*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157290 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 09:01:16 πμ »
aragon, εφόσον είσαι στην εκπαίδευση μπορείς να κάνεις άνετα αυτό το μεταπτυχιακό. Μην το αφήσεις σε καμία περίπτωση. Η ενότητα ΕΚΠ51 έχει άμεση σχέση με την εκπαίδευση, άλλωστε σχεδόν όλοι οι φοιτητές σε αυτό είναι εκπαιδευτικοί (και κυρίως φιλόλογοι!!!!). 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 09:45:36 πμ »
Και εγώ στους εισαχθέντες! Για την εκπαιδευτική έρευνα ρώτησα και εγώ, γιατί έχω και άλλο μεταπτυχιακό και έχω ξαναδιδαχθεί, αλλά τζίφος, υποχρεωτικό στο 1ο τετράμηνο.

Φοιτητές-απόφοιτοι παρακολουθούν να μας δώσουν πληροφορίες;
Θέλω να το πάρω όσο πιο χαλαρά γίνεται, για οικογενειακούς λόγους. Σκέφτομαι λοιπόν να εξαντλήσω τις δυνατότητες διακοπής σπουδών, και να δηλώνω χρονιά παρά χρονιά θεματική ενότητα. Πόσο εφικτό θα είναι να βρίσκω υλικό για μελέτη τη χρονιά διακοπής ώστε να προετοιμάζομαι για την επόμενη; Και ως τώρα αν ξέρετε υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στην ύλη που διδάσκεται από χρονιά σε χρονιά; Οι καθηγητές είναι συνεννοήσιμοι, ώστε να προσφέρουν βοήθεια σε τέτοιες περιπτώσεις (π.χ. να προσφέρουν προκαταβολικά υλικό, ή να προειδοποιήσουν αν θα κάνουν σημαντικές αλλαγές; (λίγες αλλαγές δεν με πειράζουν εννοείται, αλλά μην είναι τελείως άσχετα αυτά που θα διαβάσω!)

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 10:02:46 πμ »
elia είσαι φιλόλογος;

Αποσυνδεδεμένος tania17

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 05:12:42 μμ »
Labros μακάρι να είμαστε τυχεροί... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 06:25:49 μμ »
Όχι, πληροφορικός

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 07:08:12 μμ »
Υπάρχει κάποιος φιλόλογος  που να παρακολουθεί το μεταπτυχιακό και να μας διαφωτίσει για το ποιες ενότητες να προτιμήσουμε; Επίσης, ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, όποιος ξέρει. Διενεργούνται εξετάσεις στην Αθήνα ή το μεταπτυχιακό είναι αποκλειστικά μέσω εργασιών;

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 10:13:31 μμ »
Επίσης ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Συνολικά τα χρήματα πόσα είναι; 3500Ε;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 11:46:06 πμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Το κόστος του μεταπτυχιακού είναι πράγματι 3500 ευρώ (4 θεματικές+διπλωματική Χ 700 ευρώ).
Η εκπαιδευτική έρευνα στην πράξη (ΕΚΠ 51) είναι υποχρεωτική εισαγωγική, είναι πράγματι απαιτητική και δύσκολα συνδυάζεται με δεύτερη, ωστόσο αρκετοί το τολμούν και τα καταφέρνουν, αρκεί να έχει κανείς πολύ χρόνο να διαθέσει... αν δεν υπάρχει πολύς χρόνος διαθέσιμος, θα συνιστούσα να την πάρει κανείς μόνη της. Για την επιογή των άλλων θεματικών ενοτήτων θα ελεγα να μην επιλέγει κανείς βάσει μόνο του βαθμού δυσκολίας αλλά και του ενδιαφέροντος που παρουσιάζει η κάθε θεματική για τον καθένα. Τέλος, αν κανείς παίρνει τις ενότητες μία ανά έτος, θα τα καταφέρει σίγουρα, έτσι βέβαια το μτπτχ θα βγει σε 5 χρόνια, με 2 ενότητες ανά έτος βγαίνει σε 3 χρόνια αλλά συνδυάζεται δύσκολα με δουλειά, οικογένεια, άλλες υποχρεώσεις κλπ, όχι όμως ότι είναι ακατόρθωτο.
Για κάθε θεματική γίνονται 4 εργασίες και στο τέλος του έτους διενεργούνται γραπτές εξετάσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΑ_2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 12:42:01 πμ »
Συγχαρητήρια σε όσους κληρώθηκαν και καλή επιτυχία στους επιλαχόντες που περιμένουν.. ! Κληρώθηκα και εγώ στην κατηγορία Α, έστειλα τα χαρτιά μου και καλή μας αρχή!!! Εύχομαι να τα λέμε ώστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και να λύνουμε απορίες! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ώστε να διαβάσω για την ΕΚΠ51 από τώρα σιγά σιγά επειδή αγχώνομαι λίγο με την έρευνα και το ύφος των εργασιών. Γνωρίζει κάποιος-α;; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:48:01 πμ »
Κάποιος που το έχει παρακολουθήσει θα μπορούσε να μας πει σε ποιους τομείς αισθάνθηκε μεγαλύτερη εξέλιξη μετά την αποπεράτωση του μεταπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος katia!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #332 στις: Απρίλιος 26, 2015, 09:33:18 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΗΡΑ ΦΕΤΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΕΚΠ51 ΚΑΙ ΕΚΠ64 ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠ 63 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΔΥΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠ60!ΕΙΝΑΙ ΒΑΤΕΣ,ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #333 στις: Απρίλιος 26, 2015, 09:44:07 μμ »
Καλησπέρα katia! Είσαι σίγουρη για την ΕΚΠ60; Πρέπει να είναι με διαφορά η πιο δύσκολη θεματική του ΕΑΠ. Προσωπικά δεν κατάφερα να πάρω πάνω από 6 (που είναι και ο χαμηλότερος βαθμός μου στο ΕΑΠ) σε καμία από τις 4 εργασίες. Αρκετοί συμφοιτητές είχαν βαθμούς κάτω από τη βάση σε εργασίες και υπήρξαν και άτομα που κόπηκαν πριν δώσουν καν εξετάσεις. Το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον, αλλά θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να έχεις κάποιες βάσεις στην Κοινωνιολογία, αλλιώς τρέχεις και δε φτάνεις...

Αποσυνδεδεμένος katia!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 27, 2015, 06:30:30 μμ »
Η αλήθεια είναι πως ψάχνω ΘΕ που να με ενδιαφέρουν, gpapag.... Έχω ακούσει διαφορετικές απόψεις για τη συγκεκριμένη ... Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες;Η 50 ή η 61 ας πούμε;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 27, 2015, 07:22:18 μμ »
Και εγώ με αυτό το κριτήριο την επέλεξα. Όντως είναι ενδιαφέρουσα, απλά θα ήθελα να σε προϊδεάσω για το τι θα βρεις μπροστά σου. Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα http://www.kleidiakaiantikleidia.net/ Για να δεις αν όντως σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, διάβασε κάποια από τα κείμενα (κυρίως Φραγγουδάκη, Ασκούνη, Δραγώνα).

Προσωπικά σε σχέση με τις δικές σου είχα πάρει την Ανοιχτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευση (αρκετά εύκολη - με επικαλύψεις με την εκπαίδευση ενηλίκων, αλλά κάπως εξειδικευμένη - μπορεί να μη σε ενδιαφέρει) και τη Διοίκηση (μέτριας δυσκολίας, πολύ ενδιαφέρουσα για όσους εργάζονται ως εκπαιδευτικοί και σου δίνει αρκετά θέματα για πιθανή Διπλωματική). Τη 2η θα την διάλεγα ξανά με κλειστά μάτια. Από αυτές που αναφέρεις μάλλον θα πήγαινα λόγω ενδιαφέροντος στην ΕΚΠ 50. Δεν έχω προσωπική πείρα από αυτή, απλά έχω ακούσει από συμφοιτητές ότι είχαν συναντήσει αρκετές δυσκολίες.

Μη με παρεξηγείς, που αναφέρομαι συχνά στο επίπεδο δυσκολίας... Δεν πιστεύω ότι πρέπει να παίρνουμε τις "εύκολες" θεματικές για να ξεμπερδέψουμε, απλά ξέρω ότι σχεδόν όλοι οι σπουδαστές στο ΕΑΠ εργάζονται ή/και έχουν οικογένειες και έχουν περιορισμένο ελεύθερο χρόνο και πραγματικά είναι φοβερά δύσκολο να πρέπει να παρακολουθείς παράλληλα δύο "δύσκολες" θεματικές. Να παραδίδεις σχεδόν κάθε βδομάδα εργασία, να πρέπει να είσαι πιστός στο πρόγραμμα μελέτης και στο τέλος να εξετάζεσαι μέσα σε 1-2 εβδομάδες σε ύλη 10+ κλειστών βιβλίων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.