*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία  (Αναγνώστηκε 5643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Επειδή το 'μελλον ανηκει σε αυτους που το προετοιμάζουν', κατεγραψα καποιες αποριες μου περι των μεταθεσεων, που μου παρεμειναν παρα την αναγνωση σχολιων σε αλλες συζητησεις.

Σας παρακαλω, βοηθηστε με σε οτι ξερετε, καθοτι σχετικα νεος στον χώρο, να διευκρινίσουμε τις παρακάτω απορίες:


1. Μετάθεση σημαινει, αλλαγή οργανικής θέσης που κατέχεις?

2. Κενα ανακοινωνονται με καποια εγκυκλιο? Αυτη των μεταθεσεων? Η εγκυκλιος βγαινει καθε Νοεμβρη?

3.Ειπωθηκε:
Ως προς τις αποσπάσεις σε γραφεία, θέλει βύσμα 100%.
Ποια εποχη να βαλω το 'βυσμα' να πιασει δουλεια?

4.Την πρωτη χρονια που αναλαβω υπηρεσια, αυτη του διορισμου, μπορω μονο να αποσπαστω, διχως να μπορω να ζητησω μεταθεση? Και μονο σε σχολειο ή μονο σε γραφείο?

5. Την δεύτερη χρονιά, τι δυνατότητες μετάθεσης έχω?

6. Σε ποιο χρονικό σημείο της πρώτης χρονιάς, πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια, ώστε να προσπαθήσω για μετάθεση με την έναρξη της 2ης χρονιάς? Και τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

7. Ειπωθηκε οτι για αποσπαση σε γραφειο, θελει βυσμα. Για αποσπαση σε σχολειο, θέλει βυσμα ή οχι? Ποιος πρέπει να πιεστεί αντιστοίχως?

8. Για την μετάθεση θέλει βύσμα? Ποιος πρέπει να πιεστεί?

9. Για απόσπαση σε γραφείο ή σε σχολείο, που κάνεις αντίστοιχα αιτήσεις και που εντείνεις τις πιέσεις?

10. Ειπώθηκε:
Για να "ξεφορτωθείς" την οργανική χωρίς να την υπηρετήσεις, πρέπει είτε να αποσπαστείς σε Διεύθυνση, Κεντρική Υπηρεσία ΥΠΕΠΘ, ΙΕΚ ή να... μείνεις έγκυος και να πάρεις άδεια. Τότε λογίζεται ότι υπηρετείς την οργανική - και φυσικά παίρνεις και τα μόρια της... 
Δηλαδή, αν αποσπαστώ σε γραφείο την πρώτη χρονιά που θα διοριστώ, την επόμενη μπορω να παρω μεταθεση, διχως να χρειαζεται να υπηρετησω στο σχολειο που διοριστηκα?(οργανικη θεση)

11. Τι ισχύει τελικά για το οριστικό ξεφόρτωμα μιας οργανικής θέσης, με μετάθεση που επιθυμείς, δίχως να υπηρετήσεις ούτε μια χρονιά εκεί που διορίστηκες? Ποια ειναι η μεθοδολογία για να το πετύχει κανείς, τα βήματα ένα ένα, από τότε που διορίζεται μέχρι να το πετύχει, αν όλα πανε κατ' ευχήν φυσικά?


Ζητω την κατανοηση σας, προκαταβολικα, για τις πολλες ερωτησεις.
Οποιος μπορεις, ας συνεισφερει οσο μπορει στην επιλυση τους, κανοντας μια απαντηση με παραθεση και απαντωντας στα αντίστοιχα σημεία.

Σας ευχαριστω, εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 03:51:25 πμ »
Παράθεση
3.Ειπωθηκε:
Ως προς τις αποσπάσεις σε γραφεία, θέλει βύσμα 100%.
Ποια εποχη να βαλω το 'βυσμα' να πιασει δουλεια?

Παράθεση
7. Ειπωθηκε οτι για αποσπαση σε γραφειο, θελει βυσμα. Για αποσπαση σε σχολειο, θέλει βυσμα ή οχι? Ποιος πρέπει να πιεστεί αντιστοίχως?

Παράθεση
8. Για την μετάθεση θέλει βύσμα? Ποιος πρέπει να πιεστεί?

Παράθεση
9. Για απόσπαση σε γραφείο ή σε σχολείο, που κάνεις αντίστοιχα αιτήσεις και που εντείνεις τις πιέσεις?

10. Ειπώθηκε:
Για να "ξεφορτωθείς" την οργανική χωρίς να την υπηρετήσεις, πρέπει είτε να αποσπαστείς σε Διεύθυνση, Κεντρική Υπηρεσία ΥΠΕΠΘ, ΙΕΚ ή να... μείνεις έγκυος και να πάρεις άδεια. Τότε λογίζεται ότι υπηρετείς την οργανική - και φυσικά παίρνεις και τα μόρια της...
Δηλαδή, αν αποσπαστώ σε γραφείο την πρώτη χρονιά που θα διοριστώ, την επόμενη μπορω να παρω μεταθεση, διχως να χρειαζεται να υπηρετησω στο σχολειο που διοριστηκα?(οργανικη θεση)

11. Τι ισχύει τελικά για το οριστικό ξεφόρτωμα μιας οργανικής θέσης, με μετάθεση που επιθυμείς, δίχως να υπηρετήσεις ούτε μια χρονιά εκεί που διορίστηκες? Ποια ειναι η μεθοδολογία για να το πετύχει κανείς, τα βήματα ένα ένα, από τότε που διορίζεται μέχρι να το πετύχει, αν όλα πανε κατ' ευχήν φυσικά?

minus συγχώρησέ με προκαταβολικά γι' αυτά που θα διαβάσεις, σεβαστές και οργανωμένες οι απορίες σου για το πως λειτουργεί το "σύστημα", αλλά και να ήξερα τις απαντήσεις σε όλα αυτά που ρωτάς, προσωπικά δε θα σου απαντούσα..

Και δε θα το' κανα για πολλούς λόγους.

Ενας είναι, πως θέλω να πιστεύω (άλλο για το αν ισχύει τελικά), πως τουτο δω το forum δε φτιάχτηκε και δε χρησιμοποιείται για να βρίσκουμε τρόπους να παρακάμπτουμε διαδικασίες και σειρές, για να στήνουμε μηχανισμούς και ίντριγκες με μέσα και βύσματα για να ευνοούμαστε εις βάρος των κορόιδων που είτε δεν έχουν βύσμα να βάλουν, είτε έχουν και (παραδόξως ναι, εκεί φτάσαμε να θεωρείται παράδοξο!) δεν βάζουν γιατί δε θέλουν, δεν ταιριάζει στην κουλτούρα τους, στον χαρακτήρα τους, στη συνείδησή τους, γιατί είναι αρκετά περήφανοι να το κάνουν ή γιατί πιστεύουν σε έναν άλλο κόσμο αξιοκρατικότερο (και γι' αυτό δώσαν με τον ΑΣΕΠ άλλωστε, γιατί αυτό ευαγγελίζεται..),γιατί..,γιατί.. πολλά γιατί..

Ενας δεύτερος είναι πως σαφώς θα αισθανθώ θιγμένος πως αν και πρώτος στον ΑΣΕΠ του 2004 (που έγινε το ..2005!) στη βαθμολογία των γραπτών, και τρίτος στη συνολική κατάταξη, υπηρετώ για τρίτη χρονιά σε δυσπρόσιτο των Δωδ/νήσων μιας και οι προσφερόμενες περιοχές δεν δίναν αρκετά μόρια, χωρίς να προσπαθήσω να αποφύγω την τοποθέτηση και χωρίς να κάνω αίτηση για απόσπαση..
 Δεν ζητώ βέβαια εύσημα, γιατί ήταν δική μου επιλογή, αλλά θα ήθελα στην διαδικασία της μετάθεσής μου ή της απόσπασής μου (που δε θα σπρωχτεί βέβαια από το "βύσμα" μου), να μην βρω στο δρόμο μου αμοραλιστές,-ριες σαν εσένα που βάλανε λίγο "λαδάκι" να σπρωχτεί η δική τους υπόθεσή (ασχέτως αν δεν το αξίζουνε, με αντάλλαγμα το ψηφαλάκι τους ή ότι άλλο θες΄έχουμε ακούσει πολλά και διάφορα..) και μείνω να "φυλάττω Θερμοπύλας" στα ακριτικά νησιά μας, για να βολεύονται διάφοροι κακομαθημένοι και μαμόθρεφτα στα γραφεία και τις διευθύνσεις να κάνουν αργομισθίες και να πληρώνονται από τον κόπο του ελληνικού λαού γι'αυτό..

Γι' αυτό άλλωστε είμαι και υπέρμαχος της πλήρους διαφάνειας: Να δίνονται στη δημοσιότητα όλες οι μεταβολές, μεταθέσεις, αποσπάσεις, βελτιώσεις, και μέσα από το διαδίκτυο. Να ενημερώνονται και να αναφέρονται όλα στις ιστοσελίδες των σχολείων, των διευθύνσεων, των υπουργείων.. Γιατί άραγε δεν συμβαίνει; Ποιούς εξυπηρετεί και για ποιούς κρατάνε κρυφές κενές θέσεις και δεν τις ανοίγουν σαν οργανικές; Μα για τα ..κομματόσκυλα φυσικά, τον μεγάλο βραχνά της Δημόσιας (και όχι μόνο) Διοίκησης!!!
(Η μόνη διεύθυνση που έχω βρει και αναφέρει τα ονόματα εκπαιδευτικών που είναι τοποθετημένοι στα σχολεία της, ακόμα και που είναι αποσπασμένοι και ενημερώνεται κιόλας είναι η Δευτεροβάθμια Διεύθυνση του Νομού Λέσβου και προς τιμήν της βέβαια! Μακράν η πρώτη!)

Για σκέψου λοιπόν να σου πω ...και τον τρόπο για να με ..γειώσεις με τα "βύσματά" σου!!!  ???  ???
Πολύ δεν πάει;;(Γιατί αν δεν υπηρετήσεις εσύ την οργανική σου κάποιος άλλος θα το κάνει στη θέση σου, έτσι δεν είναι; Σκέψου πως θα αντιδρούσες αν το κάναν σε σένα και σε στέλναν με τις μεταθέσεις πχ Καστελλόριζο αντί Βόλο..)

Και εν πάσει περιπτώσει τέτοιοι είμαστε και τέτοιους μαθητές θα βγάλουμε.. Πως θα πεις μεθαύριο στο μαθητή σου ή στο παιδί σου να μην αδικεί τους συμμαθητές του ή να μην είναι φυγόπονος; Ή δε θα το πείς;  :-\

Να εξηγηθώ. Δεν έχω πρόβλημα με τις καθόλα νόμιμες απορίες σου για το καθεστώς μεταθέσεων-αποσπάσεων.. Το αποκτώ όταν αρχίζεις να ρωτάς να σου πουν με το νι και με το σίγμα 
τα "λάδια" που χρειάζεται να βάλεις για να "προετοιμάσεις το μέλλον" σου ("σκίζοντας" εμάς τους υπόλοιπους!  :-\ )..

Επιτέλους συνάδελφοι πετάξτε έξω από το forum και μην απαντάτε σε όσους κάνουν login μόνο και μόνο για μα μάθουν να "τρυπώνουν" στις τρύπες του συστήματος με δόλια μέσα εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία σας..
Και δεν το λέω για την/τον minus.. Είναι πολλοί που μπαίνουν στο forum για να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις σας ωστε να κάνουν τις ..δουλειές τους.. Εξάλλου μη νομίζετε, θα τα μάθουν αυτά που θέλουν έτσι κι αλλιώς.. Γιατί όμως από μας;
Σκεφτείτε πως και εξαιτίας τους η εκπαίδευσή στη χώρα μας πάει κατά διαόλου..Και αναλογιστείτε τις ελλείψεις στα σχολεία μας την ώρα που στα μίζερα γραφεία διευθύνσεων και ΙΕΚ συνωστίζονται (όχι κατά την εκδοχή του ..βιβλίου Ιστορίας της Στ' Δημοτικού, μιας και κυριολεκτικά σφάζονται για μια θέση), χιλιάδες εκπαιδευτικοί που θα 'πρεπε να 'ναι στα σχολειά τους γιατί αυτό σπουδασαν και αυτό αποφάσισαν να κάνουν..

Αυτά και συγνώμη αν δυσανασχέτησες minus με όσα διάβασες, αλλά δε γίνεται να έχουμε όλοι δίκιο, έτσι δεν είναι;..
(Σαν το γνωστό παράδειγμα με τον ελέφαντα και τους τυφλους που πιάναν διαφορετικά μέρη του-προβοσκίδα, πόδι, ουρά-και ο καθένας νόμιζε πως ήταν άλλο ζώο..) 

Φιλικά παρόλο το ύφος...  ;)

Υ.Γ: Και το μέλλον δεν ανήκει σε κανέναν που προετοιμάζει τίποτα..Γιατί όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει, λεει ο λαός..
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2007, 05:07:55 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 07:42:59 πμ »
Πρεπει να πω οτι συμφωνω με τον/την daniel. Αυτη τη στιγμη, το μονο που εχεις ειναι ενα τμημα-φαντασμα ΠΔΣ και ζητας να ενημερωθεις με το νι και με το σιγμα για τον τροπο με τον οποιο ΔΕ θα υπηρετησεις τη θεση για την οποια θα σε καλεσουν του χρονου ή του παραχρονου ή όποτε καταφερεις να μαζεψεις τα μορια? Δεν ξερω τι δουλεια κανεις στον ευρυτερο δημοσιο τομεα, την οποια δε θα αφηνες ουτε καν για αναπληρωση, αλλά η εκπαιδευση εχει γεμισει τυπους που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η δουλεια τους να ειναι διπλα στο σπιτι τους και να καθονται 3 μηνες το καλοκαιρι. Ποιος ατυχος απο εμας θα υπηρετησει την οργανικη θεση που εσυ θ'αφησεις κενη επειδη το βυσμα σου δουλεψε, το σκεφτηκες αυτο??

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 10:28:13 πμ »
daniel υποκλινομαι !!!!!!!!! ;)

συμφωνώ και μακάρι να μαζευτούμε πολλοί !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:04:34 πμ »
Κοιταξτε παιδια, σεβαστες ολες οι αποψεις.

Forum ειναι, οποιος θελει απανταει, και οτι νομιζει λεει.

Το θεμα ειναι το εξης:
οτι εγω προσωπικα, επειτα απο αρκετα χρονια ΄παλης΄με το συστημα του δημοσιου, με οποια μορφη κι αν εμφανιστηκε αυτο στην πορεια μου, δεν ειμαι διατεθειμενος να ανοιξω ολες τις μαχες και να υπερασπιζομαι το δικαιο, με τον τροπο που το εκανα οταν πριν δεκαετιες.

Πειτε οτι κουραστηκα.

Δεν σημαινει αυτο οτι θελω να γινω αδικος. Με τους δικους μου αγωνες, θεωρω οτι εβαλα ενα λιθαρακι κι εγω για να γινει κατι καλυτερο σε αυτο τον τοπο.
Για προσωπικους λογους, και για λογους ιδεολογικους(δεν ζουμε για να ειμαστε σκλαβοι στις δουλειες), θυμαμαι σε οποια εταιρια παλια πηγαινα για συνεντευξη, εβαζα όρο απαραβατο, οτι θελω να φευγω στις 5 το απογευμα.
Σας πληροφορω οτι ελαχιστοι το κανουν. Και εγω με αυτη την τακτικη εχασα πολλες δουλειες. Επιλογη μου βεβαια.

Δεν θελω να μακρυγορω.

Με τις επαγγελματικες μας υποχρεωσεις, εγω και η γυναικα μου, ειμαστε ΧΩΡΙΣΤΑ, μια δεκαετια.

Πολυ ευκολα κρινετει εξ ιδιων τα αλλοτρια...

Την εκπαιδευση, περαν του οτι μου αρεσει, καθοτι εχω διδαξει και σε ιεκ και αλλου και ολοι ηταν ευχαριστημενοι με τον τροπο διδασκαλιας μου και την μεταδοτικοτητα μου, την θελω, γιατι αγαπητοι κυριοι που πεσατε να με φατε, η εκπαιδευση, καλως ή κακώς, διαθετει το ΠΛΕΟΝ αξιοκρατικό σύστημα μεταθεσεων-αποσπασεων στο ελληνικο δημοσιο τομεα.

Για ρωτειστε πρωτα τι παιζει με τις μεταθεσεις-μεταταξεις σε δημοσιο, και μετα τα ξαναλεμε.


Θελω λοιπον να μπω εκπαιδευση, περαν της ελκυστικοτητας του επαγγελματος, για να γλυτωσω απο ιδιωτικους και ημικρατικους φορεις, και να ειμαι μαζι με την οικογενεια μου.
Οχι για να εχω 3 μηνες διακοπες το χρονο.
Ειναι κακο αυτο?

Εγω πλεον με το σταυρο στο χερι, μονο το βραβειο της ανοιχτης παλαμης εισεπραξα.
Θα συνεχισω να αγωνιζομαι για οσα θεωρω σωστα και δικαια, αλλα με καθε τροπο θελω να βρεθω με την οικογενεια μου.


Οταν εγω δεν εβλεπα γυναικα και παιδια, και αυτη η κατασταση επι χρονια, κι ο χ καθηγητης, καθε χρονο αλλαζε περιοχη για την πλακα του, ετσι επειδη δεν γουσταρε να ειναι στο ιδιο μερος 2η χρονια, μαγκια του βεβαια, αλλα κι εγω επιθυμω να εχω την ευκολια να παω κοντα στην οικογενεια μου.
Αυτο ειναι ολο.

Και μιλησα για μεσα και βυσματα, γιατι θεωρω οτι απλα ετσι δουλευει το συστημα, και επειδη δεν παει αλλο με το χωριστα στην οικογενεια μου, θα κανω οτι μπορω να βοηθησω την κατασταση.
Ας με κρινει ο θεος να αδικησα καποιον...δεν μπορω να παρω διαζυγιο για να γυρνανε καποιοι καθε χρονο αλλου επειδη ετσι τους καπνισε.

Το να κρινει ενας 25αρης, ή εστω 35αρης εργενης, ετσι, με το αζημιωτο, εκ του ασφαλους, και διχως να ξερει την προσωπικη ιστορια του καθενος, απλα πεφτει έξω στις εκτιμησεις του.


Ξερετε τι γινεται?
Τελικα θα πας με το συστημα ή οχι?
Πες οτι δουλευεις στο δημοσιο. Χωρίς βυσμα, ΔΕΝ ΠΑΣ ποτε στον τοπο συμφεροντων σου! Απλα!
Δεν θα βαλεις βυσμα? Οχι πες μου εσυ προσωπικα, που διαβαζεις αυτη τη γραμμη. ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ! Απλα.

Στην εκπαιδευση, της οποιας το αξιοκρατικο συστημα θαυμαζω, παρα τις οποιες παρατυπιες, ξερεις, οτι μπορεις να το παιξεις και αλτρουιστης, οτι αργα ή γρηγορα, και χωρις βυσμα, θα βρεθεις σπιτι σου.
Οποτε, κανεις και κηρυγμα για βυσματα κλπ.

Μην μιλατε λοιπον εκ του ασφαλους. Η γυναικα μου ειναι επι χρονια μακρια μου(δημοσιο), και το βυσμα, ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΙΘΕΣΑΙ, δεν βρεθηκε ποτε για μας.
Τι κι αν διαλυεται η οικογενεια μας...προστασια της οικογενειας σου λεει μετα...

Ενω στην εκπαιδευση, και βυσμα να μην εχεις, αργα ή γρηγορα θα πας στον τοπο σου.
Οποτε εδω εκ του ασφαλους λετε πολλα...


Αν ζησετε τα χειροτερα, θα αναθεωρησετε τις αποψεις σας.


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:22:39 πμ »
Πρωτον, για μενα ειναι το ιδιο να θελει καποιος να γινει καθηγητης για να βρεθει μαζι με την οικογενεια του ή για να εχει 3 μηνες διακοπες το χρονο. Μ'αυτο εννοω οτι αν ο πρωτος στοχος δεν ειναι να προσφερει στην εκπαιδευση, τοτε καλυτερα να μη γινει καθηγητης. Εχω κι εγω παιδι κι ετσι δε μιλω εκ του ασφαλους.

Δευτερον, εργαζομενος στο δημοσιο με παιδια και ΔΕΝ μπορει να παρει αποσπαση ή μεταθεση επι 10ετια? Μηπως επειδη δηλωσε για να προσληφθει οτι θα παραμεινει στο συγκεκριμενο μερος επι 10ετια? Αν οχι, τοτε πραγματικα απορω που τοσα χρονια δεν εχει καταφερει να μετακινηθει. Ξερω γυναικα με τους ιδιους οικογενειακους λογους σ'ενα απο τα χειροτερα υπουργεια απο πλευρας μετακινησεων (ή ετσι λεει, το Οικονομικων ειναι) που καταφερε να βρεθει στην πολη της ΧΩΡΙΣ βυσμα μολις 2 χρονια μετα.

Τελος, αν υπαρχουν ολοι αυτοι οι κοινωνικοι λογοι, τοτε τι χρειαζεται το βυσμα? Αφου θα υπαρχουν τα μορια εντοπιοτητας, γαμου, τεκνων, κλπ, η αποσπαση ή μεταθεση ειναι απιθανο να μην πραγματοποιηθει. Και γιατι να χρειαστει καν αποσπαση ή μεταθεση, αφου πιθανοτατα θα σε τοποθετησουν σε ευνοϊκο μερος απο την αρχη? Αυτοι που δεν ευνοουνται στις τοποθετησεις ειναι οσοι διοριζονται μεσω ΑΣΕΠ (μιας και προηγουνται στην τοποθετηση οι διοριζομενοι με προϋπηρεσια, οπως σκοπευεις να διοριστεις εσυ) και στις αποσπασεις-μεταθεσεις οσοι ειναι νεοδιοριστοι κι εργενηδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:28:11 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 12:27:41 μμ »
utenar, μια παροιμια λεει...οποιος καει στο χυλο, φυσαει και το γιαουρτι...
κι αυτο ταιριαζει και σε εσας, τους πιο παλαιους εκπαιδευτικους, που σιγουρα εχουν δει πολλα τα ματια σας, και σε μας(δικη μου οικογενεια), οπου η γυναικα μου δεν μπορει να ερθει κοντα μου επι 10ετια.

Οσον αφορα περι πρωτου στοχου να γινει κανεις καθηγητης, ζουμε στην εποχη της ευελικτης εξειδικευσης, ειδικοι λενε οτι εκτος απροοπτου οι περισσοτεροι απο εμας θα αλλαξουμε δεκαδες επαγγελματα μεχρι να παρουμε συνταξη. Το θεμα ειναι, οτι κανεις, να το κανεις καλα. Χτες μπορει να ημουν στελεχος επιχειρησης, το εκανα οσο πιο καλα μπορουσα, σημερα να ειμαι καθηγητης, και θα προσπαθω να το κανω οσο καλυτερα. Το θεμα ειναι να εισαι συνειδητοποιημενος, και φυσικα να τιμας τα λεφτα που παιρνεις.

Δεν ξερω αν οι λεγομενοι 'κοινωνικοι' λογοι, παιζουν καποιο ρολο στις μεταθεσεις της εκπαιδευσης.
Αυτο ειλικρινα δεν το ξερω, αν συμβαινει, επιβεβαιωνεται η γενικοτερη αντιληψη που εχω, οτι η εκπαιδευση ειναι ο καλυτερος εργασιακός χώρος.

Παντως, οποιος δουλευει στο δημοσιο οπως η γυναικα μου, ξερει οτι θεωρητικα αυτα θα επρεπε να βοηθουν στην μεταθεση, πρακτικα το αθανατο ελληνικο δημοσιο τα γραφει στα παλια του υποδηματα. Δεν πα να χεις 10 παιδια, αμα δε σου κατσει το βυσμα, δεν μετατιθεσαι που να χτυπιεσαι.
Και μη μου πειτε για καποιον που καταφερε και εφυγε απο μια δημοσια υπηρεσια και πηγε σε αλλη σε 1-2 χρονια, γιατι εχω ένα σωρό περιπτωσεις γνωστων μου οικογενειων, που πραγματικα 'τραβιουνται' στις ακρες της Ελλαδος για πολλα χρονια (κι οχι 1 για να ξεφορτωθεις μια οργανικη θεση). Ξερω πολλες περιπτωσεις, συζυγουν που 'μαρτυρούν' και εχουν γολγοθα σε διαφορετικες πολεις. Και μην πει κανεις, οτι οταν διοριστηκες το ηξερες, γιατι οι δουλειες σημερα ειναι δυσκολη υποθεση...
Και σε καμια περιπτωση δεν μιλω για υποχρεωση 10ετιας σε συγκεκριμενη θεση.

Πηγε φιλικο ζευγαρι γιατρων σε αμερικη να σπουδασει. Προηγουμενως ειχε τελεσε εδω πολιτικο γαμο.
Ε, εκει που σπουδασε ο ενας, οχι απλα σπουδασει κι ο αλλος, αλλα τη γυναικα δεν την εβαλαν να σπουδασει απλα στην ιδια πολη, αλλα και να ειναι στο ιδιο νοσοκομειο με τον αντρα της! Ουτε καν στην αλλη ακρη της πολης!

Τετοια μαθαινω και απελπιζομαι! Κι εδω παλευουμε για τα αυτονοητα. Αναθεμα την ωρα που κανεις οικογενεια αν ειναι να σταυρωνεσαι ετσι.
Το δημοσιο, δεν λαμβανει υποψη οικογενειακους λογους.
Εμενα πλεον με ρωτουν ανυπαντροι φιλοι μου περι γαμου και τους λεω να μην παντρευτουν με γυναικα που ειναι ιδιωτικο τομεα και ψαχνεται για κατι καλυτερο(για τη γυναικα το δημοσιο οτι καλυτερο)(γιατ θα διοριστει...μακρια) ή ειναι δημοσιο πάλι σε αλλη πολη. Οχι, η καλυτερη γυναικα να ειναι, να λειπει το βυσσινο. Καλυτερα μονος.

Ξερω περιπτωση ανθρωπου με αρρωστο παιδι, δημοσιος υπαλληλος, και δεν τον αφηναν επι χρονια να παει στην πολη του, που θα ειχε καποια βοηθεια. Μολις ενδιαφερθηκε καποιο βυσμα, τσακιστηκαν να ενδιαφερθουν να τον βοηθησουν να φυγει. Αυτοι ειμαστε.

Ειπαμε, η εκπαιδευση εχει πολλα καλα. Και δεν ειναι οι διακοπες οπως λενε οι πολλοι.

Συγχωρεστε με αν πληγωσα την ευαισθησια σας μιλωντας περι βυσματων.
Νομιζω ομως οτι ολοι μας πρεπει να ειμαστε πιο επιεικείς οταν κρινουμε τους αλλους.
Γιατι ειναι μεγα λαθος να κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια.

Αυτα που τραβηξα εγω και η γυναικα μου, με την ιδιοτητα της ως δημοσια υπαλληλος, δεν θελω να τα ξαναπερασουμε, δεν αντεχουμε πια, διαλυθηκαμε. Απορω πως αντεχουμε. Δοξα το μεγαλοδύναμο αλλα δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.

Γι αυτο ανοιξα το θεμα και ρωτησα καποια πραγματα, εστω και αν φαινονται τραβηγμενα, αν και νομιζω οτι 'ο κοσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμαρι'. Στρουθοκαμηλισμος?
Ειπαμε, σεβαστες ολες οι αποψεις, εξηγηθηκα και ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2007, 12:35:17 μμ από minus »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 01:21:09 μμ »
Αυτή η φιλοσοφία του τύπου "γιατί να πηγαίνω εγώ με το σταυρό στο χέρι, όταν οι περισσότεροι καταφεύγουν στο βύσμα" είναι η κλασική καραμέλα που επιστρατεύεται για να απενοχοποιήσει τους βυσματίες εδώ και δεκαετίες. Κι έτσι διαιωνίζεται η αντίληψη ότι στην Ελλάδα ο νομότυπος είναι βλάκας, ενώ αυτός που παρακάμπτει το νόμο είναι έξυπνος και κάνει τη δουλειά του, κι ότι αυτή η συμπεριφορά είναι ο κανόνας, ενώ ο σεβασμός στους νόμους αποτελεί εξαίρεση και υιοθετείται από "ούφο' και λαζογερμανούς. Τις ακραίες επιπτώσεις αυτής της νοοτροπίας τις είδαμε στα Ζωνιανά.
Παρόλο που μισώ την αναξιοκρατία και τη μετριοκρατία της Ελλάδας (είμαι λαζογερμανίδα), δε θα σε κατηγορήσω για το topic που άνοιξες, γιατί έβγαλες στη φόρα σκέψεις και σχεδιασμούς που κάνουν πολλοί άνθρωποι. Η ειλικρίνειά σου εκλήφθηκε ως ωμότητα, και δε θα κάνεις τη δουλειά σου σ'  αυτό το φόρουμ, επειδή παραβιάζεις δύο βασικές "εντολές" της ευνοιοκρατίας: 1. "Μην αποκαλύπτεις ποτέ ότι έχεις και χρησιμοποιείς βύσμα" και 2. "Μην αποκαλύπτεις ποτέ τα μυστικά της χρήσης βύσματος, γιατί κάποιος μπορεί να έχει μεγαλύτερο βύσμα από σένα και να χρησιμοποιήσει τις συμβουλές σου για να σου φάει τη θέση". Θα σου πρότεινα να ψάξεις τη νομοθεσία για ρυθμίσεις που αφορούν τη συνυπηρέτηση, ίσως να υπάρχουν άρθρα που να μπορείς να αξιοποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να υποχρεώνεσαι δεξιά - αριστερά. Κι αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις τους γνωστούς σου, ρώτησε εκείνους να σου λύσουν τις απορίες που δημοσίευσες εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kakouris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 03:13:36 μμ »
Eimai sigouros oti osoi katakrinete ton Minus den exete skeftei pote tis apories tou...
Kai an parousiastei eukairia 8a thn parakampsete...
To basileio tou dh8en...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 06:36:38 μμ »
όχι μόνο ο νομότυπος είναι βλάκας είναι και απροβλημάτιστος ανεγκέφαλος και δήθεν... ενδιαφέρουσα η άποψη σου Κακούρη.
Τώρα εμείς οι "δήθεν" αναρωτιέμαι πρέπει να δώσουμε τις ευλογίες μας σε όλους όσους ακολουθούν την στρατηγική, τη μεθοδολογία και την τακτική του βύσματος? και πολύ περισσότερο να συμβουλέψουμε για το πως θα αξιοποιήσουν καλύτερα τους παράπλευρους δρόμους?
Τι παίρνεται να πάρουμε κι εμείς βρε παιδιά?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 01:19:27 πμ »
Eimai sigouros oti osoi katakrinete ton Minus den exete skeftei pote tis apories tou...
Kai an parousiastei eukairia 8a thn parakampsete...
To basileio tou dh8en...   

Δεν έχω χρόνο να απαντήσω κατάλληλα σε minus και σε σένα, αλλά παρόλο που σε τιμά το γεγονός ότι μιλάς επώνυμα, ένα θα σου πω: Δε μας χέζεις ρε Νταλάρα, που με το έκτο σου μηνυματάκι στο forum μας έγινε και τιμητής και ξέρεις ποιός είναι δήθεν και ποιός όχι;; Ξαναδιάβασε όσα έχω γράψει και πες μου που διαφωνείς.. Και μην είσαι σίγουρος για τίποτα..

Λες κι είμαστε τίποτα παιδαρέλια που τώρα βγαίνουμε στη ζωή και σεις που τη φάγατε με το κουτάλι κι έχετε καταλήξει ότι "life sucks, και αρπαξε να φας και κλέψε να' χεις", κι όλη αυτή τη βοθρολογία που χρησιμοποιείτε ως άλλοθι για να βολεύεστε (ότι ο δυνατότερος , πονηρότερος και πιο λαμόγιο επιβιώνει κι ειναι ο μάγκας κι οι άλλοι τα κορόιδα που είναι στην απέξω) είστε οι εμπειροι, και αργά ή γρήγορα κι εμεις θα καταλάβουμε πως έτσι είναι τα πράγματα και τα ίδια θα κάνουμε..
Γιατί σας φαίνεται αδιανόητο κάποιοι να σκεφτονται διαφορετικά από σας.. Θέλει παιδεία να αντιληφθείς τη διαφορετικότητα του άλλου..
Εγώ στην τελική μεγάλε έγραψα για την περίπτωσή μου και προκάλεσέ με να δεις αν κάνω πράξη όσα λέω μέχρι στιγμης, εσύ;;
Πέρασα από ΑΣΕΠ κι έφυγα παραμεθόριο κύριος για να μαζέψω μόρια να πάω εκεί που θέλω μακριά από οικογένεια, φίλους κλπ, πληρώνοντας το κόστος της επιλογής μου.. Ούτε παρακάλεσα, ούτε φίλησα κατουρημένες ποδιές, ούτε ψήφους έταξα σε κανα ..βολευτή σαν καλό κομματόσκυλο κι έτσι πάντα έκανα στη ζωή μου παρόλο που είχα ευκαιρία να προχωρήσω κι αλλιώς (και δεν είμαι ο μόνος, ξέρω κι άλλους), εσύ πόσες φορές τα 'χεις κάνει αυτά στη ζωή σου;..Ασε να μαντέψω..  :P

Άντε, γιατί κι η πολλή ευγένεια βλάπτει καμιά φορά..  ??? 

minus δεν είναι για σένα αυτά, εκτιμώ αν μη τι άλλο το ήπιο ύφος σου και θα απαντήσω σε όσα λες μόλις βρω χρόνο..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2007, 02:09:07 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 07:43:43 πμ »
utenar, μια παροιμια λεει...οποιος καει στο χυλο, φυσαει και το γιαουρτι...

Το φυσας ασκοπα το γιαουρτι. Ενημερωσου πρωτα! Διαβασε τα συγκεντρωμενα στο Alfavita:
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigosi20070621a.php

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kakouris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:24:01 μμ »
OK, εσεις μην ασχοληθειτε με τετοια... Αφηστε με μονο μου να παρω κ ευκολοτερα την αποσπαση!

Παράθεση
Δε μας χέζεις ρε Νταλάρα, που με το έκτο σου μηνυματάκι στο forum μας έγινε και τιμητής και ξέρεις ποιός είναι δήθεν και ποιός όχι;

Είναι προφανές ότι χρειάζετα να στείλω 100000 μηνύματα για να έχω άποψη... Μέγα σφάλμα διέπραξα!!

Άντε ρε ΧΑΒΑΛΕΔΕΕΕΕΕΣ!


Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις (&αποσπάσεις): στρατηγικές, τακτικές, μεθοδολογία
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 12:33:43 πμ »
Γιωργάκη εννοείται οτι για να εκφέρεις άποψη για κάποιο κόσμο πρέπει λίγο να τους γνωρίσεις, να δεις τι λένε, τι απόψεις εκφράζουν, ποιο είναι το προφίλ τους τέλος πάντων (και δεν εννοώ το προφίλ του φορουμ με τα στοιχεία τους..), ή μου φαίνεται;;

Και όχι να μπαίνεις κομήτης από το πουθενά μόλις ανακάλυψες ένα φορουμ να πεις την παπαριά σου έτσι αβασάνιστα, επειδή εσύ είσαι κακομαθημένος (και έχεις μάθει να κινείσαι παρασκηνιακά για να κάνεις τις δουλίτσες σου) και θεωρείς τους άλλους σαν τα μούτρα σου...
Και την αποσπασούλα σου να την πάρεις με όποιο τρόπο θες εσύ.. Σαν εσένα είναι κι άλλοι κ το ξέρουμε..
Από μας όμως πληροφορίες για την "πίσω πόρτα" δε θα πάρεις ακόμα και να ξέραμε τον τρόπο..

Κάντε όλοι εσείς που κινείστε έτσι αυτό που είπε η elytron:
Παράθεση
Θα σου πρότεινα να ψάξεις τη νομοθεσία για ρυθμίσεις που αφορούν τη συνυπηρέτηση, ίσως να υπάρχουν άρθρα που να μπορείς να αξιοποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να υποχρεώνεσαι δεξιά - αριστερά. Κι αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις τους γνωστούς σου, ρώτησε εκείνους να σου λύσουν τις απορίες

Και συμφωνώ μαζί της ότι ο minus μέσα σε όλα ήταν τουλαχιστον ειλικρινής.. Αλλά μήπως αυτή την "ειλικρίνεια" στην συμπεριφορά όταν ειπώνεται μια, δυο, τρεις, και τη συζητάμε αρχίζουμε και τη θεωρούμε σιγά σιγα δεδομένη, και τη διαφημίζουμε και την προβάλουμε και τέλος σκεφτόμαστε ότι "αφού κάνουν έτσι όλοι, άρα αυτός είναι ο σωστός τρόπος..";;;.. Μήπως δηλαδή λειτουργεί εθιστικά (όπως η σαβούρα της TV, ή τα ξεφτιλοτράγουδα στο ραδιόφωνο);;.....

Και είναι άλλο να κλέβεις και να ξέρεις ή να λες ότι είναι κάτι ανήθικο, κι άλλο να βαφτίζεις την κλεψια ..αγαθοεργία για να βγαίνεις εσύ ..άγιος στους άλλους και στη συνείδησή σου!!!!

Κατάλαβες ...βύσμα Γιωργάκη;;

Και το ποιός είναι ΧΑΒΑΛΕΕΕΕΕΣ! το ξέρει καλύτερα η παρέα σου!!... Ρώτα τη!     ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2007, 03:14:15 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.