*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331428 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14042 στις: Απρίλιος 24, 2015, 12:46:13 μμ »
Για να είμαστε απόλυτα δίκαιοι τουλάχιστον η ΟΛΜΕ δεν στρέφεται εναντίον των μελών της όπως έκαναν πρόσφατα  μέλη του Δ.Σ της ΔΟΕ. Για τη μισθολογική μας καθίζηση ευθύνες έχουν και οι δυο ομοσπονδίες, και εμείς, 1003 σελίδες δεν είδα για το συγκεκριμένο θέμα ούτε κάποιον να προτείνει κάτι.
Όπως και να 'χει το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω...
Ασφαλώς ευθύνη έχουν και οι 2 για τα μισθολογικά, αλλά κάποιοι (ΟΛΜΕ) επιθυμούν να παρατείνουν την επ άπειρο παραμονή στα νησιά εκπαιδευτικών ΠΕ05, 07, 19-20...
Περί προτάσεων...
Αν δεν ξανατρέξει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ η διαδικασία, αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ όλων των μορίων,
2) δημοσίευση μορίων και πτυχίων ανά ΔΔΕ προέλευσης,
3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους
5) Τρέξιμο πάλι του αλγόριθμου, με τις προτεραιότητες ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
6) Ακύρωση των μετατάξεων όσων έχουν υπερβεί τα νούμερα της 1ης διαπιστωτικής πράξης (η 2η διαπιστωτική είναι ανήθικη μιας και δημοσιεύτηκε εκ των υστέρων), edit ακύρωση της μετάταξης και όσων μετατάχθηκαν από ΠΥΣΔΕ με ΜΗΔΕΝΙΚΟ πλεόνασμα (νόμους δε θέλουμε;; ή a la carte νόμους;)
7) Αργία σε όσους εκπαιδευτικούς δήλωσαν ψευδή στοιχεία
8 ) Αργία σε όσους υπαλλήλους παραποίησαν στοιχεία ή μετέταξαν σε επιλογή πέραν αυτών του εκπαιδευτικού
9) Έκδοση αποτελεσμάτων μετατάξεων τόσο των υποχρεωτικών όσο και των εθελοντικών
10) Σε περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΩΝ υπεραριθμιών ενεργοποίηση του νόμου Διαμαντοπούλου για υποχρεωτικές αποσπάσεις των τελευταίων στα μόρια.

Σιγά σιγά ειδικά όσοι μεταταχθήκατε σε υφιστάμενους κλάδους θα αρχίσετε να καταλαβαίνετε την πρόταση που είχα κάνει εξ αρχής. Τη συνεξέταση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βάσει μορίων Αθμιων και Βθμιων. Με μια κλειστή διαδικασία στην οποία δε θα εμπλέκονται άλλοι της Βθμιας. Αυτό σαν πρόταση υπήρχε στο ψήφισμα που χλευάσατε. Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι κατ αυτό τον τρόπο παίζετε κορόνα γράμματα την τύχη σας μιας και έχετε όλο τον κλάδο εναντίον σας (ναι δε φταίτε εσείς αν σας έπεσε το τζόκερ) και υπερασπίζεστε όσους βάσει μορίων ΔΕ δικαιούνται μεταθεσομετάταξη.
Στους νεοσυσταθέντες κλάδους 2 είναι οι λύσεις.
1) Διεύρυνση των οργανικών βάσει των ΕΑΕΠ της χώρας. Μιλάμε για 2200 θέσεις πληροφορικής, 1760 θέσεις ΠΕ05 ΚΑΙ ΠΕ07 μαζί, και αυτά χωρίς να έχουν υπολογιστεί οι ώρες επιλογής στα ολοήμερα των ΕΑΕΠ.
Και τρέξιμο της διαδικασίας μονο για τα ΑΜ εθελοντικών και υποχρεωτικών. Με μόρια 2013. Διαθέσιμα στο edatacenter.
Ποσοστό ικανοποίησης; 99% στους ΠΕ19-20, 99% στους ΠΕ07, 90-99% στους ΠΕ05.

2) Τρέξιμο των υποχρεωτικών σωστά, καθαρά, με ακύρωση μετάταξης των τελευταίων σε μόρια (εκτός περιφέρειας) που πλεονάζουν από τη διαπιστωτική 1. Ακύρωση της μετάταξης όσων τα ΠΥΣΔΕ δεν έδωσαν πλεόνασμα. Ή λοιπόν τηρούμε τη διαδικασία ή όχι. Μεσοβέζικα πράγματα στις υποχρεωτικές δεν μπορουν να γίνονται. Αυτό θέλουμε; Αυτό θα έχουμε αλλά σωστά. Εσείς με τα πολλά μόρια να φοβάστε μόνο αν στα ΠΥΣΠΕ σας πήγαν από το οικείο ΠΥΣΔΕ και περιφέρεια πάρα πολλοί.
Δε θα πω τρέξιμο (γιατί έχει ήδη γίνει) αλλά δημοσίευση των εθελοντικών. Για τις λίγες αυτές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14043 στις: Απρίλιος 24, 2015, 01:47:11 μμ »
Παράθεση
Η (ή Ο;) psyxraimia είχε αναφερθεί παλαιότερα στα Ασφαλιστικά Μέτρα. Μου έκανε εντύπωση και ρώτησα φίλη δικηγόρο.
Οι θιγόμενοι θα μπορούσαν να προχωρήσουν σε μια τέτοια κίνηση και να παγώσουν τη διαδικασία των μετατάξεων μέχρις ότου βγει μια τελική απόφαση επί του θέματος (αν κατάλαβα καλά).

Και άντε οι συνάδερφοι μεμονωμένα δεν ήξεραν και δεν το έκαναν. Το συνδικάτο (ΔΟΕ..χαχα) δεν ήξερε; Έχουν νομικό σύμβουλο ή όχι; Εγώ δε γνωρίζω γι αυτό και ρωτάω.
Απάντηση σε αυτό το ερώτημα της psyxraimia δόθηκε;

Εάν ήταν ζήτημα θέλησης (τα Ασφαλιστικά Μέτρα), δε θα πρέπει να αναρωτιώμαστε για τις προθέσεις των...συνδικαλιστών-αγωνιστών που το δεν προχώρησαν;

Εάν αυτοι (συνδικαλιστές-αγωνιστές) ζήτησαν νομική συμβουλή και τους απάντησαν "δεν..." τι μπορεί να γίνει (βάση νόμου) τώρα που δεν μπορούσε τότε;

Εάν δοθεί λύση πολιτική (η αριστερά του δικαίου γαρ) θα είναι μια αποδεκτή κίνηση, εφόσον θα μπορούσε να αποτέλεσει και μπούσουλα για μελοντικές..."λύσεις"όπου ο νόμος αδικεί μικρή ή μεγάλη μερίδα εκπαιδευτικών;

Παράθεση
Π.χ. ρε παιδί μου, λέει ο Μπαλτάς:
"Διαπιστώσαμε πως υπάρχουν άτομα που ενώ δήλωναν και έπαιρναν οριστική τοποθέτηση (οργανική που λέμε) σε βραχονησίδα, την έκαναν κατόπιν σκαστή (απόσπαση, διάθεση κλπ) και κατέληγαν είτε δίπλα στο σπίτι τους ή σε πολύ καλύτερες συνθήκες. Αυτοί έπαιρναν τα μόρια της βραχονησίδας, δεν έβρεχαν καθόλου το κωλ...κι τους, είχαν την οργανική σε περίπτωση στραβής, άφηναν τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικό (σιγά μην περίμεναν αντικαταστάτη πρώτα). ΑΔΙΚΟ κύριοι και κυρίες, γι αυτό και αναδρομικά θα πάρετε τα μόρια που έχετε υπηρετήσει. ΑΠΟ εδώ και πέρα ή καλύτερα..από το 2013 και πέρα θα εξεταστούν όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές (και οι μετατάξεις) με τα νέα μόρια. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί αυτή η επίπονη διαδικασία απόδοσης δικαιοσύνης, ο καθείς θα πάει ΤΕΛΙΚΑ εκεί που έπρεπε να είναι.". Βγαίνει ο νόμος/εγκύκλιος/άλλο (δεν τα ξέρω, να με συμπαθάτε)και ξεκινάει η διαδικασία ελέγχου...σε όσους αρέσει αυτή η διαδικασία να σηκώσουν χέρι. Διότι φίλε/φίλη έχεις 90+, 100+ μόρια αλλά...πόθεν έσχες;
Σημ. Έκανα σχετική με το παραπάνω ερώτηση. Η απάντηση "ήταν ένα παραθυράκι του νόμου που το εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί" και "οι υπηρεσιακές μεταβολές είναι πολλές και δεν είναι πρακτικό να γίνει".

Επειδή ο έλεγχος των μορίων και των αιτήσεων έγινε, και επειδή κατά τα φαινόμενα δεν αποκάλυψε το σκάνδαλο του αιώνα ( γιατί διαφορετικά τώρα θα είχε ανάψει ο γιαλός) θα κάνω μερικές παρατηρήσεις.
α) Θα ζητηθεί συγνώμη από τους μεταταγμένους για  όσα συκοφαντικά περί των αιτήσεων και των μορίων γράφτηκαν κατά κόρον και δυστυχώς βλέπω ότι και σήμερα ορισμένοι συνεχίζουν να γράφουν; Συνάδελφοι εάν κάποιος έχει ατράνταχτα στοιχεία ότι ο Χ η ο Ψ πλαστογράφησε έγγραφα του ΑΦ γιατί δεν κάνει επίσημη καταγγελία στις αρμόδιες υπηρεσίες, αλλά συνεχίζει το ατελείωτο γαϊτανάκι καταγγελιών για την δημιουργία προφανώς  εντυπώσεων;
β) Έχω βάλει σε παράθεση την πρόταση του Clint  μαύρα έντονα γράμματα.
Την ψηφίζω 1000% Παρατηρώ όμως ότι παραμένει ασχολίαστη. Να γίνει ο έλεγχος ,όσο επίπονος και επώδυνος και αν είναι, και όταν τελειώσει ο καθείς θα πάει ΤΕΛΙΚΑ εκεί που έπρεπε να είναι.
Γνώσεσθε τήν ἀλήθειαν, καί ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς” (Ἰω. η΄ 32) λέει η περικοπή του Ευαγγελίου.
Όλοι κάνετε καταγγελίες χωρίς κανένα κόστος για την απόκτηση των μορίων από ένα παραθυράκι του νόμου που το εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί. Ιδού λοιπόν πεδίο δόξης λαμπρόν!!!

ΥΓ. Για τις αγαθές προθέσεις της ΔΟΕ θα υπενθυμίσω την ρήση πως ο λύκος ίσως να κρύβεται στα πρόβατα( κάνετε λίγο υπομονή και θα καταλάβετε τι εννοώ)
Και ενώ κατακεραυνώνει τους μεταταγμένους, ταυτόχρονα ζήτησε και ζητά την ψήφο τους στις διάφορες εκλογικές διαδικασίες, ενώ παρακρατεί απ' ευθείας από την μισθοδοσία την ετήσια συνδρομή για τους συλλόγους.
Τα καλά και συμφέροντα......
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 01:50:18 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14044 στις: Απρίλιος 24, 2015, 02:39:17 μμ »
μα βρε γιατρε δεν πιστεύαμε ότι τα δηλωσαν λαθος..τους πιστεουμε ότι εχουν 20, 30, 40 ,50, 60, 70 μορια και παραπανω..το πρόβλημα είναι ότι μπηκαν με 20 και κοσμος (βθμιοι κ αθμιοι με 80-αναφερω τα δικα μου ενδεικτικα- μειναν εκτος)

Όχι μόνο το πιστεύατε, αλλά το διαλαλούσατε σε όλους τους τόνους!!! Κάνε μια αναδρομή στα σχόλια και θα το διαπιστώσεις. Συγνώμη όμως δεν πρόκειται να ακουστεί και η συκοφαντία θα αιωρείται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 02:52:54 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14045 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:01:51 μμ »
Ασφαλώς ευθύνη έχουν και οι 2 για τα μισθολογικά, αλλά κάποιοι (ΟΛΜΕ) επιθυμούν να παρατείνουν την επ άπειρο παραμονή στα νησιά εκπαιδευτικών ΠΕ05, 07, 19-20...
Περί προτάσεων...

Εγώ θα σε προτρέψω να επισκεφθείς τα νήματα ''νέο βαθμολόγιο'' και ''ξεπάγωμα βαθμών-ζήτημα επιβίωσης'' για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι πόσοι ενδιαφέρονται για τα μισθολογικά απ'αυτούς που γράφουν συστηματικά, και συκοφαντικά εναντίον των μεταταγμένων. Αν διαπιστώσεις ότι όντως ενδιαφέρονται, ότι έχουν προτάσεις, εγώ θα σου ζητήσω συγγνώμη.
Τα προβλήματα της εκπαίδευσης είναι πολλά και πρέπει να αντιμετωπίζονται με στρατηγική, και όχι με την νοοτροπία του μη χείρον βέλτιστον ή της επιμέρους διόρθωσης που μας καίει με σκοπό τη βόλεψη. Αυτή η ερασιτεχνική προσέγγιση μας κατάντησε έρμαιο στις ορέξεις των κυβερνώντων.

Υ.Γ Η ΔΟΕ επιθυμεί την μη παραμονή; γιατί κόπτεται άραγε; ρητορικά είναι τα ερωτήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 04:06:25 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14046 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:04:42 μμ »
Όχι μόνο το πιστεύατε, αλλά το διαλαλούσατε σε όλους τους τόνους!!! Κάνε μια αναδρομή στα σχόλια και θα το διαπιστώσεις. Συγνώμη όμως δεν πρόκειται να ακουστεί και η συκοφαντία θα αιωρείται.
Έχει δίκιο ο συνάδελφος
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14047 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:44:03 μμ »
κοιτα φιλε μου απαξ και δηλωνεις μονος σου ότι θες χωρις να υπαρχει επιτροπή να ελεγξει και τα ονόματα βγαινουν φυτευτα από το γραφειο του υπουργου καταλαβαίνεις τι περιθωριο υπαρχει να χωθεί οποιος θελει..δε θα μου εκανε εντυπωση αν καποιοι δηλωσαν πλαστα (πχ εκει που υπηρετείς μπορει να "μπερδευτηκαν" και να εβαλαν πχ β αθηνας αν ηταν στο υπουργειο και όχι δωδεκανησα για να προηγηθουν στο να πανε πυσπε β αθηνας)..όπως και να εχει καποιες αιτησεις θα εγιναν και για τα ματια του κοσμου μιας και τα ονόματα πηγαιναν καρφωτα στο γραφειο..αυτά είναι τοις πασοι γνωστα..εμενα προσωπικα μου το παραδεχτηκαν περυσι πραγματικα υψηλοτατο στελεχος του υπουργείου ότι ηταν αδιαφανείς οι μετατάξεις..και φαινεται από τις ενστασεις που δεν ειχαν τελειωμο (τις οποιες επισης ειδαν σαν ευκαιρια να χωσουν κ αλλους)..
ως προς τα μορια αν είναι τα σωστα η όχι λιγο μετραει διοτι οι πλειοψηφια των μεταταγμένων εχει λιγα αναλογικα μορια..μπηκαν εμβόλιμα πολυς κοσμος με λιγα μορια αφήνοντας βθμιους και αθμιους με περισσοτερα εκτος που περιμεναν να ερθει η σειρα τους να μπουν..αυτο είναι κατακριτεο μαζι με το γεγονος ότι καταστρατηγηθηκαν ολες οι νομιμες διαδικασιες..πως θα σου φαινοταν αραγε αυτό το στυλακι να εφαρμοστει στην αποδοση οργανικης και στις μεταθεσεις και στις αποσπασεις? και επαναλαμβάνω πολύ καλα κανατε και εκμεταλλευτηκατε τη μεταταξη (και εγω θα εκανα το ιδιο)..στο ελλαντα ειμαστε, βγαζουν νομο ότι μπορεις να πας διπλα στο σπιτι σου και δε θα πας εννοείται αυτό..δεν φταινει οι μεταταγμένοι.φταιει το υπουργειο..τωρα λοιπον μακαρι να αρθουν οι αδικιες γιατι αν επιτραπουν τετοια πραγματα γυριζουμε παρα πολλα χρονια πισω και μπαινουμε στην εποχη του σκοταδισμου με κινδυνο αυτά να εφαρμοστουν και σε άλλες υπηρεσιακες μεταβολες

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14048 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:47:12 μμ »
και αυτό που λες για ξεπαγωμα μισθων πες το σε οσους είναι μακρια από το σπιτι τους και ειδαν αλλους να μπαινουν σφηνα με λιγοτερα μορια στην περιοχη των συμφερόντων τους και αυτοι αδικα δινουν τα ψίχουλα του μισθου σε νοικια, μεταφορικα κτλ

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14049 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:52:42 μμ »
κοιτα φιλε μου απαξ και δηλωνεις μονος σου ότι θες χωρις να υπαρχει επιτροπή να ελεγξει και τα ονόματα βγαινουν φυτευτα από το γραφειο του υπουργου καταλαβαίνεις τι περιθωριο υπαρχει να χωθεί οποιος θελει..δε θα μου εκανε εντυπωση αν καποιοι δηλωσαν πλαστα (πχ εκει που υπηρετείς μπορει να "μπερδευτηκαν" και να εβαλαν πχ β αθηνας αν ηταν στο υπουργειο και όχι δωδεκανησα για να προηγηθουν στο να πανε πυσπε β αθηνας)..όπως και να εχει καποιες αιτησεις θα εγιναν και για τα ματια του κοσμου μιας και τα ονόματα πηγαιναν καρφωτα στο γραφειο..αυτά είναι τοις πασοι γνωστα..εμενα προσωπικα μου το παραδεχτηκαν περυσι πραγματικα υψηλοτατο στελεχος του υπουργείου ότι ηταν αδιαφανείς οι μετατάξεις..και φαινεται από τις ενστασεις που δεν ειχαν τελειωμο (τις οποιες επισης ειδαν σαν ευκαιρια να χωσουν κ αλλους)..
ως προς τα μορια αν είναι τα σωστα η όχι λιγο μετραει διοτι οι πλειοψηφια των μεταταγμένων εχει λιγα αναλογικα μορια..μπηκαν εμβόλιμα πολυς κοσμος με λιγα μορια αφήνοντας βθμιους και αθμιους με περισσοτερα εκτος που περιμεναν να ερθει η σειρα τους να μπουν..αυτο είναι κατακριτεο μαζι με το γεγονος ότι καταστρατηγηθηκαν ολες οι νομιμες διαδικασιες..πως θα σου φαινοταν αραγε αυτό το στυλακι να εφαρμοστει στην αποδοση οργανικης και στις μεταθεσεις και στις αποσπασεις? και επαναλαμβάνω πολύ καλα κανατε και εκμεταλλευτηκατε τη μεταταξη (και εγω θα εκανα το ιδιο)..στο ελλαντα ειμαστε, βγαζουν νομο ότι μπορεις να πας διπλα στο σπιτι σου και δε θα πας εννοείται αυτό..δεν φταινει οι μεταταγμένοι.φταιει το υπουργειο..τωρα λοιπον μακαρι να αρθουν οι αδικιες γιατι αν επιτραπουν τετοια πραγματα γυριζουμε παρα πολλα χρονια πισω και μπαινουμε στην εποχη του σκοταδισμου με κινδυνο αυτά να εφαρμοστουν και σε άλλες υπηρεσιακες μεταβολες

Ου με πείσεις καν με πείσης
Τότε ας γίνει το παρακάτω.
Παράθεση
Π.χ. ρε παιδί μου, λέει ο Μπαλτάς:
"Διαπιστώσαμε πως υπάρχουν άτομα που ενώ δήλωναν και έπαιρναν οριστική τοποθέτηση (οργανική που λέμε) σε βραχονησίδα, την έκαναν κατόπιν σκαστή (απόσπαση, διάθεση κλπ) και κατέληγαν είτε δίπλα στο σπίτι τους ή σε πολύ καλύτερες συνθήκες. Αυτοί έπαιρναν τα μόρια της βραχονησίδας, δεν έβρεχαν καθόλου το κωλ...κι τους, είχαν την οργανική σε περίπτωση στραβής, άφηναν τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικό (σιγά μην περίμεναν αντικαταστάτη πρώτα). ΑΔΙΚΟ κύριοι και κυρίες, γι αυτό και αναδρομικά θα πάρετε τα μόρια που έχετε υπηρετήσει. ΑΠΟ εδώ και πέρα ή καλύτερα..από το 2013 και πέρα θα εξεταστούν όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές (και οι μετατάξεις) με τα νέα μόρια. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί αυτή η επίπονη διαδικασία απόδοσης δικαιοσύνης, ο καθείς θα πάει ΤΕΛΙΚΑ εκεί που έπρεπε να είναι.". Βγαίνει ο νόμος/εγκύκλιος/άλλο (δεν τα ξέρω, να με συμπαθάτε)και ξεκινάει η διαδικασία ελέγχου...σε όσους αρέσει αυτή η διαδικασία να σηκώσουν χέρι. Διότι φίλε/φίλη έχεις 90+, 100+ μόρια αλλά...πόθεν έσχες;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14050 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:02:08 μμ »
μα καλε μου φιλε δεν περιμενω να σε πεισω..εσυ προφανως ωφελήθηκες από τη διαδικασια και λογικο να εισαι υπέρμαχος..ειναι δυνατο όταν εκει που δεν το περιμενες (και ενώ ενδεχομένως ηθελες πολλα χρονια ακομη αν κρινεις από τις μεταθεσεις) βρίσκεσαι κοντα στο σπιτι σου από το πουθενα παρακάμπτοντας τους αλλους να μην πινεις νερο στο ονομα του αρβανιτοπουλου?απολυτα λογικο.δε σε κατακρινω..ολοι θα το καναμε στην θεση τους..
να το θεσω αλλιως..εστω ότι βγαινει νομος υποχρεωτικη αποδοση οργανικων σε ολους..με την ιδια διαδικασια..αιτηση και ονόματα καρφωτα από υπουργειο χωρις κυσπε..εστω ότι βρισκομαι διπλα στο σπιτι μου..δε θα πεταω τη σκουφια μου?θα με νοιαζει που εφαγα τη θεση από αλλους?οχι..λογικο γιατι ο καθενας ότι μπορει κανει σ αυτή τη ζωη..εχω όμως δικιο να απαιτω από τους αλλους να μη διαμαρτύρονται και να απαιτω να δουν το ασπρο μαυρο?ε όχι αυτό δεν μπορω να το απαιτω..απολυτα λογικο να ξεσηκωθουν και οι αλλοι και να απαιτησουν τα αυτονόητα..ασχετο αν στο ελλαντα ειμαστε και είναι πιθανο να το κανουν γαργαρα το μαυρο (για μας) χρυσο (για σας) κεφαλαιο των μετατάξεων..

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14051 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:04:42 μμ »
μα καλε μου φιλε δεν περιμενω να σε πεισω..εσυ προφανως ωφελήθηκες από τη διαδικασια και λογικο να εισαι υπέρμαχος..ειναι δυνατο όταν εκει που δεν το περιμενες (και ενώ ενδεχομένως ηθελες πολλα χρονια ακομη αν κρινεις από τις μεταθεσεις) βρίσκεσαι κοντα στο σπιτι σου από το πουθενα παρακάμπτοντας τους αλλους να μην πινεις νερο στο ονομα του αρβανιτοπουλου?απολυτα λογικο.δε σε κατακρινω..ολοι θα το καναμε στην θεση τους..
να το θεσω αλλιως..εστω ότι βγαινει νομος υποχρεωτικη αποδοση οργανικων σε ολους..με την ιδια διαδικασια..αιτηση και ονόματα καρφωτα από υπουργειο χωρις κυσπε..εστω ότι βρισκομαι διπλα στο σπιτι μου..δε θα πεταω τη σκουφια μου?θα με νοιαζει που εφαγα τη θεση από αλλους?οχι..λογικο γιατι ο καθενας ότι μπορει κανει σ αυτή τη ζωη..εχω όμως δικιο να απαιτω από τους αλλους να μη διαμαρτύρονται και να απαιτω να δουν το ασπρο μαυρο?ε όχι αυτό δεν μπορω να το απαιτω..απολυτα λογικο να ξεσηκωθουν και οι αλλοι και να απαιτησουν τα αυτονόητα..ασχετο αν στο ελλαντα ειμαστε και είναι πιθανο να το κανουν γαργαρα το μαυρο (για μας) χρυσο (για σας) κεφαλαιο των μετατάξεων..
Πόσο δίκιο έχεις σε όσα λες...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14052 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:13:13 μμ »
μα καλε μου φιλε δεν περιμενω να σε πεισω..εσυ προφανως ωφελήθηκες από τη διαδικασια και λογικο να εισαι υπέρμαχος..ειναι δυνατο όταν εκει που δεν το περιμενες (και ενώ ενδεχομένως ηθελες πολλα χρονια ακομη αν κρινεις από τις μεταθεσεις) βρίσκεσαι κοντα στο σπιτι σου από το πουθενα παρακάμπτοντας τους αλλους να μην πινεις νερο στο ονομα του αρβανιτοπουλου?απολυτα λογικο.δε σε κατακρινω..ολοι θα το καναμε στην θεση τους..
να το θεσω αλλιως..εστω ότι βγαινει νομος υποχρεωτικη αποδοση οργανικων σε ολους..με την ιδια διαδικασια..αιτηση και ονόματα καρφωτα από υπουργειο χωρις κυσπε..εστω ότι βρισκομαι διπλα στο σπιτι μου..δε θα πεταω τη σκουφια μου?θα με νοιαζει που εφαγα τη θεση από αλλους?οχι..λογικο γιατι ο καθενας ότι μπορει κανει σ αυτή τη ζωη..εχω όμως δικιο να απαιτω από τους αλλους να μη διαμαρτύρονται και να απαιτω να δουν το ασπρο μαυρο?ε όχι αυτό δεν μπορω να το απαιτω..απολυτα λογικο να ξεσηκωθουν και οι αλλοι και να απαιτησουν τα αυτονόητα..ασχετο αν στο ελλαντα ειμαστε και είναι πιθανο να το κανουν γαργαρα το μαυρο (για μας) χρυσο (για σας) κεφαλαιο των μετατάξεων..

Ούτε κομματικοί πελάτες είμαστε ούτε διάφορα άλλα ανυπόστατα που λες. Αρκετά με τις συκοφαντίες. Έλεγχο ζητούσατε, έλεγχος έγινε και πάλι το ίδιο τροπάριο. Πρέπει να μας απολύσουν.;Όσο για μένα και για το βόλεμα μου 29 χρονάκια στα σχολεία και όχι σε γραφεία σου φθάνουν; Ούτε ένοχοι είμαστε ούτε θα απολογηθούμε γιατί εξασκήσαμε ένα νόμιμο δικαίωμα. Τι είδους ιστορίες είναι αυτές για ονόματα καρφωτά και διάφορα άλλα;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14053 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:22:51 μμ »
μα καλε μου φιλε δεν περιμενω να σε πεισω..εσυ προφανως ωφελήθηκες από τη διαδικασια και λογικο να εισαι υπέρμαχος..ειναι δυνατο όταν εκει που δεν το περιμενες (και ενώ ενδεχομένως ηθελες πολλα χρονια ακομη αν κρινεις από τις μεταθεσεις) βρίσκεσαι κοντα στο σπιτι σου από το πουθενα παρακάμπτοντας τους αλλους να μην πινεις νερο στο ονομα του αρβανιτοπουλου?απολυτα λογικο.δε σε κατακρινω..ολοι θα το καναμε στην θεση τους..
να το θεσω αλλιως..εστω ότι βγαινει νομος υποχρεωτικη αποδοση οργανικων σε ολους..με την ιδια διαδικασια..αιτηση και ονόματα καρφωτα από υπουργειο χωρις κυσπε..εστω ότι βρισκομαι διπλα στο σπιτι μου..δε θα πεταω τη σκουφια μου?θα με νοιαζει που εφαγα τη θεση από αλλους?οχι..λογικο γιατι ο καθενας ότι μπορει κανει σ αυτή τη ζωη..εχω όμως δικιο να απαιτω από τους αλλους να μη διαμαρτύρονται και να απαιτω να δουν το ασπρο μαυρο?ε όχι αυτό δεν μπορω να το απαιτω..απολυτα λογικο να ξεσηκωθουν και οι αλλοι και να απαιτησουν τα αυτονόητα..ασχετο αν στο ελλαντα ειμαστε και είναι πιθανο να το κανουν γαργαρα το μαυρο (για μας) χρυσο (για σας) κεφαλαιο των μετατάξεων..

Ακριβώς έτσι είναι...απλά εγώ κουραστηκα να τα γράφω. Απλά πράμα, αν οι ωφελημένοι ήταν πολλοί και όσοι αδικήθηκαν ήταν λίγοι....τότε θα γινόταν γαργάρα το θέμα. Εδώ είναι προφανές ότι οι αδικημένοι είναι πολλοί και οι ωφελημένοι λίγοι...Κάντε ένα στατιστικό σε αυτές τις 1000+ σελίδες.
Επίσης δε καταλαβαίνω πως νομίζουν κάποιοι ότι ο έλεγχος έχει τελειώσει και το θέμα έχει ολοκληρωθεί. Σήμερα ή Δευτέρα συνεδριάζει η επιτροπή όπου θα πέσει και η πρόταση του Κουράκη. Εκτός και αν γράφει στο forum ο μπατζανάκης του Κουράκη (που πήρε μεταταξούλα) και ξέρει από πρώτο χέρι!!!

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14054 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:25:24 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι...απλά εγώ κουραστηκα να τα γράφω. Απλά πράμα, αν οι ωφελημένοι ήταν πολλοί και όσοι αδικήθηκαν ήταν λίγοι....τότε θα γινόταν γαργάρα το θέμα. Εδώ είναι προφανές ότι οι αδικημένοι είναι πολλοί και οι ωφελημένοι λίγοι...Κάντε ένα στατιστικό σε αυτές τις 1000+ σελίδες.
Επίσης δε καταλαβαίνω πως νομίζουν κάποιοι ότι ο έλεγχος έχει τελειώσει και το θέμα έχει ολοκληρωθεί. Σήμερα ή Δευτέρα συνεδριάζει η επιτροπή όπου θα πέσει και η πρόταση του Κουράκη. Εκτός και αν γράφει στο forum ο μπατζανάκης του Κουράκη (που πήρε μεταταξούλα) και ξέρει από πρώτο χέρι!!!

Εσύ είσαι ιδιαίτερος του Κουρακη;; Σκέψου καλύτερα ποιοι το έκαναν θέμα, για ποιο λόγο και πως άλλαξαν θέσεις κατόπιν. Για τα μόρια και τις αιτήσεις που ήσαν σωστά "φωνή βοώντος εν τη ερήμω"!!. Δεν είμαστε ένοχοι επειδή εφαρμόσαμε ένα νόμο. Με λύπη δε διαπιστώνω ότι δεν καταλάβατε τίποτα από τα γεγονότα του 2013. Κρίμα.
Στην απόδοση όμως χαρακτηρισμών είστε πρώτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 05:47:19 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14055 στις: Απρίλιος 24, 2015, 06:05:43 μμ »
... Συνάδελφοι ...

... Η μοναδική ... νομική πρόταση  ... λύση του Διοικητικού Δικαίου είναι ...

... με λαμβάνετε ? ... είναι ...


... η ενοποίηση των δύο βαθμίδων Εκπαίδευσης ...

... το λένε όλα το καλά παλιά ...

... φουρνάρικα  ;) ... που λειτουργούν 70 χρόνια ... εγώ ένα ξέρω ...


... μπάφιασα πια ... δεν με ακούτε νόμιζα μέχρι χτες... ;)


... το Υπουργείο θα ησύχαζε από τη δίκαιη γκρίνια ... και ο Νόμος των Μεταθέσεων θα έβλεπε ...

... χίλια Οργανικά κενά ... για να μεταθέσει τις προυπάρχουσες ειδικότητες ...


... Πολιτική απόφαση δεν παίρνετε τέτοια... σκόπιμα ...

...  μέχρι πραγματικά να λήξει κάθε χρονικό περιθώριο...

... που είναι αυτό της αναγκαστικής σύστασης Οργανικών θέσεων ... των Μεταταγμένων ...


... Το Υπουργείο δεν το κάνει ... γιατί κανείς δεν νοιάζεται για σας Συνάδελφοι ...

... δεν το ζητάει πραγματικά ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ  ...

.... θα χαθούν καρέκλες και ταυτότητες ...

... δεν το θέλει ούτε ο ... μάχιμος Δάσκαλος ...



... 120 μηνύματα λέω μόνο το σωστό και το εφικτό να γίνει ...

... τι μπορούσε να γίνει και δεν έγινε ...

... Αλλιώς ... το χω ξαναγράψει  (αλλά όχι για να πικάρω ... αλλά για να σας ξυπνήσω και να ...

 ... ψαχτείτε σωστά τι μπορεί να γίνει ... από εδώ και πέρα ...)...

... Ε Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ Ε ...


... Κάτι άλλο υπάρχει να πούμε ???  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 06:10:54 μμ από psyxraimia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.