*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4329275 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14280 στις: Απρίλιος 28, 2015, 04:50:11 μμ »
όταν κοβεις δρομο και πας σπιτι σου 5-10 χρονια νωρίτερα από αναμενο ποσως που σ ενδιαφερει αν καποιοις θεωρει ότι επεσαν τα σχετικα τηλεφωνα για να σε συμπεριλαβει και σενα ο Λάσκαρης στη λιστα..το ασχημο για τους μεταταγμένους είναι ότι σε λιγο καιρο (ειτε τωρα ειτε αυτά τα χρονια που μας ερχονται) εισρεει στο πυσπε κοσμος με πολλα μορια (γιατι μονο αυτοι μπορουν να μπαινουν) και κατεβαινουν στις λιστες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:22 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14281 στις: Απρίλιος 28, 2015, 04:57:49 μμ »
τρια πραγματα εμαθα μες στο καταμεσημερο, ο οσκαρ λεει φανφαρες, υπαρχει κακο κλιμα στο δημοτικο και ωμος εκβιασμος α λα γκεσταπο, και οτι ολοι οι μετατατγμενοι ειχαν το τηλεφωνο του Λασκαρη  :o :o :o
γηρασκω αει διδασκομενος ;D ;D ;D  πραγματικα ομως ;D ;D ;D
 ρε παιδια ενας το τηλεφωνο του σε πμ πλιζ πλιζ ;D ;D ;D ασε που φοβαμαι εχω μονο 131 μορια :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 05:01:09 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14282 στις: Απρίλιος 28, 2015, 05:14:17 μμ »
μα το πως συγκεντρωσε τα μορια ο καθενας clint ισχυει και για μεταταγμένους..εδω λετε ότι οι αθμιοι η οσοι εκαναν με τις υποχρεωτικες που επισης εχουν πολλα μορια (που εξαπατηθηκαν στην ψυχρα γιατι που να φανταστουν ότι επρεπε να κανουν και με τις υποχρεωτικες δεδομενου ότι οι δικες τους δεν τρεξανε ποτε) πηραν τα μορια με αποσπασεις στα γραφεια ενώ οι μεταταγμένοι τα μαζεψαν ένα ένα..εγω πχ που εχω 80 και δεν επαρκουν για την περιοχη φιλετο που θελω (όταν παω τα 100 θα ελπιζω) τα μαζεψα για χρονια σε χωριο ακριτικου νησιου (δεν πηρα ποτε αποσπαση σε γραφειο)..και στην τελικη ειδα πολλες περιπτωσης με μορια για την πλακα (20) να τα μαζευουν με αποσπασεις στο υπουργειο..και το πιο σημαντικο από όλα το πως μαζεψε ο καθενας τα μορια τους ηταν κοινος κανονας παιχνιδιού για ολους..δηλ ολοι αν θελανε χτυπουσαν οργανικη καστελοριζο και μετα γραφειο θεσσαλονικη..με τις υποχρεωτικες μετατάξεις όμως καποιες ομαδες παικτων ειχαν απλα χασει τη σειρα τους και εβλεπαν τους αλλους να παιζουν μονοι τους.γιατι εγω οντας αθμια και οσοι θεωρησαν ότι καλυφθηκαν με εθελοντικες (εχοντας τη σιγουρια των πολλων μοριων) να μη συμμετασχουν στο παρτυ?

Λοιπόν, εάν δεις τα σχόλια από την αρχή (όσο αρχή γίνεται τέλος πάντων) θα δεις πως δεν υπάρχει διαφορά στο πως βλέπουμε τις μετατάξεις.
Απλά το βλέπουμε από διαφορετική πλευρά.
Η κάθε πλευρά βλέπει (μάλλον δίνει βαρύτητα) τις παραμέτρους που την συμφέρουν έτσι ώστε να στηρίξει το σκεπτικό της.
Πιστεύω πως δεν υπάρχουν πολλοί μεταταγμένοι που θα σου πούμε πως ο νόμος ήταν δίκαιος, οι διαδικασίες που προέβλεπε καλά σχεδιασμένες.

Γράφεις "εδω λετε ότι οι αθμιοι η οσοι εκαναν με τις υποχρεωτικες που επισης εχουν πολλα μορια (που εξαπατηθηκαν στην ψυχρα γιατι που να φανταστουν ότι επρεπε να κανουν και με τις υποχρεωτικες δεδομενου ότι οι δικες τους δεν τρεξανε ποτε) πηραν τα μορια με αποσπασεις στα γραφεια". Εσείς (δεν έφτασα στο "εσείς" απλά το χρησιμοποιώ γιατί με διευκολύνει στη σύνταξη) αποκαλείτε όλους του μεταταγμένους βύσματα (ή έτσι φαίνεται από τα γραφόμενα). Εάν σε ενοχλεί η λογική του "τσουβαλιάζειν", με ενοχλεί κι εμένα, απλά εφάρμοσα τον...αλγόριθμο σας, με άλλες τιμές μεταβλητών (ποιοτικός έλεγχος).

Γράφεις "και το πιο σημαντικο από όλα το πως μαζεψε ο καθενας τα μορια τους ηταν κοινος κανονας παιχνιδιού για ολους..δηλ ολοι αν θελανε χτυπουσαν οργανικη καστελοριζο και μετα γραφειο θεσσαλονικη.". Ααχ, ναι...αυτοί που το έκαναν κατά κόρον ΔΕΝ ακολουθούσαν τους κοινούς κανόνες, και είναι πολλοί. Είχαν "δικό τους" επόπτη, διαιτητή...καταλαβαίνεις.

Γράφεις "γιατι εγω οντας αθμια και οσοι θεωρησαν ότι καλυφθηκαν με εθελοντικες (εχοντας τη σιγουρια των πολλων μοριων) να μη συμμετασχουν στο παρτυ?". Στα πάρτι με θέμα "Υπηρεσιακές Μεταβολές στην Εκπαίδευση" δε χωρέσανε ποτέ όλοι. Αυτό που σου/σας λέμε είναι πως στο συγκεκριμένο πάρτι ναι μεν δεν πήραν μέρος όσοι θα έπρεπε, αλλά πολλοί από αυτούς που "κλωτσάνε" το κάνουν επειδή έμειναν απ' έξω και όχι γιατί τους ενοχλεί το πάρτι αυτό καθ' αυτό. Άλλωστε οι πάντες κοίταζαν πάντοτε την...party τους στο χώρο της εκπαίδευσης (δεν το υποστηρίζω, δεν το δικαιολογώ απλά έχω φτάσει στο σημείο να το θεωρώ Φυσικό Φαινόμενο και με ενοχλεί όσο το να με πιάσει βροχή και να μην έχω ομπρέλα).

Εάν έλλειπαν οι...φανφάρες περί Νομιμότητας, Δικαιοσύνης, Ηθικής κλπ βαρύγδουπα θα μπορούσε να γίνει διάλογος...επιπέδου. Τώρα κάνουμε διάλογο επιπέδου...συλλόγου με θέμα τις εφημερίες ή τις αναθέσεις τμημάτων (εγώ λόγω ειδικότητας δεν έχω επιλογή, από Α' έως ΣΤ').

Αυτά, φιλικά πάντα, χωρίς ειρωνείες.  Άλλωστε την άποψη μου για τις υποχρεωτικές μετατάξεις την έχω πει.

Η psyxraimia καταθέτει απόψεις (ΟΚ βγάζω τελίτσες, γρίφους, ναζάκια κλπ, το ζουμί που μένει) που δείχνουν (στα μάτια τα δικά μου που δεν είμαι ιδιαίτερα ενημερωμένος) να έχουν νομικό υπόβαθρο. Περιμένω, όχι ανταγωνιστικά, να υπάρξει απάντηση στο ίδιο ύφος, για να μάθω, να δω, να συγκρίνω. Δεν υπάρχει. Τι μπορούμε να υποθέσουμε από τη συνεχή επανάληψη των γνωστών "αναθεματισμών" έναντι του 4172/2013 και των μεταταγμένων (όλων όμως στο ίδιο καλάθι). Νομικά επιχειρήματα από πλευράς θιγμένων δεν υπάρχουν; Η Πυθία...εεε η psyxraimia, αναφέρεται σε εργατικό δίκαιο, σύνταγμα κλπ. Από την άλλη πλευρά...

Πλέον το θέμα δεν είναι το...δίκαιο του νόμου (έχουμε καταλήξει σε αυτό νομίζω).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 05:19:43 μμ από Clint »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14283 στις: Απρίλιος 28, 2015, 05:31:00 μμ »
@ κλιντ ιστγουντ
προσβαση στον εποπτη όπως πολύ σωστα το θετεις ειχαν ατομα από αθμια και βθμια..αρα το ποσοστο που επαιρνε βυσματικη αποσπαση σε γραφειο υπηρχε παντου..
ειλικρινα δεν ειδα ποτε στην εκπαιδευση να συμμετεχει σε κατι τοσο βασικο (μονιμη υπηρεσιακη μεταβολη σαν μεταθεση που θα ισχυε για παντα) μονο μια μεριδα (γυρω στις 5.000 δε θυμαμαι) και οι αλλοι αποκλεισμένοι εξ αρχης..στο διικο μου παράδειγμα κλειστα για 4 χρονια και ηρθαν 80 (ουτε 1 ουτε 2)..και τους βρίσκεις συνεχως μπροστα σου (προηγούνται από σενα γιατι είναι εντος πυσπε) μεχρι να ερθεις και συ με μεταθεση στο μελλον βεβαια..
το γεγονος αυτό (αποκλεισμος της πλειοψηφιας να κανει καν αιτηση) σε συνδυασμο  με ελειψη κυσπε, με πολύ κοσμο που μπηκε στα πυσπε με λιγα μορια (που τα εχουμε δει τα μορια τους στις λιστες μετα τη μετατροπή) μου φαινεται πρωτογνωρο..δε νομιζω ότι εχουμε ξαναζησει κατι παρεμφερες ποτε..
δεν ξερω αν μεσα οι χρησμοι εχουν νομικη βαση αλλα εχω καταλαβει ότι άλλο η νομικη βαση και άλλο η διαθεση του υπουργείου..αν θελει το υπουργειο να χωσει και τους υπολοιπους μεσα (γιατι ναι δεν πιστευω ουτε ευχομαι να σας γυρισει πισω) θα το κανει..αν παλι δε θελει θα περιμενουμε τη μεταθεση μας με τον παγιο τροπο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:22 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14284 στις: Απρίλιος 28, 2015, 05:42:39 μμ »
Δύσκολα να αποκατασταθεί η αδικία αν δε γίνει κάτι συνολικό τώρα.
Νομίζουν κάποιοι ότι αν κουκουλωθούν όλα κάτω από το χαλί, θα ξεχαστούν.
Το κλίμα στα Δημοτικά θα είναι άσχημο. Πολύ άσχημο για τους μεταταγμένους και δε θα βρίσκουν πουθενά αποκούμπι.
Όλα δικά μας δε γίνεται να τα έχουμε.
Και σύμφωνοι, όλοι δεν μπήκαν πλαγίως, αλλά θα την πληρώσουν όλοι.
Γιατί η ρετσινιά δεν κάνει διακρίσεις.

Γιατί ήταν η φύση της διαδικασίας τέτοια που δεν έχουν σημασία τα πρόσωπα αλλά το αποτέλεσμα που βγήκε.

Τώρα και αποκατάσταση ή ποτέ (και ανεπίσημο ξεσκέπασμα από εμάς)
Με δικαιώνεις απόλυτα, αποδέχεσαι κάθε είδους συλλογική ευθύνη. 100 που παρανόμησαν; ΟΛΟΙ παράνομοι!!! Αυτό είναι γνώρισμα μιας άλλης μαύρης εποχής, αλήθεια ποιο ιστορικό όνομα έχει;;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 10:32:57 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14285 στις: Απρίλιος 28, 2015, 05:51:36 μμ »
Δύσκολα να αποκατασταθεί η αδικία αν δε γίνει κάτι συνολικό τώρα.
Νομίζουν κάποιοι ότι αν κουκουλωθούν όλα κάτω από το χαλί, θα ξεχαστούν.
Το κλίμα στα Δημοτικά θα είναι άσχημο. Πολύ άσχημο για τους μεταταγμένους και δε θα βρίσκουν πουθενά αποκούμπι.
Όλα δικά μας δε γίνεται να τα έχουμε.
Και σύμφωνοι, όλοι δεν μπήκαν πλαγίως, αλλά θα την πληρώσουν όλοι.
Γιατί η ρετσινιά δεν κάνει διακρίσεις.
Γιατί ήταν η φύση της διαδικασίας τέτοια που δεν έχουν σημασία τα πρόσωπα αλλά το αποτέλεσμα που βγήκε.
Τώρα και αποκατάσταση ή ποτέ (και ανεπίσημο ξεσκέπασμα από εμάς)

Μόλις χθες σου έγραφα.
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14237 στις: Απρίλιος 27, 2015, 03:03:52 μμ »

Παρατηρώ ότι έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου, ακόμα και τα πρωινά που αρκετοί από εμάς τρέχουμε σε 4 σχολεία προκείμενου να καλύψουμε το ωράριο διδασκαλίας, και τον αφιερώνεις προκειμένου να αποδείξεις ότι οι παρατυπίες που έκανε μια μειοψηφία, αφορούν όλους τους μεταταγμένους. Όσο και αν προσπαθείς να το αποκρύψεις, αυτός είναι ο μύχιος σκοπός σου. Όχι μόνο δεν περιμένεις τα αποτελέσματα του  ελέγχου, αλλά με πλάγιο τρόπο αναπαράγεις διάφορες κακεντρεχείς φήμες. Αυτό το έχω επισημάνει και άλλες φορές. Όσο για την καθυστέρηση που λες (!!) το είχα διαβάσει στις 8/4, αλλά μεσολάβησε η εορταστική περίοδος και η χθεσινή  καταιγίδα έκφρασης αγάπης προς το πρόσωπο μου....

Αν θέλεις βάλε μόνος σου τη απάντηση που μου έδωσες.

ΥΓ.Κατά τα λοιπά..........et preterea censeo Carthago delenda est........ο νοών νοείτω..
(Πόσο δίκιο έχω σε αυτο και ας  ;D μερικοί.......)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 05:55:41 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14286 στις: Απρίλιος 28, 2015, 07:27:53 μμ »
Νομικέ έχεις κουράσει τους πάντες με την εμμονή σου να μην αλλάξει τίποτα  και να μην δημοσιοποιηθεί τίποτα γράφεις γράφεις γράφεις...βραχνάς σου έχει γίνει ο rollo  >:(
Μια ερώτηση μόνο: εκτός από συγνώμη (κάθε δυο μηνύματα ζητάς και από μία από όλους τους αμαρτωλούς) θες να υπογράψουμε και κάτι σε έντυπη μορφή; Σύνταξέ το και εμείς θα το υπογράψουμε να εξιλεωθούμε απέναντί σου.... εμείς εδώ βλέπεις πως κρατάμε ένα επίπεδο και δεν κάνουμε αναφορές σαν αυτά που σου κάνουν σε άλλα νήματα....(πυρηνική φυσική και σχάσεις, καθώς και  ανταλλαγή φρασεολογίας που δεν συνάδει με εκπαιδευτικούς) 8)
Αυτό δεν σημαίνει πως θα μονοπωλείς το αλάθητο με νομιμοφανή μέσα (σαν τη νομιμοφανή διαδικασία των Λασκαρομετατάξεων)  δικαίωμά μας και ευθύνη μας η οποιαδήποτε  δημοσιοποίηση στοιχείων.... Όχι βέβαια στο συγκεκριμένο νήμα-σεβόμενοι τους κανόνες του- αλλά εκεί που θα εξυπηρετηθεί ακριβώς η διαφάνεια.... Υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες αγαπητέ μου και είναι καθόλα νόμιμες, το στενό μαρκάρισμα λοιπόν που κάνεις  δεν αποδίδει....Χαλάρωσε λίγο συνάδελφε και όλα θα βρουν το δρόμο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 07:36:40 μμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14287 στις: Απρίλιος 28, 2015, 09:24:47 μμ »
Νομικέ έχεις κουράσει τους πάντες με την εμμονή σου να μην αλλάξει τίποτα  και να μην δημοσιοποιηθεί τίποτα γράφεις γράφεις γράφεις...βραχνάς σου έχει γίνει ο rollo  >:(
Μια ερώτηση μόνο: εκτός από συγνώμη (κάθε δυο μηνύματα ζητάς και από μία από όλους τους αμαρτωλούς) θες να υπογράψουμε και κάτι σε έντυπη μορφή; Σύνταξέ το και εμείς θα το υπογράψουμε να εξιλεωθούμε απέναντί σου.... εμείς εδώ βλέπεις πως κρατάμε ένα επίπεδο και δεν κάνουμε αναφορές σαν αυτά που σου κάνουν σε άλλα νήματα....(πυρηνική φυσική και σχάσεις, καθώς και  ανταλλαγή φρασεολογίας που δεν συνάδει με εκπαιδευτικούς) 8)
Αυτό δεν σημαίνει πως θα μονοπωλείς το αλάθητο με νομιμοφανή μέσα (σαν τη νομιμοφανή διαδικασία των Λασκαρομετατάξεων)  δικαίωμά μας και ευθύνη μας η οποιαδήποτε  δημοσιοποίηση στοιχείων.... Όχι βέβαια στο συγκεκριμένο νήμα-σεβόμενοι τους κανόνες του- αλλά εκεί που θα εξυπηρετηθεί ακριβώς η διαφάνεια.... Υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες αγαπητέ μου και είναι καθόλα νόμιμες, το στενό μαρκάρισμα λοιπόν που κάνεις  δεν αποδίδει....Χαλάρωσε λίγο συνάδελφε και όλα θα βρουν το δρόμο τους.

Επειδή προσπαθείς με ειρωνείες και κτυπήματα κάτω από την ζώνη να απαντήσεις στα σχόλια μου, κρατώντας φυσικά ένα επίπεδο σε παρακαλώ και σε προκαλώ να παραθέσεις ένα(1) σχόλιο μου όπου εμονικά προσπαθώ να μην αλλάξει τίποτα. Και τότε θα ζητήσω εγώ συγνώμη.. Δεν είναι δα και πολλά τα σχόλια μου, αφιέρωσε ελάχιστο χρόνο, ιδίως σε μερικά με πράσινα και κόκκινα γράμματα. Επειδή αναφέρεσαι και σε άλλα νήματα βρες ένα(1) υβριστικό σχόλιο δικό μου εκεί ή εδώ. Έγραψα την γνώμη μου για τα διαχρονικά προβλήματα των εκπαιδευτικών και εισέπραξα οχετό ύβρεων, από μερικούς που αυτοαποκαλούνται αδικηθέντες  εκπαιδευτικοί. Έχεις την εντύπωση ότι μειώνουν εμένα; Και μην επιχαίρεις για τα σχόλια αυτά, γιατί δείχνουν το μέγεθος της ηθικής κατάπτωσης αυτών που γίνονται κριτές και τιμητές των πάντων. Ούτε δηλώσεις μετάνοιας ζητώ, ούτε προσπαθώ να αναβιώσω της Ρωμαϊκής έμπνευσης και αγριότητας προγραφές του Μάριου και Σίλα.
Αν νομίζεις ότι σχολια του τύπου  "Πολύ άσχημο για τους μεταταγμένους και δε θα βρίσκουν πουθενά αποκούμπι. Όλα δικά μας δε γίνεται να τα έχουμε. Και σύμφωνοι, όλοι δεν μπήκαν πλαγίως, αλλά θα την πληρώσουν όλοι" είναι λογικά και ηθικά ,εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Όσο για την ανακοίνωση των πινάκων των μετατάξεων πάγια θέση μου είναι ότι μόνο το ΥΠΑΙΘ έχει το δικαίωμα να το πράξει. Όποιος τρίτος επιχειρήσει κάτι παρόμοιο, κάτω από οιονδήποτε μανδύα, αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί.
ΥΓ. Αν σε κουράζουν τα σχόλια μου, μην τα διαβάσεις...δεν σε υποχρεώνει κανείς..
Ερώτηση κρίσεως.
Υπάρχει συλλογική ευθύνη;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 09:56:23 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14288 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:12:51 μμ »
Νόμιμε. Από ένα σημείο και μετά αυτό λέγεται εμμονή.
Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι επειδή εγώ προβλέπω ότι θα υπάρχει άσχημο κλίμα για τους μεταταγμένους, αποδέχομαι τη συλλογική ευθύνη, μόνο εσύ γνωρίζεις.
Θα βρίσκομαι σε όλα τα σχολεία ταυτόχρονα να κράζω;
Τα στοιχεία τα έχω έτοιμα. Έφαγα μια μερούλα και διόρθωσα 20-30 άτομα. Όπως προέβλεψα αυξήθηκαν και 2 πλεονάσματα αλλά δεν υπάρχει στους ΠΕ05 στη Β Αθηνών.

Το ξαναλέω. Δεν έχω  μίσος ούτε τάση εκδίκησης για κανέναν και για το λόγο αυτό προτείνω τη διαδικασία που προτείνω. Δε θα την ξαναπώ.

Τέλος, αν θέλεις να παίζεις με τις παραθέσεις μάθε να τις κάνεις σωστά γιατί έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται να λέω εγώ σχόλια  που εχεις πει εσύ. Το 90% των παρακάτω δεν το έχω πει εγω και τα παραθέτεις ως να τα είπα εγώ. Διόρθωσέ το γιατί θα κάνω αναφορά για παραποίηση. Έχεις κάνει ένα mix grill αναρτήσεων

Παράθεση
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13639 στις: Μάρτιος 19, 2015, 07:54:22 μμ »
•   Παράθεση
•   Τροποποίηση
Παράθεση από: rollo_tomassi στις Μάρτιος 19, 2015, 03:25:38 μμ
''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''
ΜΕΤΑΞΕΙΣ
1 Απόσπασματα από ανακοίνωση Αιρετού ΑΠΥΣΔΕ 17 Αυγούστου 2013( δεν βάζω όνομα, δεν έχει σημασία)
Τι απέγιναν οι αιτήσεις για μετάταξη  καθηγητών ειδικοτήτων στην Α/θμια Εκπαίδευση;     Απ. Οι μετατάξεις αυτές θα γίνονταν με άλλο νομικό  πλαίσιο. Οι περιφερειακές διευθύνσεις είχαν προσδιορίσει τα κενά, τα ονόματαστάλθηκαν στον υπουργό για υπογραφή και τα πάντα ακυρώθηκαν τελευταία στιγμή  (δείτε την απάντηση του Γκλαβά στον Πανελλήνιο Επιστημονικό Σύλλογο Θεατρολόγων  http://agonsysp.blogspot.gr/2013/08/blog-post_9813.html και το ενημερωτικό 13 των αιρετών ΚΥΣΔΕ,Καλομοίρη Γρ., Φιρτινίδη Χρ.http://agonsysp.blogspot.gr/2013/08/blog-post_4.html)
Γ. ΠΑΓΙΔΕΣ 1) Οι θέσεις στην Α/θμια Εκ/ση αφορούν  κατά κύριο λόγο στα Ολοήμερα Δημοτικά με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό  Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ) (δείτε στο http://agonsysp.blogspot.gr/2013/08/blog-post_2419.html).  Το πρόγραμμα όμως των ΕΑΕΠ είναι ενταγμένο στα ΕΣΠΑ, έχει ημερομηνία λήξης  31/12/2015 και συγκεκριμένη χρηματοδότηση 107 εκ. ευρώ (ΥΠΔΒΜΘ -ναι έτσι το  λέγανε τότε- 24-12-2010 αρ. πρωτ. 27546). Οι θέσεις αυτές θα είναι οργανικές; Τι θα γίνουν οι θέσεις αυτές μετά τη λήξη του  προγράμματος; 2) Οι διοικητικές θέσεις στις  Διευθύνσεις (κενές, κενούμενες, συνιστώμενες και τα παραμύθια της …  Χαλιμάς!!) ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ  ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ; Π.χ. ειδικότητες που χρειάζονται, πλήθος θέσεων ανάλογα  με τον αριθμό σχολείων και εκπαιδευτικών κάθε Διεύθυνσης… ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ  Α/ΘΜΙΩΝ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ; ΠΟΙΟΣ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΈΣ ΔΕΝ ΘΑ  ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ή ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΥ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ; ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ Η εγκύκλιος των μετατάξεων είναι ένα υποπροϊόν της  μνημονιακής πολιτικής με νομικό πλαίσιο που ξεφεύγει από την ισχύουσα νομοθεσία  της εκπαίδευσης, ποντάρει στην πλύση εγκεφάλου που δέχεται όλο το καλοκαίρι η  ελληνική κοινωνία με διαθεσιμότητες-απολύσεις κλπ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΟΣΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΓΟΥΝ.
(Υπάρχουν και άλλες να ψάξεις)
2. Δεν μπαίνω στο κόπο να σχολιάσω τις καινοφανείς και κενο-φανείς απόψεις σου περί μορίων. Τούτο μόνο θα γράψω: Έχουν γίνει καταγγελίες επι καταγγελιών και εσύ δηλώνεις οτι θα κοινοποιήσεις μόρια που όντως ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ είναι λάθος γιατί είναι μόρια μεταθέσεων και θα κρατήσεις ο,τι εσύ νομίζεις σωστό!!!! Εσύ κρίνεις, δική σου η ευθύνη.
3. Δεν αντέχει σε καμία κριτική.----Συνάδελφοι 2 ταχυτήτων; Ναι. Προφανώς. Υποκλίνομαι στην δικαιοσύνη ή εκδίκηση καλύτερα;;
Προσοχή, δε λέω να μην είμαστε στα ίδια σχολεία  Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα σου!!! Πάλι καλά.....

ΥΓ. Οφείλω να σημειώσω ότι στην επαρχία όπου ζω και εργάζομαι χρόνια, η συνεργασία μετατασσόμενων και μη είναι άριστη και ουδείς καταφέρθηκε εναντίον ουδενός. Είμαστε αρκετοί και από όλες τις ειδικότητες.
 Ζητώ και δέχομαι την ανακοίνωση των μορίων ΜΟΝΟ από το ΥΠΑΙΘ ή από τις ΔΙΔΕ. Κανένας ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα να διακινήσει προσωπικά στοιχεία κατά το δοκούν.

>>>Μεσαίωνας είναι η μη δημοσίευση μορίων, στην εποχή του myschool και του edatacenter

>>>Δεν κρατάω κακία σε κανέναν, αλλά δεν πρόκειται να ανεχθώ να παραποιείτε την πραγματικότητα και να αποπροσανατολίζετε τη συζήτηση. Προσωπικά μιλάω με στοιχεία και με πίνακες. Το ΣΤΕ θα αποφασίσει.

@gkgian Έτσι σου 'πανε να λες; Το συνηθίζω; Έτσι σας αρέσει να εκφράζεστε; Μήπως αποκαλύπτεις το τι κατά βάθος πιστεύεις ότι έχεις κάνει σε άλλους συναδέλφους;

Τα όσα δημοσιεύω και πρόκειται να συνεχίσω να δημοσιεύω έχουν έναν και μόνο σκοπό. Να δυσκολέψουν την όποια προσπάθεια συγκάλυψης.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14289 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:20:25 μμ »
Μεγάλη μέρα σήμερα για την εκπαίδευση καθώς με την τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή και πάει για ψήφιση επαναφέρονται οι εκπαιδευτικοί που είχαν τεθεί σε καθεστώς διαθεσιμότητας – απόλυσης, στα σχολεία και τις οργανικές θέσεις που υπηρετούσαν: το ΥΠΟΠΑΙΘ προχωρεί στην επανασύσταση των τομέων και ειδικοτήτων που είχαν καταργηθεί και είχαν δοθεί αποκλειστικά ως δώρο στα ιδιωτικά σχολεία, προκαλώντας αποκλεισμό των φτωχότερων στρωμάτων από την επαγγελματική εκπαίδευση, καθώς οι μνημονιακοί νόμοι κατάργησαν βίαια το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα στην εργασία από 2500 περίπου εκπαιδευτικούς, που ανήκαν σε 50 διαφορετικές ειδικότητες και ασκούσαν το λειτούργημά τους στη δημόσια Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Ελπίζω σύντομα να τελειώνουμε και με το θέμα των «υποχρεωτικών μετατάξεων» - με δικαιοσύνη και εννοείται με απόλυτη διαφάνεια. (…. στον ίδιο νόμο - στο άρθρο 82 του Ν. 4172/2013 - ήταν και τα δύο!!)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14290 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:27:17 μμ »
Νόμιμε. Από ένα σημείο και μετά αυτό λέγεται εμμονή.
Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι επειδή εγώ προβλέπω ότι θα υπάρχει άσχημο κλίμα για τους μεταταγμένους, αποδέχομαι τη συλλογική ευθύνη, μόνο εσύ γνωρίζεις.
Θα βρίσκομαι σε όλα τα σχολεία ταυτόχρονα να κράζω;
Τα στοιχεία τα έχω έτοιμα. Έφαγα μια μερούλα και διόρθωσα 20-30 άτομα. Όπως προέβλεψα αυξήθηκαν και 2 πλεονάσματα αλλά δεν υπάρχει στους ΠΕ05 στη Β Αθηνών.

Το ξαναλέω. Δεν έχω  μίσος ούτε τάση εκδίκησης για κανέναν και για το λόγο αυτό προτείνω τη διαδικασία που προτείνω. Δε θα την ξαναπώ.

Τέλος, αν θέλεις να παίζεις με τις παραθέσεις μάθε να τις κάνεις σωστά γιατί έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται να λέω εγώ σχόλια  που εχεις πει εσύ. Το 90% των παρακάτω δεν το έχω πει εγω και τα παραθέτεις ως να τα είπα εγώ. Διόρθωσέ το γιατί θα κάνω αναφορά για παραποίηση. Έχεις κάνει ένα mix grill αναρτήσεων

>>>Μεσαίωνας είναι η μη δημοσίευση μορίων, στην εποχή του myschool και του edatacenter

>>>Δεν κρατάω κακία σε κανέναν, αλλά δεν πρόκειται να ανεχθώ να παραποιείτε την πραγματικότητα και να αποπροσανατολίζετε τη συζήτηση. Προσωπικά μιλάω με στοιχεία και με πίνακες. Το ΣΤΕ θα αποφασίσει.

@gkgian Έτσι σου 'πανε να λες; Το συνηθίζω; Έτσι σας αρέσει να εκφράζεστε; Μήπως αποκαλύπτεις το τι κατά βάθος πιστεύεις ότι έχεις κάνει σε άλλους συναδέλφους;

Τα όσα δημοσιεύω και πρόκειται να συνεχίσω να δημοσιεύω έχουν έναν και μόνο σκοπό. Να δυσκολέψουν την όποια προσπάθεια συγκάλυψης.
Βλέπεις κάπου να σε κατηγορώ για πράγματα που δεν είπες.; Εγώ αναφέρομαι στα σχολια για τις σχέσεις μεταξύ συναδέλφων.  Αν κάτι  δεν έχω παραθέσει σωστά πες μου ποιο είναι ακριβώς να το αφαιρέσω. Το μεσημεριανό σχόλιο σου είναι ατυχές κατά την γνώμη μου. Ε δω που είμαι δυο χρονια  έχω αρμονικές σχέσεις με όλους και οι υπόλοιποι μετατασσόμενοι φυσικά. Προς τι λοιπόν αυτο το σχόλιο;
Έγραψα εγώ κάπου να μην δημοσιευθούν οι πίνακες από το ΥΠΑΙΘ;;
Αφαίρεσα μερικά σχολια για δεν μου αρέσει να με κατηγορούν ότι παραποιώ τα λόγια σου. Αλλά πες μου σε παρακαλώ τι σημαίνει αυτο;;
Πολύ άσχημο για τους μεταταγμένους και δε θα βρίσκουν πουθενά αποκούμπι. Όλα δικά μας δε γίνεται να τα έχουμε. Και σύμφωνοι, όλοι δεν μπήκαν πλαγίως, αλλά θα την πληρώσουν όλοι"
Όσο για την ανακοίνωση των πινάκων των μετατάξεων πάγια θέση μου είναι ότι μόνο το ΥΠΑΙΘ έχει το δικαίωμα να το πράξει. Όποιος τρίτος επιχειρήσει κάτι παρόμοιο, κάτω από οιονδήποτε μανδύα, αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί.
ΥΓ1. Δεν σε είδα τόσο ευαίσθητο για μερικά...μερικά σχολια ή δεν τα διάβασες;
Μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα να εκφράζεις τις απόψεις σου;; Το δικό μου δικαίωμα λέγεται εμμονή;;
Και γιατί παρακαλώ το κλίμα να γίνει εχθρικό;. Ότι ζητούσε ο νόμος κάναμε.

ΥΓ2. Οι χαρακτηρισμοί είναι ένδειξη  έλλειψης σεβασμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 11:35:21 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14291 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:47:56 μμ »
Αυτό που δε θέλεις να δεχτείς είναι ότι εγώ προτείνω διαδικασία αποκατάστασης όσων αύριο μεθαύριο θα δέχονται αδίκως τα πυρά. Το ίδιο θέλουμε και οι 2, απλά εσύ νομίζεις ότι ράβω κουστούμι στα μέτρα μου, εγώ πιστεύω ότι φοβάσαι (πιθανότατα αδίκως αν εφαρμοστεί αυτό που πρότεινα).
Το έχω ξαναπεί, δεν έχω τα μόρια για να πάρω μετάταξη στην περιοχή μου. Ίσως κάπου πιο κοντά, αλλά δεν είναι δίκή μου πρωταρχική επιδίωξη αυτή. Αλλά δε δέχομαι να γεμίσει η περιοχή που θέλω να πάω με χαμηλομοριούχους, ενώ υπάρχουν άλλοι (των εθελοντικών) γειωμένοι κανονικά.

Αυτό που παράθεσα περιέχει σχόλια - απαντήσεις που έκανες εσύ σε μένα και φαίνεται σαν να τα είπα εγώ.
Αν το έκανες κατά λάθος πρόσεξε να μην ξαναγίνει. Γιατί εσύ κι εγώ μπορεί να το καταλαβαίνουμε αλλά ο τρίτος δε γυρίζει 30 σελίδες πίσω να δει τι είχαμε πει (όταν δε γίνεται σωστά η παράθεση)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14292 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:55:04 μμ »
... Σας φαίνεται να μην ξέρω τι σας λέω ...

... ΕΤΕΛΕΙΩΣΕ ...

Άκρα του τάφου σιωπή προς το παρόν, τίποτα δεν ακούγεται όσον αφορά τις μετατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14293 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:04:19 μμ »
Αυτό που δε θέλεις να δεχτείς είναι ότι εγώ προτείνω διαδικασία αποκατάστασης όσων αύριο μεθαύριο θα δέχονται αδίκως τα πυρά. Το ίδιο θέλουμε και οι 2, απλά εσύ νομίζεις ότι ράβω κουστούμι στα μέτρα μου, εγώ πιστεύω ότι φοβάσαι (πιθανότατα αδίκως αν εφαρμοστεί αυτό που πρότεινα).
Το έχω ξαναπεί, δεν έχω τα μόρια για να πάρω μετάταξη στην περιοχή μου. Ίσως κάπου πιο κοντά, αλλά δεν είναι δίκή μου πρωταρχική επιδίωξη αυτή. Αλλά δε δέχομαι να γεμίσει η περιοχή που θέλω να πάω με χαμηλομοριούχους, ενώ υπάρχουν άλλοι (των εθελοντικών) γειωμένοι κανονικά.

Αυτό που παράθεσα περιέχει σχόλια - απαντήσεις που έκανες εσύ σε μένα και φαίνεται σαν να τα είπα εγώ.
Αν το έκανες κατά λάθος πρόσεξε να μην ξαναγίνει. Γιατί εσύ κι εγώ μπορεί να το καταλαβαίνουμε αλλά ο τρίτος δε γυρίζει 30 σελίδες πίσω να δει τι είχαμε πει (όταν δε γίνεται σωστά η παράθεση)

ΔΕΝ φοβάμαι τίποτα, από αυτά που λες.
Ένα μόνο φοβάμαι τους καλοθελητές. Αν δεν τους φοβόμουν δεν θα έγραφα εδώ με ψευδώνυμο. Και θα σου το πω χωρίς φόβο και πάθος για τελευταία φορά. Ας έκανες αίτηση. Κανείς δεν σε εμπόδισε.  Είναι απαράδεκτοι οι χαρακτηρισμοί και οι έμμεσες απειλές που εξαπολύετε. Δεν δέχομαι να δω προσωπικά μου στοιχεία από κανέναν τρίτο εκτός από το ΥΠΑΙΘ. Παράλογο είναι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2015, 11:18:33 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.