*

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;  (Αναγνώστηκε 61551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 06:39:49 μμ »
Συνάδελφοι, εγώ πήγα σε ένα ωδείο συνοικιακό και εξήγησα στον υπεύθυνο τι ακριβώς θέλω:

είμαι εκπαιδευτικός και θέλω να βελτιώσω την άρθρωση, το ηχόχρωμα της φωνής μου και να μιλάω πολύ χωρίς να κουράζομαι.
Έτσι, ξεκίνησα με την καθηγήτρια φωνητικής του συγκεκριμένου ωδείου διάφορες ασκήσεις.
Απευθυνθείτε λοιπόν στο πιο κοντινό ωδείο, που έχετε.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:14 »

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 06:57:08 μμ »
Ego xrhsimopoio ta teleytaia xronia kati mikra masomena diskia apo to farmakeio ta lyso6 (lysosix). Moy ta eixe systisei mia palia synadelfos kai o giatros moy eixe symfonisei. Me tis protes enoxliseis 3-4 tetoia tin imera kai fysika prosoxi se oti proeipan kai alloi synadelfoi. Den exo xanapathei faryggitides apo tote. Rotiste omos kai ton giatro sas. Isos na min einai katallila gia oles tis periptoseis. A! kai pote Halls, epeidi 'drosizoun' to laimo, otan meta anapneoume dimiourgoune xeirotero provlima.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:20:54 πμ »
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το αντιμετωπίζω με Strepsils. Έχω παρατηρήσει, όμως, ότι όσο πιο δυνατά φωνάζεις τόσο φωνάζουν και τα παιδιά. Αν χαμηλώσεις τον τόνο της φωνής σου στο επίπεδο που εσύ θέλεις και τους αφήσεις αυτούς να συνεχίζουν να φωνάζουν, κάποια στιγμή θα σταματήσουν από μόνοι τους. Ειδικά αν τους τονίσεις ότι εσύ έτσι θα μιλάς κι όποιος ακούσει άκουσε, τότε σίγουρα θα ησυχάσουν. Μιλάω για περιπτώσεις όπου και τα παιδιά κάνουν φασαρία. ;)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 01:26:43 πμ »
Συνάδελφοι, εγώ πήγα σε ένα ωδείο συνοικιακό και εξήγησα στον υπεύθυνο τι ακριβώς θέλω:

είμαι εκπαιδευτικός και θέλω να βελτιώσω την άρθρωση, το ηχόχρωμα της φωνής μου και να μιλάω πολύ χωρίς να κουράζομαι.
Έτσι, ξεκίνησα με την καθηγήτρια φωνητικής του συγκεκριμένου ωδείου διάφορες ασκήσεις.
Απευθυνθείτε λοιπόν στο πιο κοντινό ωδείο, που έχετε.

Ναι, αλλά πόσο κοστίζει αυτό; Εσένα πόσο σου παίρνουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:14 »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 05:38:57 πμ »
Αν κάποιος κάνει μάθημα σε δημοτικό, δεν έχω ιδέα πώς μπορεί να κάνει τους μικρούς σατανάδες :-) να μη μιλάνε. Αλλά στο γυμνάσιο και στο λύκειο, πιστεύω ότι εξαρτάται απόλυτα από μας το πόσο θα φωνάζουμε. Στα πρώτα χρόνια διδασκαλίας μου δεν γινόταν να μη φωνάζω. Έπρεπε να δείξω ποιος κάνει κουμάντο στην τάξη. Τώρα, 8 χρόνια μετά, οι μαθητές συνήθως καταλαβαίνουν ότι δεν τους παίρνει και δε χρειάζεται να φωνάζω (όχι οτι δε φωνάζω καθόλου). Και σε τελική ανάλυση, αν συνεχίζουν να το παίζουν μάγκες (ή μάγκισες), τους δείχνω την πόρτα :-).

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 06:28:13 πμ »
Ως κόρη καθηγήτριας, θέλω να παρατηρήσω ότι υπάρχουν μερικοί καθηγητές, οι οποίοι δυστυχώς αποκτούν τη συνήθεια να φωνάζουν και όταν είναι έξω από την τάξη. 25 χρόνια τώρα, η μαμά μου συμπεριφέρεται σε όλο τον κόσμο, ανεξαιρέτως, ως εάν ήταν κουφοί!  ;D

Εγώ πάλι (ως ωρομίσθια βέβαια) αντιμετωπίζω το αντίθετο πρόβλημα, μάλλον ως αντίδραση. Συνέχεια μου λένε τα παιδιά ότι μιλάω πολύ σιγά και δεν με ακούνε. Οπότε μάλλον κάνουν περισσότερη ησυχία!  :P Τι να σας πω, ίσως να είναι και αυτό μια λύση!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:04:18 μμ »
Σήμερα είχα (μεταξύ άλλων) και στο Β2 (Γυμνάσιο) όπου οι περισσότεροι καθηγητές ξελαρυγγιαζόμαστε σε κάθε μάθημα.
Ξόδεψα 2 λεπτά για να τους ενημερώσω ότι από σήμερα τέλος το "έξω-απουσιά-το ξεχνάμε" και ισχύει το "έξω-απουσία-σύλλογος καθηγητών".

Πρώτη φορά που έκανα μάθημα λες και ήμουνα στο Μέγαρο Μουσικής!
Προς στιγμήν εξεπλάγην τόσο πολύ που μου ήρθε να τραγουδήσω!
Και μάλιστα, τα παιδιά δεν ήταν μαζεμένα από το φόβο, όπως περίμενα, αλλά συμμετείχαν και λύσαμε μαζί ένα σωρό ασκήσεις.

Τελικά, καλά τα λένε τα βιβλία : Τα παιδιά περιμένουν από τον εκπαιδευτικό να επιβάλλει την τάξη και να τιμωρήσει κάθε μορφή παραβατικότητας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:30:25 μμ »
Συνάδελφοι, εγώ πήγα σε ένα ωδείο συνοικιακό και εξήγησα στον υπεύθυνο τι ακριβώς θέλω:

είμαι εκπαιδευτικός και θέλω να βελτιώσω την άρθρωση, το ηχόχρωμα της φωνής μου και να μιλάω πολύ χωρίς να κουράζομαι.
Έτσι, ξεκίνησα με την καθηγήτρια φωνητικής του συγκεκριμένου ωδείου διάφορες ασκήσεις.
Απευθυνθείτε λοιπόν στο πιο κοντινό ωδείο, που έχετε.

Ναι, αλλά πόσο κοστίζει αυτό; Εσένα πόσο σου παίρνουν;
Δεν είναι πολύ ακριβό, αν αυτό νομίζεις. Δυο φορές την εβδομάδα και δίνω 80 ευρώ το μήνα, δηλαδή 10ευρώ το μάθημα.
Προτιμώ να μου τα φάει κάποιος καθηγητής και να είναι δική μου επιλογή και να το διασκεδάζω κιόλας (γιατί και τα τραγουδάκια μας τα λέμε, γιατί το τραγούδι βοηθάει αρκετά) παρά οι γιατροί και τα φάρμακα!
Στην ουσία μαθαίνεις να γυμνάζεις και να χρησιμοποιείς σωστά τη φωνή σου, που είναι ένα από τα πιο σημαντικά εργαλεία της δουλειάς μας. Γι΄αυτό και μόνο το λόγο (εκτός και από την υγεία) αξίζει πολύ να το κάνεις.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 03:02:24 μμ »
Είμαι πολύ λίγο στις σχολικές αίθουσες κι ήδη έχω πρόβλημα με το λαιμό μου , γιατί αν και δεν "μπηζω τις φωνές" πρέπει να μιλάω πολύ δυνατά ώστε να μ ακουει κι ο τελευταίος σε μια τάξη με 25-30 παιδιά δίπλα στο δρόμο !
Κάθε μέρα με πονάει πολύ κι έχω αρχίσει να προβληματίζομαι σοβαρά .
Εσεις πώς τ αντιμετωπίζετε ? πόσο θα θελα ένα μικρόφωνο  :(

Όλοι το έχουμα πάθει ! Η συνταγή είναι μία: δε χρειάζεται δυνατή φωνή. Όσο περισσότερο φωνάζεις, τόσο περισσότερη φασαρία γίνεται. Μίλα πολύ σιγά και θα δεις ότι σε προσέχουν περισσότερο. Μόνο σε αναγκαίες περιπτώσεις να υψώνεις τη φωνή σου.Και όταν η τάξη είναι ανήσυχη , να τους υπαγορεύεις δυο λεπτά με χαμηλή φωνή και μετά συνέχισε. Το προτείνω και στις συναδέλφους του σχολείου που έχουν δυσκολίες και μένουν έκπληκτες για το πως ηρεμούν οι μαθητές.
 Τώρα , αν ο θόρυβος είναι μόνο από το δρόμο , να απαιτήσετε όλοι να αλλάξουν τζάμια. Αλλιώς να μη μπείτε δυο μέρες καθόλου στην τάξη. Μην ακούτε τους διευθυντές , αν εκείνοι αδιαφορούν .Ας προσέξουν και λίγο τους δασκάλους! Δε θα πάθουν τίποτα. Πώς αλλού τα δίνουν και όταν είναι για τις καλύτερες συνθήκες του δασκάλου γκρινιάζουν.
  Αυτά και προσοχή στη φωνή σου. Είναι η περιουσία σου , μην το ξεχνάς.
 Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 04:03:17 μμ »
Συνάδελφοι, οι φαρυγγίτιδες, ως γνωστόν, είναι το κύριο πρόβλημα του κλάδου μας.Θα ήθελα να ρωτήσω πώς τις αντιμετωπίζετε.Γιατί αυτό που συνιστούν οι γιατροί, δηλαδή αφωνία, είναι κάτι ανεφάρμοστο και μόνο εμείς οι εκπαιδευτικοί μπορούμε να το κατανοήσουμε.
Έδω και αρκετά χρόνια παθαίνω φαρυγγίτιδα μια φορά το χρόνο, τουλάχιστον, όμως φέτος παρά τα φάρμακα που πήρα, τις γαργάρες, τα ζεστά που ήπια, εδω και 2 μήνες υποφέρω από φαρυγγίτιδα.Ακόμη και οι γιατροί σήκωσαν τα χέρια ψηλα!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:16:55 μμ »
Έχω φίλο στον οποίο η λαρυγγίτιδα πλέον είναι χρόνια. Η φωνή του έχει βαρύνει και έχει και άλλες πολλές συνέπειες. Διάβασε λίγο πχ εδώ http://www.myworld.gr/site/content.php?sel=209&artid=9646 Μια συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, είναι στο μάθημα να μιλάς κανονικά, χωρίς να φωνάζεις. Έχει περισσότερα πλεονεκτήματα, μιας και όταν φωνάζεις πολλά παιδιά, μιλάνε "πάνω στην φωνή" σου και δεν το καταλαβαίνεις, με αποτέλεσμα να δημιουργείτε βαβούρα. Όταν μιλάς χαμηλά θα σε βοηθήσει να έχεις τον έλεγχο της τάξης και δεν θα χρειαστεί να ξελαρυγγιάζεσαι. Προσπάθησε το και πες μου το αποτέλεσμα. Περαστικά σου.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:32:26 μμ »
Ακόμα κι αν δεν φωνάζεις (που είναι ό,τι χειρότερο για τις φωνητικές χορδές), εφόσον μιλάς πολύ μέσα στην τάξη, είναι επόμενο ότι θα σε πιάνει φαρυγγίτιδα. Όσο είσαι στο σχολείο καλό είναι να πίνεις όσο το δυνατόν πιο συχνά υγρά, για να μην ξεραίνεται ο λαιμός. Μετά από κάθε ώρα μαθήματος δοκίμασε να πίνεις λίγο νερό. Θα δεις ότι θα νιώθεις καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:34:02 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:52:28 μμ »
Περαστικά σου. Να σου πω ότι είμαι φωνακλού, οπότε αυτό που περιγράφεις ήταν ο μόνιμος εφιάλτης μου τα πρώτα χρόνια. Τώρα εφαρμόζω τα εξής:


1.Πριν μπω στην τάξη το πρωί τρώω μια καραμέλα για το λαιμό (μου αρέσουν οι Halls Breazers που είναι και σχετικά ήπιες
2.Έμαθα να μιλάω από την κοιλιά (χρησιμοποιώντας το διάφραγμα, κάνεις και τσάμπα κοιλιακούς έτσι χωρίς να τρέχεις στα γυμναστήρια)
3.Κάθε τόσο ρίχνω από μόνη μου την ένταση της φωνής μου και προσπαθώ όσο γίνεται να μιλάω χαμηλόφωνα, όπως σου είπαν και πιο πριν
4.Το σκέπτομαι δυο φορές πριν γκαρίξω. Πλέον έχω αρχίσει να πηγαίνω δίπλα το παιδί που με προβληματίζει και πολλές φορές δε χρειάζεται καν να μιλήσω
5.Δοκίμασε κανένα χλιαρό αφέψημα μεταξύ των μαθημάτων και ιδανικό είναι χλιαρό νερό με λεμόνι και μέλι
6.Όποτε δε χρειάζεται μη μιλάς!!! (Ο φίλος μου το έχει εκτιμήσει δεόντως το τελευταίο)

Καλό κουράγιο. Πες μας πώς τα πας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 07:31:01 μμ »
Ζεστα δεν κανει να πινεις ,η φλεγμονη δεν θελει ζεστα ,φυσικα αφθονα υγρα, χλιαρα προς κρυα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159644
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.