτους οπως λεει και ο teacher_ .

Εδω ακομα κρυβονται οι ιθυνοντες για το ολο θεμα και το αστειο ειναι οταν τους εγκαλουσαν στην βουλη για την αποκρυψη των μοριων αυτοι λεγανε οτι ολα γινανε οπως προβλεπονταν στις διαδικασιες (!)  ::)

τεσπα, το συμπερασμα μου τελικα (και με βαση τα σχολια που διαβασα στο fb του Μπρατη) ειναι:
1) ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ (ΦΕΚ 1493/4-5-12)
    τις ανακοινωσανε και τις "ξεχασανε" ετσι απλα. Στο κατω-κατω, αφου θελανε να γινει η διαδικασια με τις υποχρεωτικες, τι στο καλο τις ξεκινησανε τις εθελοντικες....?

2) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ
    και καλα τους πιεζε η τροικα και ολα εγιναν στο ποδι (η soft εκδοχη). Μεχρι στιγμης, ο μονος τροπος να μεταταχθεις επισημα και με τη βουλα (αν εισαι ΠΕ05, 07, 09, 19/20 κτλ) και (ισως) να παρεις οργανικη στην Α/μια

3) ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
    αααα, για εσας δεν εχουμε οργανικες......  :P


Αριθμώντας τις περιπτώσεις, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να εκφράσεις την κατάσταση όπως διαμορφώθηκε!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12200 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:29:21 μμ »
Εμαθε κανεις για τις μεταταξεις εκπαιδευτικων ΔΕ σε ΠΕ;Αφορουν ικανοποιηση ενστασεων υποχρεωτικων ή μεταταξεις με τις παγιες διαδικασιες του Μαρτιου;

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12201 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:33:17 μμ »
Αφορούν μετατάξεις με τις πάγιες διαδικασίες, αλλά πρέπει να εγκριθούν πρώτα από το ΚΥΣΠΕ για να πραγματοποιηθούν βάσει οργανικών κενών.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12202 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:54:48 μμ »
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τώρα αίτηση για μετάταξη από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια. Επίσης πώς γίνεται; Υπάρχει συγκεκριμένη αίτηση, πρέπει να καταθέσω συγκεκριμένα δικαιολογητικά και πού την καταθέτω; Επίσης σημειώνω συγκεκριμένα σε ποιες περιοχές επιθυμώ να μεταταγώ; Να σημειώσω ότι ο κλάδος μου είναι ΠΕ05.

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12203 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:32:24 μμ »
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τώρα αίτηση για μετάταξη από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια. Επίσης πώς γίνεται; Υπάρχει συγκεκριμένη αίτηση, πρέπει να καταθέσω συγκεκριμένα δικαιολογητικά και πού την καταθέτω; Επίσης σημειώνω συγκεκριμένα σε ποιες περιοχές επιθυμώ να μεταταγώ; Να σημειώσω ότι ο κλάδος μου είναι ΠΕ05.

Ευχαριστώ!!!

Δεν θα γίνει αποδεκτή γιατί δεν υπάρχουν οργανικές στην πε ακόμη για γαλλικής...πολλοί το έκαναν πριν από εσένα ... ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12204 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:12:34 μμ »
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τώρα αίτηση για μετάταξη από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια. Επίσης πώς γίνεται; Υπάρχει συγκεκριμένη αίτηση, πρέπει να καταθέσω συγκεκριμένα δικαιολογητικά και πού την καταθέτω; Επίσης σημειώνω συγκεκριμένα σε ποιες περιοχές επιθυμώ να μεταταγώ; Να σημειώσω ότι ο κλάδος μου είναι ΠΕ05.

Ευχαριστώ!!!

Έχω την εντύπωση ότι εθελοντικές μετατάξεις φέτος δεν έγιναν. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι δεν έγιναν πέρσι, παρ' ότι η διαδικασία της υποβολής αιτήσεων είχε περατωθεί κανονικά. Απλά τις έφαγε η μαρμάγκα. Μετά την υποχρεωτική μετάταξη τόσου κόσμου από τη β/θμια στην α/θμια δύσκολο το βλέπω γενικώς. Πάντως η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρει το κάτωθι:

 http://www.pde.gr/index.php?topic=8600.msg103682#msg103682
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12205 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:26:41 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι εθελοντικές μετατάξεις φέτος δεν έγιναν. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι δεν έγιναν πέρσι, παρ' ότι η διαδικασία της υποβολής αιτήσεων είχε περατωθεί κανονικά. Απλά τις έφαγε η μαρμάγκα. Μετά την υποχρεωτική μετάταξη τόσου κόσμου από τη β/θμια στην α/θμια δύσκολο το βλέπω γενικώς. Πάντως η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρει το κάτωθι:

 http://www.pde.gr/index.php?topic=8600.msg103682#msg103682

Εγώ κάτι είχα ακούσει για νέες αιτήσεις (οχι επανεξετάσεις) απο αιρετούς της α/βθμιας αλλά τίποτα σίγουρο. Το σίγουρο είναι οτι για ΠΕ06 υπάρχουν ακόμα πολλά κενά...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12206 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:36:13 μμ »
Επιμένω ότι για τους ΠΕ05-07 που δεν υπήρχαν στην πρωτοβάθμια, όσες αιτήσεις μετάταξης και να κάνετε δεν θα γίνουν αποδεκτές. Αυτοί οι 2 κλάδοι, που μπήκαν πέρυσι με τις υποχρεωτικές στην πρωτοβάθμια δεν έχουν οργανικές, συνεπώς αν δεν γίνουν οργανικές να "τακτοποιηθούν" αυτοί που μπήκαν, δεν πρόκειται να μπουν άλλοι.
Αν και έχει ειπωθεί επανηλημένως, το ξαναλέω: ήταν κάτι σαν μεταθέσεις καθώς αποψιλώθηκαν πολλές "δύσκολες" περιοχές και πολλοί (ειδικά ΠΕ05, ΠΕ11) οι οποίοι είχαν μαζέψει ένα σκασμό μόρια, κατάφεραν να πάνε στην πόλη που ήθελαν αλλά όχι στη ΔΕ. Τώρα, το ότι πλεονάζουν αρκετοί και στην ΠΕ, μην σας εντυπωσιάσει εάν φέτος που ήταν μηδενικές οι μεταθέσεις σε αυτούς τους κλάδους, συμπληρώσουν ωράριο και στην ΔΕ. Αυτά.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12207 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:50:29 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 12:05:02 πμ από schmeichel3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.