*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309291 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13440 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:23:53 πμ »
Πόσο μιζέρια έχουν αυτοί στη ΔΟΕ.
Δήθεν ενδιαφέρονται για τις ειδικότητες, μετά από δύο χρόνια.
Όπως είπε και ο Υπουργός πρόκειται για κατώτατη εκπαίδευση.(Η πρωτοβάθμια)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:20 »

Αποσυνδεδεμένος Ρόζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13441 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:25:50 πμ »
Μάλλον το "θεσσαλικό αιλουροειδές" δεν διαβάζει σωστά τα γραφόμενα της Ρόζας-κι ουχί "κοπελιάς, περικαλώ, συνάδελφε!... Κρίμα... Το μόνο που θα αποκαταστήσει τους ΠΑΝΤΕΣ έχει ήδη προταθεί από rollo_tomassi. Είθε στο εξής -με την επανεξέταση και δημοσιοποίηση των μορίων των "υποχρεωτικών"όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές (μετατάξεις και μεταθέσεις) να γίνονται με ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.Το οποίο κι θα είχε γίνει αν δεν έθαβαν στο συρτάρι τις εθελοντικές όπου όποιος είχε τα μόρια μ ε τ α τ α σ σ ό τ α ν! Είναι τόσο απλό.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13442 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:29:37 πμ »
Πόσο μιζέρια έχουν αυτοί στη ΔΟΕ.
Δήθεν ενδιαφέρονται για τις ειδικότητες, μετά από δύο χρόνια.
Όπως είπε και ο Υπουργός πρόκειται για κατώτατη εκπαίδευση.(Η πρωτοβάθμια)

Δεν φτάνει που μπλέξαμε με αυτή την κατώτατη Εκπαίδευση (κατά τα λόγια του Υπουργού) έχουμε και τους παρτάκηδες της Α/θμιας να βλέπουν το συμφέρον και μόνο το συμφέρον της καρέκλας τους.
Χώρια που νομίζουν ότι και όλες οι καρέκλες της Α/θμιας τους ανήκουν, το έχουν κλειστό club βλέπεις!!!
Άιντε μαζέψτε τις καρέκλες και πάτε τες στα σπίτια σας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2015, 12:32:34 πμ από Λιοντάρι εκ Λαρίσης ορμώμενος »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13443 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:38:21 πμ »
Μάλλον το "θεσσαλικό αιλουροειδές" δεν διαβάζει σωστά τα γραφόμενα της Ρόζας-κι ουχί "κοπελιάς, περικαλώ, συνάδελφε!... Κρίμα... Το μόνο που θα αποκαταστήσει τους ΠΑΝΤΕΣ έχει ήδη προταθεί από rollo_tomassi. Είθε στο εξής -με την επανεξέταση και δημοσιοποίηση των μορίων των "υποχρεωτικών"όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές (μετατάξεις και μεταθέσεις) να γίνονται με ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.Το οποίο κι θα είχε γίνει αν δεν έθαβαν στο συρτάρι τις εθελοντικές όπου όποιος είχε τα μόρια μ ε τ α τ α σ σ ό τ α ν! Είναι τόσο απλό.

Οι εθελοντές γιατί δεν γίνατε υποχρεωτικοί;Από περιέργεια ρωτάω.Δεν έχω καταλάβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:20 »

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13444 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:39:05 πμ »
Μάλλον το "θεσσαλικό αιλουροειδές" δεν διαβάζει σωστά τα γραφόμενα της Ρόζας-κι ουχί "κοπελιάς, περικαλώ, συνάδελφε!... Κρίμα... Το μόνο που θα αποκαταστήσει τους ΠΑΝΤΕΣ έχει ήδη προταθεί από rollo_tomassi. Είθε στο εξής -με την επανεξέταση και δημοσιοποίηση των μορίων των "υποχρεωτικών"όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές (μετατάξεις και μεταθέσεις) να γίνονται με ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.Το οποίο κι θα είχε γίνει αν δεν έθαβαν στο συρτάρι τις εθελοντικές όπου όποιος είχε τα μόρια μ ε τ α τ α σ σ ό τ α ν! Είναι τόσο απλό.

Το τσιτάχ της Θεσσαλίας μια χαρά διαβάζει. Εσύ Ρόζα μου και κείνος ο Τομάσις θέλετε την πίτα να την βγάλετε απ τα στομάχια μας. Και δεν φτάνει αυτό μόνο, αλλά την θέλετε όλη δική σας και στο τέλος να την φάτε μονάχοι σας.
Καλή σας όρεξη και να μην βαρυστομαχιάσετε προσέξτε.
Θα είμαστε εδώ προς βοήθεια σας.

Υ.Γ. Πάλι την μπάλα στην εξέδρα την πέταξες.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13445 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:41:56 πμ »
Τη ΔΟΕ δεν την ενδιαφέρουν αυτά τα αναμενόμενα που αναφέρεις , αλλά μόνο να προηγηθούν  οι μετα-θεσούλες των Α/θμιων. Λες και οι μεταταγμένοι ψήφιζαν στην ΟΛΜΕ εδω και 2 χρόνια. Αυτό και αν είναι αχαριστία.

Ο Μπρατης και η ΔΟΕ ψηφοθηρούν επί των ειδικοτήτων της Α/θμιας, διότι όταν επρόκειτο προ διετίας να πραγματοποιηθούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις και πολλοί λιποψύχησαν να υποβάλουν αίτηση αυτοχαρακτηριζόμενοι ως πλεονάζοντες μετά το σοκ των απολύσεων των τεχνικών ειδικοτήτων*, οι ίδιοι που τώρα λεονταρίζουν κάθε άλλο παρά λαλίστατοι και εύγλωττοι απεδείχθησαν.

Επί του προκειμένου, Ο Μπράτης και το κακό συναπάντημα ζητούν ανάκληση των μετατάξεων και σήμερα το υπουργείο απέρριψε μια τέτοια προοπτική παραπέμποντας στη συγκρότηση επιτροπής. Περαν τούτου δεν είναι εύκολο να πραγματοποιηθεί ανακληση μιας τετοιας υπηρεσιακής μεταβολής που ισοδυναμεί με εν δυνάμει διορισμό.

* το θέμα δε της εν δυνάμει διαθεσιμότητας των μεταταγμένων κάθε άλλο παρά θεωρείται λήξαν κατά τη γνώμη μου, αν αλλάξουν οι πολιτικοί συσχετισμοί και ο Συριζα χύσει την καρδάρα με το γάλα...

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13446 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:49:18 πμ »
Το τσιτάχ της Θεσσαλίας μια χαρά διαβάζει. Εσύ Ρόζα μου και κείνος ο Τομάσις θέλετε την πίτα να την βγάλετε απ τα στομάχια μας. Και δεν φτάνει αυτό μόνο, αλλά την θέλετε όλη δική σας και στο τέλος να την φάτε μονάχοι σας.
Καλή σας όρεξη και να μην βαρυστομαχιάσετε προσέξτε.
Θα είμαστε εδώ προς βοήθεια σας.

Υ.Γ. Πάλι την μπάλα στην εξέδρα την πέταξες.

Σούζα το λιονταράκι.

Αποσυνδεδεμένος Ρόζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13447 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:54:19 πμ »
Εθελοντής και ουχί...υποχρεωτικός γιατί Α Π Λ Α...α) δ ε ν  ακυρώθηκαν οι εθελοντικές, είχα-έχω..., θα έχω (αυτά θα μας μείνουν έτσι να τα...ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ, χαχαχαααα!!!)- μόρια δ υ σ κ ό λ ω ς αποκτημένα ως επί το πλείστον με σοβαρές ελπίδες για εθελοντική μετάταξη με την ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ μου και κανείς δεν έδωσε επίσημη απάντηση στα ερωτήματά μας τότε αν θα γίνονταν εκείνες. β) θα αυτοχαρακτηριζόμασταν πλεονάζοντες με ότι συνεπαγόταν (βλέπε εποχή ήδη...διαθεσίμων!!!)
γ) η εγκύκλιος -το ξαναλέω-μιλούσε για προσωποπαγείς θέσεις, επαναλαμβάνω, συνάδελφοι! Καμία πίτα, λοιπόν και δη ατομική! Συνηθισμένη, απεναντίας, στην ...ήττα με όση εξορία έχω ζήσει, ζητώ α   π  λ  ά διαδικασίες κ α θ α ρ έ ς κι ας μην μετατεθώ ποτέ. Μα όταν και αααν μετατεθώ, να ΜΗΝ έχω όχι...πίτα, αλλά πατήσει επί πτωμάτων, συν-αδέλφων, ster και ..."λαρισσαϊκό αγριολιόνταρο".

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13448 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:54:34 πμ »
Ο καλύτερος τρόπος για να μην κάνεις τίποτα για ένα θέμα είναι να το αναθέσεις σε επιτροπη. Ελπίζω να καταλαβαίνετε.

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13449 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:01:29 πμ »
Εθελοντής και ουχί...υποχρεωτικός γιατί Α Π Λ Α...α) δ ε ν  ακυρώθηκαν οι εθελοντικές, είχα-έχω..., θα έχω (αυτά θα μας μείνουν έτσι να τα...ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ, χαχαχαααα!!!)- μόρια δ υ σ κ ό λ ω ς αποκτημένα ως επί το πλείστον με σοβαρές ελπίδες για εθελοντική μετάταξη με την ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ μου και κανείς δεν έδωσε επίσημη απάντηση στα ερωτήματά μας τότε αν θα γίνονταν εκείνες. β) θα αυτοχαρακτηριζόμασταν πλεονάζοντες με ότι συνεπαγόταν (βλέπε εποχή ήδη...διαθεσίμων!!!)
γ) η εγκύκλιος -το ξαναλέω-μιλούσε για προσωποπαγείς θέσεις, επαναλαμβάνω, συνάδελφοι! Καμία πίτα, λοιπόν και δη ατομική! Συνηθισμένη, απεναντίας, στην ...ήττα με όση εξορία έχω ζήσει, ζητώ α   π  λ  ά διαδικασίες κ α θ α ρ έ ς κι ας μην μετατεθώ ποτέ. Μα όταν και αααν μετατεθώ, να ΜΗΝ έχω όχι...πίτα, αλλά πατήσει επί πτωμάτων, συν-αδέλφων, ster και ..."λαρισσαϊκό αγριολιόνταρο".

120 μόρια για υποχρεωτική μετάταξη,νομίζω ότι είναι καλά.
Και ποτέ σε γραφείο απόσπαση.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13450 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:11:11 πμ »
Εθελοντής και ουχί...υποχρεωτικός γιατί Α Π Λ Α...α) δ ε ν  ακυρώθηκαν οι εθελοντικές, είχα-έχω..., θα έχω (αυτά θα μας μείνουν έτσι να τα...ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ, χαχαχαααα!!!)- μόρια δ υ σ κ ό λ ω ς αποκτημένα ως επί το πλείστον με σοβαρές ελπίδες για εθελοντική μετάταξη με την ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ μου και κανείς δεν έδωσε επίσημη απάντηση στα ερωτήματά μας τότε αν θα γίνονταν εκείνες. β) θα αυτοχαρακτηριζόμασταν πλεονάζοντες με ότι συνεπαγόταν (βλέπε εποχή ήδη...διαθεσίμων!!!)
γ) η εγκύκλιος -το ξαναλέω-μιλούσε για προσωποπαγείς θέσεις, επαναλαμβάνω, συνάδελφοι! Καμία πίτα, λοιπόν και δη ατομική! Συνηθισμένη, απεναντίας, στην ...ήττα με όση εξορία έχω ζήσει, ζητώ α   π  λ  ά διαδικασίες κ α θ α ρ έ ς κι ας μην μετατεθώ ποτέ. Μα όταν και αααν μετατεθώ, να ΜΗΝ έχω όχι...πίτα, αλλά πατήσει επί πτωμάτων, συν-αδέλφων, ster και ..."λαρισσαϊκό αγριολιόνταρο".

Καλά τα μόρια που μάζεψες και συ και μεις αποδείχτηκαν αστεράκια που μοιράζουν οι νηπιαγωγοί στα παιδάκια στα νηπιαγωγεία. Επιβράβευση βλακείας από τους υπουργούς, σύμφωνα με τον τρόπο που τα καταπατούν με την πρώτη ευκαιρία αυτοί εκεί οι υψηλά ιστάμενοι μας.

Πια πτώματα που τα είδες? Κάτι τομάρια ήτανε απλωμένα στο πάτωμα που βλέπαν μόνο το δίκαιο και το σωστό της δικής τους οπτικής γωνίας.
Μην ψάχνεις να βρεις ηθική δίκιο και λογική στο στίβο που οι έντιμοι πίνουν αίμα για πρωινό.

Υ.Γ. https://www.youtube.com/watch?v=EXVamHhnQy4
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2015, 01:13:13 πμ από Λιοντάρι εκ Λαρίσης ορμώμενος »

Αποσυνδεδεμένος Ρόζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13451 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:16:55 πμ »
Oπότε ster, καταλαβαίνεις το συναίσθημα... Και το αγριολιονταράκι μας, επίσης... ΤΙ η μάλλον ΠΟΙΟΥΣ ωφέλησε λοιπόν αυτή η διαδικασία; Τι να λέμε πια...  Ας ελπίσουμε να ΜΗΝ ξαναδούμε τέτοια μορφή υπηρεσιακών μεταβολών και φυσικά να δημοσιευθούν τα μόρια, τα ΠΥΣΔΕ προέλευσης, διπλώματα κτλπ... Τότε, καμία σκιά δεν θα πλανάται...Γιατί και μ ό ν ο αυτή η 'απόκρυψη" σε τόοοοσες φάσεις ενστάσεων, ΤΙ δείχνει; Κρίμα... Κρίμα τα χρόνια μας, αυτό και μόνο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13452 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:17:49 πμ »
Ο καλύτερος τρόπος για να μην κάνεις τίποτα για ένα θέμα είναι να το αναθέσεις σε επιτροπη. Ελπίζω να καταλαβαίνετε.

Γενικά σωστό - στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν ισχύει, γιατί εάν δε λυθεί μπλοκάρονται όλες οι υπόλοιπες υπηρεσιακές μεταβολές (μεταθέσεις σε δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια εκπαίδευση, διορισμοί, αποσπάσεις κ.λπ) και τα χρονικά περιθώρια είναι ασφυκτικά για τη νέα πολιτική ηγεσία.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13453 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:37:32 πμ »
Σιγά σιγά ειδικά όσοι μεταταχθήκατε σε υφιστάμενους κλάδους θα αρχίσετε να καταλαβαίνετε την πρόταση που είχα κάνει εξ αρχής. Τη συνεξέταση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βάσει μορίων Αθμιων και Βθμιων. Με μια κλειστή διαδικασία στην οποία δε θα εμπλέκονται άλλοι της Βθμιας. Αυτό σαν πρόταση υπήρχε στο ψήφισμα που χλευάσατε. Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι κατ αυτό τον τρόπο παίζετε κορόνα γράμματα την τύχη σας μιας και έχετε όλο τον κλάδο εναντίον σας (ναι δε φταίτε εσείς αν σας έπεσε το τζόκερ) και υπερασπίζεστε όσους βάσει μορίων ΔΕ δικαιούνται μεταθεσομετάταξη.
Στους νεοσυσταθέντες κλάδους 2 είναι οι λύσεις.
1) Διεύρυνση των οργανικών βάσει των ΕΑΕΠ της χώρας. Μιλάμε για 2200 θέσεις πληροφορικής, 1760 θέσεις ΠΕ05 ΚΑΙ ΠΕ07 μαζί, και αυτά χωρίς να έχουν υπολογιστεί οι ώρες επιλογής στα ολοήμερα των ΕΑΕΠ.
Και τρέξιμο της διαδικασίας μονο για τα ΑΜ εθελοντικών και υποχρεωτικών. Με μόρια 2013. Διαθέσιμα στο edatacenter.
Ποσοστό ικανοποίησης; 99% στους ΠΕ19-20, 99% στους ΠΕ07, 90-99% στους ΠΕ05.

2) Τρέξιμο των υποχρεωτικών σωστά, καθαρά, με ακύρωση μετάταξης των τελευταίων σε μόρια (εκτός περιφέρειας) που πλεονάζουν από τη διαπιστωτική 1. Ακύρωση της μετάταξης όσων τα ΠΥΣΔΕ δεν έδωσαν πλεόνασμα. Ή λοιπόν τηρούμε τη διαδικασία ή όχι. Μεσοβέζικα πράγματα στις υποχρεωτικές δεν μπορουν να γίνονται. Αυτό θέλουμε; Αυτό θα έχουμε αλλά σωστά. Εσείς με τα πολλά μόρια να φοβάστε μόνο αν στα ΠΥΣΠΕ σας πήγαν από το οικείο ΠΥΣΔΕ και περιφέρεια πάρα πολλοί.
Δε θα πω τρέξιμο (γιατί έχει ήδη γίνει) αλλά δημοσίευση των εθελοντικών. Για τις λίγες αυτές θέσεις. Γιατί αλλιώς θα τους αναγκάσει δικαστήριο να τις δημοσιεύσουν.

(Η 2η αυτή διαδικασία είναι κατατροφική για μένα γιατί ούτε στις υποχρεωτικές συμμετείχα και στις εθελοντικές είμαι οριακά εντός εκτός τελευταίας επιλογής. Αλλά είναι το σωστό και το δίκαιο. Τηρούνται οι 2 διαδικασίες και δεν ακυρώνεται καμία.)

Επαναλαμβάνω. Συστρατευθείτε σε μια κοινή λύση ΟΛΟΙ σας, ειδικά οι των υποχρεωτικών με πολλά μόρια. Μην πάτε σε ρήξη. Μπορεί να την πληρώσετε άσχημα. Η άλλη πλευρά δεν έχει κάτι να χάσει.

Ένας ακόμα λόγος είναι ότι με το παρόν καθεστώς (χωρίς σύσταση κενών οργανικών) δε θα υπάρχει κινητικότητα στην Αθμια... Ούτε μεταθέσεις (μονο από συνταξιοδοτήσεις) ούτε βελτιώσεις. Θα υπάρχουν λειτουργικά κενά σε σχολεία αλλά μόνο με αποσπάσεις θα τα διεκδικείτε. Μέχρι να έρθει άλλη φουρνιά μεταταγμένων να σας τα πάρει.
Ποτέ δε θα γίνει σύσταση κενών οργανικών θέσεων αν συνεχιστεί επ άπειρον το θέμα με τις ενστάσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.