*

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών  (Αναγνώστηκε 22510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:21:19 μμ »
Τελικά το λάθος ήταν δικό μου. Δεν είχα τσεκάρει το κουτί που έλεγε έγγαμος.

Ο λόγος που μπερδεύτηκα ήταν ότι το κουτί αυτό η αίτηση το είχε στο τμήμα που έλεγε "μόρια για μετάθεση". Εγώ όμως δεν έκανα αίτηση για μετάθεση αλλά για οριστική τοποθέτηση εκεί που είχα τοποθετηθεί και προσωρινά. Δεν έδωσα σημασία στην ενότητα "μόρια για μετάθεση" και έτσι έγινε το λάθος.

Πίστευα ότι εφόσον δεν ήθελα μετάθεση τα μόρια θα τα υπολόγιζαν στην Δευτεροβάθμια που ήδη ήμουν (όταν διορίστικα πέρυσι κατέθεσα την ληξιαρχική πράξη γάμου και παίρνω το επίδομα γάμου κανονικά), Έκανα ένσταση αλλά δεν έγινε δεκτή γιατί το λάθος ήταν δικό μου και επιπλέον την έκανα και εκπρόθεσμα.

Βέβαια παρόλο που δεν προσμετρήθηκαν τα μόρια του γάμου μου, πήρα οργανική στο σχολείο που ήθελα. Όμως περισσεύω γιατί το σχολείο δεν έχει αρκετες ώρες. Προηγούνται δύο άλλοι συνάδελφοι με περισσότερα μόρια. Αν είχαν προσμετρηθεί τα μόρια του γάμου θα ερχόμουν δεύτερος και δεν θα περρίσευα.

Θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: Εντάξει για φέτος, θα πάω σε άλλο σχολείο. Του χρόνου που θα επιστρέψω στο σχολείο που έχω τοποθετηθεί οργανικά, και θα τεθεί ξανά το θέμα του ποιός περισσεύει, τι γίνεται; Αφού δεν θα κάνω καμία καινούργια αίτηση του χρόνου, (δεν θέλω ούτε μετάθεση ούτε βελτίωση) πως θα βρεθεί το ποιός περισσεύει; Πως θα υπολογιστούν τα μόριά μου; Η Δευτεροβάθμια θα υπολογίσει τα μόρια του καθενός;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:00:00 πμ »
Τελικά το λάθος ήταν δικό μου. Δεν είχα τσεκάρει το κουτί που έλεγε έγγαμος.

Ο λόγος που μπερδεύτηκα ήταν ότι το κουτί αυτό η αίτηση το είχε στο τμήμα που έλεγε "μόρια για μετάθεση". Εγώ όμως δεν έκανα αίτηση για μετάθεση αλλά για οριστική τοποθέτηση εκεί που είχα τοποθετηθεί και προσωρινά. Δεν έδωσα σημασία στην ενότητα "μόρια για μετάθεση" και έτσι έγινε το λάθος.

Πίστευα ότι εφόσον δεν ήθελα μετάθεση τα μόρια θα τα υπολόγιζαν στην Δευτεροβάθμια που ήδη ήμουν (όταν διορίστικα πέρυσι κατέθεσα την ληξιαρχική πράξη γάμου και παίρνω το επίδομα γάμου κανονικά), Έκανα ένσταση αλλά δεν έγινε δεκτή γιατί το λάθος ήταν δικό μου και επιπλέον την έκανα και εκπρόθεσμα.

Βέβαια παρόλο που δεν προσμετρήθηκαν τα μόρια του γάμου μου, πήρα οργανική στο σχολείο που ήθελα. Όμως περισσεύω γιατί το σχολείο δεν έχει αρκετες ώρες. Προηγούνται δύο άλλοι συνάδελφοι με περισσότερα μόρια. Αν είχαν προσμετρηθεί τα μόρια του γάμου θα ερχόμουν δεύτερος και δεν θα περρίσευα.

Θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: Εντάξει για φέτος, θα πάω σε άλλο σχολείο. Του χρόνου που θα επιστρέψω στο σχολείο που έχω τοποθετηθεί οργανικά, και θα τεθεί ξανά το θέμα του ποιός περισσεύει, τι γίνεται; Αφού δεν θα κάνω καμία καινούργια αίτηση του χρόνου, (δεν θέλω ούτε μετάθεση ούτε βελτίωση) πως θα βρεθεί το ποιός περισσεύει; Πως θα υπολογιστούν τα μόριά μου; Η Δευτεροβάθμια θα υπολογίσει τα μόρια του καθενός;

Εχω να σου πω τα εξης:

Σε πρωτο και στοιχειωδες επιπεδο, οταν προκυπτει οργανικη υπεραριθμια σε σχολικη μοναδα, τοτε αυτος που φευγει ειναι ο τελευταιος χρονικα τοποθετηθεις. Η μοριοδοτηση δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο. Οποτε η ειδοποιος διαφορα ειναι αμιγως χρονικη.

Σε δευτερο επιπεδο, αν τοποθετηθηκαν και οι 2 εκπαιδευτικοι ταυτοχρονα και γινεται ρυθμιση οργανικης υπεραριθμιας, τοτε φευγει ο εχων λιγοτερα μορια. Εκει βαραινει η μοριοδοτηση.

Συνεπως αν ισχυει η πρωτη και συνήθης περιπτωση και εισαι ο χρονικα εσχατος δεν εχει σημασια αν εχασες καποια μορια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:16:42 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:36:30 μμ »
Δυστυχώς είμαι στην δεύτερη περίπτωση. Είμαστε 3 συνάδελφοι που τοποθετηθήκαμε ταυτόχρονα, οπότε φεύγω εγώ με τα λιγότερα μόρια. Αν δεν είχα κάνει το λάθος θα έμενα.

Αυτό που ρωτάω είναι τι γίνεται του χρόνου, όπου θα επανέλθω στην οργανική μου και θα τεθεί πάλι το θέμα του ποιός μένει και ποιος φεύγει. Θέλω του χρόνου να έχουν διορθωθεί τα μόριά μου. Όμως αυτό πως θα γίνει αφού εγώ δεν θα υποβάλω καμία αίτηση (για βελτίωση, μετάθεση); Απλά θα παρουσιαστώ στην οργανική μου του χρόνου. Πως θα περαστούν τα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:59:48 μμ »
Δεν εχεις παρα να απευθυνθεις στο διοικητικο υπαλληλο της Δ/νσης ή του Γραφειου σου που εχει την ευθυνη για την επεξεργασια των αιτησεων μεταθεσης και την καταταξη των εκπαιδευτικων βασει μοριοδοτησης ο οποιος και θα επιληφθει του θεματος και θα σε καθοδηγησει.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 08:57:40 πμ »
Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να γίνεται η διόρθωση για του χρόνου και τα επόμενα χρόνια βέβαια

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:27:59 μμ »
επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο... ας πουμε ενα υποθετικο παραδειγμα για να το  καταλαβωω..
π.χ. ειμαι μονιμος σε ενα σχολειο της ββαθμιας για 10 χρονια που δινει 5 μορια, αρα εχω μαζεψει 50 μορια. και δεν εχω παιδια, σκυλια κτλ κτλ ... επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα μεταθεσης σε κοντινα μερη λογω κορεσμενου κλαδου, ζητω μεταθεση σε σχολειο α βαθμιας λογω κατοχης αλλου πτυχιου. τα μορια μου εξακολουθουν να ειναι 50, παρ ολο που δεν εχω δουλεψει ποτε στην α βαθμια;

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:45:07 μμ »
Πρεπει να γινει αναγωγη των μοριων της β/θμιας τα 5 π.χ σε μορια α/θμιας (αντιστοιχης σχολικης μοναδας). Επισης δεν νομιζω οτι μπορεις να ζητησεις μεταθεση κανοντας χρηση του δευτερου πτυχιου σου.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:58:33 μμ »
Είσαι  σίγουρος - η; Τσάμπα το πτυχιο;; :o που μπορώ να βρω την αντίστοιχη νομοθεσία;

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 10:20:44 μμ »
Είσαι  σίγουρος - η; Τσάμπα το πτυχιο;; :o που μπορώ να βρω την αντίστοιχη νομοθεσία;
Δεν ειμαι 100% σιγουρος και θα σου συνιστουσα να απευθυνθεις στην Δευτεροβαθμια της περιοχης σου για να το επιβεβαιωσεις.
Αυτο που ξερω ειναι οτι μπορει να συμπληρωσεις το ωραριο σου με τη δευτερη ειδικοτητα σου λογω του β πτυχιου σου, εφοσον σου εχει αναγνωριστει και αποδοθει απο τον Περιφερειακο Διευθυντη.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 10:39:30 μμ »
Ευχαριστώ πολυ !!!

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 11:50:09 μμ »
Μπορείς να πάρεις μετάταξη σε περιοχή που έχουν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 12:35:53 μμ »
οκ τωρα το καταλαβα!! οι μεταθεσεις προηγουνται των μεταταξεων...απλα πρεπει να γινουν ολες οι μεταθεσεις και ΑΝ υπαρξει θεση, θα μπορω να παω α βαθμια με μετατροπη των μοριων μου. σωστα;

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων μόνιμων καθηγητών
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 06:07:27 μμ »
Ναι σωστά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.