*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ltn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:34:21 μμ »
καλησπερα σας! ειμαι κ εγω στη φαση της διπλωματικης στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο. Εχει μεγαλη σημασια η ειδικοτητα σας και αν ειστε διορισμενοι ή παλευετε με ΑΣΕΠ. Εμενα που ειμαι ΠΕ 34 ιταλικης δεν μου ειπε τιποτα. Μονο η ενοτητα εκπ.ενηλικων με βοηθησε γιατι ειμαι κ στα ΚΕΕ. Επισης, τα παιδαγωγικα μαθηματα δεν εχουν σχεση με τα θεματα ΑΣΕΠ, ειναι η μεταφραση αντιστοιχου αγγλικου μεταπτυχιακου, εκτος ελληνικης πραγματικοτητας. Δυστυχως με απογοητευσε....και δουλεψα πολυ σοβαρα για να το τελειωσω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:59 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 09:39:35 πμ »
Πιστεύω ότι καθετί που διαβάζεις για τον ΑΣΕΠ είναι χρήσιμο.πχ Διαπολιτισμική εκπαίδευση. Κάθε φορά τα θέματα του ΑΣΕΠ σχετίζονται με τους αλλοδαπούς μαθητές και την ένταξή τους στη τάξη.

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:25:14 πμ »
καλησπερα σας! ειμαι κ εγω στη φαση της διπλωματικης στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο. Εχει μεγαλη σημασια η ειδικοτητα σας και αν ειστε διορισμενοι ή παλευετε με ΑΣΕΠ. Εμενα που ειμαι ΠΕ 34 ιταλικης δεν μου ειπε τιποτα. Μονο η ενοτητα εκπ.ενηλικων με βοηθησε γιατι ειμαι κ στα ΚΕΕ. Επισης, τα παιδαγωγικα μαθηματα δεν εχουν σχεση με τα θεματα ΑΣΕΠ, ειναι η μεταφραση αντιστοιχου αγγλικου μεταπτυχιακου, εκτος ελληνικης πραγματικοτητας. Δυστυχως με απογοητευσε....και δουλεψα πολυ σοβαρα για να το τελειωσω
Θα διαφωνήσω,όντας βέβαια άλλη ειδικότητα.Φέτος διορίστηκα μέσω ασεπ κ στο μεταξύ έχω κάνει στο εν λόγω μεταπτ. την εκπ50 που είναι ψυχολογία κ έχει άμεση σχέση με τα παιδαγωγικά.Είναι κάποια πράγματα εξειδικευμένα,εννοείται,αφού είναι μεταπτυχιακό, αλλά παίρνεις τη βασική γνώση που χρειάζεσαι για τα πολλαπλής του ασεπ.Αυτό μαζί με πολύ καλή εξάσκηση σε τεστ πολλαπλής νομίζω ότι μπορεί να οδηγήσει σε πολύ υψηλό score στο ασεπ.Και βέβαι αν κάποιος το έχει τελειώσει παίρνει κ τα τρια μόρια προσαύξηση.Νομίζω Itn ότι στον επόμενο ασεπ θα σε βοηθήσει.Καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:18:42 πμ »
Kαλημέρα σε όλους. Φοιτώ στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ Σπουδές στην Εκπαίδευση και προσφάτως έμαθα ότι δεν παρέχει παιδαγωγική επάρκεια. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι αναγνωρισμένο, δηλαδή σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών δεν δίνει επιπλέον μόρια;

Παρακαλώ όσους φοιτούν στο εν λόγω μεταπτυχιακό να κινητοποιηθούν για να μάθουμε τι γίνεται τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:59 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:29:35 πμ »
Μόρια σε ΑΣΕΠ δίνει νομίζω  :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:35:57 πμ »
Αν δε δίνει μόρια τότε γιατί τους στάζουμε 850€ για κάθε Θεματική Ενότητα; Αν συμβαίνει αυτό είναι μεγάλη απατεωνιά. Εγώ άκουσα ότι δίνει μόρια, αλλά όχι επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:42:48 πμ »
Μα είναι δυνατόν ένα μεταπτυχιακό με τίτλο Σπουδές στη Εκπαίδευση να μη δίνει παιδαγωγική επάρκεια?
Εγώ το θεωρούσα δεδομένο...Τότε σε τι ακριβώς αποσκοπεί?
Δε λέω για την Εκπαίδευση Ενηλίκων που είναι ειδική κατηγορία..

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:59:56 πμ »
αλλο η παιδαγωγικη επαρκεια και αλλο τα μορια μεταπτυχιακου.τα τελευταια σαφως και τα παιρνεις
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 12:00:48 μμ »
Κ εγω παρακολουθώ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ,γνωρίζοντας απο καιρό πως δεν παρέχει παιδαγωγική επάρκεια.

Με εχουν ενημερώσει επίσης πως εχει σταλει επιστολή της Ανεξάρτητης Αρχής του Συνήγορου του Πολίτη ( με ημερομηνία 3/7/2009)  στο Υπουργείο Παιδείας όπου μεταξύ άλλων γίνεται αναφορά κ στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Υπάρχει κ συγκεκριμένο e-mail στο οποίο μπορούμε να γνωστοποιήσουμε το ενδιαφέρον μας ,λεπτομέρειες σε προσωπικό μήνυμα μια κ δεν ανήκω στην συγκεκριμένη ομάδα των φοιτητών που ξεκίνησαν αυτη την προσπάθεια κ σέβομαι τα προσωπικά δεδομένα.

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:25:37 μμ »
Υστερα απο τηλέφωνα σε ΕΑΠ παραδέχτηκαν ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό δεν θεωρείται ούτε παιδαγωγικό ούτε διδακτικής απλά αναγνωρίζεται τυπικά ως ένα μεταπτυχιακό. Οσο για τα τηλέφωνα σε ΥΠεΠΘ και ΑΣΕΠ ο ένας τα ρίχνει στον άλλον. Τελικά κατάλαβα ότι δεν αναγνωρίζεται καθόλου αφού δεν μπορεί ούτε να παρέχει μόρια στην ειδικότητα του κλάδου, πράγμα λογικό. Να μην αναγνωρίζεται όμως ως παιδαγωγικό αν και προσφέρει παιδαγωγικά μαθήματα; ΤΙς προάλλες σε συνάντηση στο ΕΑΠ μια φοιτήτρια με ενημέρωσε για την ελλιειψη παιδαγωγικής επάρκειας. Ο λόγος; Πρόκειται για μεταπτυχιακό που ανήκει στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες και όχι στις Επιστήμες της Αγωγής. Τι να πω πια; Τόσος κόπος και τόσα λεφτά για το τίποτα; ΑΙΣΧΟΣ.................................

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:16:20 μμ »
Τουλάχιστον παίρνεις 2 μόρια στον ασεπ, αφού είναι απο κρατικό ίδρυμα, αντί για 3 που θα έπερνες αν είχε επάρκεια. Την επάρκεια την χρειάζεσαι μόνο αν δεν είσαι απο κλάδο εκπαιδευτικών και σε βοηθάει στο να είσαι πάνω απ' όλους στον πίνακα κατάταξης.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:19:51 μμ »
Τελικά τι ισχύει? Πλησιάζει κ ο καιρός των αιτήσεων κ πολλοι από εμάς ενδιαφερόμαστε . Κ εγώ είμαι ανάμεσα στην ειδικευση αγγλικής κ σε αυτό . Μόρια για ΑΣΕΠ δίνουν όλα τα μεταπτυχιακά ή όχι ?

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 03:17:53 μμ »
Επειδή με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην εκπαίδευση" και προτίθεμαι να κάνω αίτηση θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από εσάς που φοιτάτε ήδη. Συγκεκριμένα:
1) τι πτυχίο Αγγλικών απαιτείται? Lower φτάνει?
2) στη σελίδα του ΕΑΠ λέει ότι απαιτούνται 10 ώρες μελέτης εβδομαδιαίως για 1 ΘΕ. Ισχύει?
3) τι ΘΕ πήρατε? πως σας φάνηκαν? τι όγκο είχε το διδακτικό υλικό?
4) οι εργασίες τι είναι? δώστε κάποιο παράδειγμα.
5) υπάρχει βοήθεια από τους καθηγητές?
6) Γενικά παλεύεται το θέμα ή είναι πολύ δύσκολο?

Να εξηγήσω ότι έχω ήδη διαβάσει ότι γράφει το ΕΑΠ στη σελίδα του και αναζητώ πληροφόρηση από άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία. Επίσης επειδή έχω σπουδάσει φυσικός δεν έχω εμπειρία από Θεωρητικές σπουδές και αναρωτιέμαι αν μπορώ να ανταπεξέλθω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 04:08:28 μμ »
Επειδή με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην εκπαίδευση" και προτίθεμαι να κάνω αίτηση θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από εσάς που φοιτάτε ήδη. Συγκεκριμένα:
1) τι πτυχίο Αγγλικών απαιτείται? Lower φτάνει?
2) στη σελίδα του ΕΑΠ λέει ότι απαιτούνται 10 ώρες μελέτης εβδομαδιαίως για 1 ΘΕ. Ισχύει?
3) τι ΘΕ πήρατε? πως σας φάνηκαν? τι όγκο είχε το διδακτικό υλικό?
4) οι εργασίες τι είναι? δώστε κάποιο παράδειγμα.
5) υπάρχει βοήθεια από τους καθηγητές?
6) Γενικά παλεύεται το θέμα ή είναι πολύ δύσκολο?

Να εξηγήσω ότι έχω ήδη διαβάσει ότι γράφει το ΕΑΠ στη σελίδα του και αναζητώ πληροφόρηση από άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία. Επίσης επειδή έχω σπουδάσει φυσικός δεν έχω εμπειρία από Θεωρητικές σπουδές και αναρωτιέμαι αν μπορώ να ανταπεξέλθω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.
 
 
 
ΠΕ04.01

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.