*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 02:04:12 μμ »
Και εγώ κατηγορία Β, θέση 609

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος stalitsa-d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 02:38:47 μμ »
Παιδια καλησπερα!!εγω κληρωθηκα στην Α κατηγορια!!οποιος εχει παρακολουθησει το μεταπτυχιακο ας μ στελει π. μ για πληροφοριες για τις θεματικες ενοτητες!!ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 08:57:15 μμ »
Καλησπέρα!
Συγχαρητήρια σε όσους κληρώθηκαν.
Έχω μερικές βασικές απορίες που θα ήθελα να μου τις λύσετε όσοι είστε παλαιότεροι και γνωρίζετε.

1) Πέρα από το ποσό που θα δώσουμε τώρα, ουσιαστικά η επόμενη φορά που θα χρειαστεί να καταβάλουμε ποσό θα είναι τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο του 2016 στην τότε επιλογή θεματικών ενοτήτων σωστα?

2) Επίσης, διάβασα κάπου οτι υπάρχει η δυνατότητα αναστολής σπουδών για έως 3 χρόνια. Θα μπορούσε να ισχύσει κάτι τέτοιο και για οικονομικό λόγο??

Συγχωρήστε μου τις αφελείς ερωτήσεις. Ήμουν αποφασισμένη, αλλά τώρα που κληρώθηκα (δεν το περίμενα), θέλω να σιγουρευτώ γιατί κακά τα ψέματα θυσιάζεις χρόνο, χρήμα και διάθεση. Είμαι φιλόλογος και ήθελα πολύ αυτό το μεταπτυχιακό γιατί πιστεύω πως αγγίζει θέματα που δεν γνωρίζουμε. Κατά τη γνώμη μου, ένα μεταπτυχιακό στα αρχαία ή στα λατινικά είναι περιττό αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα. Το ίδιο πιστεύω και για τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Επίσης ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική θέλει γερό στομάχι και μεράκι. Δεν πρέπει να το κάνει κάποιος μόνο και μόνο για τα μόρια. Αυτό όμως το μεταπτυχιακό καλύπτει άλλη γκάμα πιο πρακτικών θεμάτων σχετικών με την εκπαίδευση νομίζω....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2014, 09:29:43 μμ από p@n »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #311 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 09:20:18 μμ »
p@n και εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Είμαι επίσης φιλόλογος, αλλά εγώ το σκέφτομαι και για τα εξ αποστάσεως της κύπρου για γλώσσα και λογοτεχνία. Γενικότερα ποια είναι η γνώμη σου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #312 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 09:47:21 μμ »
Γενικότερα ποια είναι η γνώμη σου;

Κοίταξε, γενικότερα εγώ είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερο να εξελίσσουμε τον εαυτό μας με καινούρια πράγματα. Ως φιλόλογοι θεωρώ ότι έχουμε τον τρόπο (εμπειρία διαβάσματος) και τα μέσα (βιβλιογραφία) να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας σε μαθήματα σχολικά-πανεπιστημιακά από μόνοι μας. Ένα μεταπτυχιακό σε θέματα λειτουργικά και πρακτικά της εκπαίδευσης είναι χρησιμότερο θεωρώ. Όμως δεν θέλω να είμαι απόλυτη. Ο καθένας έχει διαφορετικούς λόγους και ανάγκες και αποφασίζει ανάλογα. Αυτό που αναφέρεις είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό. Ζύγισε ποιο από τα δυο θα σου "δώσει" περισσότερα μακροπρόθεσμα.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #313 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 10:13:07 μμ »
Είσαι διορισμένη η ιδιαίτερα;

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 10:20:49 μμ »
Φροντιστήριο/Ιδιαίτερα, 27 ετών, με απόλυτη επίγνωση ότι δεν θα διοριστώ ποτέ! :) :)

(είναι κάπως αυτά που λέω;;) )

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 10:29:09 μμ »
Και εγώ ιδιαίτερα και ώρες σε φροντιστήρια. Έχω αποκλείσει τον διορισμό. Απλώς προβληματίζομαι για τα μεταπτυχιακά της Κύπρου. Λες να μην είναι απαραίτητα αν δεν ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα ε;

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 02:54:05 μμ »
Συγχαρητήρια για όσους κληρώθηκαν. Εγώ επιτέλους κληρώθηκα αλλά δεν ξέρω τίποτα για τις θεματικές ενότητες, αν κάποιος μπορούσε να μας διαφωτίσει για αρχή καλό θα ήταν πόσε να πάρουμε και περίπου ποια κατεύθυνση να κινηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 04:19:04 μμ »
Συγχαρητήρια. Η πρώτη ενότητα που θα πρέπει να πάρετε είναι η ΕΚΠ51 (Εκπαιδευτική έρευνα στην πράξη) η οποία παρουσιάζεται  ως υποχρεωτική (σε υποχρεώνουν δηλαδή να την επιλέξεις). Δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι από του χρόνου. Πρόκειται για την εκπόνηση έρευνας με στατιστικά στοιχεία συνήθως, κάτι που δυσκολεύει αρκετά τους φοιτητές. Εγώ διαφωνώ πλήρως με αυτή την επιλογή του ΕΑΠ, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι η πιο δύσκολη ενότητα και θα έπρεπε να γίνεται προς το τέλος, λίγο πριν την διπλωματική. Πάρ' τους τηλέφωνο και ρώτησε αν η ΕΚΠ51 είναι υποχρεωτική επιλογή. Μακάρι κάτι να άλλαξε φέτος. Όλα αυτά τα ξέρω από την αδερφή μου που πέρασε πέρυσι, τα βρήκε σκούρα και δεν βλέπω να συνεχίζει. Πάντως δυσκολεύτηκε πολύ κυρίως γιατί δεν εργάζεται στην εκπαίδευση και δεν την ενδιαφέρει ως αντικείμενο.  Αν δεν έχεις χρόνο, θα πάρεις μόνο την ΕΚΠ51, κατά τη γνώμη μου πάντα. Αλλά αν μπορείς να την αποφύγεις προς το παρόν, θα ήταν ιδανικά.

Αποσυνδεδεμένος tania17

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 08:16:55 μμ »
Καλησπέρα...ειμαι β κατηγορία σε αυτούς με 10 έτη εμπειρία...εχω καμία 20αρια επιλαχόντες πριν απο μένα...εχω καμία ελπίδα ή να μην παίρνουν τα μυαλά μου αέρα;

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 01:06:00 πμ »
tania17 και εγώ αρκετούς επιλαχόντες πριν από μένα, κατηγορία β είμαι, αλλά γενικά πέρνουν πολλούς. Είναι αρκετοί αυτόι από την α που δεν παρακολουθούν τελικά

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 01:37:10 πμ »
Φροντιστήριο/Ιδιαίτερα, 27 ετών, με απόλυτη επίγνωση ότι δεν θα διοριστώ ποτέ! :) :)

(είναι κάπως αυτά που λέω;;) )

μπράβο σου και για την εισαγωγή σου στο μεταπτυχιακό :) και επειδή δεν πετάς στα σύννεφα.Ωστόσο,το ποτέ και το πάντα είναι μεγάλες κουβέντες.Ειδικά για το διορισμό,πιστεύω ότι σε 15+ χρόνια δε ξέρεις,δε ξέρω και γενικά δε ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα :) οπότε μην τον αποκλείεις πλήρως,γιατί έχουμε πολλά πολλά χρόνια (καλά να είμαστε :)) ,φιλικά,βάσια πτυχιούχος
 φιλολογίας εκπα-φοιτήτρια εργοθεραπείας,ετών 24 :D καλή αρχή σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2014, 01:38:59 πμ από vasia (phil-ergo) »
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 07:22:54 πμ »
Συγχαρητήρια. Η πρώτη ενότητα που θα πρέπει να πάρετε είναι η ΕΚΠ51 (Εκπαιδευτική έρευνα στην πράξη) η οποία παρουσιάζεται  ως υποχρεωτική (σε υποχρεώνουν δηλαδή να την επιλέξεις). Δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι από του χρόνου. Πρόκειται για την εκπόνηση έρευνας με στατιστικά στοιχεία συνήθως, κάτι που δυσκολεύει αρκετά τους φοιτητές. Εγώ διαφωνώ πλήρως με αυτή την επιλογή του ΕΑΠ, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι η πιο δύσκολη ενότητα και θα έπρεπε να γίνεται προς το τέλος, λίγο πριν την διπλωματική. Πάρ' τους τηλέφωνο και ρώτησε αν η ΕΚΠ51 είναι υποχρεωτική επιλογή. Μακάρι κάτι να άλλαξε φέτος. Όλα αυτά τα ξέρω από την αδερφή μου που πέρασε πέρυσι, τα βρήκε σκούρα και δεν βλέπω να συνεχίζει. Πάντως δυσκολεύτηκε πολύ κυρίως γιατί δεν εργάζεται στην εκπαίδευση και δεν την ενδιαφέρει ως αντικείμενο.  Αν δεν έχεις χρόνο, θα πάρεις μόνο την ΕΚΠ51, κατά τη γνώμη μου πάντα. Αλλά αν μπορείς να την αποφύγεις προς το παρόν, θα ήταν ιδανικά.
Ευχαριστώ,είναι υποχρεωτική και φέτος η παραπάνω ενότητα. Θα τη δηλώσω και θα δω τι θα κάνω. Η αλήθεια είναι ότι άκουσα πολλούς που τα παράτησαν γιατί στην πραγματικότητα τα προγράμματα είναι απαιτητικά. Περίμενα πάνω από δεκαετία να κληρωθώ. Εργάζομαι στην δημόσια εκπαίδευση και έχω να πω ότι πλέον το μεταπτυχιακό είναι κρίσιμο για τα τυπικά προσόντα ώστε να πάρει κανείς τον επόμενο βαθμό.Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί συνάδελφοι έχουν μεταπτυχιακά και σε όσους είναι νέοι θα έλεγα να το τρέξουν παράλληλα σε όσα κάνουν, ειδικά φιλολόγοι καθώς για μας δεν έχει κάποιο άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα όπως για άλλλες ειδικότητες το εαπ και τα δικά μας μεταπτυχιακά είναι κλειστά και απαιτούν εισαγωγικές εξετάσεις με μεγάλο ανταγωνισμό και επιπλέον είναι εξ αποστάσεως οπότε δε δεσμεύεσαι με την παρουσία σου. Επιπλέον άκουσα περιπτώσεις που μπήκαν όταν οριστηκοποιήθηκαν τα αποτελέσματα και εμειναν κενά λόγω οικονομικών .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.