*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:27:43 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,

Επειδή είναι τελευταία μέρα σήμερα για αιτήσεις στο ΕΑΠ, ας μου πει κάποιος αν ξέρει για τιο μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση: Δεν μπορεί να το παρακολουθήσει κάποιος με "μη καθηγητικο" πτυχίο; Πέρυσι δε νομίζω ότι ήταν έτσι.  ???

Παραθέτω τις προϋποθέσεις εισαγωγής. Εγώ που είμαι ΠΕ19 από Τμήμα Ηλ/γων Μηχ/κών ΕΜΠ βλέπω ότι δεν περιλαμβάνεται η σχολή μου (χωρίς να έχει κάποιος ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ);
Δηλαδή για όσους δεν έχουμε σπουδάσει παιδαγωγικά δεν υπάρχει κάποιο σχετικό πρόγραμμα στο ΕΑΠ; Έστω προπτυχιακό; Για πείτε μου αν ξέρετε, γιατί είμαι βέβαιη ότι πέρυσι περιλαμβανόταν η σχολή μου (είχα κάνει αίτηση, το είχα ψάξει). Εκτός αν έκανα λάθος πέρυσι!  :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Γιούλα

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (από το http://www.eap.gr/eisagogi_2008_2009/requirements/requirements.htm)

Προσφερόμενες θέσεις: 350

Γίνονται δεκτοί:   

α) Απόφοιτοι Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι. οι οποίοι έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς (έχουν περάσει και τις τελικές εξετάσεις) μια ή περισσότερες Θ.Ε. στο πλαίσιο των προγραμμάτων του Ε.Α.Π. που οδηγούσαν σε Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακής Επιμόρφωσης και απόφοιτοι των Τμημάτων Προπτυχιακών Σπουδών του Ε.Α.Π. Προηγούνται όσοι συμπλήρωσαν 3 Θ.Ε., έπονται όσοι συμπλήρωσαν 2, ακολουθούν όσοι συμπλήρωσαν 1 Θ.Ε. και οι απόφοιτοι των Τμημάτων Προπτυχιακών Σπουδών του Ε.Α.Π. Εφόσον ο αριθμός των ενδιαφερόμενων σε κάποια κατηγορία είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των θέσεων που έχουν απομείνει, μεταξύ των υποψηφίων της ίδιας κατηγορίας διεξάγεται κλήρωση.

Προσφερόμενες θέσεις για την κατηγορία (α): 100

β) Απόφοιτοι Πανεπιστημίων των Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών, Προσχολικής Ηλικίας και Ειδικής Αγωγής, Ελληνικής Φιλολογίας, Αγγλικής Φιλολογίας, Γαλλικής Φιλολογίας, Γερμανικής Φιλολογίας, Ιταλικής Φιλολογίας, Ισπανικής Φιλολογίας, Φιλοσοφίας, Ιστορίας, Αρχαιολογίας, Θεολογίας, Ψυχολογίας, των Τμημάτων Μαθηματικών, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Γεωλογίας, Φυσιογνωστικών, Θεατρολογίας, Μουσικολογίας, Καλών Τεχνών, Πληροφορικής, Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Πολιτικής και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Οικονομικών Επιστημών, Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Γεωγραφίας, Οικιακής Οικονομίας, Τμημάτων Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.).

γ) Απόφοιτοι Τμημάτων Πανεπιστημίων άλλων ειδικοτήτων που είναι και κάτοχοι πτυχίων ΣΕΛΕΤΕ ή ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ καθώς και κάτοχοι πτυχίων ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ (ΑΣΠΑΙΤΕ).

Προσφερόμενες θέσεις  για τις κατηγορίες (β) και (γ): 250

Οι υποψήφιοι των κατηγοριών (β) και (γ) θα πρέπει να έχουν αποκτήσει το πτυχίο τους τουλάχιστον 5 έτη πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων.

Στην περίπτωση που δεν καλύπτεται το προσφερόμενο ποσοστό θέσεων κάθε κατηγορίας από υποψηφίους της κατηγορίας αυτής, το ποσοστό αυτό θα καλύπτεται από τους υποψηφίους της άλλης κατηγορίας με τήρηση αυστηρής σειράς προτεραιότητας.

Η γνώση μιας ξένης γλώσσας, πρωτίστως της Αγγλικής, αποδεικνυόμενη με την υποβολή ανάλογων δικαιολογητικών, είναι απαραίτητη για την παρακολούθηση του προγράμματος.

Σημείωση:

Όπου στα προηγούμενα γίνεται αναφορά σε:

α.  Πτυχιούχους Τμημάτων Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι., εννοούνται οι πτυχιούχοι τμημάτων ελληνικών Πανεπιστημίων ή A.Τ.Ε.Ι. και οι  έχοντες ισότιμους και αντίστοιχους τίτλους της αλλοδαπής αναγνωρισμένους από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. ή το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ή το Ι.Τ.Ε. αντίστοιχα. 

β. Πτυχιούχους Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι., εννοούνται οι πτυχιούχοι ελληνικών Πανεπιστημίων ή A.Τ.Ε.Ι. και οι  έχοντες ισότιμους τίτλους της αλλοδαπής αναγνωρισμένους από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. (ή το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.)  ή το Ι.Τ.Ε. αντίστοιχα. 

 

Με τον όρο δε Πανεπιστήμια εννοούμε Πανεπιστημιακές Σχολές, Πολυτεχνεία και την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών.
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 04:22:00 μμ »
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (αν και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ). Παρόλο που είμαι διορισμένος εκπαιδευτικός ΠΕ20 δεν μπορώ να κάνω αίτηση στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό!!! Κρίμα... Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για εμάς που θέλουμε λίγη περισσότερη "κατάρτιση" σε παιδαγωγικά θέματα... :'( :'( :'( Μήπως πρέπει να αλλάξουν οι προϋποθέσεις?
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 09:32:04 πμ »
Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξουν τις κάποιες από τις προυποθέσεις. Όλοι ΠΕ20 δεν μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση πράγμα που συμβαίνει όχι μόνο στο ανοιχτό αλλά και σε άλλα μεταπτυχιακά. Είναι άδικο να θέλει κάποιος να καταρτιστεί για να είναι καλύτερος στη δουλειά του και να μη του δίνεται αυτό το δικαίωμα..

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 03:22:20 μμ »
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (αν και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ). Παρόλο που είμαι διορισμένος εκπαιδευτικός ΠΕ20 δεν μπορώ να κάνω αίτηση στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό!!! Κρίμα... Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για εμάς που θέλουμε λίγη περισσότερη "κατάρτιση" σε παιδαγωγικά θέματα... :'( :'( :'( Μήπως πρέπει να αλλάξουν οι προϋποθέσεις?



Από που προκύπτει ότι το τμήμα "Σπουδές στην εκπαίδευση" του ΕΑΠ παρέχει κατάρτιση σε παιδαγωγικά θέματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 07:58:01 μμ »
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (αν και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ). Παρόλο που είμαι διορισμένος εκπαιδευτικός ΠΕ20 δεν μπορώ να κάνω αίτηση στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό!!! Κρίμα... Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για εμάς που θέλουμε λίγη περισσότερη "κατάρτιση" σε παιδαγωγικά θέματα... :'( :'( :'( Μήπως πρέπει να αλλάξουν οι προϋποθέσεις?



Από που προκύπτει ότι το τμήμα "Σπουδές στην εκπαίδευση" του ΕΑΠ παρέχει κατάρτιση σε παιδαγωγικά θέματα;

Από το σκοπό του προγράμματος...

....Σκοπός - Περιγραφή 
Σκοπός του προγράμματος είναι η παροχή εξειδικευμένων παιδαγωγικών γνώσεων κατ’ αρχήν σε εκπαιδευτικούς και των δύο βαθμίδων (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια) και σε όλους τους αποφοίτους AEI και TEI που απασχολούνται ή πρόκειται να απασχοληθούν στην εκπαίδευση...
 
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2008, 02:05:36 μμ »
Πότε είναι οι επόμενες αιτήσεις για μεταπτυχιακά του ΕΑΠ;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2008, 02:12:53 μμ »
Πότε είναι οι επόμενες αιτήσεις για μεταπτυχιακά του ΕΑΠ;
Οι αιτήσεις θα είναι από Νοέμβριο ως μέσα Δεκέμβρη περίπου!Θα είναι για το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 (αφού για το 2008-2009 έχει ήδη γίνει η επιλογή!)!

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2008, 02:13:55 μμ »
Εχει ψαρωσει ΟΛΟΣ ο κοσμος (ΜΕΤΑΞΥ αυτων και εγω) και καναμε αβερτα αιτησεις στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ (ακομα τουλαχιστον)! Τωρα αν το πολεμησουν και καταφερουν να δωσει καποια στιγμη αλλο.
Οσοι ΔΕΝ ειναι στο μητρωο του ΕΚΕΠΙΣ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ στο κοπο να κανουν αιτησεις να εισαχθουν γιατι εκτος απο το οτι σου επιτρεπει να κανεις αιτηση στο Μαστερ αυτο (ειτε σε παρουν ειτε οχι), σου δινει τη δυνατοτητα να αυξησεις κατα πολυ το εισοδημα σου (αν εχεις ορεξη να δουλεψεις λιγο παραπανω απο 3,4 ωρες τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 01:53:48 μμ »
Γνωρίζεις κανείς για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ "Σπουδές στην εκπαίδευση"? Ποια είναι η άποψή σας?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 10:17:31 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:07:47 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=14838.0

κ θα βρεις τις απαντήσεις σου.

Ξεκινάω το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό τον άλλο μήνα .Διάβασε τα παραπανω posts κ αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι ακόμη,εδώ είμαστε.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:53:16 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:59:34 μμ »
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν αποκτήσει το πτυχίο τους τουλάχιστον 5 έτη πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 03:44:58 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=14838.0

κ θα βρεις τις απαντήσεις σου.

Ξεκινάω το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό τον άλλο μήνα .Διάβασε τα παραπανω posts κ αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι ακόμη,εδώ είμαστε.


Σε ποια πόλη?Γιατί κι εγώ ξεκινάω και ρωτάω τώρα για να δω αν υπάρχουν άτομα που το έχουν τελειώσει ή το έχουν ξεκινήσει και έχουν εμπειρίες.Έχω δηλώσει την ΕΚΠ60 για αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2009, 03:48:56 μμ από kalliopi »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 03:46:00 μμ »
Γνωρίζεις κανείς για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ "Σπουδές στην εκπαίδευση"? Ποια είναι η άποψή σας?

πολύ καλή, αξίζει τον κόπο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.