*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309387 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18438 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 09:09:33 μμ »
Γίναμε και αυγά τώρα....αύριο ποιος ξέρει...;
Ποσο ακομα; ποσο πια θα συνεχιστει αυτο το βιολι απο καποιους; Κουρασαν....εννοειται οτι δεν αναφερομαι στο Νομιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2016, 09:11:33 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18439 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 06:39:16 μμ »
Μεταθέσεις εκπ/κών ΠΕ και ΔΕ για το 2017 Αρχές Δεκέμβρη ,κατά πάσα πιθανότητα,θα εκδοθεί η εγκύκλιος των μεταθέσεων των εκπ/κών ΠΕ και ΔΕ για το 2017 και θα κληθούν οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν αιτήσεις. Η καθυστέρηση οφείλεται στις εργασίες που γίνονται ,και δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη, στη μηχανοργάνωση του υπουργείου , προκειμένου να είναι έτοιμη η πλατφόρμα για να υποβληθούν ηλεκτρονικά οι αιτήσεις των συναδέλφων. Για ό,τι νεότερο προκύψει θα σας ενημερώσω. Δ.Μπράτης facebook


Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18440 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 09:14:08 μμ »
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΩΝ:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΟΡΙΩΝ
ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΜΗ ΚΟΙΝΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ
---------------
Επειδή το ζήτημα του υπολογισμού των μορίων των αναγκαστικώς μεταταγμένων εκπαιδευτικών των μη κοινών ειδικοτήτων (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ18.41, ΠΕ19, ΠΕ20 και ΠΕ32) του Ν. 4172/2013 αφορά πολύ μεγάλο αριθμό μεταταγμένων εκπαιδευτικών και έχει να κάνει με το πολύ σημαντικό ζήτημα του επαγγελματικού τους βίου και δη με τις συνθήκες άσκησης του διδακτικού τους έργου (σχολείο οριστικής τους τοποθέτησης, μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ) και επειδή εκδηλώνεται μεγάλο ενδιαφέρον από συναδέλφους των κλάδων αυτών, οι οποίοι επιθυμούν την εφαρμογή του υπολογισμού των μορίων τους σύμφωνα με το διατακτικό των αμετάκλητων αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης με αριθμούς 105 και 106 του 2016, για τους λόγους αυτούς η συντονιστική επιτροπή επεξεργάστηκε, σε συνεργασία με τον νομικό μας σύμβουλο δικηγόρο Θεσσαλονίκης Δημήτρη Θεοδωρόπουλο, μία νομικά ορθή οδό επιδίωξης του σκοπού αυτού.
Υπενθυμίζουμε ότι με τις παραπάνω δικαστικές αποφάσεις, οι οποίες σημειωτέον έγιναν αποδεκτές από το Υπουργείο Παιδείας, δεδομένου ότι δεν ασκήθηκε έφεση κατ’ αυτών ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας, αλλά αντιθέτως εκδόθηκε έγγραφο οδηγιών, με το οποίο επιτάσσεται η διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όπου ανήκουν οι προσφεύγοντες εκπαιδευτικοί, να εφαρμόσει τον υπολογισμό των μορίων για τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς σύμφωνα με τις δικαστικές αποφάσεις και να επαναϋπολογίσει τα μόριά τους.
Συγκεκριμένα θα πρέπει, σύμφωνα με τις δικαστικές αποφάσεις αυτές, να υπολογιστεί το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης που είχαν οι αναγκαστικώς μεταταχθέντες αυτοί εκπαιδευτικοί, στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πλην του τελευταίου έτους, συν το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης του τελευταίου χρόνου τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που μετατρέπεται σε μόρια συνθηκών διαβίωσης της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, συν το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης του χρονικού διαστήματος που υπηρετούν στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση από της μετατάξεως των και το άθροισμα αυτό να εκληφθεί ως το σύνολο των μορίων τους για την τοποθέτησή τους.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τις συμβουλές του δικηγόρου μας, όποιος συνάδελφος των μη κοινών ειδικοτήτων επιθυμεί να μοριοδοτηθεί όπως παραπάνω, θα πρέπει:
1. Aρχικά να καταθέσει μία αίτηση στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει και να ζητήσει να του χορηγηθεί έγγραφο στο οποίο θα αναγράφεται το σύνολο των μορίων που κατέχει μέχρι σήμερα και ο τρόπος υπολογισμού τους (δυνατότητα εκτύπωσης της αίτησης στο τέλος της δημοσίευσης.
2. Κατόπιν αφού ελέγξει ότι η μοριοδότησή του έγινε με πλήρη μετατροπή των μορίων του από δευτεροβάθμιας σε πρωτοβάθμιας από την αρχή του εργασιακού του βίου μέχρι την μετάταξή του, τότε θα πρέπει να καταθέσει μία άλλη αίτηση στην διεύθυνση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης όπου ανήκει και να ζητήσει τον επαναυπολογισμό των μορίων του, σύμφωνα με τις παραπάνω δικαστικές αποφάσεις και το έγγραφο οδηγιών του υπουργείου που εκδόθηκε και εστάλει στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης των προσφευγόντων, με το οποίο συμμορφώνεται η διοίκηση στο διατακτικό των δικαστικών αποφάσεων και προβαίνει στον επαναυπολογισμό των μορίων σύμφωνα με αυτό.
Επισημαίνεται ότι οι κατά τόπους διευθύνσεις είναι υποχρεωμένες να χορηγήσουν εγγράφως το έγγραφο του υπολογισμού των μορίων του σε κάθε συνάδελφο που θα το ζητήσει με έγγραφη αίτησή του, ή άλλως να αιτιολογήσουν εγγράφως την τυχόν άρνησή τους. Σχετικά δε με την δεύτερη αίτηση επαναυπολογισμού των μορίων σύμφωνα με τις δικαστικές αποφάσεις και το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, οι διευθύνσεις δεν είναι υποχρεωμένες να απαντήσουν, τυχόν όμως έγγραφη άρνησή τους για επαναυπολογισμό μορίων ή τυχόν μη απάντησή τους μετά το πέρας τριμήνου από την κατάθεση της αίτησης, που ισοδυναμεί με άρνησή τους, θα δίνει την νομική δυνατότητα στον κάθε ενδιαφερόμενο να προσφύγει στα Δικαστήρια και να επιδιώξει ατομικά την έκδοση για αυτόν δικαστικής απόφασης όμοιας με τις παραπάνω (αριθμός 104 και 105 του 2016 του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης).
Ο νομικός μας σύμβουλος έχει επεξεργαστεί τις παραπάνω δύο αιτήσεις και έχει συντάξει τα πρότυπά τους, τα οποία είναι στη διάθεση του κάθε ενδιαφερομένου παρακάτω. Για λεπτομέρειες και απορίες μπορείτε να απευθύνεστε είτε στην συντονιστική επιτροπή στο τηλέφωνο 6979774768 είτε στο δικηγορικό γραφείο στο τηλέφωνο 2310 221082 τις ώρες από 14.00 μ.μ. ως 17.00 μ.μ..
Όποιος ενδιαφέρεται και επιθυμεί να ακολουθήσει την προτεινόμενη διαδικασία, καλείται μετά από την κατάθεση της κάθε αίτησης να στέλνει ένα ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση ozarampo@ath.forthnet.gr στο οποίο, θα αναγράφει τα προσωπικά του στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, ΠΥΣΠΕ υπηρέτησης, τόπος διαμονής) και θα ενημερώνει ότι προχώρησε στην κατάθεση της αντίστοιχης αίτησης. Συγκεκριμένα θα ενημερώσει την συντονιστική επιτροπή μετά την κατάθεση της πρώτης αίτησης για την έκδοση εγγράφου με τον αριθμό των μορίων του και όταν θα του χορηγηθεί το έγγραφο αυτό και προχωρήσει στην κατάθεση της δεύτερης αίτησης επαναυπολογισμού των μορίων του, θα ενημερώνει και πάλι την συντονιστική επιτροπή στην παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση.
Η ενημέρωση αυτή απαιτείται προκειμένου η συντονιστική επιτροπή να συντάξει μία επιστολή που θα προωθηθεί στο Υπουργείο, με την οποία αφενός θα αναφέρεται πόσοι εκπαιδευτικοί πανελλαδικά ζήτησαν τον επαναυπολογισμό των μορίων τους και αφετέρου θα ζητείται η εξωδικαστική τακτοποίηση από το Υπουργείο του ζητήματος συνολικά, σύμφωνα με το σκεπτικό και διατακτικό των αμετάκλητων δικαστικών αποφάσεων, προκειμένου να μην ακολουθούνται δύο μέτρα και δύο σταθμά στον υπολογισμό των μεταταγμένων εκπαιδευτικών των μη κοινών ειδικοτήτων.
Για την πρώτη αίτηση (αίτηση για τα μόρια) πατήστε ΕΔΩ 1
Για την δεύτερη αίτηση (αίτηση επαναυπολογισμού μορίων) πατήστε ΕΔΩ 2
EK ΤΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ Ν. 4172/2013
Ολυμπία Ζαραμπούκα
(τηλέφωνο επικοινωνίας 6979774768
e-mail: ozarampo@ath.forthnet.gr )
---------------------------------
Α Ι Τ Η Σ Η
Όνομα:
Επώνυμο:
Πατρώνυμο:
Ειδικότητα:
Σχολείο που υπηρετώ:
Διεύθυνση επικοινωνίας:
Τηλέφωνο σταθερό:
Τηλέφωνο κινητό:
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
Π Ρ Ο Σ
Την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης …………………………………
Με την παρούσα αιτούμαι (σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 2, 4, 5 και 12 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας) να μου χορηγήσετε έγγραφο, στο οποίο θα αναγράφεται αναλυτικά ο τρόπος υπολογισμού των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης μέχρι σήμερα, η αναλυτική μοριοδότησή μου καθώς και ο συνολικός αριθμός των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης και να μου χορηγηθεί η σχετική απόδειξη παραλαβής της αίτησής μου με τον αριθμό πρωτοκόλλου της.
Το έγγραφο αυτό θα το χρησιμοποιήσω προκειμένου να ζητήσω επανυπολογισμό των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης, σύμφωνα με το με αριθμό πρωτοκόλλου 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Π.Ε. και Δ.Ε. Διεύθυνση Διοίκησης Προσωπικού Α/Θμιας εκπαίδευσης τμήμα Γ΄ και τις δικαστικές αποφάσεις με αριθμούς 104 και 105 της 22/1/2016 του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης.
…… Δεκεμβρίου 2016
Μετά τιμής
Ο/Η Αιτών/ούσα
----------------------------------
Α Ι Τ Η Σ Η
Όνομα:
Επώνυμο:
Πατρώνυμο:
Ειδικότητα:
Σχολείο που υπηρετώ:
Διεύθυνση επικοινωνίας:
Τηλέφωνο σταθερό:
Τηλέφωνο κινητό:
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
Π Ρ Ο Σ
Την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης …………………………………
Με την με αριθμό πρωτοκόλλου………………αίτησή μου ζήτησα από την Διεύθυνσή σας να μου χορηγηθεί έγγραφο, στο οποίο θα αναφέρεται ο τρόπος υπολογισμού των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης, η αναλυτική μοριοδότησή μου καθώς και ο συνολικός αριθμός των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης μέχρι την ημερομηνία της αίτησής μου.
Ως απάντηση της παραπάνω αίτησης, μου χορηγήσατε το με αριθμό πρωτοκόλλου………………έγγραφό σας, από το οποίο προκύπτει ότι τα συνολικά μου μόρια συνθηκών διαβίωσης ανέρχονται στον αριθμό …………κατά μετατροπή των μορίων μου της κατηγορίας της Β/θμιας εκπαίδευσης, σε μόρια της κατηγορίας της Α/θμιας εκπαίδευσης, από την ημερομηνία διορισμού μου στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση μέχρι την ημερομηνία μετάταξής μου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Επειδή ο υπολογισμός αυτός αντιβαίνει στα επιτασσόμενα με το με αριθμό πρωτοκόλλου 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Π.Ε. και Δ.Ε. Διεύθυνση Διοίκησης Προσωπικού Α/Θμιας εκπαίδευσης τμήμα Γ΄, το οποίο εκδόθηκε σε συμμόρφωση με το διατακτικό των με αριθμό 104 και 105 της 22/1/2016 δικαστικών αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης.
Δεδομένου ότι η διοίκηση υποχρεούται να εκτελεί τις δικαστικές αποφάσεις, όπως προκύπτει από τις διατάξεις του Ν. 3068/2002 (Α' 274), όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν.
Επειδή η μετατροπή όλων των μορίων λόγω των συνθηκών διαβίωσης, τα οποία έχω συγκεντρώσει ως εκπαιδευτικός της κατηγορίας της Β/θμιας εκπαίδευσης, σε μόρια της κατηγορίας της Α/θμιας εκπαίδευσης, ενόψει της διαφορετικής κατάταξης των σχολικών μονάδων, οδηγεί σε αδικαιολόγητη διαφοροποίηση της θέσης μου έναντι άλλων εκπαιδευτικών της ειδικότητάς μου, που μετατάχθηκαν όπως και εγώ, από το γεγονός και μόνο της υποχρεωτικής μετάταξης μου στην Α/θμια εκπαίδευση και σε άνιση μεταχείριση μου, αφού ορισμένοι ευνοούνται σε βάρος μου και εγώ υφίσταμαι αδικαιολόγητα δυσμενή μεταχείριση.
Για τους λόγους αυτούς, εν όψει των μεταθέσεων και των τοποθετήσεων του τρέχοντος σχολικού έτους, με την παρούσα μου αιτούμαι τον επαναυπολογισμό των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης σύμφωνα με τα επιτασσόμενα στο με αριθμό πρωτοκόλλου 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Π.Ε. και Δ.Ε. Διεύθυνση Διοίκησης Προσωπικού Α/Θμιας εκπαίδευσης τμήμα Γ΄ και συγκεκριμένα να προβείτε στον επαναυπολογισμό των μορίων μου ως εξής:
Να υπολογιστεί το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης που είχα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πλην του τελευταίου έτους, συν το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης του τελευταίου χρόνου μου στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, το οποίο να μετατραπεί σε μόρια συνθηκών διαβίωσης της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, συν το άθροισμα των μορίων συνθηκών διαβίωσης του χρονικού διαστήματος που υπηρετώ στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση από την μετάταξή μου και έπειτα και το άθροισμα αυτό να αποτελέσει το σύνολο των μορίων μου για την τοποθέτησή μου και
Να μου χορηγήσετε αντίγραφο της πράξης σας επαναυπολογισμού των μορίων μου συνθηκών διαβίωσης κατά τον παραπάνω τρόπο.
Με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου.
…… Δεκεμβρίου 2016
Μετά τιμής
Ο/Η Αιτών/ούσα

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18441 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 09:58:20 μμ »
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ – ΕΛΛΑΔΑ ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE LANGUE & DE LITTÉRATURE FRANÇAISES DIPLÔMÉS DES UNIVERSITÉS – GRÈCE Λεωφόρος Στρατού 2Α-54640 Θεσσαλονίκη / Τηλ/Fax: (+30) 2310 844911/ Εmail:info@aplf.gr Μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής και της Επιτροπής της Δυτικής Ευρώπης Membre de la  FIPF et de la CEO ΑΡ. ΠΡΩΤ.55/1-12-2016 ΠΡΟΣ Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Κ. Γαβρόγλου ΚΟΙΝ.: Γενικό Γραμματέα ΥΠ.ΠΕ.Θ. κ. Ιωάννη Παντή Σύμβουλο του Υπουργού Παιδείας για θέματα Π.Ε. κ. Γ. Αθανασόπουλο Προϊστάμενο της Δ/νσης Σπουδών, Προγραμμάτων &Οργάνωσης Π.Ε. του ΥΠ.ΠΕ.Θ. κ. Ι. Πολίτη ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΜΟΡΙΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΧΘΕΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32) Κύριε Υπουργέ, Δύο αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης (Α104/22-1-2016 και Α105/22-1-2016) αλλάζουν τα δεδομένα ως προς τον υπολογισμό των Μονάδων Συνθηκών Διαβίωσης – μορίων και τη  θέση  κατάταξης στους αντίστοιχους πίνακες σύμφωνα με αυτά και κατ’ επέκταση επηρεάζουν ΑΜΕΣΑ τις οριστικές τοποθετήσεις που θα ακολουθήσουν μετά και τη σύσταση των οργανικών  θέσεων των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Π.Ε. (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32). Σύμφωνα με αυτές, ( τις Δικαστικές Αποφάσεις ), δεν πρέπει να μετατραπεί  το σύνολο των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης  που συλλέχθηκαν  από τους μεταταχθέντες των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Π.Ε. (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32)  στη Δ.Ε.  όλα τα χρόνια που υπηρέτησαν σ’ αυτή σε Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης της Πρωτοβάθμιας  αλλά πρέπει να μετατραπούν σε Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης της Πρωτοβάθμιας τα Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης –  μόρια της Δευτεροβάθμιας  ΜΟΝΟ του τελευταίου χρόνου, (τελευταίου χρονικού διαστήματος ),  πριν τη μετάταξη με το σκεπτικό ότι :  «…Επειδή, κατά την έννοια της παρ. 8 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996, ως μονάδες που υπηρετούσαν οι εκπαιδευτικοί μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της απόφασης μετάταξης τους, πρέπει να θεωρηθούν εκείνες του τελευταίου μόνο χρονικού διαστήματος πριν από την μετάταξη…».                     «Η μετατροπή των μονάδων μετάθεσης στις μονάδες της πλησιέστερης σχολικής μονάδας που υπηρετούσαν οι εκπαιδευτικοί κατά την ημερομηνία δημοσίευσης της απόφασης μετάταξής τους, γίνεται με σκοπό να μη θιγούν υπέρμετρα οι λοιποί εκπαιδευτικοί της αντίστοιχης κατηγορίας Α/θμιας ή Β/θμιας, που θα δεχθεί τους μετατασσόμενους, που οφείλεται στην διαφορετική κατάταξη  σε κατηγορίες  των σχολικών μονάδων της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης». «Ο ως άνω δικαιολογητικός λόγος δεν συντρέχει σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται δεν παρεισφρέουν σε πίνακες άλλων,  ( ΣΗΜΕΙΩΣΗ : όπως των προϋφισταμένων  ειδικοτήτων στη Π.Ε.), αλλά εξακολουθούν να συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους, όπως και πριν τη μετάταξή τους, ( ΣΗΜΕΙΩΣΗ : όπως  στην περίπτωση των  νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Π.Ε. (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32)». «Στην περίπτωση αυτή η μετατροπή όλων των μορίων λόγω των συνθηκών διαβίωσης, τα οποία είχαν συγκεντρώσει οι εκπαιδευτικοί αυτοί οδηγεί σε διαφοροποίηση της θέσης των ίδιων εκπαιδευτικών από το γεγονός και μόνο της υποχρεωτικής μετάταξης τους στην Α/θμια εκπαίδευση και σε άνιση μεταχείριση τους, αφού ορισμένοι ευνοούνται σε βάρος συναδέλφων τους, που υφίστανται αδικαιολόγητα δυσμενή μεταχείριση». «Επομένως η γενόμενη,  κατ’ εφαρμογή της  122329/Δ1/4-9-2013  έγγραφης διαταγής, μετατροπή των μορίων συνθηκών διαβίωσης (ΜΔΣ) όλων των υπηρετήσεων των εκπαιδευτικών της Β/θμιας  εκπαίδευσης ανάλογα με τα μόρια της πλησιέστερης πρωτοβάθμιας σχολικής μονάδας, δεν βρίσκει έρεισμα στο νόμο, άλλως, εν προκειμένω, δημιουργεί ανισότητες μεταξύ των ίδιων εκπαιδευτικών και δεν πρέπει να εφαρμοστεί…» Έτσι το σύνολο των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης  – Μετάθεσης των μεταταχθέντων καθηγητών Γαλλικής ΠΕ05   που προσέφυγαν στο Διοικητικό Εφετείο  προκύπτει πλέον από το άθροισμα των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης- Μετάθεσης  που συγκέντρωσαν στη Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση, πλην του τελευταίου έτους σ’ αυτήν, συν το άθροισμα των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης- Μετάθεσης  του τελευταίου έτους τους στη Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση που μετατρέπεται σε Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης  της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, συν το άθροισμα των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης – Μετάθεσης του χρονικού διαστήματος που υπηρετούν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση από της μετατάξεως των. Η Διοίκηση – ΥΠ.Π.Ε.Θ.  αναγνωρίζοντας την ορθότητα τόσο του σκεπτικού όσο και του διατακτικού  των εν λόγω αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης, ΔΕΝ ΑΣΚΗΣΕ ΕΦΕΣΗ ΣΤΟ Σ.τ.Ε. εντός της νομίμου προθεσμίας,  αποστέλλοντας  μάλιστα κατόπιν  τούτου, σε  σχετικό ερώτημα και έγγραφη απάντηση – οδηγία, ( Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016 )  προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών,   για επανυπολογισμό των μορίων ως προς τις μεταταχθείσες καθηγήτριες Γαλλικών ΠΕ05  που προσέφυγαν στο Διοικητικό Εφετείο.         Έτσι ανάγκασε  την εν λόγω Διεύθυνση κατ’ εφαρμογή των προαναφερθέντων δικαστικών  αποφάσεων και της εγγράφου απαντήσεως –  οδηγίας του Υπουργείου Σας,  να επανυπολογίσει  τα Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης σύμφωνα με τον προπεριγραφέντα  σύνθετο τρόπο υπολογισμού και να συντάξει νέο Πίνακα Μορίων Μετάθεσης –  Κατάταξης   ο οποίος εμφανίζει  πλέον την εξής «πανελλήνια πρωτοτυπία». Στον  εν λόγω Πίνακα φαίνονται  μεταταχθείσες καθηγήτριες Γαλλικών ΠΕ05  που προσέφυγαν στο Διοικητικό Εφετείο με τα Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης που υπολογίστηκαν  με τον  σύνθετο τρόπο που προαναφέρθηκε, ( καταλαμβάνουν πλέον τις δύο πρώτες θέσεις στον Πίνακα),   ενώ οι υπόλοιπες κατατάσσονται  ΜΟΝΟ με τα Μόρια  Συνθηκών Διαβίωσης της Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης  που προέκυψαν μετά από την μετατροπή   του συνόλου των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης  που είχαν στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση !!! Τα νέα δεδομένα  που δημιουργούνται εκ του νέου τρόπου υπολογισμού των  Μορίων  Συνθηκών Διαβίωσης σημαίνουν ότι  πρέπει α) να επανυπολογιστούν τα εν λόγω Μόρια για το σύνολο των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32) και   β)  να αλλάξει κατόπιν  και η σειρά κατάταξης σε όλους τους αντίστοιχους Πίνακες Μορίων Μετάθεσης – Κατάταξης   καθώς, όπως είναι φυσικό,  θα   επηρεάζονται και οι  επιλογές  για την οριστική τοποθέτηση. ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ;  Έρχεται το νέο Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων Όπως προκύπτει από τα παραπάνω το θέμα των οριστικών τοποθετήσεων αν δεν αλλάξουν οι Πίνακες κατάταξης Πανελλαδικά  μετά  επανυπολογισμό των Μορίων με τον νέο τρόπο  μπορεί να περιπλακεί εξαιρετικά από νομικής άποψης, διότι  οι συγκεκριμένες  δικαστικές αποφάσεις οι οποίες τελεσιδίκησαν αφού  έγιναν αποδεκτές από το Υπουργείο Σας καθώς ΔΕΝ ΑΣΚΗΣΕ ΕΦΕΣΗ ΣΤΟ Σ.τ.Ε. εντός της νομίμου προθεσμίας συν το γεγονός ότι  με  έγγραφο του τελευταίου, ( Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016),  επιβλήθηκε η εφαρμογή τους στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Σερρών, όπως προαναφέρθηκε,  δημιουργούν δεδικασμένο  το οποίο μπορούν να επικαλεστούν όλοι οι μεταταχθέντες εκπαιδευτικοί  Ν. 4172/2013 των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32),  αυτοί όμως και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ, προσφεύγοντας  στα κατά τόπους αρμόδια Διοικητικά Εφετεία προσβάλλοντας τον τρόπο υπολογισμού των Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης  – Μετάθεσης και  τους Πίνακες  Μορίων Μετάθεσης –  Κατάταξης των κατά τόπους Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που τους αφορούν, καθώς έχουν υπολογίσει τα  Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης –  Μετάθεσης τους με  τον λανθασμένο τρόπο τον οποίο όριζε και δυστυχώς ακόμα ορίζει  η 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφη διαταγή.   Κατόπιν των ανωτέρω.   Επειδή «η γενόμενη, κατ’ εφαρμογή της 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφης διαταγής, μετατροπή των μορίων συνθηκών διαβίωσης (ΜΔΣ) όλων των υπηρετήσεων των εκπαιδευτικών της Β/θμιας  εκπαίδευσης ανάλογα με τα μόρια της πλησιέστερης πρωτοβάθμιας σχολικής μονάδας, δεν βρίσκει έρεισμα στο νόμο, άλλως, εν προκειμένω, δημιουργεί ανισότητες μεταξύ των ίδιων εκπαιδευτικών και δεν πρέπει να εφαρμοστεί…»  Επειδή τα νέα δεδομένα  που δημιουργούνται εκ του νέου τρόπου υπολογισμού των  Μορίων  Συνθηκών Διαβίωσης σημαίνουν ότι πρέπει να αλλάξει  και η σειρά κατάταξης σε όλους τους αντίστοιχους Πίνακες Μορίων Μετάθεσης – Κατάταξης   καθώς, όπως είναι φυσικό,  θα   επηρεάζονται και οι  επιλογές  για την οριστική τοποθέτηση. Επικαλούμενοι, α) την αρχή της χρηστής διοίκησης, που υποχρεώνει τα διοικητικά όργανα  –  εν προκειμένω του Υπουργείου Σας – να ασκούν τις αρμοδιότητές τους με βάση το περί δικαίου αίσθημα, με αναλογικότητα και επιείκεια και στο πλαίσιο της αρχής της νομιμότητας της δημόσιας διοίκησης και να διευκολύνουν τους διοικούμενους,  εν προκειμένω τους αρχικά  αναφερόμενους στο παρόν εκπαιδευτικούς,  να προστατεύουν τα συμφέροντά τους και να απολαμβάνουν τα δικαιώματά τους όπως αυτά καθορίστηκαν, στην προκειμένη περίπτωση, εν τέλει επί της ουσίας από τις  με αριθμό Α104/22-1-2016 και Α105/22-1-2016  αντίστοιχα, τελεσίδικες  αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης και την με Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφη απάντηση – οδηγία προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών και αφορούν  τον τρόπο υπολογισμού – μετατροπής των Μορίων Διαβίωσης – Μετάθεσης  των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών του Ν. 1472/2013, που όμως συνεπάγεται  επανυπολογισμό  των Μορίων και ανασύνταξη του Πίνακα Κατάταξης.  Αρχικά, βεβαίως, η εφαρμογή των προαναφερθέντων  τελεσίδικων  αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης δεσμεύει τη Διοίκηση, (όπως και έγινε ), ως προς τις δύο εκπαιδευτικούς  ΠΕ05  στις οποίες αναφέρονται.      Η Διοίκηση – Υπουργείο Σας  όμως σύμφωνα με τα προεκτεθέντα, προς αποφυγή ανεπιεικών αποτελεσμάτων,  ( διάβαζε υπέρμετρη διαφορά Μορίων μεταξύ εκπαιδευτικών που διέπονται από το ίδιο νομικό καθεστώς του Ν. 4172/2013 και συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους εκ του λόγου ότι για τους μεν το σύνολο των Μορίων προκύπτει με προσμέτρηση κατά κύριο λόγο των Μορίων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και κατά δεύτερο λόγο των Μορίων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και ως εκ τούτου καταλήγει σε υψηλό άθροισμα ενώ για τους δε το σύνολο των Μορίων τους  προκύπτει αποκλειστικά και μόνο από την μετατροπή του συνόλου των Μορίων της Δευτεροβάθμιας σε αυτά της Πρωτοβάθμιας τα οποία καταλήγουν σε χαμηλότερο άθροισμα λόγω του διαφορετικού τρόπου αποθησαυρισμού των Μορίων για τους εκπαιδευτικούς των δύο βαθμίδων Εκπαίδευσης εξαιτίας της διαφορετικής  κατηγοριοποίησης των σχολικών μονάδων και των  «μορίων» – μονάδων συνθηκών διαβίωσης –  μετάθεσης  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η οποία ίσχυε μέχρι πρόσφατα όπου έγινε προσπάθεια εξομοίωσης σε 12  ενώ και πάλι για  την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση  θεσπίζεται 13η  κατηγορία, με το Προεδρικό Διάταγμα  111/6-10-2016 που θα έχει ισχύ από το σχολικό έτος 2016 – 2017), και εν πολλοίς αντιφατικών, ( διάβαζε στον ίδιο πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικοί στους οποίους έχουν προσμετρηθεί κατά κύριο λόγο τα μόρια συνθηκών διαβίωσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατ’ εφαρμογήν  των εν λόγω δικαστικών αποφάσεων και της εγγράφου απαντήσεως – οδηγίας του Υπουργείου Σας και εκπαιδευτικοί στους οποίους έχουν προσμετρηθεί κατόπιν μετατροπής αποκλειστικά και μόνο μόρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατ’ εφαρμογήν της 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφης διαταγής Περί του τρόπου μετατροπής των  Μορίων της Δ.Ε. σε Μόρια της Π.Ε.), πρέπει  «να μην ενεργεί  ή παραλείπει κατά τρόπο αντιφατικό με την χρησιμοποίηση τεχνασμάτων ή δικαιολογιών  παρανόμων ή νομιμοφανών …», ( Δ. Ι. Τάχος Ελληνικό Διοικητικό Δίκαιο 2000 σελ. 76), όπως στην προκειμένη περίπτωση,  θεωρώντας ότι η εφαρμογή των αναφερόμενων στο παρόν τελεσίδικων αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης είναι υποχρεωτική  μόνο ως προς τους εκπαιδευτικούς που προσέφυγαν όπως προκύπτει από                                την με Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφη απάντηση – οδηγία προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών, όπου χαρακτηριστικά αναφέρεται :    «Δεδομένου ότι η Διοίκηση υποχρεούται να εκτελεί τις δικαστικές αποφάσεις, όπως προκύπτει από τις διατάξεις του Ν. 3068/2002 (Α΄274), όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, θεωρούμε ότι πρέπει οι δικαστικές αυτές αποφάσεις να εκτελεστούν μόνο ως προς τους εκπαιδευτικούς που προσέφυγαν, κατά το ως άνω σκεπτικό των δικαστικών αποφάσεων»,     αποφεύγοντας δια της νομιμοφανούς αυτής διατυπώσεως  την  καθολική εφαρμογή  κατ’ αναλογία  των εν λόγω δικαστικών αποφάσεων    ΕΠΙ ΟΛΩΝ των μεταταγμένων  εκπαιδευτικών Ν.4172/2013  των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32), προς αποφυγή  όπως προειπώθηκε των όσων αναφέρθηκαν παραπάνω, ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ;  Συντονιστική επιτροπή μεταταγμένων: Ανακοίνωση για τον επαναυπολογισμό μορίων μεταταγμένων εκπαιδευτικών μη κοινών ειδικοτήτων του Ν. 4172/2013 β) τις αρχές της καλής πίστης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικουμένου, που επιβάλλουν στη Διοίκηση, εν προκειμένω το Υπουργείο Σας, να μην επικαλείται δικά της λάθη ή  παραλείψεις, (διάβαζε αρχική 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφη διαταγή Περί του τρόπου μετατροπής των  Μορίων της Δ.Ε. σε Μόρια της Π.Ε.  η εφαρμογή της οποίας στην προκειμένη περίπτωση κρίθηκε τελεσιδίκως λανθασμένη ),  για τις οποίες ο διοικούμενος δεν φέρει καμία ευθύνη ή να αγνοεί μια ευνοϊκή για το διοικούμενο πραγματική κατάσταση που έχει δημιουργηθεί μετά την εφαρμογή των  με αριθμό Α104/22-1-2016 και Α105/22-1-2016  αντίστοιχα τελεσίδικων  αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης και  της με Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016 έγγραφης απάντησης – οδηγίας προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών,    όπως προκύπτει από τον με Αριθμ. Πρωτ. Φ.11.2/9979 /04 – 11 – 2016  «ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ ΜΟΡΙΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ05 – ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ»,  αποφεύγοντας  την ΚΑΘΟΛΙΚΗ εφαρμογή αυτών ΕΠΙ ΟΛΩΝ των  εκπαιδευτικών  των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32),   γ) ότι η Διοίκηση –  Υπουργείο Σας δεν τηρεί την αρχή της ισότητας ως προς τους υπολοίπους εκπαιδευτικούς  των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32), καθόσον όλως αδικαιολογήτως θέτει τη συντριπτική πλειοψηφία τους σε δυσχερέστερη θέση,  λόγω διαφορετικού τρόπου υπολογισμού των Μορίων τους,  θεωρώντας ότι η εφαρμογή των αναφερόμενων στο παρόν αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης είναι υποχρεωτική  μόνο ως προς τους εκπαιδευτικούς που προσέφυγαν. Η αρχή της ισότητας, όπως κατοχυρώνεται συνταγματικά (άρθρο 4.παρ.1), έχει την έννοια της ίσης μεταχείρισης. Η αρχή δεν σημαίνει την ίδια μεταχείριση όλων των περιπτώσεων, αλλά την όμοια μεταχείριση όλων των όμοιων περιπτώσεων όπως στην προκειμένη περίπτωση όπου το σύνολο των εκπαιδευτικών των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32), διέπεται από το ίδιο νομοθετικό καθεστώς αυτό του Ν. 4172/2013, εξακολουθούν να συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους, όπως και πριν τη μετάταξή τους. Έτσι η αποδοχή από  τη Διοίκηση –  Υπουργείο Σας δύο διαφορετικών τρόπων υπολογισμού όπως προαναφέρθηκαν  των Μονάδων Συνθηκών Διαβίωσης – Μορίων Μετάθεσης  των παραπάνω εκπαιδευτικών συνιστά άνιση μεταχείριση όμοιων  περιπτώσεων κατά παράβαση της αρχής της ισότητας,   δ) ότι παραβιάζεται η αρχή της ασφάλειας δικαίου  ως ειδικότερης μορφής της αρχής του κράτους δικαίου, ( άρθρο 5 του Συντάγματος ), η οποία επιτάσσει τη δημιουργία σταθερών διοικητικών καταστάσεων, (ΣτΕ 2674/1990,1157/ 1991,1216/1992, 903/1999, ΔΕφΑθ 811/1999, ΔΕφΑθ362/2000),αφού η εν λόγω αρχή μη γενόμενη σεβαστή  από τη Διοίκηση –  Υπουργείο Σας δια της μη καθολικής εφαρμογής του νέου  – ορθού  τρόπου υπολογισμού – μετατροπής των Μορίων Διαβίωσης – Μετάθεσης ΕΠΙ ΟΛΩΝ των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών  των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων του Ν.4172/2103 στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32), δημιουργεί συνθήκες ασταθούς διοικητικής  κατάστασης πανελλαδικά στις Διευθύνσεις  Π.Ε.  εξ αιτίας εξαιρετικής νομικής περιπλοκής.  Διότι  δεδομένου ότι  οι συγκεκριμένες  δικαστικές αποφάσεις οι οποίες έγιναν αποδεκτές από το Υπουργείο Σας  είναι πλέον τελεσίδικες καθώς ΔΕΝ ΑΣΚΗΘΗΚΕ ΕΦΕΣΗ ΣΤΟ Σ.τ.Ε. εντός της νομίμου προθεσμίας συν το γεγονός ότι  με  έγγραφο Σας, ( Αρ. Πρωτ. 177870/Ε1/24-10-2016 ),  επιβλήθηκε η εφαρμογή τους στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Σερρών,   υφίστανται πλέον και τεκμηριωμένα η νομική βάση και το έννομο συμφέρον  τα οποία μπορούν να επικαλεστούν όλοι οι προαναφερθέντες  μεταταχθέντες εκπαιδευτικοί,  προσφεύγοντας  στα κατά τόπους αρμόδια Διοικητικά Εφετεία προσβάλλοντας τον τρόπο υπολογισμού – μετατροπής των Μορίων και τους Πίνακες  Μορίων Μετάθεσης –  Κατάταξης των κατά τόπους Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που τους αφορούν, καθώς, όπως είναι φυσικό,  θα  επηρεάζονται και οι  επιλογές  για την οριστική τοποθέτηση,        διότι οι τελευταίες, ( οι Διευθύνσεις ), έχουν υπολογίσει τα  Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης –  Μετάθεσης τους με  τον λανθασμένο τρόπο τον οποίο όριζε και δυστυχώς ακόμα ορίζει  η 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφη διαταγή,  κάτι το οποίο ακριβώς θα δημιουργεί συνθήκες ασταθούς διοικητικής  κατάστασης πανελλαδικά σ’ αυτές (τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) με διαρκείς  ανακατατάξεις στους Πίνακες εξαιτίας επανυπολογισμού  των Μορίων λόγω εφαρμογής εκδιδόμενων δικαστικών αποφάσεων που θα έχουν ως φυσική συνέπεια επίσης διαρκείς αλλαγές και στις τοποθετήσεις  με ότι αυτό συνεπάγεται .     ΖΗΤΟΥΜΕ     Την τροποποίηση αναλόγως της 122329/Δ1/4-9-2013 έγγραφης διαταγής, λαμβάνοντας υπόψη  τα νέα δεδομένα που προκύπτουν  μετά την έκδοση των  τελεσίδικων πλέον αποφάσεων (Α104/22-1-2016 και Α105/22-1-2016) του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης  εις τρόπον ώστε να διέπεται από τις ίδιες διατάξεις ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ  των εκπαιδευτικών ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32  της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ως προς τον υπολογισμό – μετατροπή των Μονάδων Συνθηκών Διαβίωσης – Μορίων και τη  θέση  κατάταξης στους αντίστοιχους Πίνακες δια ανασυντάξεως τους  καθώς  κατ’ επέκταση επηρεάζουν  ΑΜΕΣΑ τις οριστικές τοποθετήσεις  των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών του Ν. 4172/2013 που θα ακολουθήσουν μετά και τη σύσταση των κλάδων και των οργανικών  θέσεων των νεοεισερχόμενων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32), κάτι που συνάδει άλλωστε και με την προαναφερθείσα αρχή της ασφάλειας δικαίου ή οποία  μεταξύ των άλλων συνίσταται στη ρύθμιση συγκεκριμένων καταστάσεων κατά προσδιορισμένο και ομοιόμορφο τρόπο, σε συνδυασμό με τη δυνατότητα προσαρμογής του δικαίου στα εκάστοτε νέα δεδομένα, όπως στην προκειμένη περίπτωση.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/12/ypomnima-gia-ton-tropo-ipologismou-morion-metatagmenon-ekpedeftikon-stin-p-e/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18442 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 06:39:04 μμ »
Αυριο 8/12 η εκδικαση για την ακυρωση των μεταταξεων.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18443 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 03:13:07 μμ »
Αναβολή για την 26/1/2017
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18444 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 01:31:13 μμ »
 Μεταθέσεις εκπ/κών για το 2017.
Τον Γενάρη η εγκύκλιος – Αναμοριοδότηση σχολικών μονάδων.
   
 Δεν υπάρχει κάτι νεότερο,σχετικά με την υποβολή αιτήσεων μετάθεσης των εκπ/κών ΠΕ και ΔΕ για το 2017. Σύμφωνα με πληροφορίες η σχετική εγκύκλιος αναμένεται να εκδοθεί μέσα στον Γενάρη και ως το τέλος του θα υποβληθούν οι αιτήσεις. Οι εργασίες στο σύστημα μηχανοργάνωσης του υπουργείου,προκειμένου να υποβάλλονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις,δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη. Αυτό αναμένεται να γίνει τις προσεχείς μέρες και μέσα στις γιορτές οι εκπ/κοί θα έχουν τη δυνατότητα να δουν ηλεκτρονικά τον προσωπικό τους φάκελλο και να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία του. Αύριο,επίσης,θα αποσταλεί στις Δνσεις εκπαίδευσης η εγκύκλιος για την αναμοριοδότηση των σχολικών μονάδων,η οποία θα ισχύσει από τις μεταθέσεις του 2018 και εφεξής. Για οποιαδήποτε εξέλιξη προκύψει θα σας ενημερώσω.                                                                                                             Δ,Μπράτης facebook

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/12/avrio-egkiklios-anamoriodotisis-ton-scholikon-monadon/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2016, 01:36:39 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18445 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 03:13:38 μμ »
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΣΚΓ ΠΕ)  -  www.apf.gr
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ (ΠΑΣΥΚΑΓΑ)  -   www.pasykaga.gr
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΠΕΚΑΓΕΠΕ)  -  www.deutsch.gr

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Επιστημονικοί Φορείς Γαλλικής - Γερμανικής: Ενημέρωση για τη συνάντηση με τη Προϊσταμένη του Τμήματος Γ’ της Δ/νσης Διοίκησης Προσωπικού Π.Ε.
Την Πέμπτη 22.12.2016 και σε συνέχεια πληθώρας ερωτημάτων που έχουν δεχτεί τα Δ.Σ. των Επιστημονικών Φορέων των εκπαιδευτικών Γαλλικής και Γερμανικής Φιλολογίας για το ζήτημα του Υπολογισμού των Μονάδων Συνθηκών Διαβίωσης (Μ.Σ.Δ.), καθώς και για την επικείμενη απόδοση των Οργανικών θέσεων, εκπρόσωποι των ως άνω Φορέων είχαν συνάντηση με την κ. Α. Γώρου, Προϊσταμένη του Τμήματος Γ’ της Διεύθυνσης Διοίκησης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να διευκρινιστούν διάφορες πτυχές των θεμάτων αυτών.
Στο πλαίσιο της συζήτησης οι εκπρόσωποι των Φορέων αναφέρθηκαν συγκεκριμένα:
•   Στις ανακατατάξεις που δημιούργησε η μετατροπή των Μ.Σ.Δ. των Μεταταγμένων Εκπαιδευτικών που διενήργησαν οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης βάσει της υπ. αριθμ. 122329/Δ1/04.09.2013 Εγκυκλίου σε συνέχεια των Υποχρεωτικών Μετατάξεων Πλεονάζοντος Προσωπικού, η οποία και οδήγησε σε πολλές περιπτώσεις σε σημαντική μείωση των μορίων μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών.
•   Στο γεγονός ότι οι κλάδοι ΠΕ05 και ΠΕ07 αποτελούν νεοεισερχόμενους κλάδους στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και οι ανήκοντες σε αυτούς εκπαιδευτικοί συγκρίνονται ουσιαστικά μεταξύ τους και μόνον, με αποτέλεσμα να υπάρχουν – δεδομένων και των ανακατατάξεων που δημιούργησε η μετατροπή των υπηρετήσεών τους ως προς τα Μ.Σ.Δ. – εύλογες ενστάσεις από τις/τους συναδέλφους των ως άνω κλάδων αναφορικά με την σκοπιμότητα ή/και αναγκαιότητα διενέργειας της ως άνω διαδικασίας για αυτούς.
•   Στην εξ αυτού του λόγου πραγματοποιηθείσα δικαστική προσφυγή δύο εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ05 και στο ευνοϊκό περιεχόμενο των δικαστικών αποφάσεων υπ. αριθμ. Α104/22.01.2016 και Α105/22.01.2016 που εξέδωσε το Διοικητικό Εφετείο Θεσσαλονίκης.
•   Στο Π.Δ. 111/2016 – ΦΕΚ 193/Α/18.10.2016, σύμφωνα με το οποίο γίνεται Αναμοριοδότηση των Σχολικών Μονάδων και καθορίζονται οι ίδιες κατηγορίες μοριοδότησης και για τις δύο Βαθμίδες Εκπαίδευσης.
•   Στον τρόπο απόδοσης των Οργανικών Θέσεων για τους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ05 και ΠΕ07.

Ως προς τα παραπάνω η κυρία Γώρου, αφού άκουσε με προσοχή τα επιχειρήματα που αναπτύχθηκαν από πλευράς των εκπροσώπων των Επιστημονικών Φορέων ανέφερε ότι:

•   Δεν συμμερίζεται τις ενστάσεις που διατυπώνονται από τους εκπαιδευτικούς των ως άνω κλάδων, αφού η μετατροπή των υπηρετήσεων ως προς τα Μ.Σ.Δ. του συνόλου των μεταταγμένων εκπαιδευτικών έλαβε χώρα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και συγκεκριμένα το Π.Δ. 50/1996.
•   Δεν θεωρεί ότι οι αλλαγές που προέκυψαν ως προς τα μόρια δημιουργούν ανισότητες μεταξύ των εκπαιδευτικών, δεδομένου ότι η μετατροπή των μορίων αφορά το σύνολο των μεταταγμένων εκπαιδευτικών και αποτελεί μια διαδικασία που εφαρμόζεται διαχρονικά για όλους τους εκπαιδευτικούς που προέρχονται από μετάταξη.
•   Θεωρεί το σκεπτικό των δικαστικών αποφάσεων ως απολύτως αβάσιμο, καθώς δεν λαμβάνεται υπόψη η ισχύουσα νομοθεσία, ενώ διευκρίνισε πως το γεγονός ότι δεν ασκήθηκε έφεση από πλευράς των αρμόδιων διοικητικών υπηρεσιών οφείλεται στον ιδιαίτερα αυξημένο φόρτο εργασίας τους.
•   Για το εν λόγω θέμα θα υπάρξει σχετική ρύθμιση, η οποία θα εφαρμοστεί συνολικά κατά την διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων και η οποία θα αφορά σε «ομογενοποίηση» των μορίων.
•   Η προβλεπόμενη ρύθμιση δεν συνδέεται με τη διαδικασία Επικαιροποίησης των Στοιχείων του Φακέλου των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία αυτοί καλούνται να προχωρήσουν με την υπ’ αριθμ. 213318/Ε1/13.12.2016 Εγκύκλιο, η οποία και θα προχωρήσει κανονικά.
•   Η Αναμοριοδότηση των Σχολικών Μονάδων των δύο Βαθμίδων Εκπαίδευσης θα εφαρμοστεί από 01.09.2017 και δεν θα έχει αναδρομική ισχύ.
•   Οι μεταθέσεις για το σχολικό έτος 2016-2017 θα γίνουν με τα μόρια των εκπαιδευτικών όπως διαμορφώνονται κατά τη χρονική στιγμή της διαδικασίας.
•   Η απόδοση και κατανομή των Οργανικών Θέσεων θα πραγματοποιηθεί με την έκδοση σχετικής Υ.Α. και βάσει των προτάσεων που θα κάνουν οι κατά τόπους Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναφορικά με τις ομαδοποιήσεις, ενώ για τους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ05 και ΠΕ07 θα δοθούν σε ομάδες σχολείων.

Τέλος, η κυρία Γώρου τόνισε την ανάγκη άμεσης και ουσιαστικής αναβάθμισης της Ξενόγλωσσης Εκπαίδευσης στη χώρα μας, μέσω της δημιουργίας των αναγκαίων προϋποθέσεων προς την κατεύθυνση αυτή και κατά τα πρότυπα, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε, των δεδομένων που ισχύουν για το θέμα αυτό στα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων ευρωπαϊκών χωρών. Τόνισε δε ιδιαίτερα, την ανάγκη σύνδεσης της διδασκαλίας των Ξένων Γλωσσών με το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠΓ), θέση που οι εκπρόσωποι των Επιστημονικών Φορέων των εκπαιδευτικών Γαλλικής και Γερμανικής Φιλολογίας χαιρετίζουν ιδιαίτερα, καθώς συνάδει πλήρως με τις αντίστοιχες επίσημες θέσεις που διατυπώνονται πάγια και διαχρονικά από τους εν λόγω Φορείς.

Τα Δ.Σ. των Επιστημονικών Φορέων των εκπαιδευτικών
Γαλλικής (ΠΕ05) και Γερμανικής (ΠΕ07) Φιλολογίας

Αποσυνδεδεμένος epaspe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18446 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:04:39 μμ »
"Τακτικοί υπάλληλοι δημοσίων υπηρεσιών, συμπεριλαμβανομένων των Ανεξάρτητων Αρχών, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. α ́και β ́βαθμού και Ν.Π.Ι.Δ. που ανήκουν στη Γενική Κυβέρνηση, όπως εκάστοτε οριοθετείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή στο Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης, οι οποίοι κατά την έναρξη ισχύος του νόμου ν.4440/2016, 2.12.2016, είναι αποσπασμένοι με γενικές ή ειδικές διατάξεις, σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, συμπεριλαμβανομένων των Ανεξάρτητων Αρχών, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού, δύνανται να μεταταχθούν, με αίτησή τους, στην υπηρεσία που είναι αποσπασμένοι, μετά από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου της υπηρεσίας υποδοχής, εφόσον αυτό υφίσταται.
Η μετάταξη διενεργείται σε κενή θέση κλάδου της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας, ή σε περίπτωση μη ύπαρξη κενής, με μεταφορά της θέσης, εφόσον οι προς μετάταξη υπάλληλοι κατέχουν τα τυπικά προσόντα, όπως αυτά ορίζονται στο Π.Δ.50/2001, όπως ισχύει, και στις οικείες οργανικές διατάξεις.
Με τη μετάταξη δεν μεταβάλλεται η εργασιακή σχέση και διατηρείται τυχόν προσωπική διαφορά στις αποδοχές του υπαλλήλου.
 Η αίτηση υποβάλλεται στην υπηρεσία που επιθυμεί να μεταταχθεί ο υπάλληλος με κοινοποίηση στην υπηρεσία όπου ανήκει οργανικά, εντός αποκλειστικής προθεσμίας ενός (1) μηνός από την έναρξη ισχύος του νόμου, δηλαδή έως και 2.1.2017.
Η μετάταξη διενεργείται με απόφαση των οικείων υπουργών, κατόπιν έκδοσης απόφασης της Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 68 παρ.1 του ν.4002/2011 και περίληψή της δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. ..."

Με τον παραπάνω νόμο αρκετοί συνάδελφοι που είχαν "εσωτερική κομματική ενημέρωση" κάνανε αίτηση μέχρι 2/1/2017 στα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που είναι αποσπασμένοι με σκοπό :
α) Να πάρουν μετάταξη στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που υπηρετούν (ΟΧΙ μόνο για τα γραφεία)
β) Όσοι αποσπάστηκαν φέτος σε ΠΥΣΠΕ,Έχοντας δεδομένη τη μετάταξη ,  προσπαθούν να προλάβουν να είναι στις αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης για τις οργανικές που δόθηκαν στους μεταταγμένους (ως μεταταγμένοι κι αυτοί).
ΝΤΡΟΠΗ!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18447 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:10:28 μμ »
Ο συγκεκριμένος νόμος αφορά μόνο εκπαιδευτικούς που θέλουν να μεταταγούν στις διοικητικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας,  στις οποίες είναι αποσπασμένοι. Με τη μετάταξή τους δηλαδή θα γίνουν διοικητικοί υπάλληλοι. Δεν αφορά αποσπασμένους σε σχολικές μονάδες. Φαίνεται ξεκάθαρα στο νόμο. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και επί Διαμαντοπούλου.

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18448 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 10:04:16 μμ »
"Τακτικοί υπάλληλοι δημοσίων υπηρεσιών, συμπεριλαμβανομένων των Ανεξάρτητων Αρχών, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. α ́και β ́βαθμού και Ν.Π.Ι.Δ. που ανήκουν στη Γενική Κυβέρνηση, όπως εκάστοτε οριοθετείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή στο Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης, οι οποίοι κατά την έναρξη ισχύος του νόμου ν.4440/2016, 2.12.2016, είναι αποσπασμένοι με γενικές ή ειδικές διατάξεις, σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, συμπεριλαμβανομένων των Ανεξάρτητων Αρχών, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού, δύνανται να μεταταχθούν, με αίτησή τους, στην υπηρεσία που είναι αποσπασμένοι, μετά από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου της υπηρεσίας υποδοχής, εφόσον αυτό υφίσταται.
Η μετάταξη διενεργείται σε κενή θέση κλάδου της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας, ή σε περίπτωση μη ύπαρξη κενής, με μεταφορά της θέσης, εφόσον οι προς μετάταξη υπάλληλοι κατέχουν τα τυπικά προσόντα, όπως αυτά ορίζονται στο Π.Δ.50/2001, όπως ισχύει, και στις οικείες οργανικές διατάξεις.
Με τη μετάταξη δεν μεταβάλλεται η εργασιακή σχέση και διατηρείται τυχόν προσωπική διαφορά στις αποδοχές του υπαλλήλου.
 Η αίτηση υποβάλλεται στην υπηρεσία που επιθυμεί να μεταταχθεί ο υπάλληλος με κοινοποίηση στην υπηρεσία όπου ανήκει οργανικά, εντός αποκλειστικής προθεσμίας ενός (1) μηνός από την έναρξη ισχύος του νόμου, δηλαδή έως και 2.1.2017.
Η μετάταξη διενεργείται με απόφαση των οικείων υπουργών, κατόπιν έκδοσης απόφασης της Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 68 παρ.1 του ν.4002/2011 και περίληψή της δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. ..."

Με τον παραπάνω νόμο αρκετοί συνάδελφοι που είχαν "εσωτερική κομματική ενημέρωση" κάνανε αίτηση μέχρι 2/1/2017 στα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που είναι αποσπασμένοι με σκοπό :
α) Να πάρουν μετάταξη στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που υπηρετούν (ΟΧΙ μόνο για τα γραφεία)
β) Όσοι αποσπάστηκαν φέτος σε ΠΥΣΠΕ,Έχοντας δεδομένη τη μετάταξη ,  προσπαθούν να προλάβουν να είναι στις αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης για τις οργανικές που δόθηκαν στους μεταταγμένους (ως μεταταγμένοι κι αυτοί).
ΝΤΡΟΠΗ!!
Αν διαβάσεις τον νόμο θα δεις ότι αφορά όσους επιτελούν διοικητικό έργο.. Οπότε ακόμα και αν κάποιοι προσπάθησαν να χωθουν φυσικά θα φάνε πόρτα..

Αλήθεια σε ποιο νομό έχεις ενημέρωση ότι οι αποσπασμενοι υπέβαλλαν τέτοια αίτηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2017, 10:06:15 μμ από joanspil »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18449 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 03:16:44 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/48291/o-yp-paideias-gia-ti-moriodotisi-metatahthenton-stin-protovathmia-ekpaideysi

Δημοσίευση: 10/01/2017

Γραπτή απάντηση του υπουργού  Κ. Γαβρόγλου για τη μοριοδότηση μεταταχθέντων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, διαβίβασε το υπ. Παιδείας στη Βουλή, ύστερα  από σχετική ερώτηση της Βουλευτού Κ. Μάρκου.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18450 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 06:32:13 μμ »

ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ
Στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων
Αριθμός Έκθεσης
49/Α/2016

ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ - ΕΛΕΓΚΤΕΣ Δ.Δ.
Χριστίνα ----------
Παρασκευή ----------
Εγκρίθηκε από την Επιτροπή
του άρθ. 4 παρ. 4 του Ν.3613/2007

 
1
 
Δ. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Κατά την ακολουθηθείσα διαδικασία υποχρεωτικών μετατάξεων του άρθρου 82 παρ. 11 του ν.4172/2013:
•   Δεν έγινε επεξεργασία και συσχετισμός των καταχωρημένων στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 7 του ν.3848/2010 στοιχείων από την αρμόδια υπηρεσία.
•   Η εισήγηση για τον προσδιορισμό κενών και πλεονασμάτων των δύο βαθμιδών εκπαίδευσης δεν συντάχθηκε, όπως προβλεπόταν, από τη Γενική Διεύθυνση Προσωπικού Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά, όπως μας γνώρισε η Υπηρεσία, το σχέδιο αυτής δόθηκε από το Γραφείο Υπουργού και υπογράφηκε μόνο από τους αρμόδιους Τμηματάρχες με διατυπωμένες επ’ αυτού τις διαφωνίες- επιφυλάξεις τους, χωρίς να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπογραφής και διεκπεραίωσης.
•   Η 111966/Δ2/13-08-2013 διαπιστωτική πράξη του Υπουργού, το σχέδιο της οποίας επίσης δόθηκε στην Υπηρεσία από το Γραφείο Υπουργού, μνημονεύει στο σκεπτικό της εισήγηση που στερείται νόμιμης υπόστασης, και αποτυπώνει κενά στην Π/βάθμια Εκπαίδευση και πλεονάσματα στη Δ/βάθμια Εκπαίδευση, των οποίων η ορθότητα όχι μόνον δεν ελέγχθηκε από την Υπηρεσία, αλλά και, όπως προέκυψε από τις διαπιστώσεις της παρούσας, αποκλίνουν σημαντικά από τα πραγματικά δεδομένα της συγκεκριμένης περιόδου.
•   Η ΥΑ 111967/Δ2/13-08-2013 καθορισμού του αριθμού θέσεων για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ/βάθμιας στην Π/βάθμια Εκπαίδευση και σε διοικητικές θέσεις αποτελεί επιμέρους πράξη σύνθετης διοικητικής ενέργειας, ερειδόμενη στη διαπιστωτική πράξη 111966/Δ2/13-08-2013, η οποία φέρει τις ανωτέρω πλημμέλειες.
•   Δεν καταρτίστηκε από την υπηρεσία αξιολογικός πίνακας κατάταξης, βάσει των μορίων των αιτηθέντων εκπαιδευτικών, αλλά δόθηκε από το Γραφείο Υπουργού αλφαβητικός πίνακας με τα ονόματα των προς μετάταξη εκπαιδευτικών, τόσο σε θέσεις εκπαιδευτικών Π/βάθμιας Εκπαίδευσης, όσο και σε διοικητικές θέσεις.
•   Η ΥΑ 119655/Δ 1/30-08-2013 με την οποία μετατάχθηκαν 3.122 εκπαιδευτικοί, ως ατομική διοικητική πράξη, στερείται σαφούς, ειδικής, επαρκούς αιτιολογίας από την οποία να προκύπτει η συνδρομή των κατά νόμο προϋποθέσεων για την έκδοσή της (σύνταξη αξιολογικού πίνακα για την επιλογή των μετατασσόμενων), κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 17 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας
•   Η δεύτερη διαπιστωτική πράξη 144049/Δ2/07-10-2013 δεν συνιστά διορθωτική ενέργεια της Διοίκησης βασιζόμενη στις πραγματικά υφιστάμενες κενές οργανικές θέσεις, αλλά υπήρξε απόρροια του πλήθους των ενστάσεων που υποβλήθηκαν.
•   Οι πλημμέλειες της διαδικασίας που επισημάνθηκαν στην παρούσα (παράλειψη σύνταξης πίνακα κατάταξης, άτυπη εισαγωγή κριτηρίου εντοπιότητας κλπ) είχαν ως συνέπεια τη δημιουργία αδιεξόδου, καθώς η Υπηρεσία αδυνατούσε να προβεί σε αντικειμενική εξέταση και κρίση επί των ενστάσεων, με αποτέλεσμα την έκδοση πλήθους μεταγενέστερων υπουργικών αποφάσεων μετατάξεων, επίσης με παρέμβαση της πολιτικής ηγεσίας, που αποσκοπούσαν στην ικανοποίηση αιτημάτων ενισταμένων.
Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων δεν υλοποιήθηκε σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν.4172/2013 και, συνεπώς, κάθε σχετική διοικητική πράξη στο πλαίσιο της διαδικασίας αυτής, εκδόθηκε κατά παράβαση των συγκεκριμένων διατάξεων.
Η διαδικασία μετάταξης εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2013-14 (άρθρο 82, παρ.
23
 
11 του ν.4172/2013) πραγματοποιήθηκε παρά τις διατυπωμένες επί των σχεδίων των σχετικών διοικητικών πράξεων επιφυλάξεις και αντιρρήσεις της Υπηρεσίας και του αρμόδιου Γενικού Γραμματέα, με επανειλημμένες παρεμβάσεις της πολιτικής ηγεσίας στο έργο της ελεγχόμενης υπηρεσίας.
Οι εμπλεκόμενοι στη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων υπηρεσιακοί παράγοντες, εκφράζοντας τις αντιρρήσεις και επιφυλάξεις τους επί των σχεδίων των εκδοθεισών διοικητικών πράξεων, ενήργησαν κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 25 ΥΚ (Νομιμότητα των υπηρεσιακών ενεργειών).

Ε. ΠΡΟΤΑΣΗ
Δεδομένου ότι από τις διαπιστώσεις και τα συμπεράσματα της παρούσης προκύπτει ότι η ακολουθηθείσα διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων έγινε κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 82 παρ. 11 του ν.4172/2013, προτείνεται η ανάκληση του συνόλου των διοικητικών πράξεων που εκδόθηκαν στο πλαίσιο αυτής.

Οι Επιθεωρητές-Ελεγκτές Δ.Δ.

Χριστίνα --------   Παρασκευή --------


Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18451 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 10:25:10 μμ »

ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ
Στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων
Αριθμός Έκθεσης
49/Α/2016

ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ - ΕΛΕΓΚΤΕΣ Δ.Δ.
Χριστίνα ----------
Παρασκευή ----------
Εγκρίθηκε από την Επιτροπή
του άρθ. 4 παρ. 4 του Ν.3613/2007

 
1
 
Δ. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Κατά την ακολουθηθείσα διαδικασία υποχρεωτικών μετατάξεων του άρθρου 82 παρ. 11 του ν.4172/2013:
•Δεν έγινε επεξεργασία και συσχετισμός των καταχωρημένων στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 7 του ν.3848/2010 στοιχείων από την αρμόδια υπηρεσία.
•Η εισήγηση για τον προσδιορισμό κενών και πλεονασμάτων των δύο βαθμιδών εκπαίδευσης δεν συντάχθηκε, όπως προβλεπόταν, από τη Γενική Διεύθυνση Προσωπικού Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά, όπως μας γνώρισε η Υπηρεσία, το σχέδιο αυτής δόθηκε από το Γραφείο Υπουργού και υπογράφηκε μόνο από τους αρμόδιους Τμηματάρχες με διατυπωμένες επ’ αυτού τις διαφωνίες- επιφυλάξεις τους, χωρίς να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπογραφής και διεκπεραίωσης.
•Η 111966/Δ2/13-08-2013 διαπιστωτική πράξη του Υπουργού, το σχέδιο της οποίας επίσης δόθηκε στην Υπηρεσία από το Γραφείο Υπουργού, μνημονεύει στο σκεπτικό της εισήγηση που στερείται νόμιμης υπόστασης, και αποτυπώνει κενά στην Π/βάθμια Εκπαίδευση και πλεονάσματα στη Δ/βάθμια Εκπαίδευση, των οποίων η ορθότητα όχι μόνον δεν ελέγχθηκε από την Υπηρεσία, αλλά και, όπως προέκυψε από τις διαπιστώσεις της παρούσας, αποκλίνουν σημαντικά από τα πραγματικά δεδομένα της συγκεκριμένης περιόδου.
•Η ΥΑ 111967/Δ2/13-08-2013 καθορισμού του αριθμού θέσεων για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ/βάθμιας στην Π/βάθμια Εκπαίδευση και σε διοικητικές θέσεις αποτελεί επιμέρους πράξη σύνθετης διοικητικής ενέργειας, ερειδόμενη στη διαπιστωτική πράξη 111966/Δ2/13-08-2013, η οποία φέρει τις ανωτέρω πλημμέλειες.
•Δεν καταρτίστηκε από την υπηρεσία αξιολογικός πίνακας κατάταξης, βάσει των μορίων των αιτηθέντων εκπαιδευτικών, αλλά δόθηκε από το Γραφείο Υπουργού αλφαβητικός πίνακας με τα ονόματα των προς μετάταξη εκπαιδευτικών, τόσο σε θέσεις εκπαιδευτικών Π/βάθμιας Εκπαίδευσης, όσο και σε διοικητικές θέσεις.
•Η ΥΑ 119655/Δ 1/30-08-2013 με την οποία μετατάχθηκαν 3.122 εκπαιδευτικοί, ως ατομική διοικητική πράξη, στερείται σαφούς, ειδικής, επαρκούς αιτιολογίας από την οποία να προκύπτει η συνδρομή των κατά νόμο προϋποθέσεων για την έκδοσή της (σύνταξη αξιολογικού πίνακα για την επιλογή των μετατασσόμενων), κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 17 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας
•Η δεύτερη διαπιστωτική πράξη 144049/Δ2/07-10-2013 δεν συνιστά διορθωτική ενέργεια της Διοίκησης βασιζόμενη στις πραγματικά υφιστάμενες κενές οργανικές θέσεις, αλλά υπήρξε απόρροια του πλήθους των ενστάσεων που υποβλήθηκαν.
•Οι πλημμέλειες της διαδικασίας που επισημάνθηκαν στην παρούσα (παράλειψη σύνταξης πίνακα κατάταξης, άτυπη εισαγωγή κριτηρίου εντοπιότητας κλπ) είχαν ως συνέπεια τη δημιουργία αδιεξόδου, καθώς η Υπηρεσία αδυνατούσε να προβεί σε αντικειμενική εξέταση και κρίση επί των ενστάσεων, με αποτέλεσμα την έκδοση πλήθους μεταγενέστερων υπουργικών αποφάσεων μετατάξεων, επίσης με παρέμβαση της πολιτικής ηγεσίας, που αποσκοπούσαν στην ικανοποίηση αιτημάτων ενισταμένων.
Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων δεν υλοποιήθηκε σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν.4172/2013 και, συνεπώς, κάθε σχετική διοικητική πράξη στο πλαίσιο της διαδικασίας αυτής, εκδόθηκε κατά παράβαση των συγκεκριμένων διατάξεων.
Η διαδικασία μετάταξης εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2013-14 (άρθρο 82, παρ.
23
 
11 του ν.4172/2013) πραγματοποιήθηκε παρά τις διατυπωμένες επί των σχεδίων των σχετικών διοικητικών πράξεων επιφυλάξεις και αντιρρήσεις της Υπηρεσίας και του αρμόδιου Γενικού Γραμματέα, με επανειλημμένες παρεμβάσεις της πολιτικής ηγεσίας στο έργο της ελεγχόμενης υπηρεσίας.
Οι εμπλεκόμενοι στη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων υπηρεσιακοί παράγοντες, εκφράζοντας τις αντιρρήσεις και επιφυλάξεις τους επί των σχεδίων των εκδοθεισών διοικητικών πράξεων, ενήργησαν κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 25 ΥΚ (Νομιμότητα των υπηρεσιακών ενεργειών).

Ε. ΠΡΟΤΑΣΗ
Δεδομένου ότι από τις διαπιστώσεις και τα συμπεράσματα της παρούσης προκύπτει ότι η ακολουθηθείσα διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων έγινε κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 82 παρ. 11 του ν.4172/2013, προτείνεται η ανάκληση του συνόλου των διοικητικών πράξεων που εκδόθηκαν στο πλαίσιο αυτής.

Οι Επιθεωρητές-Ελεγκτές Δ.Δ.

Χριστίνα --------   Παρασκευή --------

Πότε βγήκε αυτή η απόφαση; το υπουργείο φαντάζομαι δεν είναι υποχρεωμένο να την λάβει υπόψιν.. Πάντως καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158527
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.