*

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών  (Αναγνώστηκε 22517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morfikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:15:27 πμ »
Καλημέρα!!! Παιδιά έχω μία πολύ εύλογη απορία :  πώς ακριβώς υπολογίζονται τα μόρια μετάθεσης των μόνιμων εκπαιδευτικών; (συμπεριλαμβανομένων γάμου, τέκνου, εντοπιότητας, συνυπηρέτησης). Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! Αναμένω με αγωνία οποιαδήποτε σχετική απάντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:52:09 »

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:21:07 πμ »
όλα μετράνε. δες αναλυτικά users.att.sch.gr/ymalliaros που έχει ορισμένες καλές εφαρμογές για τον αναλυτικό υπολογισμό.  Απλώς πολλή προσοχή μήπως από τη διεύθυνση ή το γραφείο δεν σου τα υπολογίσουν σωστά (στα δικά μου έκαναν λάθος 2 φορές και αναγκάστηκα να τους τα εξηγώ αναλυτικά..)
 
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2007, 09:28:49 μμ »
Xρόνια Πολλά και υγεία σε όλους!!! Θέλω την βοήθειά σας και απευθύνομαι στους πιο έμπειρους.
Διορίστηκα το 2005 Νοέμβρη. Την χρονιά του διορισμού μου ήρθε χαρτί από το Γραφείο με τα μόρια ,  12 σύνολο για εκείνη την χρονιά μαζί με ωρομισθίες , αναπληρωτιλίκια κλπ
Άλλα 2 χρόνια έκατσα στο ίδιο μέρος από τότε που διορίστηκα και φέτος κάνω αίτηση για μετάθεση. Η περιοχή μου δίνει 9 μόρια .
Άρα 12 + 9(+2) + 9 (+2) + γάμος (4 μορια) = 38 μόρια

Ωστόσο βλέπω στο site της Βθμιας μου ότι αντί για 38 μόρια (όπως τα υπολογίζω) μου έχουν 32
Τι μπορώ να κάνω? Είναι οριστικό από την στιγμή που το ανακοίνωσαν?
Μπορώ να κάνω ένσταση?
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 08:23:17 μμ »
παρόλο που, όπως το θέτεις, δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, με βάση την προυπηρεσία μου, έχω να παρατηρήσω το εξής: καταρχάς, λάθη είναι δυνατό να γίνουν.  νομίζω, όμως, ότι κάνεις κι εσύ ένα λάθος: τα 12 που σου έβγαλαν την πρώτη χρονιά ήταν μάλλον μαζί με τα μόρια γάμου, άρα δεν πρέπει να τα υπολογίσεις 2 φορές!!  Πάντως, έχεις δικαίωμα να ξέρεις αναλυτικά, εμένα, λ.χ. επειδή είχαν κάνει λάθος μου έστειλαν τελικά την αίτηση με φαξ για να δω αναλυτικά τι έχουν κάνει.
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:52:09 »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 09:33:23 μμ »
παρόλο που, όπως το θέτεις, δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, με βάση την προυπηρεσία μου, έχω να παρατηρήσω το εξής: καταρχάς, λάθη είναι δυνατό να γίνουν.  νομίζω, όμως, ότι κάνεις κι εσύ ένα λάθος: τα 12 που σου έβγαλαν την πρώτη χρονιά ήταν μάλλον μαζί με τα μόρια γάμου, άρα δεν πρέπει να τα υπολογίσεις 2 φορές!!  Πάντως, έχεις δικαίωμα να ξέρεις αναλυτικά, εμένα, λ.χ. επειδή είχαν κάνει λάθος μου έστειλαν τελικά την αίτηση με φαξ για να δω αναλυτικά τι έχουν κάνει.

Αγαπητέ , τον γάμο τον έκανα φέτος τον Οκτώβριο!
Την πρώτη χρονιά που διορίστηκα μου ήρθε αυτό το χαρτί! Από τότε έχω κάνει άλλες 2 φουλ χρονιές στο μέρος που είμαι
Άρα εκείνα τα 12 συν τα περσινά , τα φετινά συν τον γάμο
δεν μου έχουν βάλει ούτε εντοπιότητα! έχουν κάνει λάθος 6 μόρια!
και δεν μπορώ να βρω κανέναν στην Δνση
έχω απελπιστεί...λογικά αυτά τα μόρια θα πήγαν στο ΥΠΕΠΘ και τώρα δεν γίνεται τπτ...
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 09:48:21 μμ »
Μπορείς απλά να κάνεις ένσταση. Έτσι κι αλλιώς οι αιτήσεις μόλις πήγαν στο υπουργείο και μπορούν να σταλούν διορθώσεις πολύ εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 11:10:50 μμ »
και δεν μπορώ να βρω κανέναν στην Δνση
έχω απελπιστεί...λογικά αυτά τα μόρια θα πήγαν στο ΥΠΕΠΘ και τώρα δεν γίνεται τπτ...
Ναι, μπορεί να γίνει ένσταση! Κι εγώ έχω πρόβλημα με τα μόρια και σήμερα που επικοινώνησα με το γραφείο που ανήκω μου είπαν να μην ανησυχώ και αν έχει γίνει λάθος με ένσταση μπορεί να διορθωθεί!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 07:15:56 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα μόρια μετάθεσης.
Μου ήρθε σήμερα από την Α/θμια που ανήκω ένα έγγραφο, με την ένδειξη "ανακοινωποίηση στο ορθό", όπου τα μόρια της χρονιάς αντί για 2 (με βάση το πρώτο έγγραφο που μου είχε έρθει λίγο μετά την κατάθεση της αίτησης), είναι 2,16.
Αυτό έγινε γιατί λήφθησαν υπόψιν οι 14 μέρες από το ΦΕΚ διορισμού? (17/8/2007-31/8/2007). Γιατί από το ΥΠΕΠΘ  μου είχαν πει να γράψω πάνω πάνω στην αίτηση την ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμού και αυτές οι επιπλέον μέρες θα έπαιζαν ρόλο μόνο στον υπολογισμό της "προϋπηρεσίας" (το κουτάκι στην μπροστινή σελίδα που συμπληρώνεται από την υπηρεσία) και όχι των "μορίων συνολικής υπηρεσίας" (που είναι στάνταρ 2)
Συνέβη σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο? (όχι ότι μου έπεσαν πλάκωμα  ;D τα επιπλέον 0,16 μόρια...απλά να ξέρω τι γίνεται! ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2008, 10:32:23 μμ »
Θα ηθελα αν ηξερε καποιος να μου πει γιατι τα μορια που αναφερονται σε καθε  δημοτικο σχολειο ειναι Α,Β,Γ, Δ κ.λ.π. ενω για τις μεταθεσεις ειναι με αριθμους? Θα ηθελα να βοηθησω μια φιλη μου δασκαλα για το ποσα μορια θα παρει ως μονιμη για να μετατεθει στην περιοχη της. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2008, 11:22:52 μμ »
Στην πρωτοβάθμια το Α σημαίνει 1 μόριο, το Β 2 μόρια, το Γ 3 και το Δ σημαίνει 4 μόρια!Είτε αριθμοί, είτε γράμματα νομίζω είναι το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2009, 01:37:01 μμ »
Συνάδελφοι θέλω την βοήθειά σας!

Διαπίστωσα μόλις τώρα ότι στα μόρια δεν μου έχουν συμπεριλάβει τα μόρια του γάμου. Οι πίνακες με τα μόρια είχαν ανακοινωθεί τον Μάρτιο, αλλά τώρα ανακάλυψα την παράλειψη αυτή. Βασικά επειδή οι προυπηρεσίες μου στο παρελθόν ήταν αρκετά μπερδεμένες (ωρομίσθιος εδώ και εκεί, διάθεση σε 3 σχολεία ταυτόχρονα), πίστευα ότι εγώ κάτι δεν έχω υπολογίσει σωστά. Το Excel αρχείο στο οποίο φαινόταν τα μόριά μου η στήλη με τα μόρια του γάμου, τέκνων κλπ ήταν με απόκρυψη. Τυχαία σήμερα είδα ότι μπορούσα να επανεμφανίσω αυτές τις στήλες  (δεξί click και επανεμφάνιση) και να δω αναλυτικά και αυτές τις στήλες. Έτσι διαπίστωσα την παράλειψη αυτή. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί στο σχολείο μου περισσεύω και θα πρέπει να φύγω. Αν όμως υπολογιστούν τα μόρια του γάμου τότε μένω. Μπορώ να κάνω κατι τώρα;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2009, 04:09:42 μμ »
Πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στη ΔΔΕ( αύριο κιόλας) και να προσκομίσεις έγγραφο γάμου, γιατί μπορει να έχει παραπέσει κάπου και να μην υπολόγισαν το γάμο σου.
όπως και να έχει το αν θα κριθείς υπερράριθμος στο σχολειο σου, θα γίνει από Σεπτέμβρη.Μέχρι τότε εσυ θα πρέπει να το έχεις ξεκαθαρίσει, ώστε να παραμείνεις στο σχολείο σου.

“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2009, 07:45:47 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς θα κάνω. Απλά το μόνο που φοβάμαι είναι μηπως υπάρχει κάποια περίοδος για ενστάσεις για αυτά τα θέματα, αν και στις ανακοινώσεις της συγκεκριμένης Δβάθμιας στο Internet δεν υπήρχε κάτι τέτοιο όταν ανακοινώθηκε η λίστα με τα μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2009, 09:10:22 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2009, 10:19:31 μμ »
Να πας να καταθέσεις οπωσδήποτε το χαρτί...Και θα απαιτήσεις να γίνει η αλλαγή!Μπορεί να έγινε λάθος στην πληκτρολόγηση κιόλας...Πάντως μην αγχώνεσαι θα σου το αλλάξουν και θα γίνει ανακοινοποίηση στα μόριά σου...
Μην το αφήσεις, εννοείται!!!Παντού γίνονται τέτοια λάθη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.