*

Αποστολέας Θέμα: Δώρο Χριστουγέννων  (Αναγνώστηκε 71063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Δώρο Χριστουγέννων
« στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 03:10:38 μμ »
Θα ήθελα να μάθω δύο πράγματα: α) πότε θα μας καταβληθεί το δώρο των Χριστουγέννων; Επειδή πληρώνομαι ακόμα από το περσινό μου σχολείο που πληρώνει κάθε 1η και 16 του μηνός, κι επειδή η 16η Δεκεμβρίου πέφτει Κυριακή, κανονικά πότε πρέπει να καταβληθεί το δεκαπενθήμερο μαζί με το δώρο; Δεν έπρεπε να με πληρώσουν σήμερα; Κι όμως, πήγα στην τράπεζα και δεν είχε μπει τίποτα στο λογαριασμό μου μέχρι τις δύο το μεσημέρι. Πήρα τηλέφωνο στο σχολείο από όπου πληρώνομαι και η διευθύντρια μου είπε ότι "έχουνε φλέγοντα ζητήματα" και δεν μπορεί να μου πει για την μισθοδοσία μου (την οποία προφανώς δε θεωρεί φλέγον ζήτημα, αφού δεν την αφορά προσωπικά) και να πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα!... Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ρυθμίζει τις ημερομηνίες καταβολής του μισθού; Αν υπάρχει, θα ήθελα να μου επισημάνετε το σχετικό link για να της την τρίψω στη μούρη τη  Δευτέρα, όχι μόνο γιατί μου φέρθηκε με απαξίωση, αλλά γιατί την πιάνει ιερό δέος μπροστά σε κάθε "διαταγή". Καταλαβαίνετε πώς αισθάνομαι...  >:(
β) έχω συμπληρώσει ένα χρόνο ως αναπληρώτρια κι άλλον έναν πέρσι ως διορισμένη, και φέτος βρίσκομαι στη δεύτερη χρονιά του διορισμού. Μπορεί κανείς να μου πει πώς υπολογίζεται το δώρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 04:32:12 μμ »
Tις απαντήσεις που θέλεις θα τις βρείς εδώ: http://dide.fth.sch.gr/michanografisi/ypolog.php
Είναι η Μηχανογράφηση της ΔΔΕ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ και στη συγκεκριμένη σελίδα μπορείς επιλέγοντας ανάλογα να δεις πόσα χρήματα θα πάρεις για Δώρο Χριστουγέννων.
Καλοφάγωματα ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 04:59:49 μμ »
Σ'  ευχαριστώ, mat! Πολύ χρήσιμο το link!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 12:13:44 μμ »
'Οταν πέφτει 16 Κυριακή τα χρήματα μπαίνουν από την Παρασκευή. Στη Λήμνο την Παρασκευή που έλεγξα το λογαριασμό μου είχε μπει και το δεκαπενθήμερο και το δώρο Χριστουγέννων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 12:24:55 μμ »
Τελικά τα χρήματα πρέπει να μου τα έβαλαν αργά την Παρασκευή, γιατί το μεσημέρι του Σαββάτου που πήγα στην τράπεζα ήταν στο λογαριασμό μου. Ωστόσο, εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτη τη συμπεριφορά της διευθύντριας απέναντί μου. Ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να επικοινωνήσω μαζί της.

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 08:28:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους .
Θα ήθελα τη βοηθειά σας στο εξής θέμα .
Είμαι αναπληρωτής φέτος για πρώτη φορά . Στο σχολείο που δουλεύω μου είπαν ότι το δώρο που μου αντιστοιχεί για την εργασία μου εκεί ( ανέλαβα υπηρεσία 17/10 ) είναι περίπου 189 ευρώ .
Επίσης μου είπαν ότι αν δούλευα το 2006-2007  σε άλλο σχολείο , θα πρέπει να πάρω το δώρο που μου αναλογεί και απο αυτό το σχολείο .
Εγώ δούλευα το 2006-2007 στην ΠΔΣ ωρομίσθια για 8 ώρες . Θα πρέπει να ζητήσω το δώρο που μου αντιστοιχεί απο το σχολείο που εργαζόμουν ???
Δεν θα έπρεπε οι προυγούμενοι εργοδότες μου να με έχουν ενημερώσει σχετικά ???
Σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας  με ενημερώσει γιατί μετά απο τόσα που έχω τραβήξει στην ΠΔΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ  CENT !!!!!!
      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 10:13:43 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 09:00:11 μμ »
Καλησπέρα user ! Κι εγώ αναπληρώτρια είμαι. Ανέλαβα υπηρεσία στις 17/10. Το δώρο Χριστουγέννων που πήρα είναι 230 ευρώ. Πάνω -κάτω τόσο να υπολογίσεις και το δικό σου. Θα πάρεις δώρο και για την πρόσθετη διδασκαλία. Εννοείται ότι δεν θα χαρίσεις τίποτε ! Κανονικά έπρεπε να σε ειδοποιήσουν.  Παρε εσύ η ίδια ένα τηλέφωνο στη μηχανοργάνωση να ρωτήσεις. Καλό βράδυ   :)

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 07:05:55 μμ »
Αυτά για όσους δούλεψαν φέτος πρώτη φορά.Όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει και για το ποσό του δώρου που αναλογεί σε όσους δούλεψαν  και την προηγούμενη χρονιά ως αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:00:34 μμ »
Το δικό μου είναι 211 για την προηγούμενη χρονιά και 217(3/10/2007) για την εφετινή=428 σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 03:25:32 μμ »
Καλημέρα παιδιά!Δεν καταλαβαίνω κάτι και θέλω αν μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει!Δεν έχω πάει αναπληρώτρια μέχρι στιγμής!θα κληθώ λογικά το Σεπτέμβρη!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι αναπληρωτές που δούλεψαν και φέτος και την προηγούμενη χρονιά θα πάρουν δώρο και για φέτος και για πέρυσι?Το περσινό δώρο δεν το πήραν πέρυσι και θα το πάρουν φέτος ή ας πούμε πέρνουν δώρο για κάθε προηγούμενη χρονιά!Δηλαδή κάποιος που έχει δουλέψει 3 χρονιές θα πάρει δώρο και για τις 3 χρονιές(για φέτος,πέρυσι και πρόπερσι?)?

Αποσυνδεδεμένος ntinab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 04:37:29 μμ »
τι εννοείτε το δώρο από την προηγούμενη χρονιά ? είμαι αναπληρώτρια από την αρχή της χρονιάς, ήμουν και την προηγούμενη χρονιά και το δώρο που μου ήρθε είναι 233 ευρώ.imak  τι εννοείς το δώρο σου από την προηγούμενη χρονιά ? σου ήρθε στο σχολείο ξεχωριστό χαρτί που γράφει 2006 - 2007 ?
 

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 05:19:00 μμ »
Όσοι ήταν αναπληρωτές και πέρσι και φέτος παίρνουν Δώρο Χριστουγέννων για το 2007 και για την υπηρεσία τους μέχρι 30/6/2007, οπότε και έληξε η σύμβασή τους, και για το διάστημα από τη μέρα της πρόσληψής τους και μετά , εφόσον εργάζονται με νέα σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 07:13:33 μμ »
τι εννοείτε το δώρο από την προηγούμενη χρονιά ? είμαι αναπληρώτρια από την αρχή της χρονιάς, ήμουν και την προηγούμενη χρονιά και το δώρο που μου ήρθε είναι 233 ευρώ.imak  τι εννοείς το δώρο σου από την προηγούμενη χρονιά ? σου ήρθε στο σχολείο ξεχωριστό χαρτί που γράφει 2006 - 2007 ?
 
Να ρωτήσεις το σχολείο που ήσουν περσυ.Πρέπει να έχει έρθει κατάσταση.Και έγω ήμουν αναπληρώτρια περσυ και μου έδωσαν δωρο για την χρονια 2006-7.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 04:34:45 μμ »
Το δώρο Χριστουγέννων που λαμβάνουμε εξαρτάται από τον αριθμό των ημερών που έχουμε εργαστεί το εκάστοτε έτος.Άρα κάποιος που είναι αναπληρωτής για πρώτη φορά δικαιούται δώρο μόνο για τους 3 ή 4 μήνες(από Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο ως και το Δεκέμβριο)του έτους που έχει δουλέψει.Ένας αναπληρωτής,όμως,που εργάζεται για δεύτερη χρονιά θα λάβει μεγαλύτερο δώρο επειδή το ίδιο έτος(την προηγούμενη,όμως,σχολική χρονιά)υπηρέτησε μέχρι και τις 30-6.Είναι προφανές,βέβαια,ότι πλήρες το ποσό του δώρου λαμβάνουν μόνο οι μόνιμοι καθώς κανένας αναπληρωτής δεν εργάζεται Ιούλιο-Σεπτέμβριο... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159558
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.