*

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;  (Αναγνώστηκε 61206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 06:14:12 μμ »
 Είμαι πολύ λίγο στις σχολικές αίθουσες κι ήδη έχω πρόβλημα με το λαιμό μου , γιατί αν και δεν "μπηζω τις φωνές" πρέπει να μιλάω πολύ δυνατά ώστε να μ ακουει κι ο τελευταίος σε μια τάξη με 25-30 παιδιά δίπλα στο δρόμο !
Κάθε μέρα με πονάει πολύ κι έχω αρχίσει να προβληματίζομαι σοβαρά .
Εσεις πώς τ αντιμετωπίζετε ? πόσο θα θελα ένα μικρόφωνο  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:54 »

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 06:43:53 μμ »
Kαλησπέρα ειμαι νηπιαγωγός και έχω το ίδιο πρόβλημα , λαρυγγίτιδα  οι καραμέλες για το λαιμό βοηθάνε απο το φαρμακείο .

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 06:54:59 μμ »
Δεν χρειάζεται νομίζω μικρόφωνο, ούτε να συνεχίσεις με φωνές γιατι στο τέλος θα καταστρέψεις τις φωνητικές σου χορδές.Σοβαρά μιλάω μπορεις να πάθεις ζημια.Ωστόσο προσπάθησε να κρατάς σταθερό τον τόνο της  φωνή σου μήπως και αναγκαστουν απο μόνα τους ,για να σε ακούσουν να σταματήσουν τηνφασαρία.αν κάνουν φασαρίαΑν υπάρχουν και παιδιά που ενδιαφέρονται, που σίγουρα θα υπάρχουν, θα δεις οτι απο μόνα τους θα προσπαθήσουν να επιβάλλουντην τάξη.Εκτος αν δεν σε ακούν λόγο φασαρίας απο τον δρόμο.Τότε πρέπει να βρεις μια φόρμουλα στην διάταξη των θρανίων ώστε να είναι οσο το δυνατό πιο κοντά σου

Εγω παρόλο που μιλάω δυνατά κάθε Σεπτέμβριο τσιμπυσα και απο μιαΛαρυγγίτιδα-Φαρυγγίτιδα και ήμουνα με αντοιβιώσεις.Τώρα κάνω αυτό που σου είπα, αλλά βάζω και κάπου κάπου όταν χρειαστεί φωνή.
Οχι όμως συνέχεια γιατι και αυτά θα πουν ας φωνάζει,έτσι κάνει και στο τέλος ισως κάνουν και χειρότερα

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 07:22:37 μμ »
Σταματας να φωνάζεις. Κι εγώ έχω τέτοια ευαισθησία με το λαιμό μου (όπως και πολλοί συνάδελφοι).Έτσι την πάτησα λοιπόν πάλι τον Σεπτέμβριο και έτρεχα σε ωρυλά.Μέχρι που μου είπε να μην κάνω άλλο παλικαριές και βλακείες γιατί μπορεί να αποκτήσω πολύ σοβαρό πρόβλημα για μια ζωή. Έμεινα 1.5 βδομάδα χωρίς να μιλάω και είχα φοβηθεί παρα πολύ. Δεν αξίζει, πίστεψέ με. Πρέπει να προστατέψεις τη φωνή σου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα που θέλεις να φωνάζεις στην αίθουσα για να σε ακούνε όλοι αλλά δεν πάει έτσι. Πάντως εγώ όταν το έπαθα αυτό πάλι το Σεπτέμβριο, μέχρι να αισθανθώ τελείως καλά, έτρωγα καραμέλες και εξηγήθηκα στα παιδιά οτι έχω σοβαρό πρόβλημα και δεν πρέπει να φωνάζω. Με βοήθησαν μόνοι τους πολυ. Και όταν ξέφευγαν πάλι κανα δυο, τους θύμιζα οτι έχω πρόβλημα λαιμού και τους έφερνα στο φιλότιμο. Άλλωστε αν όλοι είναι ήσυχοι, τότε σε ακούει και το παιδί στο τελευταίο θρανίο κι ας μην ξεφωνίζεις εσύ. Καλή τύχη και να προσέχεις πολύ με τη φωνή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:54 »

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 07:27:43 μμ »
Αυτό είναι όντως ένα μεγάλο πρόβλημα.
Εγώ ξεκίνησα από το Σεπτέμβρη μαθήματα ορθοφωνίας και με έχει βοηθήσει πολύ. Έμαθα να μιλάω πιο δυνατά, χωρίς να κουράζομαι και διάφορες άλλες τεχνικές ενδυνάμωσης φωνής. Το Γενάρη θα παρακολουθήσω και ένα ειδικό σεμινάριο για τη σωστή τοποθέτηση της φωνής.
Πάντως,στην αρχή φώναζα και εγώ, τώρα το΄χω σταματήσει, γιατί κατάλαβα ότι πάντα οι μαθητές μπορούν πιο δυνατά από σένα. Απλώς, τους κοιτάζω επίμονα ή τους απειλώ ότι αν δεν σωφρονιστούν θα τους κατεβάσω στο γραφείο. Άλλες φορές, πάλι δε μιλάω καθόλου και περιμένω να σταματήσουν. Πίστεψε μετά από λίγα λίγα λεπτά σταματούν και τότε ξεκινάω και εγώ το μάθημα.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 08:03:52 μμ »
Πολύποδας στις φωνητικές χορδές...Δεν είναι τυχαίο ότι είναι η πιο διαδεδομένη ασθένεια στους εκπαιδευτικούς!!! :P (δεν κάνω πλάκα, έχουν γίνει μελέτες πάνω σε αυτό και το έχω διαβάσει σε ιατρικό περιοδικό)
Προσπάθησε όσο μπορείς να μιλάς σχετικά σιγά, τα παιδιά θα σε "ακολουθήσουν"! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 08:16:27 μμ »
Κάθε μέρα φεύγω με μια βραχνάδα από το σχολείο. Αν και συνειδητοποίησα ότι πιο γρήγορα επανέρχονται σε τάξη όταν σταματάω εντελώς να μιλάω. Αφού σιωπήσουν σε δευτερόλεπτα όλοι, συνεχίζω το μάθημα. (όταν δεν πιάσει αυτό, βγάζω μια φωνή, ιαχή, αλαλαγμό να το πω και σταματάνε οριστικά! ;D)
All in all it's just another brick in the wall...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 09:14:13 μμ »
Αποφευγω τις τσιριδες. Δεν νομιζω οτι βοηθαν ουτως ή αλλως. Οταν μιλας κανονικα δεν φωναζουν παραπανω απο σενα. Οταν αυξανεται η ενταση της φωνης μου αποτομα τοτε εχω παρατηρησει οτι κλεινει.
Αντι να φωναζω, βρηκα κατι αλλο (σε παιδια δημοτικου) σηκωνω το χερι μου, οποτε ξερουν οτι πρεπει να σταματησου. Κι επισης λεω 'Με το τρια, εχετε σταματησει... 1, 2, 21/2.... 3.' Παντα πιανει. ;)

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 10:10:46 μμ »
Eχω σοβαρό πρόβλημα.Αν κάποιος μπόρεί να με ενημερώσει για το που γίνονται μαθήματα ορθοφονίας θα του ήμουν υπόχρεη.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:20:56 πμ »
Όλες οι προτάσεις είναι πολυ ενδιαφέρουσες  :) Ευχαριστώ.
Θα προσπαθήσω να αποφύγω, πάση θυσία, την επισκεψη στον ωρυλά !
Άλλωστε εδώ τα κατάφερα και δεν πήγα στον ψυχίατρο όταν διαπίστωσα ότι όλες οι τάξεις μου είναι μόνο 17χρονα αγόρια  :)

Αν έχετε κι άλλες προτάσεις ανυπομονώ να τις ακούσω και να τις εφαρμόσω !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:32:02 πμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:55:09 πμ »
Λόγω ειδικότητας χρησιμοποιώ και σφυρίχτρα. Κάποιοι λένε ότι είναι αντιπαιδαγωγική, είναι όμως σωτήριο εργαλείο.

Δοκιμάστε τη....χιχιχιχι :P
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 04:47:02 μμ »
τη βλακεια να φωναζω στην ταξη την εκανα τα δυο πρωτα χρονια και κατα το νοεμβριο παθαινα φαρυγγιτιδα.Ε,μετα εβαλα μυαλο,δεν θ' αρρωστησουμε κιολας για τα παιδια.Μια συναδελφος ειχε κανει οζους στο λαιμο κια ταλαιπωρουνταν οποτε φροντισα μετα να μην το παθω κι εγω.Εχω ακουσει για τα μαθηματα ορθοφωνιας οτι βοηθανε(ηδη καποιος εγραψε οτι κανει) αλλα ευτυχως απο τοτε εχω πιο ησυχους μαθητες και δεν χρειαστηκε να κανω κατι :)

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 06:19:15 μμ »
πρώτη μέρα στο σχολείο σήμερα και να σου ο πονόλαιμος. Από πέρσι σκέφτηκα να κάνω μαθήματα σωστής τοποθέτησης της φωνής, αλλά δεν ήξερα πού να απευθυνθώ. Σε λογοθεραπευτή ίσως; Όποιος έχει παρακολουθήσει, ας μας πει, γιατί απ' ό,τι βλέπω είμαστε πολλοί που ενδιαφερόμαστε. :-X
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 06:38:59 μμ »
Συνάδελφοι, και εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα. Αν δε βάλω τις φωνές μία μέρα θα είμαι ευτυχισμένη. Δεν είναι βέβαια και η πιο αποτελεσματική λύση, υπάρχει και το χτύπημα της έδρας. Πείτε οι παλιοί και έμπειροι άλλον τρόπο. Η σφυρίχτρα καλή ιδέα, αλλά πολύ φοβάμαι πως θα φέρουν και οι μαθητές και θα κάνουμε ωραία χορωδία.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.19 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.