*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 301027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 05, 2008, 09:13:18 μμ »
 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Δεν έχεις υπογράψει σύμβαση?

Εμένα μου είχανε πει αρχές Φλεβάρη να πάω στη ΔΔΕ,μέσα σε συγκεκρομένο χρονικό πλαίσιο και να υπογράψω.

Δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο για καλό και για κακό?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:04 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:34:57 μμ »
οταν ηταν να πληρωθουμε κοιταξαμε με τον διευθυντη τα δικαιολογητικα και εγραφε και συμβαση και του ειπα οτι δεν εχω κατι τετοιο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται. Επισης οταν με ειχαν παρει ρωτησα την δευτεροβαθμια αν πρεπει να περασω απο εκει για καμια υπογραφη και μου ειχαν πει οχι. Έτσι λοιπον εχω μεινει χωρις συμβαση. Λες να εχω προβλημα μετα; Κι αλλη μια ωρομισθια που ξερω δεν εχει υπογραψει συμβαση. Αχ τι ειναι αυτα!

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:39:11 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν το εξής:σε περίπτωση που κάποιος ωρομίσθιος προσληφθεί στη μέση της χρονιάς,δεν καταθέσει στη ΔΔΕ πιστοποιητικό υγείας,η ΔΔΕ δε θίξει το θέμα κατά τη διάρκεια της χρονιάς(δηλαδή δεν τον πάρουν τηλέφωνο ούτε του το ξαναπούν με κάποιο τρόπο),υπάρχουν συνέπειες?Αν η χρονιά τελειώσει και το πιστοποιητικό δεν κατατεθεί υπάρχει περίπτωση να προκύψουν άλλου είδους προβλήματα όπως να μην του δίνουν τη βεβαίωση προυπηρεσίας κλπ.?Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει pls!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Εχω βρεθεί στην ίδια θέση με σένα ως ωρομίσθια. Βασικά ήθελα να αποφύγω την ακτινογραφία κι έτσι είπα οτι έχω υποψία εγκυμοσύνης και κατάφερα και το ανέβαλλα τις 2-3 φορές που μου ζήτησαν το πιστοποιητικό. Τελικά το θέμα ξεχάστηκε, η χρονιά έληξε, εγώ πληρώθηκα κανονικά ό,τι δούλεψα και ποτέ δεν είχα προβλημα επειδή δεν είχα καταθέσει το συγκεκριμένο χαρτί... ;)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:45:22 μμ »
οταν ηταν να πληρωθουμε κοιταξαμε με τον διευθυντη τα δικαιολογητικα και εγραφε και συμβαση και του ειπα οτι δεν εχω κατι τετοιο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται. Επισης οταν με ειχαν παρει ρωτησα την δευτεροβαθμια αν πρεπει να περασω απο εκει για καμια υπογραφη και μου ειχαν πει οχι. Έτσι λοιπον εχω μεινει χωρις συμβαση. Λες να εχω προβλημα μετα; Κι αλλη μια ωρομισθια που ξερω δεν εχει υπογραψει συμβαση. Αχ τι ειναι αυτα!


Μα αν δεν υπογράψεις σύμβαση εργασίας που θα φαίνεται ότι εσύ δουλεύεις στο συγκεκριμένο σχολείο και η ημερομηνιά ανάληψης καθηκόντων?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:04 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:52:11 μμ »
Η ημερομηνία ανάληψης καθηκόντων φαίνεται στο πρακτικό του σχολείου, στο οποίο πρέπει να υπογράψεις για να αναλάβεις υπηρεσία ως ωρομίσθιος.

Πάντως, είναι πολύ περίεργο ότι δεν υπέγραψες σύμβαση. Όταν εγώ πήγα να αναλάβω υπηρεσία, έδωσα και ένα αντίγραφο της σύμβασης στο σχολείο και άλλο ένα στη μισθοδοσία. Έχεις υπογράψει στο πρακτικό του σχολείου ότι ανέλαβασες καθήκοντα τουλάχιστον;

ΥΓ. Αυτή η συζήτηση είναι εκτός θέματος. Καλό θα ήταν kittoulini, να ανοίξεις ξεχωριστό topic με αυτό το θέμα, για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε αναλυτικότερα.

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:53:55 μμ »
οταν ηταν να πληρωθουμε κοιταξαμε με τον διευθυντη τα δικαιολογητικα και εγραφε και συμβαση και του ειπα οτι δεν εχω κατι τετοιο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται. Επισης οταν με ειχαν παρει ρωτησα την δευτεροβαθμια αν πρεπει να περασω απο εκει για καμια υπογραφη και μου ειχαν πει οχι. Έτσι λοιπον εχω μεινει χωρις συμβαση. Λες να εχω προβλημα μετα; Κι αλλη μια ωρομισθια που ξερω δεν εχει υπογραψει συμβαση. Αχ τι ειναι αυτα!


Μα αν δεν υπογράψεις σύμβαση εργασίας που θα φαίνεται ότι εσύ δουλεύεις στο συγκεκριμένο σχολείο και η ημερομηνιά ανάληψης καθηκόντων?

Ακριβως!
Ψάξε το αυτό το θέμα για να μην έχεις προβλήματα με πληρωμές και ένσημα.
Απίστευτο μου φαίνεται να δουλεύεις χωρίς σύμβαση...  :o
Δηλαδή πώς θα σου δώσουν βεβαίωση προϋπηρεσίας στο τέλος της χρονιάς, δεν μπορώ να καταλάβω...  ???

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:11:29 πμ »
Τι πιστοποιητικο βρε παιδια;Εγω που ειμαι ωρομισθια απο Οκτωβρη κανεις δεν μου εχει πει για πιστοποιητικο.Ουτε για συμβαση.

Εγώ έχω υπογράψει σύμβαση (αν εννοείτε τα χαρτιά που φτιάχνεις στην Δευτεροβάθμια την ημέρα που παρουσιάζεσαι ), έχω κάνει πράξη ανάληψης στο σχολείο που είμαι ... αλλά πιστοποιητικό γιοκ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2008, 06:15:31 μμ από peri2005 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:36:31 πμ »
τουλαχιστον εχω υπογραψει στο πρακτικο του σχολειου.οσο για την πληρωμη..πληρωθηκα κανονικα.Σας ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε με την περιπτωση μου. Θα παω να ρωτησω στη δευτεροβαθμια και θα σας πω τα νεοτερα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 06, 2008, 03:58:59 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν το εξής:σε περίπτωση που κάποιος ωρομίσθιος προσληφθεί στη μέση της χρονιάς,δεν καταθέσει στη ΔΔΕ πιστοποιητικό υγείας,η ΔΔΕ δε θίξει το θέμα κατά τη διάρκεια της χρονιάς(δηλαδή δεν τον πάρουν τηλέφωνο ούτε του το ξαναπούν με κάποιο τρόπο),υπάρχουν συνέπειες?Αν η χρονιά τελειώσει και το πιστοποιητικό δεν κατατεθεί υπάρχει περίπτωση να προκύψουν άλλου είδους προβλήματα όπως να μην του δίνουν τη βεβαίωση προυπηρεσίας κλπ.?Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει pls!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Εχω βρεθεί στην ίδια θέση με σένα ως ωρομίσθια. Βασικά ήθελα να αποφύγω την ακτινογραφία κι έτσι είπα οτι έχω υποψία εγκυμοσύνης και κατάφερα και το ανέβαλλα τις 2-3 φορές που μου ζήτησαν το πιστοποιητικό. Τελικά το θέμα ξεχάστηκε, η χρονιά έληξε, εγώ πληρώθηκα κανονικά ό,τι δούλεψα και ποτέ δεν είχα προβλημα επειδή δεν είχα καταθέσει το συγκεκριμένο χαρτί... ;)

Συνηθως ετσι γινεται.. 

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 06, 2008, 07:34:53 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν.Λοιπόν,για να γίνω πιό συγκεκριμένη:το θέμα αυτό αφορά τον αδερφό μου και όχι εμένα.Προσελήφθη ως ωρομίσθιος το Γενάρη για 2 ώρες την εβδομάδα σε χωριό άλλου νομού.Οταν πήγε στη ΔΔΕ της περιοχής την πρώτη μέρα του είπαν ότι πρέπει να φέρει το πιστοποιητικό εντός 15 ημερών.Βασικά θέλει να αποφύγει την ακτινογραφία γιατί ήρθαν έτσι τα πράγματα που δυστυχώς μέχρι τώρα έχει χρειαστεί να κάνει αρκετές :( Το πιό γελοίο είναι ότι στο τμήμα που διδάσκει(γ'λυκείου κάποιου τεε) οι περισσότεροι είναι ενήλικες,κάποιοι μάλιστα πολύ μεγαλύτεροί του...Από αυτούς άραγε ζητά κανείς πιστοποιητικό υγείας? ???)
 Σκέφτεται να το καθυστερήσει ούτως ή άλλως,γιατί άλλωστε δεν τον έχει πάρει και κανείς τηλέφωνο από τη διεύθυνση μέχρι τώρα,αλλά αυτό που τον προβληματίζει είναι ότι δεν του έχουν στείλει ακόμη να υπογράψει τη σύμβαση.Λογικά θα έπρεπε,έτσι δεν είναι?Σκέφτεται μήπως αυτό συμβαίνει λόγω της έλλειψης πιστοποιητικού.
 Οσοι από εσάς το ανέβαλαν και δεν είχαν πρόβλημα(pe06,Anast77),είχατε υπογράψει σύμβαση,έτσι δεν είναι?Ο κύριος φόβος του είναι μήπως λόγω αυτού καθυστερεί η σύμβαση και υπάρξει πρόβλημα με τη βεβαίωση προυπηρεσίας του στο τέλος.Πιστεύετε πως αυτό είναι λόγος ανησυχίας?
 Τώρα σχετικά με την kittoulini.Ισως έχω εγώ την απάντηση σε αυτό που σε απασχολεί.Ξέρω(όχι από πρώτο χέρι,αλλά από αρκετά έγκυρη πηγή),ότι η ΔΔΕ του νομού που δουλεύεις(το έχεις αναφέρει στο θέμα για την πληρωμή των ωρομισθίων),δε δίνει στους ωρομίσθιους να υπογράψουν σύμβαση,αλλά δεν έχει προκύψει κανένα πρόβλημα στην προυπηρεσία,τουλάχιστον όχι στα άτομα που ξέρω εγώ ;).Γενικά αυτή η ΔΔΕ κάνει πολλά περίεργα.Αν δεν απατώμαι είναι η ίδια που δίνει 17 και 18 ώρες στους ωρομίσθιους...
 
 
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 06, 2008, 08:09:11 μμ »
Και εγω παιδιά ούτε πέρσι ούτε φέτος πήγα.Και βεβαίωση πήρα και τα χρήματα
Μου ειπαν να το παω σε 1 μήνα αλλά να σας πω και την αλήθεια το ξέχασα

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 06, 2008, 08:49:52 μμ »
Δύο χρονιές που ήμουν ωρομίσθια στην Α' Αθήνας δεν μου ζήτησαν ποτέ πιστοποιητικό υγείας και πήρα τα πάντα, μόρια, βεβαιώσεις, χρήματα... κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Υγείας Αναπληρωτών
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 07, 2008, 02:15:28 πμ »
shania σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Η ΔΔΕ αυτη δεν δινει 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους αλλα σε κατι καλες περιπτωσεις εχει δωσει 21! Σε κατι περιπτωσεις σαν και εμενα εδωσε 11 για πρωτη φορα, ύστερα απο δυο επιτυχιες σε ΑΣΕΠ. ΠΔΣ ποτε ομως!κατι που κοστισε!ελπιζω μονο να μη γινει καμια στραβη και τους περασουν τις προυπηρεσιες!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.